Alkomaty - co, jak i dlaczego?
Alkomat służy do sprawdzania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie umożliwia sprawdzenie, czy możliwe jest bezpieczne prowadzenie samochodu i wykonywanie wielu innych czynności. Alkomat sprawdza się pod tym względem niezawodnie, pod warunkiem że odpowiednio wybierze się jego model. Na co zwrócić uwagę przed zakupem alkomatu?
Fot. Alkomat policyjny PROMILER iBlow
Alkomat - jak działa?
Alkomat kontroluje, jaka ilość alkoholu znajduje się w wydychanym powietrzu. Użytkownik przez co najmniej kilkanaście sekund wdmuchuje powietrze z płuc przez specjalny ustnik wprost do alkomatu. Następnie uzyskuje się pomiar poziomu alkoholu w organizmie, co pozwala określić, czy badana osoba jest w stanie bezpiecznie prowadzić pojazdy lub wykonywać obowiązki zawodowe.
Alkomaty elektrochemiczne Promiler iBlow są wykorzystywane przez policję, pracodawców i różne służby w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Kierowcy po stwierdzeniu stanu nietrzeźwości nie mogą kontynuować jazdy samochodem, a osoby zakłócające porządek są odwożone do izby wytrzeźwień. W przypadku pracowników możliwe jest ich natychmiastowe odsunięcie od wykonywanych obowiązków oraz zwolnienie dyscyplinarne.
Alkomat elektrochemiczny - co go charakteryzuje?
Kupujący mogą wybierać spośród alkomatów półprzewodnikowych i elektrochemicznych. Urządzenia półprzewodnikowe charakteryzują się dość dużą niedokładnością, dlatego stopniowo się od nich odchodzi. Wiarygodniejsze wyniki uzyskuje się, gdy korzysta się ze sprzętów z czujnikiem elektrochemicznym. Alkomaty elektrochemiczne ALP - 1 oraz iBlow są wykorzystywane między innymi przez policję. Używa się ich również jako alkomaty dowodowe w sprawach karnych.
Alkomaty półprzewodnikowe używają przeciwelektrony do mierzenia zawartości alkoholu w elektronach obecnych w wydychanym powietrzu. Taka technika sprawia, że wahania pomiędzy rzeczywistym pomiarem a wynikiem podawanym przez urządzenie są na tyle duże, że dochodzi do poważnych pomyłek. Elektrochemiczny, precyzyjny alkomat dopuszcza do błędów na poziomie 0,005%.
Fot. Alkomat elektrochemiczny PRO X-5 PLUS
Profesjonalny alkomat - kalibracja sprzętu
Jeśli chce się używać alkomatów marek takich jak Promiler lub AlcoFind, konieczne jest przeprowadzenie ich kalibracji. Kalibracja alkomatu sprawia, że uzyskuje się wiarygodne wyniki. Amatorski lub profesjonalny alkomat elektrochemiczny po skalibrowaniu może być używany przez kilkanaście miesięcy bez potrzeby ponownego regulowania czujników w sprzęcie. Wybierając modele takie jak Alkomat AL-8000 SILVER i Alkomat PRO X-5 PLUS, można liczyć nawet na trzyletnie wsparcie w kalibracji. Dzięki temu posiadany alkomat elektrochemiczny zawsze da wiarygodne wyniki i pozwoli kontrolować stan trzeźwości w każdej sytuacji.
Powinno się pamiętać, że sensor elektrochemiczny jest wrażliwy na różne substancje, dlatego przed użyciem alkomatu nie powinno się m.in. palić papierosów. Sięgnięcie po papierosa może zaburzyć wiarygodność wyniku i spowodować wykrycie innej ilości alkoholu niż rzeczywista zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto powinno się unikać korzystania z alkomatów z drugiej ręki. Alkomaty używane często nie nadają się już do dalszej kalibracji i są całkowicie bezużyteczne.
Fot. Kalibracja alkomatu PRO X-5 PLUS
Alkomaty policyjne a alkomaty do domowego użytku
Alkomaty policyjne z sensorem elektrochemicznym są podobne do sprzętów przeznaczonych do domowego użytku. Tester trzeźwości przewożony w samochodzie policyjnym przeprowadza dokładne pomiary, lecz w przypadku spraw karnych badanie powtarza się na stacjonarnym, ciężkim sprzęcie w policyjnym laboratorium. Dodatkowo pobiera się też krew do badania. Alkomaty Promiler AL-8000 SILVER i Alcofind PRO X-5 PLUS z oferty Alkopatrol.pl są przystosowane do badań przeprowadzanych w domowym zaciszu, w pracy oraz w wielu innych miejscach. Dzięki niemu uzyskuje się informację, czy po wypitym dzień wcześniej alkoholu zostały jeszcze ślady, czy można już bezpiecznie wsiąść za kierownicę.
W domowym użytku sprawdzi się również alkomat jednorazowy. Jego używanie nie sprawia większych trudności, nawet gdy potrzebuje się pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu raz na kilkanaście miesięcy. Jednorazowy sprzęt przyda się w szczególności osobom, które na co dzień nie piją alkoholu, lecz wybierają się na wesele, bal sylwestrowy lub inną imprezę.
Co wpływa na funkcjonalność alkomatu?
Jak wybrać alkomat, by nie żałować? Przede wszystkim powinno się stawiać na urządzenia, które są prawidłowo skalibrowane i posiadają oryginalne ustniki. Jeśli ze sprzętów będzie korzystało kilka osób, do alkomatu przyda się zapas kilku ustników, dzięki którym zachowa się higienę. Ponadto powinno się sprawdzić rodzaj sensora i jego czułość - im jest wyższa, tym dokładniej mierzy się trzeźwość po wypiciu alkoholu.
Praktycznym wyborem są urządzenia wyposażone w czytelny wyświetlacz elektroniczny. Dzięki niemu szybko sprawdzi się wynik pomiaru, nawet w niedostatecznie oświetlonym pomieszczeniu lub samochodzie. Warto też zapoznać się z zakresem pomiaru w danym sprzęcie, by upewnić się, że alkomat jest w stanie prawidłowo wykryć stan po spożyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Są to ważne kwestie dla kierowców, którzy w obu przypadkach podlegają innym karom w razie spowodowania wypadku drogowego.
Pamiętajcie też, by kupować alkomat w wyspecjalizowanym sklepie, który dokona kalibracji przed sprzedażą. Nie kupujcie w marketach, gdzie alkomaty długo leżakują na półkach beż kalibracji. Tylko skalibrowany prawidłowo alkomat w dniu sprzedaży, zapewni Wam prawidłowe odczyty. Jeden z najdłużej istniejących na polskim rynku sklepów posiadających własny serwis, który kalibruje alkomaty to Alkopatrol.pl w Pabianicach.