Które alkomaty są lepsze - elektrochemiczne czy półprzewodnikowe?
Alkomaty dostępne do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu i mierzenia ilości alkoholu we krwi noszą różne nazwy. Urządzenia do pomiaru trzeźwości są również nazywane jako tester alkoholowy, alkotester, alkotest czy tester wydechu.
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa alkomat (lub test trzeźwości)?
Za wszystko odpowiada czujnik, który jest najważniejszą częścią alkomatu. Każdy alkomat opiera się na czujniku, który zapewnia nam możliwie najdokładniejsze pomiary.
Każdy alkomat pozwala nam na wykrycie alkoholu w prosty, bezpośredni sposób. Mierzymy ilość alkoholu, mierząc ilość alkoholu w powietrzu, które dostaje się do celi pomiarowej.
Trochę etanolu podczas pomiaru dostaje się do ogniwa pomiarowego, indukując napięcie lub w czujniku półprzewodnikowym zmieniając rezystancję wewnętrzną czujnika półprzewodnikowego.
Prąd jest następnie porównywany, obliczany przez procesor alkomatu i wyświetlany na LCD jako promile lub miligramy. Za pomocą alkomatu możemy dowiedzieć się, czy w naszym organizmie nadal są jakieś ślady wczorajszego świętowania i spożywania alkoholu.
Fot. Sensory alkomatów półprzewodnikowych
Serwis i kalibracja alkomatów półprzewodnikowych i elektrochemicznych.
Każde urządzenie pomiarowe musi być kalibrowane i serwisowane przechodząc szczegółowy serwis. W przypadku przyrządów do pomiaru alkoholu usługa ta nazywana jest kalibracją lub adiustacją i wykonywana jest w autoryzowanym serwisie.
Kalibrację należy przeprowadzić w autoryzowanym centrum naprawczym, które posiada odpowiedni sprzęt i autoryzację producenta do wykonywania tego rodzaju usług. Polecamy sprawdzony serwis, gdzie kalibracja alkomatu zostanie wykonana szybko, tanio i profesjonalnie.
Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje alkomatów elektronicznych: elektrochemiczne i półprzewodnikowe.
Alkomaty w technologii jeszcze bardziej zaawansowanej niż alkomaty elektrochemiczne są na rynku, aczkolwiek bardzo rzadko są dostępne i jeśli już to wyłącznie na komisariatach policji w postaci alkomatu spektrofotometrycznego, który działa na podczerwień.
Pominiemy ten rodzaj alkomatu w naszym opisie ze względu na rzadką dostępność, która jest spowodowana bardzo wysoką cenę.
Fot. Procesor alkomatu
Wymieńmy podstawowe cechy przeważające w alkomacie z sensorem elektrochemicznym w porównaniu do alkomatu półprzewodnikowego:
-
dłuższa praca na komplecie baterii
-
odporny na błędy pomiarowe wywołane dymem papierosowym
-
wyższa dokładność pomiaru
-
wyższa powtarzalność pomiaru
-
rzadsza kalibracja, alkomaty elektrochemiczne wymagają kalibracji co 12 miesięcy, a półprzewodniki co 6 miesięcy
-
dłuższa żywotność sensora - elektrochemiczny około 7 lat - półprzewodnik średnio 1 rok
-
sensory elektrochemiczne są montowane w alkomatach, które używają służby mundurowe
Co to jest czujnik elektrochemiczny?
Z alkoholu wykrytego w wydychanym powietrzu przez czujnik, wytwarzany jest sygnał elektroniczny (napięcie), który jest następnie przetwarzany przez procesor i wyświetlany na wyświetlaczu alkomatu w promilach.
Sercem urządzenia jest czujnik, który ma w środku platynowe elektrody. Czujniki te są stosowane w alkomatach policyjnych.
Fot. Sensor elektrochemiczny - Datech
Jak działa czujnik elektrochemiczny?
Ilość powietrza przechodzącego przez celę pomiarową jest precyzyjnie mierzona, czego wynikiem jest prąd elektryczny wytwarzany przez platynowe elektrody z zawartego wewnątrz alkoholu.
Jak zbudowany jest czujnik elektrochemiczny?
Platyna służy do tworzenia doskonałych czujników elektrochemicznych o wysokiej jakości, wysokiej wydajności, stabilności i trwałości. Elektrolit czujnika stanowi bazę w czujniku elektrochemicznym.
Jaką mają wytrzymałości czujniki elektrochemiczne?
To zależy od producenta. Powinieneś zapytać sprzedawcę, jeśli chcesz wiedzieć. Czujnik elektrochemiczny ma działać około trzech do pięciu lat, ale może działać dłużej, jeśli jest używany prawidłowo i prawidłowo skalibrowany.
Jak często należy kalibrować alkomat?
Co 12 miesięcy należy kalibrować alkoholomierz z czujnikiem elektrochemicznym lub co 500 wykonanych testów.
Zaleca się jednak również weryfikację/kontrolę/odczyt urządzenia co sześć miesięcy. Można to zrobić w naszym serwisie i jest to bezpłatne.
Jeśli macie zapytania na temat alkomatów zapraszamy do kontaktu z autoryzowanym serwisem tel. 888 189 029.