Kontrola trzeźwości pracowników - zmiany w kodeksie pracy 2023
Kontrola trzeźwości pracowników - zmiany w kodeksie pracy

Zmiany w Kodeksie Pracy, czyli kontrola trzeźwości pracowników nadchodzi wielkimi krokami. Nadchodzą a właściwie to już nadeszły zmiany w polskim Kodeksie Pracy. Jedną z kwestii, które będą one regulować jest kontrola trzeźwości pracowników wykonujących służbowe obowiązki w zakładzie pracy. Taką kontrolę będzie mógł przeprowadzać każdy pracodawca. Chodzi tu przede wszystkim o alkohol, ale też inne substancje o działaniu odurzającym, które wywołują u człowieka stan nietrzeźwości. Zmiany w Kodeksie Pracy dopuszczają pewien próg, który jeżeli nie zostanie przekroczony, nie będzie się wiązał z żadnymi konsekwencjami dla pracownika.

czytaj całość »
Czy mieszanie alkoholi zwiększa kaca?
Czy mieszanie alkoholi zwiększa kaca?

Większość ludzi uważa, że mieszanie różnych rodzajów napojów alkoholowych spowoduje, że będziesz bardziej odurzony i następnego dnia będziesz miał gorszego kaca, ale czy to naprawdę prawda? Przyjrzyjmy się nauce stojącej za tym przekonaniem, aby sprawdzić, czy jest w tym jakaś zasługa. Najpierw porozmawiajmy o tym, jak alkohol jest metabolizowany w organizmie. Alkohol jest metabolizowany przez wątrobę, która rozkłada etanol zawarty w napojach alkoholowych na aldehyd octowy. 

czytaj całość »
Antybiotyk a alkohol i niebezpieczeństwa związane z ich łączeniem.
Niebezpieczeństwa związane z łączeniem alkoholu i antybiotyków.

Picie alkoholu podczas przyjmowania antybiotyków zwiększa ryzyko wystąpienia nudności, wymiotów i uczucia odwodnienia. Alkohol ma również bezpośredni wpływ na to, jak antybiotyki działają w Twoim organizmie. Łączenie tych dwóch rzeczy razem nie jest więc wskazane. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach odkryli, że picie nawet niewielkich ilości alkoholu podczas przepisywania antybiotyków może w przyszłości spowodować oporność na te leki. W badaniu wzięli udział pacjenci, u których zdiagnozowano infekcje i którym przepisano kurs amoksycyliny i kwasu klawulanowego w celu leczenia infekcji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego należy unikać łączenia alkoholu i antybiotyków razem, a także o niektórych bezpieczniejszych alternatywach.

czytaj całość »
Jak alkohol wpływa na Twoje jelita?
Jak alkohol wpływa na Twoje jelita?

Alkohol jest znany z negatywnego wpływu na organizm człowieka. I nie tylko wpływ na wątrobę może być niebezpieczny - wykazano, że picie alkoholu ma również bezpośredni wpływ na mikrobiom jelitowy i jego funkcjonowanie, a także prowadzi do nieszczelności jelit i innych przewlekłych problemów zdrowotnych w dłuższej perspektywie. Przy tak dużej ilości informacji na temat alkoholu dostępnych w Internecie, łatwo jest się pogubić w kwestii tego, co powinno się, a czego nie powinno się pić i jaka ilość alkoholu jest uznawana za bezpieczną dla danej osoby. Istnieje wiele mitów dotyczących spożywania alkoholu i jego wpływu na nasz organizm. Przyjrzyjmy się niektórym z tych powszechnych przekonań na temat alkoholu, w tym, czy są one prawdziwe, czy fałszywe.

czytaj całość »
Sposoby na kaca - 7 prostych, domowych sposobów, które przyspieszą proces trzeźwienia.
7 prostych, domowych sposobów na kaca, które przyspieszą proces trzeźwienia.

Kiedy wypiłeś o jeden za dużo i chcesz szybko wyleczyć się z kaca, musisz sięgnąć po domowe sposoby. Przy tak popularnej rozrywce, jaką jest picie, nieuniknione jest, że niektórzy z nas prędzej czy później skończą z kacem. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na kaca, dzięki którym możesz pomóc sobie szybciej poczuć się lepiej. Jeśli jednak masz przed sobą kolejną ciężką noc, to czytaj dalej, aby odkryć, jak szybko wytrzeźwieć, aby nie musieć spędzać reszty dnia ukrywając się przed kontaktem z ludźmi. Nie będziesz musiał szukać dalej niż te 7 łatwych domowych środków na pulsującą głowę i rozstrój żołądka...

czytaj całość »
Jak pokonać największego wroga trzeźwienia - wszystko o kacu
Jak pokonać największego wroga trzeźwienia - wszystko o kacu

Jak pokonać największego wroga trzeźwienia - wszystko o kacu. Zatrucie alkoholowe zwane kacem spotkało prawie każdego. Stan ten objawia się zazwyczaj bólem głowy, pragnieniem, rozbiciem, brakiem koncentracji, brakiem lub wręcz przeciwnie nadmiarem apetytu, wymiotami. Czym jest spowodowany i jak sobie pomóc w tych ciężkich chwilach? Jak się przestrzec przed tym czasem wręcz traumatycznym doświadczeniem?

czytaj całość »
Obalanie mitów o alkoholu - co jest prawdą, a co nie!
Obalanie mitów o alkoholu - co jest prawdą, a co nie!

Jeśli jest jedna rzecz, którą wszyscy wiedzą o alkoholu, to to, że zbyt duża jego ilość może być dla Ciebie szkodliwa na wiele sposobów. W końcu wszyscy słyszeliśmy stare porzekadło, że nadmiar alkoholu może cię odwodnić i spowodować spadek liczby czerwonych krwinek. Co więcej, alkohol został powiązany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju wszelkich chorób, od raka po choroby serca. Obalamy mity i podajemy fakty związane z alkoholem!

czytaj całość »
Upijanie się, zagrożeniem dla młodych ludzi.
Upijanie się, zagrożeniem dla młodych ludzi.

Czy hasło „Upijanie się” jest zagrożeniem dla młodych ludzi? Tak! Podkreśliło to badanie, w którym wzięło udział ponad dwa tysiące uczniów szkół średnich. Nie jest to nieunikniony okres dojrzewania ani wyczyn bez konsekwencji. Ponieważ upijanie się – alkoholowe upijanie się spożywane w bardzo krótkim czasie – jest podstępną i niebezpieczną praktyką dla dzieci, które ryzykują uzależnienie od alkoholu.

czytaj całość »
Czym tak naprawdę jest kac?
Czym tak naprawdę jest kac?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest kac, to zapraszamy do poniższej lektury. Zatrucie alkoholowe — zwane potocznie „kacem” - jest częstym skutkiem spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Pod tą nazwą kryje się cały zestaw nieprzyjemnych objawów, jakie towarzyszą nam kolejnego dnia. Jakie są najczęstsze dolegliwości? Co na temat kaca mówi nauka? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

czytaj całość »
Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol?
Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol?

Czy piwo bezalkoholowe zawiera alkohol? Dość głośny temat w szczególności, kiedy od pewnego czasu sklepy zarówno te małe, jak i większe supermarkety są dosłownie zalewane piwami bezalkoholowymi. Piwo bezalkoholowe charakteryzuje się tym, że jak sama nazwa mówi, nie posiada w składzie alkoholu, ale czy na pewno?

czytaj całość »
Dlaczego młodzi nie chcą alkoholu na weselu?
Dlaczego młodzi nie chcą alkoholu na weselu?

Wesele to w świadomości młodych coraz rzadziej uroczystość rodzinna. Powoli zamienia się ono w przyjęcie wyprawione na część nowożeńców i w ten sposób chcą je traktować. Dlatego chętnie odchodzi się od tradycji, a zamiast tego wprowadza się zasady, które bardziej pasują osobom zainteresowanym. Wśród nich znajduje się coraz częściej stosowny zakaz pica i wnoszenia na wesele alkoholu. Mówi się, że w ten sposób państwo młodzi chcą sprawdzić, kto przyjdzie tam dla nich, a kto dla napojów, ale powody są też bardziej poważne. Dlatego młodzi nie chcą alkoholu na weselu.

czytaj całość »
Kierowcy na kacu — liczby nie kłamią!
Kierowcy na kacu — liczby nie kłamią!

W Polsce wciąż dostrzegamy przypływ samochodów, na drogach pojawia się ich coraz więcej, mogłoby to wskazywać na wszechobecny dobrobyt, jednak patrząc na sprawę z punktu widzenia bezpieczeństwa, coraz większa ilość samochodów na drogach zmusza nas do jeszcze większego zachowania ostrożności. Obecnie w naszym kraju prawo jazdy, uprawniające do prowadzenia różnych pojazdów mechanicznych posiada nieco ponad 22 miliony obywateli. Wracając do bezpiecznego punktu widzenia, musimy powiedzieć o niechlubnym wyniku kierowców, którzy wsiadają za kółko dzień po nocnej imprezie zakrapianej dużymi ilościami alkoholu.

czytaj całość »
Uzależnienia od alkoholu - Cechy charakterystyczne osoby uzależnionej
Uzależnienia od alkoholu - Cechy charakterystyczne osoby uzależnionej

Cechy charakterystyczne osoby, uzależnionej od alkoholu. Jak powstają uzależnienia od alkoholu? Alkohol, będąc substancją psychoaktywną, posiada znaczny wpływ na funkcjonowanie psychofizyczne człowieka. Jest przyczyną jego upośledzenia sprawności psychofizycznej oraz intelektualnej. Częste spożywanie alkoholu sprawia nieodwracalne zmiany w organizmie, powodując zaburzenia emocjonalne, poznawcze i behawioralne. Człowiek uzależniony od alkoholu musi się również liczyć ze szkodami biologicznymi, zagrażającymi jego zdrowiu oraz życiu.

czytaj całość »
Jakie objawy występują po odstawieniu alkoholu?
Jakie objawy występują po odstawieniu alkoholu?

Wielomiesięczne żmudne terapie, wymagające spotkania AA, wytężona praca własnej woli oraz usilne działania wspierające od najbliższych stoją przed każdym alkoholikiem, który pragnie wyjść z nałogu. Odstawienie alkoholu niekiedy wiąże się z totalną zmianą trybu życia i wymaga dużego samozaparcia w celu osiągnięcia sukcesu. Jest pojedynkiem, w którym jedynym i najsilniejszym przeciwnikiem jest dla siebie sam uzależniony. Jest to pasmo wzlotów i upadków, podczas których uzależniony stara się jak najdłużej wytrwać w tym, aby nie sięgać po alkohol.

czytaj całość »
Dlaczego po alkoholu tracimy pamięć?
Dlaczego po alkoholu tracimy pamięć?

Jak wiadomo alkohol, jako substancja psychoaktywna, wywołuje u człowieka nie tylko pozytywne objawy. Pijąc go, dążymy przede wszystkim do poczucia spokoju, odwagi i radości, lecz poza tymi miłymi dla naszej świadomości skutkami istnieje także wiele tych, które mocno obciążają nasz organizm. Gdy jesteśmy pijani, mamy problem z chodzeniem, z wysławianiem się, z widzeniem, a także z pamięcią. Anglicy mówią na to blackout, u nas natomiast to zjawisko potocznie nazywa się urwanym filmem.

czytaj całość »
Jak wytrwać w abstynencji?
Jak wytrwać w abstynencji?

Walka alkoholika z nałogiem, nawet gdy zakończy się sukcesem, pozostawia swoje piętno na całym jego dalszym życiu. O tym, jak silne pokłosie pozostawiają po sobie wszelkie używki, świadczyć może fakt, iż każdy człowiek, deklarujący się jako wygrany w tej nierównej walce, już nigdy, choćby w najmniejszej dawce, nie może ponownie przyjąć substancji, od której był uzależniony. Każdy taki powrót, okraszony, chociażby najbardziej niewinnymi wytłumaczeniami, wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem wrócenia na ścieżkę nałogu.

czytaj całość »
Dlaczego alkoholik kłamie?
Dlaczego alkoholik kłamie?

Kłamstwa osoby uzależnionej od alkoholu są mocno zakorzenione w jego poczuciu winy względem siebie i swojego otoczenia. Alkoholik, będący w późnym stadium uzależnienia, marnując swoje kolejne dni na oddawanie się nałogowi, wewnętrznie dostrzega swój problem. Z jednej strony czuje, że źle postępuje, a z drugiej zaś, że pragnie wytłumaczyć sobie i innym, że nie jest z nim jeszcze tak źle. Ucieka się do licznych kłamstw, które generują kolejne problemy. To one składają się na złożony wizerunek osoby niepewnej i pozbawionej kontroli nad swoim życiem.

czytaj całość »
Co robić, gdy dziecko pije alkohol?
Co robić, gdy dziecko pije alkohol?

Organizacja ESPAD (Europejski Program Badań Ankietowych w Szkołach na Temat Używania Alkoholu i Narkotyków) sporządziła raport, z którego wynika, że alkohol jest wśród młodzieży najbardziej popularną substancją psychoaktywną. Badania pokazują, że jest on spożywany przez 92% piętnasto- i szesnastolatków oraz przez 96% siedemnasto- i osiemnastolatków. Ponad połowa piętnastolatków przyznało, że przynajmniej raz doświadczyło odurzenia alkoholowego.

czytaj całość »
Sprawdzone, domowe sposoby na kaca! Co na kaca?
Sprawdzone, domowe sposoby na kaca!

Obserwując swój organizm, spostrzegamy zróżnicowaną tolerancję na alkohol. Na następny dzień kac nie będzie aż tak silne, jeśli zastosujemy domowe sposoby na kaca. Niekiedy jesteśmy w stanie wypić spore ilości, zachowując przy tym stosunkową trzeźwość i nie wiedzieć czemu. Przyjęło się mówić, że zależy to od dnia, lecz to enigmatyczne wytłumaczenie nie wyjaśnia zbyt wiele. Bez wątpienia naszą tolerancję na alkohol określa nasza waga, metabolizm, a także wszelkie zawiłe i złożone okoliczności konsumpcji.

czytaj całość »
Jak szybko wytrzeźwieć? Mamy na to sposób!
Jak szybko wytrzeźwieć? Mamy na to sposób!

Nie raz będąc na weselu, imprezie, imieninach, na których spożywamy alkohol, stosujemy w głowie karkołomne obliczenia, mające uzyskać dla nas odpowiedź na pytanie: kiedy będziemy trzeźwi? Jak szybko wytrzeźwieć? Postanawiamy, że przestaniemy pić od danej godziny i co jakiś czas badamy się alkomatem, aby spostrzec, w jakim tempie trzeźwiejemy. Zależy nam, aby następnego dnia móc wsiąść w samochód, pójść do pracy czy też po prostu wiedzieć, kiedy nasz organizm uwolni się od alkoholu. Bardzo często zależy nam, by przyspieszyć ten proces.

czytaj całość »
Bestsellery
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl