Chlor do basenu
Chlorowanie wody basenowej - chlor do basenu
Posiadanie własnego basenu ogrodowego jest niewątpliwie wspaniałą atrakcją, dzięki której możemy aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, oraz relaksować się w upalne dni. Nie od dziś jednak wiadomo, że basen ogrodowy jest również obiektem, na który musimy poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby utrzymać go w czystości i cieszyć się kąpielami w krystalicznie czystej wodzie. Każdy basen ogrodowy, nieważne czy jest to basen betonowy, poliestrowy, stelażowy basen ogrodowy, basen rozporowy czy inny rodzaj basenu, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Aby utrzymać higienicznie czystą wodę w swoim basenie, musimy wykonać kilka zabiegów, takich jak regularne odkurzanie dna i ścian basenu, korekta pH wody basenowej, dezynfekcja wody, pozbycie się glonów w basenie oraz koagulacja. Do każdego z wymienionych zabiegów, prócz odkurzania dna i ścianek basenu, należy wykorzystać odpowiednie środki chemii basenowej. Przyjrzyjmy się dokładniej zabiegowi dezynfekcji wody basenowej. Aby woda w naszym basenie była higienicznie czysta, pozbawiona wszelkich bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, które mogą być szkodliwe dla użytkowników basenu, należy ją regularnie dezynfekować. Najpowszechniejszą metodą dezynfekcji wody basenowej, jest metoda chlorowa. To najprostszy, najtańszy i przede wszystkim najskuteczniejszy sposób na utrzymanie czystej wody, wykorzystywany zarówno w prywatnych basenach ogrodowych, jak i w większości basenów publicznych.
Fot. Chlor do basenu - pomiar zawartości chloru w wodzie basenowej
Jak działa chlor dodany do wody w basenie?
Chlorowanie wody basenowej jest najczęściej wybieraną metodą dezynfekcji. Specjalne środki chemii basenowej na bazie chloru dostępne są w różnych postaciach, możemy zakupić je w formie tabletek, granulatu, proszku czy płynu. Chlor to pierwiastek chemiczny niszczący wszelkie bakterie, wirusy i drobnoustroje w wodzie basenowej, które zagrażają zdrowiu użytkowników basenu. Jeżeli dopuścimy do sytuacji, że w naszym basenie ogrodowym zacznie pojawiać się nawet niewielka ilość bakterii czy drobnoustrojów, może spowodować to nieprzyjemne efekty zaczerwienionej skóry, podrażnionych błon śluzowych czy oczu. Właśnie dlatego chlor do basenu jest tak ważnym elementem podczas użytkowania basenu ogrodowego, dzięki temu możemy uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych kąpieli w zanieczyszczonej wodzie. Proces chlorowania wody składa się z dwóch ważnych reakcji chemicznych w niej zachodzącej. W wyniku pierwszej reakcji — oksydacji, czyli utleniania, powstaje chlor wiązany, którego składowe stanowią na przykład chloraminy — na bazie amoniaku i trichlorometan — związek chlorowcopochodny metanu. Następnie zachodzi uaktywnienie dezynfekcji, czyli niszczenie bakterii i innych drobnoustrojów przez chlor wolny. Bardzo ważne jest, aby nie przekroczyć dopuszczalnych wartości chloru w wodzie basenowej.
Chlor wolny jest określany jako stężenie chloru, który dostępny jest do natychmiastowej dezynfekcji, co za tym idzie, błyskawicznie utleni wszelkie zanieczyszczenia wody. Prawidłowo utrzymany poziom wolnego chloru w wodzie basenowej wynosi od 0,3 mg/l, do 0,6 mg/l.
Chlor związany jest to wartość opisująca stężenie chloru w połączeniu z organicznymi i nieorganicznymi związkami azotu w wodzie. Na przykład, jeżeli woda w basenie jest bardzo czysta, nie występują w niej zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne, wtedy poziom chloru związanego będzie bliski zeru. Wzrost poziomu chloru związanego mówi nam o złym stanie czystości wody. Jego zbyt wysokie wartości mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak odrażający zapach chloru w pomieszczeniu basenowym, czy tworzenie się groźnych dla zdrowia związków chemicznych. W dobrze utrzymanym basenie poziom chloru związanego nie powinien przekraczać 0,3 mg/l.
Fot. Chlor do basenu
Kontrola poziomu chloru w basenie ogrodowym - dodaj do basenu chlor i ciesz się czystą wodą!
W prywatnych basenach ogrodowych pomiar poziomu chloru w wodzie basenowej ogranicza się do kontroli obecności chloru wolnego. Utrzymanie odpowiedniego poziomu chloru w wodzie basenowej wpływa na jej jakość. Kontrolę poziomu chloru w naszym basenie powinniśmy przeprowadzać nawet co trzy dni, szczególnie powinniśmy zwrócić na to uwagę latem, podczas wysokich temperatur, kiedy woda szybko paruje. Do kontroli poziomu chloru w wodzie basenowej służą nam różnego rodzaju testery. Na rynku możemy znaleźć różne testery do kontroli poziomu chloru w wodzie basenowej, takie jak testery ręczne, testery paskowe, testery kropelkowe, tabletki do sprawdzania poziomu chloru czy testery elektroniczne.
Chlorowanie wody w basenie - czy chlor do basenu jest bezpieczny dla jego użytkowników?
Chlorowanie wody to najpopularniejsza, najszybsza i najbardziej efektywna metoda dokładnej dezynfekcji wody. Chlor wykorzystywany jest do zabijania bakterii nie tylko w wodzie basenowej, ale również w wodzie, którą każdy z nas ma w kranie. Chlorowanie wody było znane już w XIX wieku i właśnie od tamtej pory stała się to powszechnie stosowana metoda uzdatniania wody. Sam chlor jest jednak silnie trujący. Jednak chemia basenowa na bazie chloru, wykorzystywana do uzdatniania wody, jest bardzo skuteczna, co więcej odpowiednio stosowana nie jest zagrożeniem dla użytkowników basenu. Należy jednak pamiętać, aby używane środki chemii basenowej na bazie chloru były sprawdzone i zakupione u zaufanych dostawców, a osoba utrzymująca basen w czystości dozowała jego odpowiednie ilości. Oczywiście chlor jako pierwiastek chemiczny jest wykorzystywany do różnego rodzaju środków, na przykład wybielaczy. Obecność chloru w wodzie basenowej nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Niestety chlor oprócz zalet, jakimi jest ochrona użytkowników basenu przed bakteriami, wirusami i innymi drobnoustrojami, ma również swoje wady. Chlor zawarty w wodzie może mieć wpływ na naszą skórę, konkretnie wypłukuje z naszej skóry powierzchnię lipidową, co za tym idzie, skóra jest sucha, szorstka i czasami zaczerwieniona. Co więcej, chlor wysusza nasze śluzówki, dlatego po kąpieli w chlorowanej wodzie może pojawić się szczypanie oczu, prowadzić to może również do częstego kataru, ponieważ wysuszona błona śluzowa nie daje nam odpowiedniej ochrony przed wirusami. Nasze włosy również są narażone. Częste kąpiele w chlorowanej wodzie, podobnie jak skóra, tracą swoje nawilżenie, potrafią stać się szorstkie, suche i łamliwe. Korzystając z basenów, które dezynfekowane są metodą chlorową, powinniśmy więc zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i włosów, wykorzystując do tego odpowiednie kosmetyki. Jednakże, jak wcześniej wspomnieliśmy, odpowiednio dawkowana chemia basenowa i utrzymanie chloru w wodzie basenowej na odpowiednim poziomie, nie powinny stwarzać niepożądanych skutków ubocznych. Oczywiście, jeżeli przedawkujemy zawartość chloru w naszym basenie, mogą niestety pojawić się niechciane, wyżej wymienione objawy. Dlatego właśnie kontrola poziomu chloru w naszych basenach jest taka ważna. W końcu każdy basen ogrodowy powinien dawać tylko i wyłącznie przyjemność z jego korzystania.
Fot. Chlor do basenu - sekret czystej wody