Używanie chemii basenowej, czyli jak utrzymać krystalicznie czystą wodę w swoim basenie.
Używanie chemii basenowej, czyli jak utrzymać krystalicznie czystą wodę w swoim basenie.

Używanie chemii basenowej, czyli jak utrzymać krystalicznie czystą wodę w swoim basenie.

Każdy posiadacz basenu czy to dużego, wykopanego basenu, czy też niewielkiego, rozporowego basenu ogrodowego, marzy o utrzymaniu w nim krystalicznie czystej wody. Chcąc utrzymać basen w czystości, używamy różnego rodzaju specjalnych środków chemii basenowej. Woda w basenie poddawana jest ciągłemu działaniu promieni słonecznych, jest w ciągłym kontakcie z niezbyt czystym powietrzem oraz z jego użytkownikami. Te wszystkie czynniki i wiele więcej, mają ogromny wpływ na jakość i czystość wody w naszym basenie. Każdy, kto posiada już basen lub rozpoczyna dopiero swoją przygodę z basenami, powinien przeczytać ten artykuł, w którym postaramy się doradzić, w jaki sposób utrzymywać krystalicznie czystą wodę w basenie przez cały rok, oraz jakie środki chemii basenowej stosować, aby nie wymieniać wody w basenie co dwa tygodnie i nie narażać się na dodatkowe koszty.

Jak zadbać o wodę w naszym basenie, aby zawsze była krystalicznie czysta?

Czysta woda w basenie dzięki odpowiedniemu stosowaniu chemii basenowej.

 

Czystość i pielęgnacja basenu.

Woda w basenie nie będzie krystalicznie czysta, jeżeli nie włożymy trochę pracy i nie zadbamy o ogólną czystość basenu, przez większość czasu będziemy borykać się z problemami zielonej wody czy nieprzyjemnego osadu na dnie basenu. Taka sytuacja może nas jedynie zniechęcić i odbierze nam radość z posiadania własnego basenu. Dlatego, jeżeli chcemy mieć idealny basen, musimy regularnie go pielęgnować i dbać o jego czystość. Pielęgnacja wody basenowej dzieli się na cztery etapy, są kolejno utrzymanie odpowiedniego poziomu pH, dezynfekcja, ochrona i zapobieganie przed glonami oraz koagulacja. Liście, robaki czy pyłki wpadające do basenu, to częste zjawisko, sprzyja rozwojowi mikroorganizmów i przyspiesza rozwój glonów czy nieprzyjemnego osadu w basenie. Aby uniknąć niechcianych efektów, należy regularnie oczyszczać taflę wody z liści oraz odkurzać dno basenu i czyścić jego ściany. Jeżeli zobaczymy pojawiające się ogniska glonów, najlepiej będzie już w pierwszej fazie je usunąć szczotką do ścian, a wszystko, co osadzi się na dnie basenu, regularnie odkurzać co dwa lub maksymalnie trzy dni. Tafla wody jest również mocno narażona na zanieczyszczenia, z racji tego, że ciągle oddziałuje na nią powietrze. Zwykle możemy zaobserwować na lustrze wody, niezbyt atrakcyjny osad. Nie martwcie się, do usuwania takich zanieczyszczeń są również specjalne środki chemii basenowej. Jeżeli na obrzeżach basenu i płytkach zaobserwujemy osadzanie się kamienia i brudu, musimy natychmiast zareagować i użyć odpowiedniego środka chemicznego do zwalczania tego rodzaju zanieczyszczeń. Pamiętajcie o utrzymywaniu waszych basenów w czystości. Dużo łatwiej będzie utrzymać krystaliczną wodę, jeżeli będziecie o nią dbać od samego początku. Oczywiście, jeśli doprowadzicie do tego, że w basenie będą glony, zielona woda i gruba warstwa osadu, jest jeszcze szansa na przywrócenie jego użyteczności, używając mocnych środków chemii basenowej. Jednak po co robić sobie pod górkę, skoro naprawdę możemy przez cały sezon cieszyć się krystalicznie czystą wodą w naszym basenie, jedynie przy niewielkim wkładzie naszej pracy.

 

Utrzymanie odpowiedniego poziomu pH wody basenowej.

Przede wszystkim, jeśli chcemy utrzymać wodę w naszym basenie w idealnym stanie, musimy pamiętać o regularnej kontroli pH wody. PH wody utrzymane na odpowiednim poziomie, zdecydowanie ułatwi nam dezynfekcję oraz zmaksymalizuje komfort użytkowników basenu. Współczynnik pH to wskaźnik kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Skala współczynnika pH mieści się w przedziale od 0 do 14, kiedy najlepsze dla skóry pH wody w basenie wynosi od 7 do 7,4. Odczyt pH wody w basenie na poziomie 7,0 to wartość neutralna, obojętna, nieco wyższa wartość pH, lecz nadal w normie 7,4 wskazuje na lekką zasadowość wody. Warto zapamiętać, że pH wody podczas wysokich temperatur, znacznie wzrasta, natomiast opady deszczu powodują jego spadek. Zbyt niska wartość pH, czyli odczyn kwaśny, może wpływać na powstanie korozji w metalowych punktach basenu, co może prowadzić do uszkodzeń instalacji hydraulicznych, filtrujących czy też drabinek. Wysoka wartość pH wody w basenie, czyli odczyn zasadowy, może znacznie zmniejszyć skuteczność działania chemicznych środków do dezynfekcji i koagulacji na bazie chloru, może powodować również powstawanie osadów wapiennych czy podrażnienia błon śluzowych. Każde odchylenie pH od wartości odpowiednich dla ludzkiej skóry może negatywnie wpływać na nasze ciało. Efektem odchyleń pH od normy, mogą być, zaczerwienienie skóry, wysypka lub reakcje alergiczne. Utrzymanie odpowiedniego poziomu pH wody basenowej daje nam same pozytywy. Przede wszystkim użytkownicy basenu czuć się będą komfortowo, chemia basenowa będzie skutecznie działać na zanieczyszczenia, dodatkowo przedłużymy trwałość basenu. Poziom pH w wodzie basenowej mierzymy za pomocą testerów z elektrodą pH lub fotometrem. W sytuacji, gdy poziom pH wody w naszym basenie będzie nieoptymalny, należy zastosować odpowiednie środki chemii basenowej, służące do regulacji poziomu pH wody. Zwykle są to szybko rozpuszczające się w wodzie granulaty pH plus lub pH minus. Utrzymanie odpowiedniego poziomu pH w wodzie basenowej jest niezwykle ważne, dlatego chcąc utrzymać nasz basen w dobrej kondycji, zaleca się sprawdzać poziom pH wody przynajmniej raz w tygodniu.

prawidłowy poziom pH wody w basenie

 

 

Uzdatnianie, inaczej dezynfekcja wody w basenie.

Kolejnym krokiem do utrzymania krystalicznie czystej wody w naszych basenach, jest dezynfekcja. Woda w basenie powinna być dezynfekowana oraz powinna mieć dezynfekujące działanie, dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi mikroorganizmów w basenie. Prócz zwalczania mikroorganizmów, grzybów i bakterii w basenie, dezynfekcja ma też ogromny wpływ na zwalczanie glonów w basenie. Najlepszymi produktami do dezynfekcji wody w basenie są chlorowe środki chemiczne, które są ogólnodostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. Środki chemiczne do dezynfekcji basenów to zwykle tabletki o różnych gramaturach (od 20 g, do 200 g.), które używane są do basenów różnych wielkości. Musimy wiedzieć, żeby nie stosować chlorowych środków chemicznych bezpośrednio do basenu, ponieważ może to skutkować odbarwieniami dna basenu. Tabletki najlepiej dozować za pomocą skimmerów czy pływaków dozujących. Współczynnik dezynfekcji należy kontrolować przynajmniej dwa razy w tygodniu, dzięki temu możemy uzyskać optymalną ochronę wody w naszym basenie. Prawidłowy poziom wolnego chloru w basenach zawiera się w wartości pomiędzy 0,5 a 1,0. Chlor ma mocne działanie bakteriobójcze i dezynfekujące, zastosowanie chlorowych środków chemii basenowej, znacznie ułatwi nam utrzymanie odpowiednio czystej, zdezynfekowanej i higienicznej wody w naszym basenie. Świeżo lana woda do basenu, z kranu czy studni potrafi mieć lekko brunatno — zieloną barwę, przez zawarte w niej miedź, żelazo i inne pierwiastki. Zastosowanie chloru znacznie zmniejszy ten efekt, przez co woda nabierze delikatnie błękitnego koloru i będzie bardziej przejrzysta. Jeżeli zalewamy basen wodą z kranu czy też studni, powinniśmy uzdatnić ją uderzeniową dawką chloru, użyjmy do tego granulatu lub tabletek chlor szok. Następnie zbadajmy poziom chloru testerem i sprawdźmy, czy osiągnęliśmy odpowiednią wartość chloru na litr wody. Podtrzymanie prawidłowego poziomu chloru zapewnią nam tabletki z chlorem stabilizowanym. Alternatywnym rozwiązaniem do uzdatniania wody w basenie jest zastosowanie aktywnego tlenu. To rozwiązanie dla osób nietolerujących chloru i jego zapachu. Aktywny tlen to droższe rozwiązanie do dezynfekcji wody basenowej, jednak jego stosowanie jest dużo łagodniejsze dla skóry, dzięki czemu bardzo zwiększa się komfort i zadowolenie z użytkowania basenu.

CHLOROX T TABLETKI 200G

 

Uzdatnianie wody - metoda chlorowa.

Chemia do basenu NTCE oferowana w naszym sklepie, to profesjonalne środki różnego rodzaju. Zastosowanie metody chlorowej do uzdatniania wody sprawdzi się niemal w każdym rodzaju basenu. To powszechna metoda dezynfekcji wody basenowej, najczęściej stosowana przez użytkowników. Woda w basenie o temperaturze powyżej 20 stopni jest narażona na szybkie rozwijanie się w niej bakterii, drobnoustrojów i zarazków. Aby temu zapobiec, stosuje się odpowiednie, utleniające środki chemii basenowej. Chlor, który zawierają środki chemiczne do dezynfekcji wody w basenie, doskonale zabija bakterie, wirusy oraz substancje organiczne znajdujące się w wodzie basenowej. Do dezynfekcji wody metodą chlorową zaliczamy dwie opcje. Zastosowanie podchlorynu sodu — to podstawowy składnik do dezynfekcji wody. Chlor w płynie jest bardzo silny w działaniu, dlatego dozować go należy przez specjalne pompy dozujące. Dawkowanie podchlorynu sodu zależne jest od wielkości basenu. Jest to środek, który szybko się utlenia, dlatego musimy kupować go u sprawdzonych dostawców. Podchloryn wapnia — to druga z opcji metod chlorowej dezynfekcji wody basenowej. Związek chemiczny, powstający w wyniku nasycenia wodnego roztworu wodorotlenku wapnia chlorem gazowym. Jest używany do szokowej dezynfekcji basenu. Zwykle w postaci tabletek. Chlorowa dezynfekcja wody basenowej to sprawdzone i skuteczne rozwiązanie, o którym nie należy zapominać, jeżeli przez cały sezon chcemy mieć krystalicznie czystą wodę w naszym basenie.

Pomiar jakości wody w basenie

 

Uzdatnianie wody - metoda tlenowa.

Produkty chemii basenowej to również chemiczne środki, służące do uzdatniania wody basenowej, metodą tlenową. Jest to alternatywny sposób dezynfekcji wody dla osób, które nie tolerują chloru i jego zapachu. Chemiczne środki do tlenowej dezynfekcji wody, działają na bazie aktywnego tlenu, który doskonale zabija bakterie, wirusy oraz zanieczyszczenia w wodzie basenowej. Aktywny tlen możemy spokojnie stosować zarówno w małych, jak i dużych basenach ogrodowych. Ogromną zaletą tego sposobu uzdatniania wody, jest jego szybkie działanie. Dezynfekcja wody metodą tlenową zaliczana jest do metod szokowych, czyli do szybkiego eliminowania bakterii w wodzie. Efekty działania tlenowych środków chemicznych można zauważyć już po kilku godzinach od ich zastosowania. Oczyszczanie basenu metodą tlenową ma wiele zalet, między innymi, stosując aktywny tlen, pozbywamy się intensywnego zapachu chloru. Aktywny tlen chętnie wykorzystywany jest, gdy metoda chlorowa wywołuje zmiany skórne u użytkowników basenu. Wykorzystanie metody tlenowej jest również bardziej przyjazne dla naszych oczu, skóry i włosów. Tlenowe uzdatnianie wody ma również swoje minusy. Przede wszystkim środki tlenowe są mniej wydatne niż chlorowe, co za tym idzie, jest to droższa metoda oczyszczania wody, ponieważ może się zdarzyć, że będziemy musieli dokupować środki uzupełniające. Stosowanie metody tlenowej nie znajduje zastosowania w basenach publicznych, przez jej niższą skuteczność od metody chlorowej. Tlenowe uzdatnianie wody może okazać się świetnym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Metoda tlenowa to czysta woda w basenie

 

Zabezpieczenie basenu przed pojawieniem się glonów.

Pojawianie się glonów w basenie to denerwujące i często spotykane zjawisko, szczególnie zdarza się w przypadku, kiedy basen jest nieodpowiednio dezynfekowany i chroniony. Szczególnie latem, kiedy woda w basenie jest ciepła, wpadają do niej pyłki i liście, bardzo łatwo o szybki rozwój glonów, efektem tego jest przekwitnięcie wody, która zmienia kolor na zielony, a na dnie i ściankach basenu występuje nieprzyjemny osad. Glony lubią pojawiać się podczas burzowej, ciepłej pogody, podczas intensywnego użytkowania basenu lub gdy uzdatnianie wody jest niewystarczające. Aby uchronić nasz basen przed rozwojem glonów i przekwitnięciem wody, należy odpowiednio szybko zapobiegać, stosując specjalny środek — antyglon. Antyglon należy stosować zapobiegawczo, mniej więcej raz na trzy dni bezpośrednio do basenu, chyba że wcześniej zaobserwujemy powstawanie glonów. Musimy pamiętać, że środki antyglonowe działają prewencyjnie i mają za zadanie zabezpieczyć basen przed pojawieniem się tych uciążliwych organizmów. Środek typu antyglon można również stosować w sytuacji, gdy w basenie powstały już glony, jednak wtedy należy zastosować dawkę uderzeniową.

Zielona woda w basenie - zastosuj anty glon

 

Koagulacja, czyli krystalizacja wody.

Ten etap pielęgnacji naszego basenu należy przeprowadzić, używając do tego odpowiednich środków, jakimi są — koagulanty. Uwaga. Pamiętajcie, że stosować je możemy tylko wtedy, gdy wykorzystujemy filtr piaskowy, nie używajmy ich, jeśli używamy filtrów kartuszowych. Na jakiej zasadzie działa koagulacja? Drobne zanieczyszczenia w wodzie basenowej, których nie dostrzeżemy gołym okiem, łatwo przedostają się przez czyszczący filtr piaskowy, doprowadzając do mętnienia wody, która nabiera wtedy mleczny kolor. Zadaniem koagulantów jest połączenie się z tymi drobnymi zanieczyszczeniami i wytrącenie ich z wody, zatrzymując je w filtrze, wspomagając przy tym pracę filtra piaskowego. Użycie koagulantu sprawi, że woda w naszym basenie będzie krystalicznie czysta, a jej prezencja na pewno cieszyć będzie nasze oko.

W wodzie basenowej może czasami dojść do rzadko spotykanych problemów, jakimi są na przykład pienienie się wody, występowanie dużej ilości miedzi czy przedawkowanie chloru. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam specjalistyczne preparaty chemiczne do basenów.

Filrty do oczyszczania wody basenowej

 

Systematyczność i pełna kontrola basenu.

Sezon basenowy praktycznie już się rozpoczął. Jeżeli zadbaliśmy już o wszystkie wymienione wyżej etapy pielęgnacji naszego basenu i jest on odpowiednio przygotowany do sezonu, możemy w pełni cieszyć się kąpielami w naszym basenie. Jednak musimy pamiętać, że aby utrzymać efekt krystalicznie czystej wody, należy systematycznie sprawdzać i dbać o basen, używając do tego odpowiednich środków chemii basenowej, zaczynając od dokładnego czyszczenia basenu co dwa, trzy dni, utrzymania optymalnego poziomu pH wody i sprawdzania go, przynajmniej raz w tygodniu, przez dezynfekcje wody wybraną metodą chlorową lub tlenową, dozując odpowiednią ilość preparatu dezynfekującego, w zależności od wielkości zbiornika, nie zapominając przy tym wszystkim o prewencyjnym zabezpieczeniu basenu przed glonami, dopełniając cały proces koagulacją, uzyskując niesamowity efekt krystalicznie czystej wody. Poza odpowiednimi środkami chemii basenowej to nasza dokładność i systematyczność będą grały główną przy utrzymaniu w czystości naszych basenów. Pamiętajcie, że czysty basen wymaga trochę więcej pracy, niż wrzucenie tabletki z chlorem raz w tygodniu. Z pewnością poświęcenie kilku godzin w ciągu tygodnia, zaowocuje nam idealnym basenem i krystalicznie czystą wodą. Dzięki temu satysfakcja i przyjemność z użytkowania basenu będzie jeszcze większa.

badanie wody w basenie

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl