Budowa basenu ogrodowego zgodnie z prawem.
Posiadanie prywatnego basenu ogrodowego, niewątpliwe jest wyznacznikiem swego rodzaju luksusu. Do niedawna, na wybudowanie basenu ogrodowego mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni, najzamożniejsi właściciele domów jednorodzinnych. Obecnie budowa basenu w przydomowym ogrodzie, również jest ogromnym przedsięwzięciem, lecz można zaobserwować, że coraz więcej osób decyduje się na budowę tego typu akwenów.
Decydując się na dość drogą inwestycję, jaką jest budowa basenu ogrodowego w ziemi, warto zapoznać się z przepisami, by wybudować basen zgodnie z przepisami prawa.
BASENY OGRODOWE w sklepie neomaniak.pl
W ostatnich latach, w całym kraju przybywa publicznych basenów krytych oraz atrakcyjnych aqua parków, co wpłynęło też na wzrost liczby osób, które pragnęły cieszyć się relaksacyjnymi kąpielami w zaciszu swojego ogrodu. Musimy wiedzieć, że rozpoczęcie budowy swojego wymarzonego basenu ogrodowego powinno zostać poprzedzone zgłoszeniem lub uzyskaniem pozwolenia na budowę. Formalności, jakie będziemy musieli dopełnić przed rozpoczęciem prac budowlanych, zależne są przede wszystkim od tego, jakie wymiary będzie miał nasz basen ogrodowy. Praktycznym rozwiązaniem będzie, jeśli zdecydujemy się na budowę basenu ogrodowego na etapie budowy domu lub projektowania jego otoczenia. Jeżeli budowa basenu zostanie uwzględniona w projekcie domu, nie będziemy musieli w przyszłości, po raz kolejny starać się o pozwolenie na budowę. Dodatkowo, jeżeli budowa basenu będzie zaplanowana wraz z budową domu, unikniemy różnego rodzaju uszkodzeń, jakie mogą przydarzyć się, podczas budowy basenu ogrodowego w zaaranżowanym już wcześniej przydomowym ogrodzie. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, ponieważ będzie można dokładnie zaplanować wcześniej cały plac budowy. Pamiętajmy, że do budowy basenu ogrodowego, niezbędne będzie wykorzystanie ciężkiego sprzętu mechanicznego, chociażby koparki.
Jakie miejsce wybrać na budowę basenu ogrodowego?
Wybór miejsca pod budowę basenu ogrodowego jest chyba jednym z łatwiejszych etapów, podczas prac związanych z powstawaniem basenu. Wydawać by się mogło, że basen może zostać wybudowany, w każdym miejscu naszej działki. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Wybór lokalizacji basenu ogrodowego, w dużej mierze zależy od poziomu wód gruntowych, rodzaju gleby, prowadzonych instalacji podziemnych oraz oczywiście wielkości działki, jaką dysponujemy. Jeżeli w miejscu, które wybraliśmy, pod budowę basenu ogrodowego występują wody gruntowe, zaleca się wykonanie drenażu i położenie płyty betonowej ponad ich poziomem. Takie działanie zapobiegnie późniejszemu wypchnięciu niecki basenowej, dodatkowo należy regularnie kontrolować poziom wód gruntowych.
Podczas wyboru miejsca pod budowę basenu ogrodowego, powinniśmy również zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak przy wyborze miejsca na ustawienie stelażowego basenu ogrodowego lub basenu rozporowego. Mianowicie chodzi o wybór dobrze nasłonecznionego miejsca, gdzie przez większość dnia utrzymuje się słońce, dzięki temu, korzystanie z basenu będzie jeszcze przyjemniejsze. Dalej, należy zwrócić uwagę, aby basen był oddalony od wszelkiego rodzaju roślin, co zapobiegnie w dużej mierze dostawaniu się do wody liści, pyłków czy kwiatów. Jeżeli, nowo powstały basen będzie znajdować się w pobliżu drzew czy krzewów, należy od razu pomyśleć o odpowiednim zadaszeniu basenu ogrodowego, które zdecydowanie pomoże nam uniknąć wiecznie zabrudzonej wody basenowej. Kiedy już wybierzemy i sprawdzimy miejsce, w którym będzie wybudowany basen ogrodowy, musimy wiedzieć, co robić dalej. Jakie formalności należy dopełnić, aby budowa basenu ogrodowego przebiegła zgodnie z prawem?
Basen ogrodowy wybudowany zgodnie z prawem. Kiedy należy starać się o pozwolenie na budowę?
Basen w ogrodzie jest w świetle Prawa budowlanego, obiektem budowlanym. Formalności, jakie należy dopełnić przed budową basenu ogrodowego, zależą od planowanej wielkości basenu. Jeżeli wielkość nowo wybudowanego basenu ogrodowego nie będzie przekraczać 50 m2, nie mamy obowiązku uzyskania pozwolenia budowlanego. Co więcej, nie musimy nawet zgłaszać zamiaru jego budowy odpowiednim organom administracyjnym. Kiedy inwestor pójdzie na całość i zażyczy sobie budowę basenu ogrodowego, którego wielkość przekraczać będzie 50 m2, będzie trzeba postarać się o pozwolenie na budowę. Jeśli macie w planach budowę basenu ogrodowego o takiej powierzchni, pamiętajcie, że składając wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, należy posiadać cztery egzemplarze projektu budowy, który został wykonany przez osobę posiadającą uprawnienia konstrukcyjno - budowlane. Dodatkowo niezbędne będzie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wydane Wam pozwolenie, ważne będzie przez trzy lata, i w tym czasie, będzie trzeba przynajmniej rozpocząć prace związane z budową basenu. W przypadku kiedy rozpoczniecie budowę basenu ogrodowego, bez uzyskanego wcześniej pozwolenia na budowę, urząd może szybko nakazać jego rozbiórkę. Dodatkowo urząd może wezwać Was do złożenia dokumentów oraz wniesienia opłaty legalizacyjnej, która w przypadku budowy basenu o powierzchni powyżej 50 m2, może być bardzo dotkliwa.
Etapy budowy basenu ogrodowego.
Podczas budowy basenu ogrodowego, prace związane z jego budową, możemy podzielić na kilka etapów. Pierwszy etap wiąże się z wykonaniem wykopu pod nieckę basenową oraz przygotowania dojścia do instalacji hydraulicznych. Ten etap możemy wykonać samodzielnie, wykorzystując ewentualnie koparkę do wykonania wykopu. Musimy pamiętać, aby podczas wykonywania prac własnoręcznie, musimy ściśle trzymać się sporządzonego wcześniej projektu. Następny etap budowy basenu ogrodowego polega na podłączeniu instalacji hydraulicznych. Dostarczenie wody, system filtracyjny i ogrzewanie wody. Tego typu prace najlepiej zlecić specjaliście od instalacji basenowych lub hydraulikowi. Kolejny etap prac to wykończenie niecki basenowej oraz zamontowanie odpowiedniego zadaszenia basenu. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, należy wybrać miejsce budowy basenu, rozmiar, kształt oraz materiał, z jakiego ma być wykonany nasz przydomowy akwen.
Budowa basenu ogrodowego. Z jakich materiałów możemy wybudować basen ogrodowy?
Budowa basenu w ogrodzie jest niewątpliwie ogromnym przedsięwzięciem oraz swego rodzaju inwestycją. Basen w ogrodzie będzie wielką atrakcją, dodatkowo, znacznie zwiększy wartość całej nieruchomości. Kiedy zdecydujemy się na budowę basenu ogrodowego, musimy się liczyć z tym, że czeka nas dokonanie kilku ważnych wyborów. Pierwsze z nich będą wybór miejsca pod budowę basenu, wielkość oraz kształt basenu. Kolejne, to materiał, z jakiego wykonana będzie niecka basenowa, dobór pompy, filtrów i innych wszelkich akcesoriów. Patrząc, jak obszerny jest obecnie rynek basenów, materiałów i akcesoriów basenowych, nie łatwo jest podjąć odpowiedni wybór. Szczególnie trudnym zadaniem jest wybór materiału, z jakiego ma być wykonana niecka basenowa.
Basen ogrodowy może być zbudowany z kilku różnego rodzaju materiałów. Żelbetu, betonowych bloczków, tworzyw sztucznych, stali czy drewna. Basen ogrodowy wykonany z żelbetu lub betonu, będzie mógł mieć dowolny kształt niecki, w zależności od upodobań właściciela. Niecki wykonane z tworzyw sztucznych czy stali, tak zwane baseny gotowe, są produkowane w najróżniejszych rozmiarach i kształtach.
Zobacz: Rodzaje basenów ogrodowych
Niecki basenowe wykonane z żelbetu lub betonu zbrojonego, są najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe. Gotowe niecki basenowe z tworzyw sztucznych są łatwo dostępne i dużo tańsze od niecki żelbetowej. Tego typu niecki basenowe wykonane są z płyt polipropylenowych, łączonych warstw folii poliestrowej lub z materiału PCV. Gotowe niecki basenowe mogą przybierać różnego rodzaju kształty i są różnych wielkości. Wewnętrzna część niecki jest zwykle pokryta dodatkową powłoką akrylową, ceramiczną lub z żywicy epoksydowej, te materiały są miłe w dotyku oraz łatwe w czyszczeniu. Stalowa niecka basenowa jest wykonana z ocynkowanej blachy stalowej, jej grubość jest uzależniona od głębokości basenu. Im głębszy będzie basen, tym grubsza blacha będzie wykorzystana do budowy niecki basenowej. Arkusze stalowej blachy wykorzystywane do budowy niecki, mają fabrycznie przygotowane otwory, pozwalające na podłączenie wszelkiego rodzaju instalacji hydraulicznych. Montaż tego typu niecki basenowej przebiega dość szybko, jej wnętrze wykładane jest uszczelniającą folią z tworzyw sztucznych. Drewniane niecki basenowe składają się ze szkieletu, wykonanego ze stalowych rozporów oraz drewnianych belek, które stabilizują całą konstrukcję oraz zapobiegają jej odkształcaniu. Wszystkie materiały wykorzystywane do stworzenia niecki, w tym wypadku stal i drewno, muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Ściany basenu wykonane są z wodoodpornej sklejki, która jest materiałem o wysokim poziomie wytrzymałości mechanicznej. Cała niecka basenowa tego typu musi zostać wyłożona wewnątrz wodoszczelną folią wykonaną pod wymiar basenu.