Jak siać i sadzić warzywa w tunelu foliowym?
Każdy, kto pragnie mieć własne warzywa z przydomowego ogródka albo z balkonu powinien poznać podstawowe informacje dotyczące siewu i sadzenia warzyw w tunelu foliowym lub szklarni. Jest niezmiernie ważne, aby dotrzymywać ustalonych terminów siewu, gdyż nasiona do wzrostu potrzebują optymalnych temperatur. To właśnie początkowy okres wzrostu w dużej mierze zadecyduje o wielkości i jakości przyszłych plonów.
Najlepsza cena na tunel foliowy 3x6 - dziś wysyłka DPD gratis
fot. Tunel foliowy
Od czego zacząć sianie warzyw?
Zanim zabierzemy się za zakup nasion i wysiew powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jakie warzywa chcemy mieć w danym roku. Ważną rolę tutaj odgrywać będą nie tylko nasze upodobania, ale także rodzaj podłoża i charakter nasłonecznienia działki. Jeśli jest to już kolejny rok upraw, to nie możemy też zapominać o zmianowaniu. Wreszcie planując usytuowanie roślin na grządkach, trzeba brać pod uwagę zasady dobrego sąsiedztwa.
Jak przygotować się do siewu nasion?
Każde nasiona muszą być wysiane w odpowiednim terminie. Warzywa dzielą się na ciepłolubne i pozostałe. Oznacza to, że w pierwszych miesiącach roku będziemy robić w domu lub w szklarni rozsady. Na sianie warzyw bezpośrednio do gruntu przyjdzie czas nieco później, gdy podniesie się temperatura gleby. Z kolei rośliny ciepłolubne, dla których stworzymy w domu rozsady na swoje miejsce docelowe, zazwyczaj trafią po 15 maja. Do przygotowywania rozsad warzyw w pomieszczeniach i szklarniach musimy się, więc przygotować. Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w pojemniki. Najwygodniejsze są gotowe wielodoniczki, z podstawkami i przykrywkami. Można też samodzielnie przygotować małe pojemniczki, wykorzystując do tego na przykład opakowania po jogurtach. Będzie nam także potrzebne podłoże do wysiewu, które również możemy kupić gotowe w sklepie ogrodniczym. Podłoże do wysiewu nie powinno być zasobne w przeciwieństwie do ziemi docelowej, w której będą rosły duże rośliny. Swoje rozsady warto także oznaczać, gdyż możemy się łatwo pogubić szczególnie wtedy, gdy siejemy na przykład kilka odmian pomidorów. Takie etykiety kupujemy gotowe w sklepie lub robimy sami z patyków po lodach, wycinamy z grubych butelek po mleku albo stosujemy jednorazowe noże plastikowe, po których możemy pisać markerem. Warto, więc umieścić nazwę i odmianę rośliny oraz datę posiania. Pamiętajmy, że uprawa warzyw w tunelu foliowym będzie się dużo szybciej rozwijała niż w gruncie bez folii.
O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując rozsady?
Przed przygotowanie rozsad warto wydrukować sobie zestawienia z terminami siewu oraz wymaganą temperaturą i czasem kiełkowania. W warunkach domowych rozsady umieszczamy na jasnych parapetach. Do momentu wschodu można je przykrywać folią albo szybką, zapewniając dostęp powietrza. Musimy zwracać uwagę na to, że rośliny mają odmienne wymagania, co do temperatury kiełkowania. Warzywa takie jak pomidory i papryki lubią temperatury przewyższające 20 stopni. Z kolei cebula najlepiej będzie kiełkowała w temperaturze niewiele wyższej niż 10 stopni. Zasadą wspólną dla warzyw jest jednak to, że wzejściu roślin temperaturę można o kilka stopni obniżyć.
Które warzywa siejemy bezpośrednio do gruntu, a które powstają z sadzonek?
Bardzo wcześnie, bo już pod koniec lutego możemy bezpośrednio do gruntu w tunelach foliowych posiać na przykład rzodkiewkę. Stosunkowo wcześnie może tam także trafić szpinak, koper czy cebula. Z kolei warzywa takie jak papryka i pomidory powinny zawsze powstawać z rozsady i wymagają one pikowania. Jeśli ktoś obawia się, czy taka samodzielna rozsada mu się uda, może zawsze kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym albo na targu.