Jakie są najlepsze odmiany pomidorów do tunelu foliowego i gruntu?
Najlepsze odmiany pomidorów do tunelu ogrodowego i gruntu

Jakie są najlepsze odmiany pomidorów do tunelu foliowego i gruntu?

W tym artykule przybliżymy Wam informacje, jakie są najlepsze odmiany pomidorów do tunelu foliowego i gruntu? Przedstawiamy 24 rodzaje najlepszych odmian pomidorów do sadzenia w gruncie i tunelach foliowych. Wczesną wiosną wielu działkowiczów, ogrodników boryka się z problematycznym zapytaniem w kwestii wyboru najlepszego gatunku / odmiany pomidora, który będzie się nadawał do uprawy w "tunelu ogrodowym", szklarni czy w gruncie. 

Najlepsza cena na tunel foliowy 3x6 - dziś wysyłka DPD gratis

Jakie są najsmaczniejsze, "Europejskie" odmiany pomidorów?

Należy wiedzieć, że do uprawy w Polsce (w klimacie umiarkowanym europejskim) nadaje się dużo smacznych odmian, na przykład: ‘Malinowy Ożarowski’ do uprawy w gruncie i tunelu foliowym; pomidor gruntowy ‘Brutus’ dający duże, malinowe owoce; ‘Krakus’, który daje intensywnie czerwone, dość duże owoce, polecane do sałatek i na przeciery; ‘Oxheart’ o sporych, mięsistych owocach w kształcie bawolego serca; bardzo plenna, słodka, wysoka odmiana koktajlowa ‘Cerise’ czy odporny na zarazę ziemniaka ‘Malinowy Kapturek’ o mięsistych, lekko wydłużonych owocach.

Plastikowe butelki 5l na ogórki kiszone - zobacz jak można ukisić ogórki, by były chrupkie. 

Jakie są najbardziej plenne odmiany pomidorów?

Najbardziej plenne gatunki pomidorów to te wczesne i średniowczesne, a należą do nich między innymi odmiany:

 1. Malinowy Ożarowski
 2. Brutus
 3. Krakus
 4. Oxheart - Bawole Serce
 5. Cerise
 6. Malinowy Kapturek
 7. Pokusa
 8. Megagron
 9. San Marzano Redorta
 10. Red Pear
 11. Super Roma
 12. Pomodoro
 13. Opalka od winterka
 14. Persimon czerwony
 15. Aussie
 16. Coustralee
 17. Sława Nardenii
 18. Black Cherry
 19. Ildi
 20. Maskotka
 21. Indian Stripe
 22. Roma
 23. Principe Borghese
 24. Kalman

 

Pomidor malinowy uprawiany w tunelu foliowym

fot. Pomidor malinowy uprawiany w tunelu foliowym

 

Oxheart pomidory z tunelu foliowego

fot. Odmiana pomidorów Oxheart z uprawy w tunelu ogrodowym

Trzeba wiedzieć, że pomidory występują w wielu kolorach i kształtach. Mogą mieć takie oto barwy: czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone, białe, a nawet fioletowe i czarne. Jeśli chodzi o kształty, to mogą być: okrągłe, gruszkowate, podłużne, duże, średnie, małe i maleńkie. Różnią się między sobą również grubością skórki, sposobem wybarwienia, rodzajem miąższu, liczbą nasion oraz smakiem. Cenione są głównie za walory odżywcze. Stanowią przede wszystkim źródło potasu, wapnia, magnezu, żelaza, sodu, miedzi, cynku, fluoru, fosforu, jodu oraz karotenu. Zawierają witaminy z grupy B, C i PP, kwasy szczawiowy i foliowy oraz likopen (przeciwutleniacz o właściwościach antynowotworowych).

 

Wśród interesujących i szczególnie wartych uwagi odmian znajdziemy 24 gatunki pomidorów do uprawy w gruncie i tunelach foliowych:

 

1. Gatunek pomidorów Indigo Rose

‘Indigo Rose’ - jest to najciemniejsza odmiana, która została wyhodowana do tej pory. Owoce są bogate w antyoksydanty i dojrzewają po około 75 dniach w gruncie, w tunelu foliowym czas dojrzewania jest krótszy.

Indigo Rose odmiana pomidora z uprawy w tunelu ogrodowym

fot. Odmiana pomidorów Indigo Rose z uprawy w tunelu foliowym

 

2. Gatunek pomidorów Roma

‘Roma’ - ta odmiana pochodzi z Holandii. Dojrzewa średnio wcześnie. Charakteryzuje ją wydłużony okres owocowania. Krzaki osiągają wysokość 1,4-1,6 m i dają bardzo obfite plony. Pomidory są czerwone, gładkie, w kształcie śliwki. Ważą 70-100 g. W kiści występuje do 20 sztuk. Mają zbity, smaczny, miąższ, niewielką liczbę nasion oraz wysoką zawartość cukrów i masy suchej. Należy wiedzieć, że odmiana ta jest wykorzystywana na wiele sposobów, jednak najlepiej nadaje się do konserwowania w całości. Po zanurzeniu owoców na 1-1,5 minuty we wrzątku, łatwo zdjąć z nich skórkę. Pomidor nie ulega uszkodzeniom.

Pomidor uprawiany w tunelach foliowych i gruncie gatunek Roma

fot. Pomidor - gatunek Roma uprawiany w gruncie i tunelach foliowych

 

3. Gatunek pomidorów De Barao Black

‘De Barao Black’ - bardzo smaczne, słodkie, zbite pomidory w kształcie śliwki o masie 70-90 g. Charakteryzuje je kolor dojrzałej wiśni z ciemną plamką przy szypułce. Jest to odmiana o średnim terminie dojrzewania oraz wydłużonym okresie owocowania - kiedy dolne kiście już dojrzewają, to na górnych dopiero pojawiają się kwiaty i wykształcają się zawiązki.

De Barao Black pomidor uprawiany w tunelach foliowych

fot. De Barao Black pomidor uprawiany w tunelach foliowych

 

4. Gatunek pomidorów Kaki

‘Kaki’ - jest to niezwykle oryginalna odmiana, której owoce kształtem i barwą przypominają kaki, stąd też wzięła się nazwa tej średniowczesnej odmiany. Krzaki rosną do wysokości 1,2-1,5 m. Owoce mają jasnopomarańczowe zabarwienie i ważą 150-200 g. Są słodkie, mięsiste, o niezwykle przyjemnej konsystencji. Odmiana może być wykorzystana na wiele różnych sposobów. Z jednej rośliny da się uzyskać do 4-5 kg owoców. Okres owocowania trwa od lipca do początku września.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tunelu foliowego do uprawy pomidorów, wówczas polecamy do przeczytania artykuł: Jak wybrać tunel foliowy?

Pomidory - odmiana Kaki uprawa tunelowa

fot. Pomidor Kaki - odmiana uprawiana w tunelu foliowym i gruncie

 

5. Gatunek pomidorów Long Keeper

‘Long Keeper’ - jest to bardzo późna odmiana. Jedna z nielicznych, których owoce można długo przechowywać w warunkach domowych. Krzaki są umiarkowanie wysokie (1-1,5 m). W kiści zawiązuje się 5-6 owoców o masie 100-150 g. Kształtem przypominają spłaszczoną kulkę. Pomidory tej odmiany dojrzewają w dolnych kiściach. W pełni rozwinięte owoce zrywa się i układa na czas przechowywania z jeszcze zielonymi, które stopniowo dojrzewają, nabierając pomarańczowożółtego zabarwienia. Nieuszkodzone pomidory wytrzymają w suchym miejscu aż do kolejnych zbiorów. Z jednego krzaka można uzyskać do 6 kg owoców.

 

6. Gatunek pomidorów Olbrzym

‘Olbrzym’ - jest to odmiana wyróżniająca się bardzo dużymi owocami, które są najcięższe ze wszystkich (pomidory innych odmian o takich samych rozmiarach ważą znacznie mniej). Owoce są okrągłe, piękne, czerwone, nieco spłaszczone, o masie do 600 g. W kiści zawiązują się 3-4 owoce. Krzaki osiągają wysokość 1,4-1,8 m. Odmiana ta idealnie nadaje się do sałatek. Ma wspaniały smak. Pomidory praktycznie nie pękają oraz są odporne na szkodniki i choroby. Z jednej rośliny można uzyskać nawet 5-7 kg owoców. Owocowanie trwa od lipca do września.

Gatunek pomidora - Olbrzym - uprawa szklarniana

fot. Gatunek pomidora - Olbrzym - uprawa z tunelu foliowego

 

6. Gatunek pomidorów Paprykowe

‘Paprykowe’ - są to oryginalne, bardzo mięsiste i słodkie pomidory. Odmiana ta jest średniowczesna oraz umiarkowanie wysoka (1-1,4 m). Owoce kształtem przypominają paprykę. Mają czerwoną barwę i ważą 80-100 g. Od innych odmian różnią się rozmiarem. Ich owoce należą do tych najsłodszych. Są bardzo mięsiste, praktycznie pozbawione soku, o ograniczonej zawartości nasion. Z jednej rośliny można uzyskać do 5-6 kg owoców. Pomidory paprykowe wyjątkowo słabo trzymają się na krzakach, dlatego w okresie owocowania zaleca się zrywać je każdego dnia.

Pomidory uprawiane w tunelach foliowych - odmiana Paprykowa

fot. Pomidor Paprykowy z uprawy szklarniowej

 

8. Gatunek pomidorów Hurma

‘Hurma’ - najwięcej owoców pojawia się na pędach bocznych, dlatego też krzak wygląda, jakby był wręcz obsypany pomidorkami. Te zaś znakomicie smakują zarówno w postaci surowej, jak i marynowanej. Z jednej rośliny można uzyskać do 4-6 kg owoców.

 

9. Gatunek pomidorów Banana Legs

‘Banana Legs’ - ta odmiana charakteryzuje się wydłużonymi nawet do 10 cm, żółtymi owocami. Pomidory te mają lekko kwaśny smak.

 

10. Gatunek pomidorów Tygrysie

‘Tygrysie’ - jest to unikalna, średniopóźna odmiana, idealna do konserwowania. Krzaki rosną wysokie (do 2,5 m). Symetryczne owoce mają malinowe zabarwienie z subtelnie zaznaczonymi żółtymi paskami. W kiści zawiązuje się 9-15 sztuk o masie 60-70 g. Odmiana ta owocuje od lipca aż do przymrozków. Z jednej rośliny można uzyskać do 6-7 kg owoców.

 

11. Gatunek pomidorów Bawole Serce

‘Bawole Serce’ - jest to niezwykle smaczna, jedna z najstarszych odmian pomidorów o średniopóźnym okresie dojrzewania. W kiści zawiązuje się 1-2, rzadziej 3-5 owoców o masie 350-500 g. Pomidory mają sercowaty kształt, różowe zabarwienie, a także znakomity smak.

Pomidory Bawole Serce

fot. Pomidory Bawole Serce

 

12. Gatunek pomidorów Czarny Książę

‘Czarny Książę’ - jest to odmiana o średnim terminie dojrzewania. Krzak rośnie na wysokość 1,8-2 m. Owoce w górnej części mają czarnomalinowe zabarwienie, z kolei w dolnej - malinowe i ważą po 250-300 g. Są słodkie, smaczne, o wysokiej zawartości masy suchej. Wykazują ponadprzeciętną odporność na choroby. Z jednej rośliny można uzyskać do 8 kg owoców. Te niezwykle dekoracyjne owoce są idealne do sałatek.

Pomidory z uprawy pod folią gatunek Czarny Książę

fot. Pomidory z uprawy pod folią gatunek Czarny Książę

 

13. Gatunek pomidorów Marmande

‘Marmande’ - należy do najwcześniejszych odmian wielkoowocowych pochodzących z Holandii. Wysokość krzaka sięga 1,3-1,5 m. Owoce są czerwone, o okrągłym, spłaszczonym kształcie, z delikatnymi plamkami. Ważą 150-200 g. Twarde, mięsiste pomidory w ogóle nie pękają. Cechują je wysokie walory smakowe. Z jednej rośliny można uzyskać do 7 kg owoców.

 

14. Gatunek pomidorów Black Moor

‘Black Moor’ - jest to wczesna, urodzajna odmiana. Krzak osiąga do 0,9-1 m. Owoce są niewielkie, za to liczne - do 18 sztuk w kiści. Kształtem przypominają krople. Cechuje je słodki smak, masa 40-50 g oraz czerwonobrązowe zabarwienie z ciemną plamką na szypułce. Krzaki nie wymagają pasynkowania.

 

15. Gatunek pomidorów Pomarańczowe śliwki

‘Pomarańczowe śliwki’ - jest to odmiana o średnim terminie dojrzewania, umiarkowanie wysoka (1,3-1,6 m), dość urodzajna (5-6 kg z krzaka) i bardzo oryginalna - niepodobna do żadnej innej. Owoce mają jasnopomarańczowe zabarwienie oraz kształt śliwki. Ważą 40-60 g. Są niezwykle smaczne i chrupiące. Cechuje je niepowtarzalny słodko-kwaśny smak. Idealnie nadaj się zarówno do konserwowania, jak i spożywania na surowo. Owocowanie trwa od połowy lipca aż do przymrozków.

16. Gatunek pomidorów Gigant Novikova

‘Gigant Novikova’ - należy do odmian wielkoowocowych, a masa największych owoców dochodzi do 1 kg. Mają różowe zabarwienie, spłaszczony kształt oraz zieloną plamkę przy szypułce. Cechują je wyjątkowe walory smakowe. Pomidory tej odmiany są idealne do sałatek. Krzak rośnie powyżej 2 m. Z jednej rośliny można uzyskać do 10 kg owoców.

 

17. Gatunek pomidorów Green Zebra

‘Green Zebra’ - należy wiedzieć, że skórka tego pomidora jest biało-zielona. Miąższ słodki, a zarazem lekko pikantny. Ta odmiana doskonale nadaje się do kanapek i sałatek.


Powiedzmy także o pomidorach drobnoowocowych.

Należy wiedzieć, że w trakcie zakupu nasion pomidorów koktajlowych powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zalecenia dotyczące uprawy. Odmiany wysoko rosnące lepiej hodować w tunelach foliowych / szklarniach. Z kolei okazy, które możemy posadzić w domu, są oznaczone informacją „na balkon lub taras”. Na mocno ograniczonej przestrzeni nie jesteśmy w stanie zagwarantować wysoko rosnącym krzakom odpowiedniej ilości światła oraz pożywienia. Możemy wyróżnić takie oto odmiany pomidorów drobnoowocowych:

18. Gatunek pomidorów Minibel

‘Minibel’ - jest to mało kapryśna odmiana kompaktowa. Krzaki osiągają wysokości 30-40 cm. Są obsypane czerwonymi pomidorkami o masie 15-25 g. Można uprawiać je na parapecie, balkonie oraz w warzywniku.

 

19. Gatunek pomidorów Marissa F1

‘Marissa F1’ - jest to wcześnie dojrzewająca, wysoko rosnąca hybryda. Polecana do uprawy w tunelach foliowych oraz szklarniach. Kiść rośnie zwarta, z 12-15 malinowymi, okrągłymi owocami o masie 25-30 g. Pomidorki są mięsiste i wyjątkowo słodkie.

20. Gatunek pomidorów Bonsai

‘Bonsai’ - jest to odmiana miniaturowa, bardzo szybko dojrzewająca, przeznaczona do uprawy na parapecie, balkonie oraz w wiszących doniczkach. Krzaki rosną niskie. Nie wymagają formowania. Owoce są niezwykle smaczne. Odmiana ta wyróżnia się wysokimi walorami estetycznymi.

 

21. Gatunek pomidorów Wiśniowy Cherry F1

‘Wiśniowy Cherry F1’ - jest to wcześnie dojrzewająca, wysoko rosnąca hybryda. Uprawia się ją pod folią w tunelach oraz w otwartym gruncie. W jednej kiści dojrzewa około 20 owoców o masie 20-35 g.

Pomidory odmiana do tuneli foliowych Wiśniowy Cherry

fot. Pomidory odmiana do tuneli foliowych Wiśniowy Cherry

22. Gatunek pomidorów Kisz Misz

‘Kisz Misz’ - jest to średniowczesna, urodzajna odmiana. Krzaki rodzą małe, okrągłe owoce o pomarańczowej, czerwonej i żółtej barwie.

 

23. Gatunek pomidorów Salut

‘Salut’ - jest to nisko rosnąca, bardzo ozdobna odmiana o niezwykle słodkich owocach. Krzaki osiągają wysokość 60-80 cm. Kiść rośnie gęsta, z 300-500 pąkami, które rozwijają się nierównomiernie. Mają jasnożółte zabarwienie.

24. Gatunek pomidorów Czerwony Kapturek

‘Czerwony Kapturek’ - jest to wcześnie dojrzewająca, słabo rosnąca, ozdobna odmiana pomidorów. Nadaje się do uprawy na parapecie, balkonie lub w wiszących doniczkach. Zaczyna dojrzewać po 85-90 dniach od pojawienia się wschodów. Krzaczek nie wymaga formowania. Owoce są czerwone, okrągłe, o masie 15-20 g. Z jednej rośliny można uzyskać do 1 kg owoców.

Dodatkowa uwaga - należy pamiętać o ogławianiu pomidorów. Aby przyspieszyć dojrzewanie owoców, w sierpniu należy usunąć wierzchołek pędu głównego. Pozostawiamy 2-3 liście nad najwyższym kwitnącym gronem.

 

Tunel foliowy w sklepie neomaniak.pl do uprawy różnego gatunku pomidorów

Bestsellery
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 349,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 909,76 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 499,00 zł

Cena regularna: 1 659,00 zł

1 218,70 zł

Cena regularna: 1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Produkt dnia
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 349,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 909,76 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

499,00 zł

Cena regularna: 599,00 zł

405,69 zł

Cena regularna: 486,99 zł

szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000

899,00 zł

730,89 zł

szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032

499,00 zł

405,69 zł

Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2

479,00 zł

389,43 zł

Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023

449,00 zł

365,04 zł

iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 499,00 zł

Cena regularna: 1 659,00 zł

1 218,70 zł

Cena regularna: 1 348,78 zł

szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

799,00 zł

649,59 zł

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl