
Przeliczanie stężenia alkoholu z mg/L na promile.
Jednym z najpopularniejszych mierników trzeźwości jest promil (‰). Większość alkomatów osobistych wskazuje od razu wynik badania trzeźwości w promilach, dla wygody użytkowników. Istnieje również inny miernik badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Mierzy się je w mg/L, czyli miligramy na litr dm3 wydychanego powietrza.
Jeśli masz alkomat, przypominamy, że kalibracja alkomatu jest obowiązkowa co 12 miesięcy.
Co oznaczają skróty BAC i BrAC?
BAC - skrót z języka angielskiego Blood Alcohol Concentration, czyli w wolnym tłumaczeniu na język polski, stężenie alkoholu we krwi. Wyrażane jest zawsze w promilach.
BrAC - to również skrót pochodzący z języka angielskiego, Breath Alcohol Concentration, zwrot oznacza stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Mierzone jest w mg/L.
Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest proporcjonalne do stężenia alkoholu we krwi, także możemy przeliczać zawartość alkoholu w mg/L na promile. Możemy tego dokonać dzięki współczynnikowi BBR - Blood Breath Ratio, który w Polsce i w większości krajów Europy wynosi 2100:1. Są również wyjątki, gdzie współczynnik różni się i wynosi na przykład 2300:1 lub 2000:1. Takie współczynniki BBR występują kolejno we Włoszech i Austrii. Dzięki temu przelicznikowi, używając odpowiednio skalibrowanego alkomatu, który mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, możemy określić stężenie alkoholu we krwi, bez konieczności przeprowadzenia jego badania.
W jaki sposób przeliczać stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu (mg/L) na stężenie alkoholu we krwi (‰)?
Przeliczanie stężenia alkoholu z mg/l w wydychanym powietrzu na promile jest dość proste i wymaga zastosowania odpowiedniego wzoru. Przypuśćmy, że posiadamy alkomat wskazujący wynik w mg/l, wynik badania wskazuje 0,4 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Poniżej przedstawiamy wzór i wynik, jaki otrzymamy w promilach.
X mg/l * 2,1 = ‰ (gdzie X to zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu).
0,4 mg/l *2,1 = 0,84‰
Obecnie dostępne na rynku alkomaty osobiste są w większości ustawione na wskazywanie wyniku badania w promilach, dla wygody użytkowników. Alkomaty policyjne i dowodowe wskazują najczęściej stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu w mg/L, ponieważ ta jednostka ustawiana jest w laboratorium podczas wzorcowania alkomatu.
Sprawdź dokładny alkomat online.
Wiarygodność alkomatu - błąd pomiaru i niepewność pomiaru.
Musimy pamiętać, że każdy alkomat ma tolerancję błędu pomiaru od 0,01 do nawet 0,05 promila, w zależności od rodzaju oraz jakości danego alkomatu elektrochemicznego. Także, jeżeli nasz alkomat wskaże wynik na przykład 0,13 ‰, nie warto wsiadać za kółko, chociaż mieścimy się w limicie. Jest wiele powodów, dlaczego lepiej nie prowadzić samochodu, nawet jeśli alkomat wskazuje nam niewielką zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Pierwszym i najważniejszym powodem, jest fakt, że dopiero wtedy, gdy odpowiednio skalibrowany alkomat wskazuje wynik 0,00 ‰, możemy bezpiecznie i pewnie zasiąść za kierownicą naszego samochodu. Poza tym, od wyniku 0,13‰ pozostało nam już na prawdę niewiele czasu, żeby pozbyć się całkowicie alkoholu z organizmu. Kolejnym ważnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę, są właśnie błąd pomiaru i niepewność pomiaru. Te czynniki mogą wpływać na działanie nawet policyjnego alkomatu i wskazać błąd pomiaru od 0,01 ‰ do 0,05 ‰. W przypadku alkomatów niższej jakości, błędy pomiarów mogą wynosić nawet do 10%, takie alkomaty nie powinny być wyznacznikami dla kierowców. Uwaga. Jeżeli podczas kontroli drogowej alkomatem, wynik oscylować będzie w granicach dozwolonego progu, ze względu na powyższe błędy pomiaru i niepewność wskazań, poproście o ponowne przeprowadzania badania innym alkomatem, który funkcjonariusze powinni posiadać na wyposażeniu.
Alkomat jest jedynie urządzeniem elektronicznym, posiadając alkomat osobisty, nie możemy bezgranicznie ufać jego wynikom. Jeżeli pojawią się u was jakiekolwiek wątpliwości podczas badania alkomatem, lepiej nie wsiadać za kierownicę. Wtedy alkomat należy oddać w ręce profesjonalistów, czyli do serwisu, gdzie przeprowadzona zostanie kalibracja alkomatu i jego sprawdzenie. Jeżeli wykorzystujecie alkomat w przedsiębiorstwie do badania pracowników, warto też pomyśleć o przeprowadzeniu wzorcowania takiego alkomatu. Wynik badania przeprowadzonego wzorcowanym alkomatem może służyć jako dowód podczas postępowania sądowego.
fot. alkomat PRO X-5 PLUS
Ta prosta rzecz uratuje Cię kolejnego dnia po imprezie!