Czym tak naprawdę jest kac?
Czym tak naprawdę jest kac?

Czym tak naprawdę jest kac?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest kac, to zapraszamy do poniższej lektury.

Zatrucie alkoholowe — zwane potocznie „kacem” - jest częstym skutkiem spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Pod tą nazwą kryje się cały zestaw nieprzyjemnych objawów, jakie towarzyszą nam kolejnego dnia. Jakie są najczęstsze dolegliwości? Co na temat kaca mówi nauka? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Sprawdź najlepsze domowe sposoby na kaca!

Typowe objawy kaca

Do najczęstszych objawów kaca zaliczamy: ból głowy, pragnienie, ogólne zmęczenie i osłabienie, ból żołądka, nudności, nadwrażliwość na dźwięk i światło, zawroty głowy, trudności z koncentracją, bóle mięśni, drażliwość, podwyższone ciśnienie krwi, drażliwość oraz zwiększona potliwość. Kac dokucza najbardziej, gdy stężenie alkoholu we krwi zmniejsza się i osiąga poziom bliski zeru. Objawy mogą utrzymywać się nawet przez 24 godziny lub dłużej.

Siła kaca – od czego zależy?

Zacznijmy od tego, że kac u każdego może przejawiać się w odmienny sposób. Dla jednej osoby skończy się na mało uciążliwym bólu głowy, a ktoś inny będzie musiał spędzić cały dzień w łóżku. Dolegliwości zależą od rodzaju oraz ilości wypitego alkoholu, a co za tym idzie – spożytego etanolu. Kolejne czynniki to stan wątroby oraz uwarunkowane genetycznie zdolności metabolizowania alkoholu. Przy całkowicie zdrowej wątrobie skutki nie powinny nadmiernie dokuczać.

 

Przyczyny kaca

Jak wspomniano wyżej, każdy organizm ma inną tolerancję na alkohol. Trudno przewidzieć, po jakiej ilości trunków i w jakim nasileniu wystąpią dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że za każdym razem, kiedy alkohol jest spożywany do stanu upojenia, istnieje możliwość wystąpienia kaca. Do jego powstania przyczynia się kilka czynników:

1. Odwodnienie

Alkohol powoduje częstsze oddawanie moczu i zwiększoną utratę płynów, prowadząc tym samym do łagodnego odwodnienia. Z tej przyczyny rano odczuwamy ból głowy, zmęczenie i pragnienie. Dlaczego tak się dzieje? Alkohol hamuje uwalnianie hormonu zwanego wazopresyną, odpowiedzialnego za zatrzymywanie płynu w nerkach.

2. Podrażnienie układu pokarmowego

Alkohol podrażnia błonę śluzową żołądka i zwiększa wydzielanie kwasów. To z kolei powadzi do bólów żołądka i nudności.

3. Stan zapalny

Złe samopoczucie może być skutkiem stanu zapalnego w organizmie, wywoływanego przez alkohol.

4. Zaburzenia snu

Choć alkohol często sprawia, że bardzo szybko zasypiamy, rano budzimy się zmęczeni. Alkohol sprawia, że sen jest przerywany i mało efektywny.

5. Szkodliwość aldehydu octowego

Aldehyd octowy jest krótkotrwały, lecz toksyczną substancją uboczną powstającą głównie w wątrobie po spożyciu alkoholu. Powstaje w czasie, kiedy alkohol zaczyna się rozkładać w organizmie. Wtedy zaczyna się też proces trzeźwienia. Aldehyd octowy przyczynia się do groźnych schorzeń, takich jak zapalenie wątroby, trzustki, przewodu pokarmowego, mózgu oraz innych narządów.

 

Najbardziej „kacogenne” trunki

Czy zwróciliście uwagę, że dany rodzaj alkoholu wywołuje kolejnego dnia mniejsze dolegliwości niż inny? Wszystkiemu winne są kontenery, czyli substancje chemiczne powstające w procesie fermentacji alkoholu. Nadają one trunkom określony smak, kolor i zapach, ale również powodują mniejsze lub większe skutki uboczne. Poszczególne rodzaje alkoholi zawierają różne ilości kontenerów, a zasada jest prosta – im większe stężenie kontenerów, tym większe ryzyko kaca. Warto zapamiętać, że najgorszego kaca powodują ciemne alkohole. Na pierwszym miejscu znajduje się brandy, a tuż za nią whisky, czerwone wino, koniak, rum i burbon. Im alkohol jest jaśniejszy – tym kac będzie mniejszy. Tak więc następne w kolejce są wódka, białe wino, gin, tequila i spirytus. Pewnym wyjątkiem jest szampan. Zawiera mało kontenerów, jednak jest gazowany. Z kolei dwutlenek węgla powoduje, że alkohol o wiele szybciej trafia do krwiobiegu. Podobnie skutki przyniesie zbyt duża ilość piwa.

 

Jak sobie radzić z kacem?

Jeśli wiemy, że kolejnego dnia po spożyciu alkoholu najczęściej źle się czujemy, warto już od samego początku minimalizować możliwe skutki uboczne. Po pierwsze nigdy nie pij alkoholu na pusty żołądek, a w trakcie imprezy staraj się pić dużo wody. Jeszcze przed snem wypij dwie szklanki wody, aby uzupełnić płyny. Od wody zacznij też kolejny dzień. Po przebudzeniu możesz wypić wodę z miodem i cytryną, a następnie przyjmować napoje izotoniczne, aby uzupełniać elektrolity. Na śniadanie możesz zjeść jajecznicę. Jajka zawierają cysteinę – substancję łagodzącą objawy kaca.

 

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl