Jakie mogą być przyczyny fałszywie pozytywnych wyników testów badania alkomatem?
Prawie każdy kierowca spotkał się z niepokojącym uczuciem, kiedy w lusterkach wstecznych swojego samochodu dostrzegał niebiesko czerwone światła policyjnego radiowozu. Pierwsza myśl jest zwykle taka sama — spokojnie, przecież nic nie piłem. Jednak kontrole policyjne mogą czasami zmienić nasze życie. W momencie, gdy funkcjonariusz zadecyduje o wykonaniu badania alkomatem, wyniki tego testu mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie, w skrajnych przypadkach nawet na naszą wolność.
Negatywne wyniki testu, jakie dają alkomaty w towarzystwie kontrolujących funkcjonariuszy, oznaczają, że przekroczony został dopuszczalny limit zawartości alkoholu w twoim organizmie i zostanie wszczęte postępowanie karne. W dalszej części opisujemy dokładność alkomatów oraz możliwości na obronę przed pozornie nieomylnymi wynikami badania alkomatem.
Fot. Fałszywe odczyty badania alkomatem
Fałszywie dodatni wynik testu alkomatem, co to jest ?
Organy ścigania i prokuratorzy są jednogłośni, twierdząc, że musimy uwierzyć, iż wynik badania alkomatem jest nieomylny, niestety jest to w pewnym stopniu, naciąganie prawdy. Jak doskonale wiemy, alkomat, to tylko maszyna i jak każda maszyna, może się pomylić.
Przede wszystkim, aby wynik badania alkomatem był najbliższy prawdy, musimy pilnować, aby nasz alkomat był regularnie kalibrowany. Musimy wziąć pod uwagę, że sam alkomat posiada nieodłączny margines błędu pomiarowego pomiędzy 0,005 a 0,02% podczas testu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Już na wstępie widzimy jak nietrudno o fałszywie negatywny wynik badania alkomatem. Jeśli podczas badania alkomatem, wynik wyjdzie pozytywny, na poziomie powyżej 0,5 promila, zostaniesz oskarżony o popełnienie przestępstwa, pod karą grzywny i pozbawienia wolności.
Fot. Błędny wynik pomiaru alkomatem
Prawidłowe wykonanie testu alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Bardzo ważnym czynnikiem podczas przeprowadzania badania alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jest właściwe przeprowadzenie badania. Pierwszym sprzymierzeńcem, który może wpłynąć na fałszywie dodatni wynik badania alkomatem, jest czas. Czas, który robi ogromną różnicę. Jednym z przypadków, kiedy czas ma największe znaczenie, jest „rosnące” stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu na ekranie alkomatu.
Tendencja wzrostowa wyniku badania alkomatem występuje, ponieważ czas pełnego wchłonięcia alkoholu przez organizm może trwać od pięćdziesięciu minut, do nawet trzech godzin. Także, poziom alkoholu w wydychanym powietrzu może być dopuszczalny podczas rozpoczęcia jazdy, jednak od momentu zatrzymania przez policję do zbadania alkomatem, poziom alkoholu w organizmie może wzrosnąć na tyle, że przekroczony zostanie dopuszczalny limit.
Kolejnym przykładem, w którym czas odgrywa główną rolę, jest moment, w którym badanie alkomatem zostanie wykonane. Po pierwsze, policjant ma obowiązek odczekać co najmniej piętnaście minut od momentu zatrzymania, do przeprowadzenia badania alkomatem.
Odczekanie piętnastu minut jest niezbędne, aby badanie alkomatem nie rejestrowało alkoholu pozostałego w jamie ustnej. Celem badania alkomatem jest mierzenie alkoholu z głębi płuc.
Co więcej, jeśli osoba badana, przez okres piętnastu minut, wypije napój alkoholowy, zapali papierosa czy też zwymiotuje, zegar musi od nowa zacząć odliczać piętnastominutowy okres. W przeciwnym razie badanie alkomatem wskaże nam fałszywie dodatni wynik.
Jeżeli chodzi o samo przeprowadzenie badania alkomatem, możemy odnotować dwa główne powody pojawiających się, fałszywie dodatnich wyników.
Pierwszym z powodów jest nieprawidłowe przygotowanie alkomatu do pracy. Dokładnie, chodzi o nieregularnie lub niewłaściwie przeprowadzane kalibracje alkomatu. Nieprawidłowo skalibrowany alkomat, to prawie 100% szans na fałszywie dodatni wynik badania. To samo wydarzy się w przypadku, kiedy alkomat nie został skalibrowany na czas.
Pomijając fakt fałszywie dodatniego wyniku badania, niewykonanie kalibracji alkomatu na czas lub źle skalibrowany alkomat, może wskazać nam fałszywy, zerowy wynik badania, po którym stwierdzimy, że możemy wsiąść za kierownicę. Jednak w takim przypadku, podczas kontroli policji, kiedy zostaniemy zbadani odpowiednio przygotowanym do pracy alkomatem policyjnym, wynik badania wyjdzie dodatni i zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności.
Drugim powodem występowania fałszywie dodatnich wyników badania alkomatem, jest osoba przeprowadzająca badanie. Funkcjonariusze przeprowadzający badania alkomatem muszą być specjalnie wyszkoleni pod kątem posługiwania się alkomatem. Jeżeli funkcjonariusz nie będzie odpowiednio przygotowany do użycia aparatury pomiarowej, może zdarzyć się sytuacja, że alkomat wskaże fałszywie dodatni wynik.
Spożyte substancje a wynik badania alkomatem.
Spożycie różnych substancji przed badaniem alkomatem, czy to poprzez picie, jedzenie, wstrzykiwanie lub w inny sposób, może mieć wpływ na poziom odczytów badania alkomatem, na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Czasami zdarza się, że nawet spożycie substancji niezawierającej alkoholu, może wpłynąć na wynik badania alkomatem. Ciekawym przykładem jest dieta niskowęglowodanowa, która powoduje, że organizm spala zmagazynowany tłuszcz, w celu uzyskania energii, przez ten proces organizm wytwarza acetony i ketony.
Dieta niskowęglowodanowa jest świetnym sposobem na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów, jednak może mieć wpływ na fałszywie dodatni wynik badania alkomatem. Powodem są tutaj wytwarzane przez organizm acetony, które przenoszone są z oddechem i mogą prowadzić do podwyższenia wyniku badania alkomatem na stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.
Post lub głodówka, czyli niespożywanie lub niejedzenie czegokolwiek, może mieć identyczny rezultat. Jeśli przechodzicie przez dietę niskowęglowodanową lub jesteście podczas postu czy głodówki, musicie zachować trzeźwy umysł podczas badania alkomatem i nie panikować, kiedy wynik będzie zaskakująco dodatni. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem na potwierdzenie funkcjonariuszom, że jesteście trzeźwi, będzie poddanie się badaniu na stężenie alkoholu we krwi.
Leki i ich wpływ na wynik badania alkomatem.
Powszechne pytanie zadawane przez społeczeństwo, czy zażywane leki mają wpływ na wynik badaniu alkomatem?
Krótka i jednoznaczna odpowiedź, brzmi, tak. Wiele dostępnych leków ma wpływ na przepływ krwi, dodatkowo, w momencie, kiedy lek przyjmowany jest kilka razy dziennie, szczególnie jeśli jest podawany w formie inhalatora, wynik badania alkomatem może wskazać fałszywie dodatni rezultat.
Bardzo częstym przykładem, kiedy leki wpływają na wynik badania alkomatem, jest stosowanie wyżej wymienionych inhalatorów, głównie w lekach na astmę. Większość leków na astmę, podawanych za pomocą inhalatorów zawiera w składzie związki zbliżone do alkoholu etanolowego, tego samego, który znajdziemy na przykład w wódce.
Lekarstwa na astmę zwierają związki metylowe, które, jak sprawdzono, mogą rejestrować fałszywie zawyżone wyniki badania alkomatem, nawet do 0,21 promila.
Innym przypadkiem medycznym, kiedy alkomat może wskazać fałszywie dodatni wynik, jest na przykład zgaga, refluks żołądkowo – jelitowy i choroba refluksowa przewodu pokarmowego. Kwas wytwarzany w żołądku przez jeden z powyższych objawów może mieć duży wpływ na sfałszowany wynik badania alkomatem. Podczas kontroli alkomatem musimy uważać w jaki sposób „dmuchamy” w alkomat.
Krótkie wydechy oddawane do alkomatu mogą przyczynić się do fałszywie dodatniego wyniku badania, za co możemy zostać niesłusznie oskarżeni. Mamy jeszcze jeden przypadek z dziedziny medycyny, który często pojawia się na ustach użytkowników alkomatów. Cukrzyca.
Czy osoby chore na cukrzycę mogą mieć fałszywie dodatni wynik badania alkomatem?
Tak, osoby chore na cukrzycę podczas badania alkomatem mogą spodziewać się fałszywie dodatniego wyniku. Jest to wynik wytwarzanego przez organizm acetonu, tak samo, jak w przypadku astmatyków. Zarówno dla astmatyków, jak i cukrzyków polecamy używania alkomatów posiadających sensor elektrochemiczny, ponieważ w takich modelach, komórka pomiarowa reaguje tylko i wyłącznie na alkohol zawarty w wydychanym powietrzu.
Fot. Wpływ leków na alkohol
Czynniki środowiskowe, które mają wpływ na fałszywie pozytywny wynik badania alkomatem.
Na fałszywie pozytywny wynik badania alkomatem może mieć wpływ wiele czynników środowiskowych. Chodzi na przykład o unoszące się w powietrzu rozpylone substancje, nie mówimy już o spożyciu danej substancji.
Nasze otoczenie również może mieć wpływ na wynik przeprowadzanego badania alkomatem. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przypadków zaburzeń środowiskowych, które wpłyną negatywnie na wynik przeprowadzonego badania alkomatem:
- rozpylenie perfum, na krótko przed przeprowadzanym badaniem alkomatem
- używanie płynu do spryskiwaczy bezpośrednio przed wykonaniem badania alkomatem
- opary farb i rozpuszczalników, chemikalia związane z klejami i tworzywami sztucznymi w pomieszczeniu, w którym przeprowadzane jest badanie alkomatem
- opary alkoholu pozostałe w alkomacie, po poprzedniej badanej osobie
- nieaktualne oprogramowanie alkomatu
- kondycja i rodzaj baterii, w które wyposażony jest alkomat
- wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się wewnątrz ustnika alkomatu
- wiele innych
Fot. Płyn do wycieraczek ma wpływ na badanie alkomatem
Inne czynniki, które mogą wpłynąć na wiarygodność wykonanego badania alkomatem.
Alkomat jest bardzo wrażliwym urządzeniem. W większości użytkownicy zdają sobie z tego sprawę, jednak jeszcze nie wszyscy wiedzą, że przez wysoki poziom czułości alkomatu, błędny wynik badania może spowodować nawet spożycie popularnych produktów spożywczych, bezpośrednio przed wykonaniem testu.
Chodzi tutaj o takie produkty jak na przykład cukierki z różnorodnym nadzieniem, popularne cukierki „miętówki”, pieczywo (zwłaszcza na zakwasie), ostre sosy, dojrzałe owoce, gumy bez cukru, napoje z natury bezalkoholowe i wiele innych.
Z pewnością, jeżeli ruszamy w trasę i chcemy uniknąć nieprzyjemnej sytuacji spowodowanej fałszywie dodatnim wynikiem badania alkomatem podczas kontroli drogowej, lepiej powstrzymajmy się od spożywania wyżej wymienionych produktów.
Fałszywie dodatni wynik badania alkomatem nie robi z nas przestępców, musimy jednak zachować spokój podczas kontroli.
Jak sami widzicie, jest wiele różnych przyczyn, które spowodują fałszywie dodatni wynik badania alkomatem. Tak jak już wspomnieliśmy, alkomat jest tylko maszyną, która ma prawo się pomylić.
W momencie, gdy używamy prywatnego alkomatu i wynik badania jest dla nas zbyt wygórowany, zastanówcie się najpierw, co spożywaliście wcześniej, jeśli nie pojawiło się żadne z powyższych zdarzeń, zgłoście się niezwłocznie do serwisu alkomatów w celu przeprowadzenia jego kalibracji.
W tym przypadku sprawa jest łatwa i zwykle bez stresowa. Jeżeli jednak będziecie w sytuacji, w której zostaniecie zatrzymani przez policję do kontroli drogowej, a funkcjonariusz zarządzi badanie alkomatem, który wskaże niedopuszczalną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jednak wiecie, że nie spożywaliście alkoholu, wtedy musicie zachować opanowanie i spokój.
Po pierwsze rozmowa z funkcjonariuszem i wyjaśnienie, że na przykład jesteście osobą chorą na astmę i zażywacie odpowiednie lekarstwa. Jeżeli jednak rozmowa nie prowadzi do porozumienia, najlepiej będzie powtórzyć badanie alkomatem.
Z kolei, gdy ponowne badanie alkomatem nie przyniesie pozytywnego wyniku, a jesteście przekonani o swojej trzeźwości, poproście funkcjonariuszy o badanie krwi na zawartość alkoholu, po takim badaniu, zarówno funkcjonariusze, jak i wy, nie będziecie mieli wątpliwości co do wyniku badania.
Warto posiadać swój dokładny alkomat, by wykonać badanie przed tym, jak wsiądziemy za kierownicę dobrym i dokładny rozwiązaniem może być alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS.