Jak działa alkomat policyjny?
Przesiewowy alkomat policyjny PROMILER iBlow.
Zasada działania alkomatu policyjnego jest bardzo podobna do działania droższych elektrochemicznych, alkomatów osobistych.
Fot. Alkomat policyjny iBlow
Policja aktualnie używa dwóch rodzai alkomatów. Pierwszy z nich to alkomat przesiewowy popularnie zwany świeczką lub alkomatem bezustnikowym. Żółta tuba, którą wielu z Was miało przyjemność (lub nie przyjemność) się zetknąć w trakcie akcji organizowanych przez policję "trzeźwy poranek" to właśnie ten alkomat.
Najszybszy na świecie alkomat przesiewowy
W tej chwili najszybszym alkomatem przesiewowym jest urządzenie koreańskiego, największego na świecie producenta alkomatów o nazwie iBlow marki PROMILER. Należy pamiętać, że alkomat przesiewowy nie jest urządzeniem, na podstawie którego policja może skierować sprawę do sądu. Alkomat bezkontaktowy służy wyłącznie do badania wstępnego.
Alkomat elektrochemiczny bez ustników
Jego ogromną zaletą jest możliwość wykonywania badań, nie wykorzystując do tego celu ustników, a co za tym idzie, pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas. Czas wykonania badania alkomatem iBlow jest bardzo krótki.
Profesjonalne alkomaty policyjne i ich szybkość!
PROMILER iBlow na godzinę jest w stanie przebadać 750 osób.
Taka szybkość powoduje, że nie ma sobie równych. No tak, ale co z dokładnością badania takim alkomatem? Tak jak wcześniej wspomniałem, to nie jest policyjny alkomat dowodowy tylko przesiewowy, dlatego policja, badając kierowców w razie sytuacji, gdy alkomat bezustnikowy iBlow wykryje zawartość alkoholu u kierowcy, jest zobligowana do tego, by użyć do wykonania badania dokładny elektrochemiczny alkomat dowodowy np. ALP-1.
W alkomacie przesiewowym badanie wykonuje się bezustnikowo, bezkontaktowo co oznacza, że zmiana odległości między badaną osobą a alkomatem może powodować delikatną zmianę wyniku.
Fot. Alkomat policyjny Promiler iBlow 10
Profesjonalny alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
W sytuacji wykrycia przez policję po wstępnym badaniu przesiewowym alkoholu w wydychanym powietrzu u kierowcy do akcji wkracza bardzo dokładny alkomat dowodowy PROMILER ALP-1.
Tutaj badanie wykonuje się z użyciem ustnika, dzięki czemu 100% powietrza wydychanego przez badaną osobę trafia do alkomatu, a właściwie do czujnika alkomatu.
Wynik badania alkomatem jest wyświetlany na LCD i zapisywany automatycznie w pamięci urządzenia z dokładną datą, godziną i minutami. Po podłączeniu drukarki każdy wynik z alkomatu ALP-1 można wydrukować, chociażby w celu sporządzenia protokołu ze zdarzenia, a w późniejszym czasie przedstawienia go w sądzie.
W trakcie badania alkomatem dowodowym osoba badana ma pełne prawo do poproszenia policjanta o przedstawienie aktualnego świadectwa wzorcowania. Co to takiego?
Świadectwo wzorcowania to dokument wydawany przez Okręgowy Urząd Miar poświadczający dokładność działania alkomatu, świadectwo dla każdego alkomatu również dla alkomatu ALP-1 jest ważne przez 6 miesięcy. Jeśli minie ten okres to alkomat traci swoje cechy alkomatu dowodowego.
W sytuacji, gdy będziesz badany alkomatem dowodowym i stwierdzisz po sprawdzeniu świadectwa wzorcowania alkomatu, że straciło ono swoją ważność, masz prawo odmówić badania. Jednak pamiętaj, że w takiej sytuacji policja może wykonać badania krwi na zawartość alkoholu.
Chcesz uzyskać świadectwo wzorcowania do Twojego alkomatu? Nic prostszego! Sprawdź jak to zrobić.
Fot. Alkomat ALP-1 z atestem używany przez służby mundurowe