Jak szybko wytrzeźwieć? Mamy na to sposób!
Jak szybko wytrzeźwieć? Mamy na to sposób!

Jak szybko wytrzeźwieć?

Jak szybko pozbyć się alkoholu z organizmu? Jak przyspieszyć spalanie alkoholu?

Pytanie, które w ostatnim czasie pojawia się często na w Internecie: Jak szybko wytrzeźwieć? Nie raz będąc na weselu, imprezie, imieninach, na których spożywamy alkohol, stosujemy w głowie karkołomne obliczenia, mające uzyskać dla nas odpowiedź na pytanie: ile możemy wypić alkoholu na godzinę oraz kiedy będziemy trzeźwi? Co zrobić, by szybko wytrzeźwieć i jak najszybciej się pozbyć alkoholu z krwi? Postanawiamy, że przestaniemy pić od danej godziny i co jakiś czas badamy się alkomatem, aby spostrzec, w jakim tempie trzeźwiejemy i ile będziemy potrzebowali na pozbycie się alkoholu z krwi. Zależy nam, aby następnego dnia być trzeźwym i móc wsiąść w samochód, pójść do pracy czy też po prostu wiedzieć, kiedy nasz organizm uwolni się od alkoholu. Bardzo często zależy nam, by przyspieszyć ten proces. W Internecie istnieje już sporo witryn z kalkulatorami, które pomagają wyliczyć, kiedy osiągniemy trzeźwość. Uwzględnianie są dane dotyczące ilości i czasu spożycia, a także rodzaju pitego trunku. Niemniej jednak te obliczenia prawie zawsze nie są całkowicie precyzyjne. Istnieje wiele składowych, których ten wirtualny alkomat nie może uwzględnić.

 

Do badań trzeźwości polecamy dokładne alkomaty elektrochemiczne w promocyjnej cenie. Pamiętaj również, że do prawidłowego działania urządzenia niezbędna jest kalibracja alkomatu.

 

Jak szybko spala się alkohol?

Alkohol spala się, czyli uwalnia się z naszego organizmu u każdego człowieka w taki sam sposób. Różne jest jedynie tempo tego procesu, ponieważ zależy ono od indywidualnych uwarunkowań. Gdy pijemy alkohol, a konkretniej, gdy ta ciecz wlewana jest do naszej jamy ustnej, to już wtedy mamy do czynienia z pierwszym etapem reakcji organizmu na jego obecność. Już wtedy rozpoczyna się proces wchłaniania się alkoholu. Następnie, przenika on do krwi za pośrednictwem błony śluzowej żołądka, ale przede wszystkim poprzez jelito cienkie. Krew transportuje go po całym krwiobiegu, dzięki czemu substancja rozprzestrzenia się po całym naszym ciele. Jednak największe stężenie znajduje się w moczu, krwi, ślinie, płynie mózgowo-rdzeniowym oraz w żółci. Po około 30 minutach od spożycia alkohol osiąga swoje maksymalne stężenie. Już za chwilkę pojawi się zapytani jak szybko wytrzeźwieć. Mieszając spożycie trunków z przyjmowaniem pokarmów bogatych w tłuszcze i białka wydłużamy czas osiągania maksimum do nawet 3 godzin, co może mieć w jakimś stopniu wpływ na nasze szybkie wytrzeźwienie. Natomiast gdy alkohol dotrze już do wątroby, to rozpoczyna się etap eliminowania go z organizmu. Jednak trwa on znacznie dłużej niż czas wchłaniania. Wątroba metabolizuje większą część przyjętego przez nas alkoholu, natomiast pozostałą tj. 2-10 procent spalają płuca.

Reakcja chemiczna, jaka zachodzi w wątrobie, konfrontowanej z alkoholem, nazywa się przemianą alkoholu w aldehyd octowy. Posiada on bardzo dużą toksyczność i musi być rozbijany na inne enzymy, by następnie przemienić się w octan, a ostatecznie w dwutlenek węgla i wodę. Dla przykładu wątroba i pozostałe narządy metabolizują dawkę alkoholu zawartą w jednym piwie przez około 3 godziny. 

 

Jaka jest szybkość wydalania alkoholu z organizmu?

 

Czy spożywane pokarmy mają znaczenie na szybkość trzeźwienia?

Wiele zmiennych wpływa na tempo, z jakim uporamy się z obecnością alkoholu w naszym organizmie. Istotne jest czy podczas konsumpcji napojów wyskokowych spożywamy posiłki. Dostarczanie pokarmu wraz z dostarczaniem alkoholu znacząco wydłuża jego proces wchłaniania. Libacje, podczas których spożywamy pokarmy bogate w białka i tłuszcze sprawiają, że może on wydłużyć się nawet o 3 razy w stosunku do czasu wchłaniania się go u osoby pijącej na pusty żołądek. Jednocześnie pokarm spożyty przed spożyciem alkoholu pełni funkcję osłonową dla metabolizującej wątroby.

Jedzenie podczas picia alkoholu

fot. Model jedzący hamburgera

 

Jak szybko wytrzeźwieć może mężczyzna, a kobieta? Czy płeć męska trzeźwieje szybciej? 

Przy wypitej takiej samej dawce alkoholu u kobiety, jak i u mężczyzny, stężenie alkoholu we krwi kobiety przeważnie będzie większe. Będą one także bardziej narażone na wszelkie uszkodzenia narządów wynikające ze spożycia. Powodem tego jest niższy poziom wody w organizmie kobiecym.

Płeć a spalanie alkoholu - grupa ludzi spożywa alkohol

fot. Impreza klubowa

 

Czy ludzie otyli szybciej trzeźwieją?

Często słyszy się o tym, że duże tj. grube osoby mogą dużo wypić i szybko wytrzeźwieć. To stwierdzenie nie do końca ma swoje pokrycie w badaniach naukowych, gdyż od tego zależna jest proporcja masy mięśniowej do masy tłuszczowej. To w tej pierwszej znajduje się duża ilość wody, która umożliwia lepsze przyswajanie alkoholu i szybkie wytrzeźwienie. Osoby posiadające duża ilość tkanki mięśniowej będą mniej podatne na jego działanie. Zatem można powiedzieć, że duże osoby, a nie grube mogą dużo wypić.

Waga a spalanie alkoholu - dwoje ludzi na wadze

fot. Dwoje ludzi na wadze - które z nich będzie miało krótszy czas trzeźwienia?

 

Mamy dla Ciebie sprawdzony sposób na kaca - https://neomaniak.pl/sposob-na-kaca.html

 

Czy dobra kondycja fizyczna pozwala szybko wytrzeźwieć?

Pijąc alkohol w momencie wycieńczenia organizmu lub zmęczenia wynikającego z jakiejś aktywności fizycznej, potęgujemy jego działanie na nasz organizm i tym samym osłabiamy pracę wątroby. Sprawia to, że metabolizm jest zakłócony i trwa znacznie dłużej. Ponadto, gdy towarzyszy nam infekcja, to wtedy również praca całego układu metabolicznego jest nadwyrężona i dłużej radzi sobie ze spalaniem alkoholu.

Kondycja a spalanie alkoholu - szybsze trzeźwienie

fot. Program fitness

 

Czas spalania alkoholu - czas trzeźwienia

Wyżej wymieniony przykład mówił o tym, że przy wypiciu jednego piwa, wątroba i inne narządy potrzebują na spalenie zawartej w nim dawki alkoholu około 3 godziny. Tyle samo czasu potrzeba na wydalenie alkoholu zawartego w tzw. setce wódki. Przy wypitej połówce tj. 500 ml czystej wódki organizm będzie się z nią borykał przez około 13 godzin. W przypadku wina, po wypiciu 250 ml czas spalania wynosi 3 godziny.

Czas spalania alkoholu i szybkie trzeźwienie

Fot. Zegar i proces trzeźwienia

 

Czy można przyspieszyć pracę wątroby, by szybko wytrzeźwieć? Czy są na to jakieś sprawdzone sposoby?

Nie ma możliwości przyspieszenia wydalania alkoholu przez wątrobę w procesie metabolizowania. Nie możemy przedsięwziąć żadnych czynników zewnętrznych, które ułatwiłyby jego spalanie. Samo otrzeźwienie, uzyskanie świadomości i aktywności ruchowej nie świadczy o tym, że alkohol jest już u progu drzwi prowadzących do wyjścia z naszego organizmu. Sam moment zaprzestania picia może oznaczać dopiero początek procesów inicjowanych w naszym ciele i prowadzących do końcowego odtrucia. Wysiłek fizyczny, który jest wymieniany jako remedium na szybkie pozbycie się alkoholu, tak naprawdę nie przyspiesza wydalenia go. Mało tego, podczas gdy w organizmie dochodzi do tak wzmożonej pracy w celu uzyskania równowagi, dodatkowy wysiłek może okazać się bardzo niekorzystny. Nie jesteśmy w stanie przyspieszyć pracy wątroby, lecz jesteśmy w stanie odżywić nasz organizm poprzez dostarczenie do niego pożytecznych mikroelementów. Mogą one ograniczyć zatrucie całego organizmu i zmniejszyć dolegliwości kaca.

Spalanie alkoholu a wątroba

Fot. Spalanie alkoholu a wątroba

 

Czy glukoza przyspiesza trzeźwienie po alkoholu? Czy to jeden z kolejnych sposobów jak szybko wytrzeźwieć?

Kiedy alkohol dostaje się do wątroby, to sprawia on, że ma ona duże trudności z należytą syntezą cukrów, co prowadzi do hipoglikemii. Przyjmowanie glukozy, która jest zawarta w cukrze, wspomaga metabolizm i daje zastrzyk energii. Wątroba nadal będzie pracowała w swoim tempie, natomiast nasz mózg i serce zostaną odżywione. Zawierają ją takie znane środki niwelujące kaca jak: 2KC czy Alcowit Med.

Glukoza a szybkie spalanie alkoholu

fot. Glukoza

 

Czy picie wody w dużej ilości pozwoli szybko wytrzeźwieć?

Siejący spustoszenie alkohol, zaburza odpowiednią gospodarkę wodną w naszym ciele. Wydalamy więcej moczu, nie uzyskując tym samym potrzebnej dla nas wody. Silne odwodnienie może prowadzić nawet do zmian w mózgu, dlatego picie wody w dużych ilościach jest niezwykle pożądane w walce z zatruwającym nasz organizm alkoholem.

Pij dużo wody by szybciej wytrzeźwić

fot. Pij dużo wody, by szybciej wytrzeźwić

 

Które owoce i warzywa, jakie witaminy skrócą czas trzeźwienia? 

Warzywa i owoce bogate w witaminy C, K, E lub A (beta-karoten) będą silnym wzmocnieniem i ułatwią procesy regulujące równowagę naszych narządów. Warto je spożywać w naturalnej formie, nie zaś w postaci napojów owocowych, gdyż w nich zawarte są szkodliwe konserwanty. 

Szczególnie pożądana jest witamina C. To jeden z kolejnych sposobów jak szybko wytrzeźwieć.

Witaminy po alkoholu pomogą szybciej wytrzeźwieć

fot. Witaminy po alkoholu wspomogą trzeźwienie

 

Czy wymioty wpływają na szybszy powrót do stanu trzeźwości?

Jest to metoda, wymagająca chyba największego poświęcenia, by szybko wytrzeźwieć. Nie należy ona do najprzyjemniejszych, często przy zatruciu alkoholowym następuje bez naszej woli, ale, nawet gdy zostaje ona wymuszona, okaże się pożyteczna. Dzięki niej wydalamy niestrawioną ciecz alkoholową pozostającą jeszcze w naszym organizmie.

Wymioty sposobem na szybkie wytrzeźwienie

fot. Wymioty sposobem na szybkie wytrzeźwienie

 

A może sposobem będzie zimny prysznic? Czy obniżenie temperatury ciała pomoże na szybkie pozbycie się alkoholu z organizmu?

Zimny prysznic nie będzie niczym miłym dla kogoś, kto chce pozbyć się szybciej alkoholu z krwi. Jeśli jednak czytasz ten tekst, oznacza to, że szukasz skutecznego sposobu, jak szybko wytrzeźwieć. Otóż powiem Ci, że zimny prysznic, choć nie będzie tym, o czym w tej chwili marzysz, to pomoże szybko wytrzeźwieć. Zimna woda spowoduje szybsze krążenie krwi w organizmie, a ponieważ nasze ciało w ten sposób zareaguje na zimną wodę, to proces spalania alkoholu znacznie przyspieszy.

 

Sprawdź, ile możesz wypić - alkomat online

Ta prosta rzecz uratuje Cię kolejnego dnia po imprezie!

Bestsellery
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 139,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 739,02 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Produkt dnia
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 139,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 739,02 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2

479,00 zł

389,43 zł

Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000

899,00 zł

730,89 zł

szt.
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023

449,00 zł

365,04 zł

ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

799,00 zł

649,59 zł

Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl