
Częstotliwość wykrywacza metali
Za co odpowiada częstotliwość generowana w cewkach w wykrywaczy metali?
Częstotliwość w cewkach wykrywaczy metali to liczba emitowanych przez nie fal elektromagnetycznych wysyłanych przez cewkę do gleby. Jest to najbardziej podstawowy parametr każdego detektora. Częstotliwość jest w nim regulowana. Obecne na rynku detektory mogą wysyłać fale o częstotliwościach od około 3 do 80 kHz.
Sprawdź również: Jaki wykrywacz metali wybrać?
Fot. Cewka - sonda detektora
Częstotliwość pracy - wykrywacz metali
Częstotliwość pracy wykrywacza metalu to konkretne zjawisko fizyczne. Na częstotliwość wymiennie mówi się, że jest to częstość. Tak czy inaczej, opisuje ona liczbę fal zachodzących w jednostce czasu. Mierzy się ją poprzez herce (Hz). Dla przykładu częstotliwość o wartości jednego herca jest równa jednemu zdarzeniu, czyli cyklowi odbywającemu się w ciągu jednej sekundy.
Fale o wysokiej częstotliwości pracy wykrywacza metalu
Szczególnie sprawdzają się w poszukiwaniu wykrywaczem metalu niewielkich przedmiotów, takich jak monety lub naboje i łuski z broni palnej. Specjaliści wskazują, że dzięki nim łatwiej odnaleźć złote bądź żelazne obiekty. Wykrywacze metali wysyłające fale o wysokiej częstotliwości będą szukały przedmiotów nieco płycej, lecz będą je lokalizowały bardziej precyzyjnie. Niestety taka częstotliwość sprawi, że przeczesując tereny wysoko zmineralizowane wykrywaczem metalu, napotkamy trudności.
Fale o niskiej częstotliwości pracy wykrywacza metalu
Z fizycznego punktu widzenia te fale są dłuższe. Dzięki temu wysyłające je wykrywacze mogą przeszukiwać grunt znacznie głębiej niż w przypadku, gdy emitują fale o wysokiej częstotliwości. Stosowanie ich doskonale sprawdza w lokalizowaniu srebrnych obiektów ze względu na ich wysoką przewodność. Ponadto umożliwiają znalezienie dużych przedmiotów, dlatego dobrze odnajdują znaleziska militarne, takie jak fragmenty dział lub dużych pocisków. Niestety kiepsko radzą sobie z odszukaniem niewielkich złotych monet lub fragmentów z żelaza.
Wykrywacze metali jednoczęstotliwościowe
Są to wykrywacze pracujące na jednej częstotliwości, wobec czego nie ma w nich jej regulacji. Jest to sprzęt nieco uboższy w możliwości, lecz ten fakt nie musi mieć wpływu na jego efektywność.
Wykrywacze metali wieloczęstotliwościowe
Detektory wieloczęstotliwościowe pozwalają na poszukiwanie wielu rodzajów przedmiotów. Dzięki nim namierzymy zarówno te mniejsze, jak i większe obiekty. Jedną z ich wad jest trudność w odpowiedniej separacji przedmiotów w przypadku gdy w glebie znajduje się ich zbyt wiele. Innymi słowy, przeczesując swym wykrywaczem teren, w którym zgromadzonych jest sporo metalowych elementów, wykrywacz będzie miał problem ze znalezieniem tych, które wcześniej wybraliśmy w panelu sterowania jako te, które konkretnie nas interesują. Na przykład wykrywacz wieloczęstotliwościowy z pewną trudnością namierzy niewielkie monety, gdy pośród nich w glebie znajduje się mnóstwo innych metalowych przedmiotów, jak choćby aluminiowe kapsle czy ołowiane naboje. Ponadto mówi się, że detektor wieloczęstotliwościowy pracuje nieco wolniej, tzn. dłużej przetwarza zachodzące w nim procesy. Natomiast potrafi on radzić sobie na glebach magnetycznych, na tzw. czerwonych piaskach lub na powierzchni zarówno skalistej, jak i gliniastej.
Fot. Detektor metalu COBRA regulacja kHz plus dostrojenie do gruntu (należy zwrócić uwagę na duży zasięg wykrywacza COBRA podczas poszukiwań skarbów w gruncie)