Jak szybko wytrzeźwieć? Mamy na to sposób! 0
Jak szybko wytrzeźwieć? Mamy na to sposób!

Jak szybko wytrzeźwieć?

 

Jak przyspieszyć spalanie alkoholu?

Nie raz będąc na weselu, imprezie, imieninach, na których spożywamy alkohol, stosujemy w głowie karkołomne obliczenia, mające uzyskać dla nas odpowiedź na pytanie: kiedy będziemy trzeźwi? Postanawiamy, że przestaniemy pić od danej godziny i co jakiś czas badamy się alkomatem, aby spostrzec, w jakim tempie trzeźwiejemy. Zależy nam, aby następnego dnia móc wsiąść w samochód, pójść do pracy czy też po prostu wiedzieć, kiedy nasz organizm uwolni się od alkoholu. Bardzo często zależy nam, by przyspieszyć ten proces. W Internecie istnieje już sporo witryn z kalkulatorami, które pomagają wyliczyć, kiedy osiągniemy trzeźwość. Uwzględnianie są dane dotyczące ilości i czasu spożycia, a także rodzaju pitego alkoholu. Niemniej jednak te obliczenia prawie zawsze nie są całkowicie precyzyjne. Istnieje wiele składowych, których ten wirtualny alkomat nie może uwzględnić.

 

Jak spala się alkohol?

Alkohol spala się, czyli uwalnia się z naszego organizmu u każdego człowieka w taki sam sposób. Różne jest jedynie tempo tego procesu, ponieważ zależy ono od indywidualnych uwarunkowań. Gdy pijemy alkohol, a konkretniej, gdy ta ciecz wlewana jest do naszej jamy ustnej, to już wtedy mamy do czynienia z pierwszym etapem reakcji organizmu na jego obecność. Już wtedy rozpoczyna się proces wchłaniania się alkoholu. Następnie, przenika on do krwi za pośrednictwem błony śluzowej żołądka, ale przede wszystkim poprzez jelito cienkie. Krew transportuje go po całym krwiobiegu, dzięki czemu substancja rozprzestrzenia się po całym naszym ciele. Jednak największe stężenie znajduje się w moczu, krwi, ślinie, płynie mózgowo-rdzeniowym oraz w żółci. Po około 30 minutach od spożycia alkohol osiąga swoje maksymalne stężenie. Mieszając spożycie alkoholu z przyjmowaniem pokarmów bogatych w tłuszcze i białka wydłużamy czas osiągania maksimum do nawet 3 godzin. Natomiast gdy alkohol dotrze już do wątroby, to rozpoczyna się etap eliminowania go z organizmu. Jednak trwa on znacznie dłużej niż czas wchłaniania. Wątroba metabolizuje większą część przyjętego przez nas alkoholu, natomiast pozostałą tj. 2-10 procent spalają płuca.

Reakcja chemiczna, jaka zachodzi w wątrobie, konfrontowanej z alkoholem, nazywa się przemianą alkoholu w aldehyd octowy. Posiada on bardzo dużą toksyczność i musi być rozbijany na inne enzymy, by następnie przemienić się w octan, a ostatecznie w dwutlenek węgla i wodę. Dla przykładu wątroba i pozostałe narządy metabolizują dawkę alkoholu zawartą w jednym piwie przez około 3 godziny. 

 

Szybkość wydalania alkoholu z organizmu jest zależna od wielu czynników.

 

Spożywane pokarmy

Wiele zmiennych wpływa na tempo, z jakim uporamy się z obecnością alkoholu w naszym organizmie. Istotne jest czy podczas konsumpcji trunków wyskokowych spożywamy posiłki. Dostarczanie pokarmu wraz z dostarczaniem alkoholu znacząco wydłuża jego proces wchłaniania. Libacje, podczas których spożywamy pokarmy bogate w białka i tłuszcze sprawiają, że może on wydłużyć się nawet o 3 razy w stosunku do czasu wchłaniania się go u osoby pijącej na pusty żołądek. Jednocześnie pokarm spożyty przed spożyciem alkoholu pełni funkcję osłonową dla metabolizującej wątroby.

Jedz podczas picia alkoholu

 

Płeć 

Przy wypitej takiej samej dawce alkoholu u kobiety, jak i u mężczyzny, stężenie alkoholu we krwi kobiety przeważnie będzie większe. Będą one także bardziej narażone na wszelkie uszkodzenia narządów wynikające ze spożycia. Powodem tego jest niższy poziom wody w organizmie kobiecym.

Płeć a spalanie alkoholu

 

Waga ciała

Często słyszy się o tym, że duże tj. grube osoby mogą dużo wypić. To stwierdzenie nie do końca ma swoje pokrycie w badaniach naukowych, gdyż od tego zależna jest proporcja masy mięśniowej do masy tłuszczowej. To w tej pierwszej znajduje się duża ilość wody, która umożliwia lepsze przyswajanie alkoholu. Osoby posiadające duża ilość tkanki mięśniowej będą mniej podatne na jego działanie. Zatem można powiedzieć, że duże osoby, a nie grube mogą dużo wypić.

Waga a spalanie alkoholu 

Kondycja fizyczna

Pijąc alkohol w momencie wycieńczenia organizmu lub zmęczenia wynikającego z jakiejś aktywności fizycznej, potęgujemy jego działanie na nasz organizm i tym samym osłabiamy pracę wątroby. Sprawia to, że metabolizm jest zakłócony i trwa znacznie dłużej. Ponadto, gdy towarzyszy nam infekcja, to wtedy również praca całego układu metabolicznego jest nadwyrężona i dłużej radzi sobie ze spalaniem alkoholu.

Kondycja a spalanie alkoholu - szybsze trzeźwienie

 

Czas spalania alkoholu

Wyżej wymieniony przykład mówił o tym, że przy wypiciu jednego piwa, wątroba i inne narządy potrzebują na spalenie zawartej w nim dawki alkoholu około 3 godziny. Tyle samo czasu potrzeba na wydalenie alkoholu zawartego w tzw. setce wódki. Przy wypitej połówce tj. 500 ml czystej wódki organizm będzie się z nią borykał przez około 13 godzin. W przypadku wina, po wypiciu 250 ml czas spalania wynosi 3 godziny.

Czas spalania alkoholu 

Czy można przyspieszyć pracę wątroby?

Nie ma możliwości przyspieszenia wydalania alkoholu przez wątrobę w procesie metabolizowania. Nie możemy przedsięwziąć żadnych czynników zewnętrznych, które ułatwiłyby jego spalanie. Samo otrzeźwienie, uzyskanie świadomości i aktywności ruchowej nie świadczy o tym, że alkohol jest już u progu drzwi prowadzących do wyjścia z naszego organizmu. Sam moment zaprzestania picia może oznaczać dopiero początek procesów inicjowanych w naszym ciele i prowadzących do końcowego odtrucia. Wysiłek fizyczny, który jest wymieniany jako remedium na szybkie pozbycie się alkoholu, tak naprawdę nie przyspiesza wydalenia go. Mało tego, podczas gdy w organizmie dochodzi do tak wzmożonej pracy w celu uzyskania równowagi, dodatkowy wysiłek może okazać się bardzo niekorzystny. Nie jesteśmy w stanie przyspieszyć pracy wątroby, lecz jesteśmy w stanie odżywić nasz organizm poprzez dostarczenie do niego pożytecznych mikroelementów. Mogą one ograniczyć zatrucie całego organizmu i zmniejszyć dolegliwości kaca.

Spalanie alkoholu a wątroba

 

Glukoza

Kiedy alkohol dostaje się do wątroby, to sprawia on, że ma ona duże trudności z należytą syntezą cukrów, co prowadzi do hipoglikemii. Przyjmowanie glukozy, która jest zawarta w cukrze, wspomaga metabolizm i daje zastrzyk energii. Wątroba nadal będzie pracowała w swoim tempie, natomiast nasz mózg i serce zostaną odżywione. Zawierają ją takie znane środki niwelujące kaca jak: 2KC czy Alcowit Med.

Glukoza a szybkie spalanie alkoholu

 

Woda 

Siejący spustoszenie alkohol, zaburza odpowiednią gospodarkę wodną w naszym ciele. Wydalamy więcej moczu, nie uzyskując tym samym potrzebnej dla nas wody. Silne odwodnienie może prowadzić nawet do zmian w mózgu, dlatego picie wody w dużych ilościach jest niezwykle pożądane w walce z zatruwającym nasz organizm alkoholem.

Pij dużo wody po alkoholu

 

Owoce i warzywa 

Warzywa i owoce bogate w witaminy C, K, E lub A (beta-karoten) będą silnym wzmocnieniem i ułatwią procesy regulujące równowagę naszych narządów. Warto je spożywać w naturalnej formie, nie zaś w postaci napojów owocowych, gdyż w nich zawarte są szkodliwe konserwanty.

Witaminy a alkohol

 

Wymioty

Jest to metoda, wymagająca chyba największego poświęcenia. Nie należy ona do najprzyjemniejszych, często przy zatruciu alkoholowym następuje bez naszej woli, ale, nawet gdy zostaje ona wymuszona, okaże się pożyteczna. Dzięki niej wydalamy niestrawioną ciecz alkoholową pozostającą jeszcze w naszym organizmie.

Wymioty po alkoholu a spalanie alkoholu

 

Sprawdź ile możesz wypić alkomatem online - https://alkomat-online.pl

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl