Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Tunele foliowe

W sprzedaży posiadamy tunele foliowe marki Plons. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii sprawi, że tunel będzie służył przez wiele sezonów. Tunele foliowe Plons to idealne uzupełnienie Twojego przydomowego warzywnika.

Tunele foliowe

Tunel foliowy 3x6 m 18m2 Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Producent: PLONOS
Cena:

799,00 zł

Cena netto: 649,59 zł

  • nowość
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2 Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Producent: PLONOS
Cena:

749,00 zł

Cena netto: 608,94 zł

  • nowość
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2 Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Producent: PLONOS
Cena:

549,00 zł

Cena netto: 446,34 zł

  • nowość
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2 Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Producent: PLONOS
Cena:

499,00 zł

Cena netto: 405,69 zł

  • nowość
Tunel foliowy 2x3 m 6m2 Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Producent: PLONOS
Cena:

479,00 zł

Cena netto: 389,43 zł

  • nowość

Tunele foliowe

Mocne i stabilne tunele foliowe PLONOS tworzą odpowiednie warunki do uprawy warzyw ciepłolubnych, takich jak np. pomidory czy ogórki. Dodatkowo uprawy w tunelach foliowych możemy zacząć dużo wcześniej niż w przypadku tradycyjnej uprawy w gruncie.

Warto zapoznać się przed zakupem z artykułem: Jak wybrać tunel foliowy?

Tunele foliowe w sklepach - różnice cenowe

W sklepach znajdziemy szeroki wybór tuneli, lecz pamiętajmy, że folie użyte do ich produkcji są różnych jakości i grubości. Ich cena jest zależna od wielkości i jakości wykonania. Możemy dostać tunele foliowe przeznaczone do małego ogródka np., takie 2 na 2 metry, ale także większe o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Dzięki temu dobierzemy odpowiedni tunel do wielkości ogrodu i naszych potrzeb. Mały tunel foliowy kupimy już za kilkaset złotych. Z kolei za większe tunele będziemy musieli zapłacić nawet kilka tysięcy. 

Alternatywą dla klasycznego tunelu foliowego może być droższa szklarnia, która kształtem, formą i właściwościami będzie przypominała tunel foliowy. 

Za duży tunel foliowy zapłacimy tylko kilkaset złotych, szklarnia będzie zdecydowanie więcej kosztowała, a efekty upraw w obu przypadkach będą podobne. Folia na naszych tunelach jest równie wytrzymała, jak zwykłe szklarnie z pewnością posłuży nam przez kilka sezonów i pozwoli zaoszczędzić kilkaset złotych.

 

Marzec w ogrodzie warzywnym

Każdy, kto od dłuższego czasu prowadzi ogród i uprawy roślin w tunelu foliowym doskonale wie, że prace w nim następują po sobie cyklicznie, a trzymanie się terminarza jest niezmiernie ważne dla dobrego wzrostu roślin w tunelu i otrzymania wysokich plonów i dobrych jakościowo upraw.

 

Rozsady warzyw w tunelach foliowych w marcu

Marzec to dobry czas, aby zacząć tworzyć rozsadę tych warzyw, które będziemy chcieli w kwietniu wysiewać do gruntu. Rośliny, których rozsadę możemy robić w marcu to przede wszystkim sałata masłowa, wczesna kapusta, kalarepa, kalafior, a także seler zarówno korzeniowy, jak i naciowy. W tym czasie można także posiać w tunelu foliowym prosto do doniczek szpinak. Wiele zależy od warunków atmosferycznych, jednak początek marca to dobry czas na stworzenie rozsady pomidorów, ale tylko tych, które mają być uprawiane w tunelu. Tylko tunele foliowe ogrodowe mogą osłonić roślinność przed zmianą na gorsze warunki atmosferyczne. W połowie miesiąca dobrze jest wysiać w tunele foliowe sałatę kruchą, która będzie przeznaczona na zbiór wczesny. Podobnie można postąpić z wczesnymi odmianami papryki, bakłażana i pora. Z kolei koniec marca do dobry czas na tworzenie rozsad pomidorów zarówno tych wysokich, jak i koktajlowych. Tunel foliowy przeznaczony do uprawy roślin jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na starcie wczesną wiosną.

 

Tunele foliowe ogrodowe - siew warzyw w marcu

Gdy marzec jest ciepły, a zima była łagodna, to pod koniec miesiąca można zacząć uprawiać glebę i wykonać pierwsze siewy bezpośrednio do gruntu na przykład rzodkiewki.

Jeśli gleba w naszym ogrodzie była standardowo przygotowana jesienią, to w marcu wykonujemy jedynie płytkie skopanie łopatą i zagrabiamy powierzchnię. Następnym krokiem będzie wyznaczenie grządek. Pamiętajmy, aby ich szerokość nie przekraczała 120 cm. Jeśli nasz tunel foliowy jest szerokości 3 metrów wówczas zostawiając pośrodku tunelu ścieżkę 60cm uzyskamy po bokach dwie grządki po 120cm.

 

Wczesny wysiew warzyw w grunt i tunele ogrodowe

Jeśli chcemy stosunkowo wcześnie uprawiać warzywa z siewu, to należy postawić na gatunki, które nie boją się zimna, a więc: szpinak, koper, pietruszka, rzodkiewka, bób, cebula, czosnek groch i marchew przeznaczona na wczesny zbiór. Oczywiście i w tym przypadku tunele foliowe dadzą pozytywny efekt w postaci osłony przed zimnem.

W gruncie bez osłony tuneli foliowych grządki z rzodkiewką warto przykryć białą agrowłókniną celem przyspieszania plonów i ochrony przed szkodnikami.

 

Nawozy wieloskładnikowe stosowane do tuneli foliowych i gruntu

W marcu trzeba także pamiętać o zastosowaniu nawozów wieloskładnikowych dla takich roślin jak cebula siedmiolatka, szczypiorek, rabarbar czy szczaw. Osoby korzystające z inspektów zimnych czy tuneli foliowych w tym czasie powinny rozpocząć uprawę warzyw kapustnych, kopru, rzodkiewki i sałaty.

Jak widać, choć marzec bywa miesiącem jeszcze stosunkowo zimnym to w tym czasie mamy już dużo pracy w ogrodzie. Nie warto jej zaniedbywać, bo od tych czynności wykonanych w terminie będą zależały dobre plony ogrodowe.

 

Ogród warzywny - tunele foliowe to nie jest zajęcie dla leniwych

Uprawa własnego ogrodu warzywnego w tunelach foliowych może być zajęciem niezwykle satysfakcjonującym i dającym radość. Jednocześnie warto podkreślić, że takie hobby przeznaczone jest dla osób, które dysponują wolnym czasem i lubią fizyczną pracę w na świeżym powietrzu i ogród.

 

Ile pracy trzeba włożyć w uprawy w tunele foliowe?

Kiedyś osoba planująca nabyć tunel foliowy, zapytała znajomego ogrodnika, jak wiele pracy trzeba poświęcić, by uprawiać warzywa? Przyjaciel podpowiedział mu na to: Obsadź warzywami i owocami choćby 1 ar ziemi, a będziesz mieć zajęcia na cały rok. Praktyka pokazuje, że jest to prawda, bo w ogrodzie zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Tego typu hobby wymaga niemało poświęcenia, bo prace w tunelu powinny odbywać się w określonych cyklach i czas ich wykonania ma ogromne znacznie, dzięki systematyczności i dbałości o nasze uprawy zwiększą się nasze zbiory. Równie często trzeba pilnie wykonać jakąś pracę w tunelu, mimo że nie była ona wcześniej w planie, jednak nagła zmiana warunków atmosferycznych może spowodować, że przykładowo trzeba zadbać o podniesienie wilgotności w tunelu lub o obniżenie temperatury.

 

Kiedy jest najwięcej pracy w ogrodzie?

Na pytanie, kiedy jest najwięcej pracy w tunelu foliowym, można przekornie odpowiedzieć, że w pierwszych dwóch latach jego uprawy. Chodzi tu oczywiście o osoby, które są zupełnymi amatorami i dopiero zaczynają swoją przygodę z warzywnictwem. Przez pierwsze dwa lata muszą one więc poświęcić bardzo dużo czasu na czytanie książek i poradników, podpytywanie o rady znajomych oraz zapoznawanie się z asortymentem ogrodniczym. Zwykle w tym okresie nie udaje się uniknąć wielu błędów, ale wszystkie one są cenną nauką. Pracy w ogrodzie zawsze jest więc dużo. Jedynym wyjątkiem jest zima, ale i wtedy nie jest tak, że niczego się nie robi. Tunele ogrodnicze nie są dla leniwych.

 

Najważniejsze prace związane z uprawą warzyw.

Zanim zaczniemy uprawiać warzywa, musimy przygotować sobie pod nie grządki, szklarnie czy tunele. Ziemia musi więc być orana, nawożona obornikiem, grabiona. Później planujemy co i gdzie będziemy w danym roku siać i sadzić. Zawczasu warto zaopatrzyć się w nasiona i sadzonki. Wiele roślin będzie wymagało przygotowania rozsady w warunkach domowych, kilka miesięcy wcześniej. Rozsada wymaga doglądania, podlewania, zapewniania odpowiedniej temperatury. Zanim posadzimy do gruntu warzywa, warto przygotować sobie podwyższone grządki oraz pościółkować pozostałe grządki i alejki. Sianie i sadzenie roślin odbywa się etapami, bo wszystko musi mieć miejsce w odpowiednim czasie. Wiosna to czas, kiedy na wielu grządkach musimy już wykonywać regularne pielenie, które zabiera dużo czasu. Trzeba też pamiętać o przykrywaniu włókniną roślin wrażliwych na przymrozki. Pierwszymi zbiorami zwykle są nowalijki takie jak szczypiorek, rzodkiewki, sałaty. Trzeba pamiętać, by nie przegapić czasu zbioru sałaty i rzodkiewki, bo gdy jest za ciepło, rośliny te tracą smak i zaczynają kwitnąć. Najwięcej roślin będziemy sadzić po 15 maja, dotyczy to przede wszystkim pomidorów, papryk czy ogórków, które są ciepłolubne. Polacy bardzo lubi uprawiać pomidory, jednak przy tych roślinach również jest sporo pracy.

Trzeba przygotować paliki, podwiązać rośliny i usuwać pędy boczne. Czynnością stałą, która nie może czekać, jest oczywiście podlewanie. Aura rzadko kiedy jest tak łaskawa, by regularnie padały deszcze w odpowiedniej ilości. Z uwagi na to, że rośliny mają różne okresy wegetacyjne, po zebraniu jednych w ich miejsce sadzimy inne, tak aby nasze grządki były w pełni wykorzystane. Inne prace, jakie trzeba wykonywać w ogrodzie warzywnym, to zabezpieczanie przed wiatrem, spryskiwanie roślin przeciwko szkodnikom, nawożenie naturalne. Gdy zbierzemy nasze rośliny, musimy też zadbać o dobre warunki do ich przechowywania.

Jak widać w ogrodzie, jest bardzo dużo pracy przez cały rok. Jeśli ktoś jednak wkłada dużo czasu i serca w uprawę warzyw z dużym prawdopodobieństwem, będzie mógł później cieszyć się udanymi zbiorami.

 

Mały ogród warzywny w małym tunelu foliowym

Każdej wiosny na nowo rozbudzane są nasze marzenia na temat ogródka warzywnego, w którym będą uprawiane warzywa na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Tunele ogrodowe idealnie się nadają do upraw warzyw. Większość z nas wraz z wiosną realizuje swój plan, kupując tunel foliowy i zakłada mniejszy lub większy ogród warzywny. Inni z wielu względów na razie porzucają marzenie o zakupie tuneli i uprawie warzyw, bo coś im przeszkodziło w realizacji tego planu. A jeszcze inni decydują się nie na duży, a na mini ogródek, gdzie warzywa będą posadzone tylko w skrzynkach lub specjalnie zaprojektowanych w tym celu podwyższeniach. Warzywa mogą rosnąć również w donicach, doniczkach, starych garnkach lub nawet plastikowych butelkach. Będą wówczas zdobić otoczenie i jednocześnie wydawać plon. Lecz nie wszystkie warzywa lub owoce się do takiej butelkowej uprawy nadają. Zapewne przyjmą się truskawki, poziomki, cebula dymka na szczypiorek, sałata, szczaw. Natomiast planując uprawę w skrzynkach, można siać i sadzić także inne warzywa niż te wyżej wspomniane, jak również można spodziewać się lepszych plonów.

 

Własny ogródek i tunel foliowy posiada wiele zalet.

Własny ogródek i tunel foliowy to przede wszystkim zdrowie, gdyż możemy uprawiać go w stu procentach ekologicznie. Mamy też przy okazji sposobność do ruchu i przebywania na świeżym powietrzu. Ponadto jest to wygoda, bo za każdym razem, gdy potrzebne są w kuchni warzywa, nie ma konieczności wyprawy do sklepu. Poza tym jest oszczędność, gdyż nasiona warzyw kosztują mniej niż same warzywa.

To, że warzywa stanowią ważne źródło pokarmowe, nie trzeba nikogo przekonywać.

Warzyw używamy codziennie do przygotowywania zup, gulaszu, forszmaku, rosołów, surówek, sałatek, soków warzywnych, jaki do wielu jeszcze innych potraw, jak na przykład do kanapek. Warzywa posiadają cenne dla naszego organizmu witaminy, minerały i błonnik. Są odżywcze i zapewniają zdrowie.

Warzywa dodają odporności organizmowi

Dodają odporności organizmowi i oczyszczają zaległości w jelitach. Poza tym nie wpływają na zwiększenie wagi ciała, a nawet wprost przeciwnie są sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Bo są małokaloryczne i dobrze sycą głód oraz dzięki zawartemu w nim błonnikowi przyspieszają przemianę materii, co przyspiesza efekty odchudzania.

Kup tunel ogrodowy i ciesz się zdrową żywnością.

 

Małe tunele ogrodowe i ich zalety

Urządzając mały ogród warzywny, trzeba wykazać się pomysłowością. Bardzo często brak terenu zmusza do założenia mini ogrodu warzywnego, który może rosnąć nawet na balkonie, werandzie, czy tarasie. Małe tunele ogrodowe są do tego idealnym rozwiązaniem. Decyzja o małym ogrodzie niekoniecznie musi być spowodowana brakiem miejsca na ogród, lecz może być również spowodowana brakiem czasu na pielęgnację dużego ogrodu lub brakiem zdrowia.

Przymierzając się do organizacji małego ogrodu w małym tunelu foliowym, trzeba przeanalizować wszystkie możliwości, aby mały teren jak najlepiej wykorzystać pod uprawę warzyw, czy kwiatów lub jednego i drugiego.

 

Małe tunele foliowe w małym ogrodzie

Mały ogród i mały tunel foliowy oznacza mniej pracy, lecz również trzeba o niego dbać. Jest co prawda mniej pielenia i podlewania, ale doglądanie jego też zajmuje trochę czasu. Lecz miły dla oczu widok rosnących roślin, a potem zbieranie plonu rekompensuje wszystko i daje wiele satysfakcji. Dzięki uprawom pod osłoną nasze plony będą większe. Poza tym mini ogródek jest wspaniałym miejscem wypoczynkowym. Wystarczy tylko wygospodarować sobie kącik na mały tunel foliowy.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

Waluty
Producenci
więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl