Producent
Cena
-
od
do
Alkomaty dla policji, darmowa kalibracja oraz serwis producenta.
Dystrybutor alkomatów w Polsce, serwis, sklep internetowy i stacjonarny tylko u nas najniższe ceny! Sprawdź!
Wszystkie alkomaty sprzedawane w naszym sklepie posiadają możliwość kalibracji.
W dniu wysyłki przeprowadzamy kalibrację, przez to kupujący ma pewność, że zakupiony produkt będzie poprawnie odczytywał wykonywane badania stężenia alkoholu.
Na okoliczność kalibracji wystawiamy odpowiedni dokument w postaci „CERTYFIKATU KALIBRACJI” potwierdzający wykonanie takiej czynności.
Kalibrujemy i wzorcujemy alkomaty osobiste oraz dla policji, sądów, straży i innych służb mundurowych w Polsce.
Alkomaty
499,00 zł
Cena netto: 405,69 zł
1 499,00 zł
Cena netto: 1 218,70 zł
569,00 zł
Cena netto: 462,60 zł
1 199,00 zł
Cena netto: 974,80 zł
629,00 zł
Cena netto: 511,38 zł
529,00 zł
Cena netto: 430,08 zł
599,00 zł
Cena netto: 486,99 zł
509,00 zł
Cena netto: 413,82 zł
969,00 zł
Cena netto: 787,80 zł
599,00 zł
Cena netto: 486,99 zł
999,00 zł
Cena netto: 812,20 zł
55,00 zł
Cena netto: 44,72 zł
629,00 zł
Cena netto: 511,38 zł
599,00 zł
Cena netto: 486,99 zł
1 829,00 zł
Cena netto: 1 486,99 zł
Alkomaty jako urządzenia w służbie trzeźwości na drogach
Jak ważne jest bezpieczeństwo, niech będzie potwierdzeniem umieszczenie tej potrzeby u podstawy piramidy potrzeb Masłowa. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo szczególnie komunikacyjne, nie trzeba nikogo przekonywać.
Na drogach całego świata, każdego dnia ma miejsce mnóstwo wypadków. Mniejszych i większych, od drobnych kolizji, aż do poważnych katastrof w ruchu lądowym. Jednym z powodów wielu niepotrzebnych zajść jest alkohol.
Pijani kierowcy to prawdziwe zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego testery trzeźwości są dziś niezbędnym przedmiotem w codziennym funkcjonowaniu służb mundurowych.
Fot. Sklep i serwis Neomaniak.pl
Alkomaty policyjne w walce z patologią
W walce z patologią do akcji ruszają alkomaty policyjne. Modele urządzeń do pomiaru zawartość alkoholu w wydychanym z funkcją badań przesiewowych takie jak Promiler iBlow oraz alkomaty dowodowe marki Promiler ALP-1.
Te dwa wymienione alkomaty to profesjonalny sprzęt znajdujący się na wyposażeniu nie tylko drogówki. Nowoczesne, alkomaty elektrochemiczne dziś używane są przez wiele służb państwowych, inspekcji i stowarzyszeń. Coraz częściej urządzenia policyjne wykorzystywane są przez użytkowników indywidualnych i przedsiębiorców.
Fot. Przesiewowy alkomat elektrochemiczny iBlow
Najlepsze alkomaty dowodowe mają zastosowanie w sądach do pomiaru zawartości alkoholu we krwi
W razie konieczności udowodnienia w sprawie karnej w sądzie, na miejscu zdarzenia, są zwykle alkomaty dowodowe, które mają za zadanie mierzyć zawartość alkoholu we krwi. Nowoczesne konstrukcje alkomatów, zapewniają bezstronność dokonanego badania alkoholu we krwi. Strony nie mają możliwości wpływać na wynik badania.
Jest to dobra praktyka. Polecana w wielu podobnych sytuacjach nie tylko na drodze. Alkomaty mają coraz bardziej zaawansowaną konstrukcję czujników elektrochemicznych. Ich czujniki są niezwykle czułe i mogą wykrywać niewielkie nawet zawartości alkoholu we krwi.
Fot. Alkomat dowodowy ALP-1 LITE
Alkomaty przesiewowe do firm używane do badania stanu trzeźwości pracowników
Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników, szczególnie na dużych i średnich budowach borykają się z problemem trzeźwości, a dokładniej nietrzeźwych pracowników. Zgodnie z przepisami to właściciel firmy jest odpowiedzialny za trzeźwość pracowników, nie dozwala się by pijany pracownik na budowie wykonywał jakiekolwiek prace (oczywiście nie dotyczy to tylko pracy w budowlance).
Dlatego, gdy na budowie pracuje kilkanaście osób lub więcej, niezbędnym wyposażeniem stają się urządzenia przesiewowe. Jak sama nazwa wskazuje, alkomaty przesiewowe mają za zadanie w krótkim czasie wyeliminować z grupy osób te, które w wydychanym powietrzu mają zawartość alkoholu. Model alkomatu Promiler iBlow należy do grupy przesiewowych i w tej chwili jest używane między innymi przez policję w Polsce i na świecie.
Jest to najszybszy alkomat na świecie, który pozwala bezustnikowo — bezdotykowo przebadać 750 osób przez jedną godzinę. Ten alkomat przesiewowy nie ma sobie równych. Więcej informacji o iBlow znajdziecie na stronie produktu w naszym sklepie w kategorii alkomaty przesiewowe - iBlow.
Niezrównana jakość i skuteczność alkomatów używanych przez drogówkę
Procedura badania stanu zatrucia alkoholem za pomocą nowoczesnego alkomatu jest złożona i specyficzna.
Dlatego od urzędników wymagana jest nie tylko solidna znajomość przepisów regulujących procedurę badania alkomatem i ustalania odpowiednio wyników testów, ale także znajomość technicznych możliwości zastosowanych alkomatów i praktyczne umiejętności korzystania z technicznych środków badania alkomatem.
Alkomat policyjny to efektywne narzędzie w walce z nieprawidłowościami. Bardzo ważne jest przestrzeganie procedury badania podczas korzystania ze sprzętu specjalistycznego, jakim są urządzenia policyjne, aby zapobiec naruszeniu praw i uzasadnionych interesów badanych osób, alkomat dowodowy musi mieć uregulowany status urządzenia posiadającego certyfikację.
Musi zapewnić odpowiedniej jakości materiały dotyczące przestępstw, a ostatecznie nieuchronność karania winnych.
Alkomaty ze Świadectwem Wzorcowania — procedury kalibracji
Urządzenia używane jako dowód w sądzie winny posiadać aktualne „Świadectwo Wzorcowania”, które wydaje akredytowane laboratorium na zlecenie serwisu lub właściciela alkomatu. Alkomat przed poddaniem czynności wzorcowania musi zostać wcześniej przygotowany, między innym ważna i kluczowa jest kalibracja alkomatu.
Nasz sklep/serwis w Pabianicach na życzenie klienta lub służb mundurowych przeprowadza takie czynności, kalibrujemy alkomaty oraz poddajemy je wzorcowaniu w Głównym Urzędzie Miar. Urządzenie po wykonanej adiustacji lub wzorcowaniu z odpowiednimi dokumentami honorowanymi przez sąd przekazujemy do właściciela.
Cena, jakiej podlega kalibracja alkomatu, zaczyna się od 80,00 zł, na obecną chwilę to najniższa cena usługi adiustacji w Polsce. Koszt usługi wzorcowania ustalamy indywidualnie w zależności od modelu alkomatu. Należy zauważyć, że braki w działaniu niektórych alkomatów można zrekompensować szeroką siecią warsztatów naprawczych i centrów serwisowych, a ponadto stosunkowo elastyczną polityką cenową.
Wydaje się, że rozwiązanie problemów związanych z wydarzeniami występującymi podczas pracy alkomatów, a także przeprowadzenie analizy porównawczej charakterystyki operacyjnej i technicznej marek i modeli urządzeń podanych w niniejszym przeglądzie, przyczyni się do poprawy efektywności działań policji drogowej w celu identyfikacji kierowców pojazdów będących w stanie nietrzeźwości.
Alkomaty elektroniczne przeznaczone do użytkowania w warunkach domowych
Technologia w produkcji alkomatów wyposażonych w czujniki elektrochemiczne w ostatnich latach bardzo się rozwinęła i potaniała, dlatego coraz więcej osób wymienia swoje stare alkomaty z sensorem półprzewodnikowym na alkomaty elektrochemiczne.
W żaden sposób nie można porównać działania alkomatu półprzewodnikowego do alkomatu elektrochemicznego, to milowy przeskok oczywiście na korzyść alkomatów z czujnikiem elektrochemicznym.
Fot. Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER
Alkomaty półprzewodnikowe mają dużą tolerancję błędu pomiaru!
Dokładność badania alkomatem półprzewodnikowym, a właściwie tolerancja błędu średnio wynosi 20%!
Co to oznacza?
To, że przy odczycie o wartości 1‰ alkomat może się pomylić w dół lub w górę o 20%. Wygląda na to, że wynik, który będzie zgodny ze specyfikacją alkomatu może wynosić od 0,80‰ aż do 1,20‰.
Czy myślicie, że to mało?!
Nie kupuj alkomatów półprzewodnikowych, nawet jeśli mają możliwość kalibracji! To nie ma sensu, szkoda wydawać pieniędzy na alkomat, który ma tak duży błąd odczytu!
Rodzaj czujka w alkomacie ma ogromne znaczenie! Alkomat z czujnikiem elektrochemicznym będzie dużo dokładniejszy, ale o tym napiszemy za chwilę.
Alkomat plus sensor elektrochemiczny = duża dokładność
Błąd odczytu, jaki ma alkomat z czujnikiem elektrochemicznym, waha się od 3% do 10% przy odczycie 1‰.
Najdokładniejsze alkomaty, używane między innymi przez policję mają błąd odczytu tylko 3%, co oznacza, że przy wartości 1‰ alkomat może odczytać wynik od 0,97‰ do 1,03‰.
Każdy promil na alkomacie elektrochemicznym jest odczytywany z największą dokładnością, a wszystkie profesjonalne alkomaty z atestem mają czujniki elektrochemiczne.
Fot. Czujnik alkomatu DaTech
Różnica błędu odczytów alkomatów: PÓŁPRZEWODNIKOWYCH VS ELEKTROCHEMICZNYCH
Teraz już widzisz, że różnica odczytu, a właściwie tolerancji błędu pomiędzy alkomatem półprzewodnikowym a elektrochemicznym jest ogromna.
Alkomat elektrochemiczny do użytku domowego
Oczywiście alkomat elektrochemiczny do użytku domowego, będzie miał trochę większy błąd niż profesjonalny alkomat dowodowy, ale nigdy to nie będzie błąd o wartości 20%, a może realnie około 5% przy markowych alkomatach AlcoFind czy PROMILER, oraz 10% przy chińskich, tanich alkomatach wyposażonych w czujniki elektrochemiczne.
Rodzaj czujnika
Jak widzisz rodzaj czujnika, ma ogromne znaczenie i mimo że każdy z rodzai alkomatów będzie miał możliwość adiustacji, to parametry fabryczne będą je bardzo różniły w odczytach. Jak widzisz "CCC" ma znaczenie w tym przypadku "CCC" = "Cena Czyni Cuda" ;-) Kup trochę droższy alkomat elektrochemiczny, znanej firmy, a odczyty będą prawidłowe.
Alkomaty i ich skala odczytu wartości w promilach alkoholu w wydychanym powietrzu
W tej kwestii nie powinno być różnic między najlepszymi alkomatami elektrochemicznymi a półprzewodnikowymi. Tanie alkomaty elektrochemiczne bez względu na rodzaj czujnika na ogół mają zakres odczytu do 1‰.
Zapytacie, dlaczego tak mało? Już spieszę z wyjaśnieniem!
Jak wiadomo, alkomat to urządzenie elektroniczne, jego budowa jest dość skomplikowana, ale główne składowe podzespoły alkomatu poza obudową to płyta główna i sensor. Cena alkomatu jest uzależniona od jakości i co idzie w parze wielkości sensora. Im większy czujnik elektrochemiczny, tym dokładniejszy i posiadający większą skalę odczytu.
W przypadku alkomatów dobrej klasy już nawet alkomaty do użytku domowego np. AL-8000 SILVER czy PRO X-5 PLUS mają skalę odczytu wartości alkoholu w wydychanym powietrzu do 5‰. Alkomaty półprzewodnikowe ze względu na inną specyfikację budowy sensora najczęściej mają skalę odczytu do 5‰, choć też się zdarzają takie ze skalą do 4‰.
Zdarza się, że w celach marketingowych, by szybciej sprzedać alkomat z czujnikiem półprzewodnikowym, pokazuje się i pogrubia skalę odczytu alkomatu, a nie jego dokładność, co nie jest uczciwe względem klienta.
Dlaczego skala odczytu alkomatu wartości alkoholu w wydychanym powietrzu ma małe znaczenie?
Odpowiedź na to pytanie chyba wszystkim nasuwa się sama :-) Na drugi dzień po spożyciu alkoholu, gdy mamy pojąć decyzję prowadzenia pojazdów mechanicznych — czytaj samochodu, nie zależy nam na największej skali alkomatu, a na najdokładniejszym odczycie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.
Informacje o nowościach w świecie urządzeń do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu
Dobry alkomat to nie jest telefon komórkowy czy aparat cyfrowy, który co kilka miesięcy pojawia się na rynku jako nowy model. Produkcja, a właściwie projekt i prace nad nowymi technologiami w świecie alkomatów pojawiają się bardzo rzadko i tak np. dobre alkomaty takie jak AL-8000 światowej marki SENTECH (w Polsce pod marką PROMILER) produkowane są od kilku lat w ostatnim roku AL-8000 otrzymał najnowsze oprogramowanie pozwalające wykonać alkomatem aż 1000 pomiarów bez kalibracji.
Wcześniej ilość pomiarów do kolejnej adiustacji wynosiła 500. W tej chwili po zmianie oprogramowania alkomat nosi nazwę AL-8000 SILVER i AL-8000 PLUS. Cena alkomatu w naszej ofercie pozostała bez zmian i na dzień 25.11.2020 wynosi 399,00zł. Wyświetlacz alkomatu jest w formie LED. Dwa lata wstecz marka Promiler wprowadziła na rynek nowy model alkomatu — był to alkomat policyjny, przesiewowy iBlow.
W roku 2020 na aukcjach pojawiło się mnóstwo nowych, tanich, chińskich alkomatów z sensorem, pomimo że elektrochemicznym to wielkości pestki od wiśni. Wcześniej pisałem, co oznacza mały sensor w alkomacie, nie dość, że niedokładny to jego żywotność skończy się szybciej niż nie jedna impreza ;-)
Kalibracja alkomatu — to ważne, by prawidłowo odczytywać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu!
Jak wcześniej w dwóch zdaniach wspomnieliśmy, każdy alkomat wymaga kalibracji, nawet ten, którego cena była niska.
Dlaczego alkomat trzeba kalibrować?
Kalibrację alkomatu przeprowadza się po to, by jego odczyty były zgodne z zadanymi wzorcami laboratoryjnymi, a prościej rzecz ujmując, żeby alkomat się nie mylił, gdy będziesz wykonywać pomiary, by odczytywał prawidłowo promile.
Kiedy kalibrować alkomat?
Alkomat z sensorem elektrochemicznym kalibruj minimum raz w roku, ale nie rzadziej niż co ilość pomiarów, która jest określona w specyfikacji alkomatu przez producenta.
Alkomat kalibracja — jaka cena?
Cena kalibracji alkomatu w naszym sklepie/serwisie zaczyna się od 80,00 zł/brutto, dostawa alkomatu do klienta po kalibracji za pobraniem - 15,00zł /brutto.
Cena kalibracji wszystkich modeli osobistych w naszym serwisie jest jednakowa. Zadzwoń do nas po więcej szczegółów tel. 570 140 570 lub napisz sklep@neomaniak.pl.
Informacje teleadresowe dotyczące wysyłki alkomatu do serwisu znajdziesz na tej stronie Kalibracja alkomatu.
Sklep neomaniak.pl gwarantuje, że wszystkie dostępne alkomaty w sklepie posiadamy fizycznie w magazynie, a wysyłkę realizujemy natychmiast. Zamówienia złożone w dniu roboczym do godziny 15.00 sklep wysyła tego samego dnia.
Fot. Płyta główna alkomatu półprzewodnikowego
Alkomaty – słowik pojęć dotyczących alkomatów.
Alkomat jest to przydatne urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu. Jak wiadomo, alkomat służy nam do określania zawartości alkoholu w organizmie, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, czy na przykład, dzień po zakrapianej alkoholem imprezie możemy wsiąść za kierownicę naszego samochodu. Tak naprawdę śmiało możemy powiedzieć, że alkomaty to urządzenia, które bezwzględnie wpływają na bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i wszystkich użytkowników drogi.
Przecież wsiadając za kierownicę bez potwierdzenia, czy jesteśmy trzeźwi, stanowimy niebezpieczeństwo, dla każdego, kto znajdzie się w pobliżu naszego pojazdu, dodatkowo sami możemy mieć ogromne problemy z prawem. Alkomaty są coraz bardziej popularne wśród społeczeństwa, coraz chętniej sięgamy po profesjonalny alkomat, w celu poprawy własnego komfortu i bezpieczeństwa.
Poniższy artykuł posłuży wam jak swego rodzaju ściąga, do której załączymy wszystkie najważniejsze oraz te mniej ważne zagadnienia dotyczące alkomatów. Jeżeli jesteś. Użytkownikiem alkomatu osobistego, z pewnością wiesz, co to jest alkomat czy ustnik, ale czy wiesz, co to jest wzorcowanie alkomatu? Po przeczytaniu poniższego tekstu z pewnością będziesz wiedział.
Spis pojęć:
-
Alkomat
-
Alkomat osobisty
-
Alkomat policyjny
-
Alkomat przesiewowy
-
Alkomat elektrochemiczny
-
Alkomat półprzewodnikowy
-
Alkomat dowodowy
-
Alkomat spektrofotometryczny
-
Kalibracja alkomatu
-
Wzorcowanie alkomatu
-
Sensor w alkomacie
-
Układ elektroniczny w alkomacie
-
Margines błędu alkomatu
1. Alkomat
Alkomat jest to urządzenie elektroniczne służące do określania zawartości alkoholu w organizmie. Poprzez wdmuchiwanie powietrza z płuc do urządzenia. Dzięki swojej budowie i odpowiednim mechanizmom alkomat wskazuje dokładne pomiary zawartości alkoholu w organizmie użytkownika. Dzięki swojemu zastosowaniu alkomaty wykorzystywane są zarówno przez osoby prywatne, jak i służby, instytucje oraz przedsiębiorstwa.
2. Alkomat osobisty
Alkomat osobisty jest to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów alkomatów wśród prywatnych użytkowników. Alkomaty osobiste charakteryzują się niewielkimi gabarytami, dzięki czemu mieszczą się w każdym schowku samochodowym, torebce czy nawet kieszeni w spodniach. Tak naprawdę alkomat osobisty powinien znaleźć swoje miejsce w każdym domu, w którym przebywa przynajmniej jeden kierowca. Powód posiadania alkomatu osobistego pod ręką jest prosty, ale za to, bardzo ważny, chodzi o bezpieczeństwo. Posiadając alkomat osobisty, nie przytrafi nam się sytuacja, w której nieświadomie wsiadamy za kierownicę naszego samochodu pod wpływem alkoholu, na przykład w dzień po zakrapianej alkoholem imprezie. Alkomat osobisty może okazać się dla wielu zabezpieczeniem dokumentu prawa jazdy, czy sporej ilości gotówki.
3. Alkomat policyjny
Alkomat policyjny jest z pewnością znany dla większości kierowców. Patrole policyjnej drogówki korzystają z tego typu alkomatów podczas kontroli drogowych w celu sprawdzenia stanu trzeźwości kierowców. Najczęściej jest to alkomat koloru żółtego, przez swój podłużny kształt, większość kierowców nazywa go „pałką”. Jest to alkomat bezustnikowy iBlow marki Promiler. To urządzenie służy policjantom jako pierwszy sygnał na temat trzeźwości kierowcy. Jeśli kierowca jest trzeźwy, alkomat policyjny wskaże zieloną diodę. Natomiast, jeśli kierowca będzie pod wpływem alkoholu, alkomat wskaże czerwoną diodę, co będzie znakiem dla funkcjonariuszy, aby przeprowadzić kolejne badanie na zawartość alkoholu w organizmie, tym razem przy pomocy alkomatu dowodowego.
4. Alkomat przesiewowy
Alkomat przesiewowy jest przeznaczony do wykonywania dużej ilości pomiarów, w krótkim czasie, bez konieczności częstej kalibracji. Wyżej opisywany alkomat policyjny iBlow marki Promiler wykorzystywany przez funkcjonariuszy policji, jest nie tylko alkomatem policyjnym, ale również, alkomatem przesiewowym. Alkomaty przesiewowe wykorzystywane są między innymi przez policję podczas wyrywkowych kontroli drogowych, kiedy to funkcjonariusze zatrzymują ruch, przeprowadzając badania trzeźwości na kilkudziesięciu kierowcach w przeciągu zaledwie kilku minut. Swoje zastosowanie alkomaty przesiewowe znajdują również w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, kiedy to kilkuset pracowników rozpoczynających pracę jest wyrywkowo sprawdzanych na zawartość alkoholu w organizmie.
5. Alkomat elektrochemiczny
Alkomat elektrochemiczny wyróżnia się wśród innych alkomatów swoją budową. Ten rodzaj alkomatu posiada wewnątrz, sensor elektrochemiczny, który reaguje jedynie na cząsteczki alkoholu zawartego w wydychanym powietrzu. Krótko mówiąc, alkomat elektrochemiczny jest urządzeniem dokładnym, na wynik, którego nie powinno wpłynąć wcześniej spożyty posiłek czy guma do żucia. Obecnie alkomaty elektrochemiczne są najchętniej wybieranymi urządzeniami wśród odbiorców prywatnych. Dzieje się tak, ponieważ ich wiarygodność jest dużo większa, niż na przykład alkomatów półprzewodnikowych, co więcej sensory elektrochemiczne są również zastosowane w alkomatach policyjnych czy dowodowych. Dodatkowo wartość alkomatów elektrochemicznych nie jest wygórowana, dzięki czemu, tak naprawdę każdy użytkownik może sobie pozwolić na zakup tego typu urządzenia. Alkomat elektrochemiczny kupimy w cenie zaczynającej się już od 300 złotych.
6. Alkomat półprzewodnikowy
Alkomaty półprzewodnikowe to poprzednik najbardziej popularnego na tą chwilę alkomatu elektrochemicznego. Budowa tego alkomatu oparta jest na sensorze półprzewodnikowym, który sprawia, że jest to najprostsze urządzenie, przez co ich wartość jest również dużo niższa. Alkomat półprzewodnikowy działa na skutek utleniania się cząstek alkoholu na powierzchni elektrody, co powoduje następnie wzrost przewodności półprzewodnika. Jest to proste i tanie rozwiązanie, jednak nie zawsze odpowiednie, ponieważ do wykonania badania na zawartość alkoholu w organizmie, potrzebujemy czystej dawki alkoholu w wydychanym powietrzu, co nie zdarza się często. Im czystsze cząsteczki alkoholu w wydychanym powietrzu, przy użyciu alkomatu półprzewodnikowego, tym dokładniejszy otrzymamy wynik pomiaru zawartości alkoholu w organizmie. Podczas badania alkomatem półprzewodnikowym wynik może zostać fałszywie zawyżony lub zaniżony przez zjedzenie posiłku przed wykonaniem pomiaru, żucie gumy czy jakakolwiek inna forma żywności spożyta przed badaniem trzeźwości.
7. Alkomat dowodowy
Alkomaty dowodowe, jak sama ich nazwa mówi, służą jako dowody w sprawach postępowania sądowego. Alkomaty dowodowe wyposażone są w niezwykle czułe sensory elektrochemiczne, dzięki czemu wynik badania na zawartość alkoholu w organizmie wykonany przy pomocy alkomatu dowodowego, jest niepodważalny. Alkomaty dowodowe wykorzystywane są zarówno przez policyjne patrole drogówki, jak i stacjonarnie na komisariatach oraz w sądach i różnego rodzaju instytucjach, gdzie wymagany będzie udokumentowany wynik przeprowadzonego badania na zawartość alkoholu w organizmie.
8. Alkomat spektrofotometryczny
Alkomat spektrofotometryczny jest najbardziej zaawansowanym alkomatem, który podobnie jak alkomat dowodowy, służy do dowodowych pomiarów zawartości alkoholu w organizmie. Alkomat spektrofotometryczny wyposażony jest w wysokoczuły sensor podczerwieni. Mówiąc w formie uproszczonej, wynik badania alkomatem spektrofotometrycznym otrzymujemy na skutek pomiaru osłabienia promieniowania światła podczerwieni. Alkomaty spektrofotometryczne są dużymi urządzeniami i możemy spotkać je na komisariatach policyjnych, w sądach, ośrodkach leczenia uzależnień i innych instytucjach. Jedyną wadą alkomatów spektrofotometrycznych to wysoka cena, która potrafi dochodzić do kwoty nawet kilkunastu tysięcy złotych. Już sama wartość urządzenia mówi, że jest to specjalistyczny sprzęt.
9. Kalibracja alkomatu
Kalibracja alkomatu jest to rutynowy zabieg, który wykonywany jest na niemalże każdym alkomacie. Piszemy niemalże każdym, ponieważ, na przykład alkomaty spektrofotometryczne nie wymagają kalibracji. Kalibracja sama w sobie jest to można powiedzieć resetowanie alkomatu do ustawień fabrycznych. Kalibracja alkomatu powinna być wykonana w specjalnym serwisie do tego przeznaczonym, ponieważ znajdują się tam odpowiednie narzędzia, aby taką kalibrację wykonać. Jednym z niezbędnych do przeprowadzenia kalibracji alkomatu sprzętów, jest symulator wydechu. Każdy alkomat, nawet ten rzadko używany traci swoje parametry. Każdy kolejny wykonany pomiar, osłabia w nieznacznym stopniu sensor. Każdy niewłaściwie wykonany pomiar, jeszcze bardziej negatywnie wpływa na działanie sensorów w alkomacie. Dlatego też bardzo ważne jest wykonywanie kalibracji alkomatu w okresie, jaki wskazuje producent. Dla alkomatów półprzewodnikowych zaleca się przeprowadzenie kalibracji co 6 miesięcy, za to w alkomatach elektrochemicznych kalibrację powinniśmy przeprowadzić po maksymalnie 12 miesiącach użytkowania. Czas nie jest jedynym wyznacznikiem, kiedy wykonać kalibrację alkomatu. Może nam to również wskazać ilość wykonanych pomiarów. Każdy producent alkomatu określa, po jakiej ilości pomiarów powinna zostać wykonana kalibracja alkomatu. Dlaczego kalibracja alkomatu jest taka ważna? Przede wszystkim, regularna kalibracja alkomatu daje nam dużo większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ mamy większą pewność, że badanie alkomatem na zawartość alkoholu w organizmie, wskazuje prawidłowy wynik.
10. Wzorcowanie alkomatu
Wzorcowanie alkomatu jest to, tak naprawdę dokładne sprawdzenie działania alkomatu. Większość użytkowników alkomatów osobistych myli usługę wzorcowania z kalibracją alkomatu. Są to dwie różne sprawy, dające inny efekt. Kalibracja alkomatu powoduje jego dokładne działanie i wskazywanie wiarygodnych wyników badań na zawartość alkoholu w organizmie. Z kolei wzorcowanie alkomatu to zupełnie inna kwestia, polega ono na sprawdzeniu działania alkomatu, przez porównanie jego wyników do wzorca. Wzorcowanie przeprowadzane jest na specjalnej aparaturze laboratoryjnej, gdzie ustawiany jest wzorzec dawki alkoholu, na przykład 0,1 mg/l, następnie z takim wzorcem wykonywane jest badanie alkomatem. Wyniki przeprowadzonego badania porównywane zostają ze wcześniej przyjętym wzorcem i jeżeli wynik będzie mieścił się w normie i nie przekroczy granicy błędu, wówczas, dla takiego alkomatu zostaje wydany certyfikat wzorcowania. Należy pamiętać, że wzorcowania nie wykonamy na każdym alkomacie. Wzorcowanie alkomatu wykonuje się na alkomatach profesjonalnych. Wynik badania alkomatem z ważnym certyfikatem wzorcowania może służyć jako dowód, na przykład w rozprawie sądowej.
12. Sensor w alkomacie.
Sensor, zwany również czujnikiem jest najważniejszym punktem każdego alkomatu. Alkomaty w zależności od zastosowanego sensora będą różniły się od siebie ceną, dokładnością pomiarów oraz częstotliwością przeprowadzania kalibracji. Na rynku alkomatów wymienić możemy trzy podstawowe typy sensorów, czyli sensor półprzewodnikowy, sensor elektrochemiczny oraz sensor spektrofotometryczny. Każdy typ sensora znajduje się w nazwie, ponieważ na pewno słyszeliście o alkomacie półprzewodnikowym, to właśnie urządzenie z wbudowanym sensorem półprzewodnikowym. Sensor w alkomacie jest, można powiedzieć jego sercem, ponieważ to właśnie sensor w głównej mierze określa wynik stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
13. Margines błędu alkomatu
Alkomaty nie są urządzeniami nieomylnymi, miejmy świadomość, że są to jedynie urządzenia elektroniczne, które mogą ulec zniszczeniu czy drobniejszej usterce. Jednak, jeżeli odpowiednio dbamy o swój sprzęt, nie powinniśmy mieć żadnych niepożądanych skutków. Każdy alkomat posiada margines błędu, o czym każdy użytkownik musi wiedzieć. Większość profesjonalnych alkomatów, wykorzystywanych przez służby i instytucje, ale również alkomaty osobiste, posiadają zminimalizowany margines błędu, który wynosi plus, minus od 0,01 mg/l do maksymalnie 0,02 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest to nieznaczny margines, jednakże każdy użytkownik powinien mieć świadomość, że wynik badania może być mniejszy lub większy o 0,02 – 0,04 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W skrajnych sytuacjach dopuszczalny margines błędu może wpłynąć na rozstrzygnięcie sprawy.
Powyżej przedstawiliśmy wam najważniejsze zagadnienia dotyczące alkomatów, ich typów, budowy oraz działania. Znajomość każdego z wyżej wymienionych punktów ułatwi wam poruszanie się w świecie alkomatów oraz pomoże dogłębnie poznać urządzenia, które często ratują nam „skórę”. Co więcej, jeżeli nie posiadacie jeszcze własnego alkomatu osobistego, powyższy poradnik, pomoże wam wybrać odpowiedni alkomat dla siebie i przybliży was do podjęcia ostatecznej decyzji.