Sprawdzone, domowe sposoby na kaca! Co na kaca?
Sprawdzone, domowe sposoby na kaca!

Sprawdzone, domowe sposoby na kaca - co na zatrucie alkoholowe? Co na kaca?

Następnego dnia po alkoholu zatrucie alkoholowe nie będzie aż tak silne, jeśli zastosujemy sprawdzone, domowe sposoby na kaca. Obserwując swój organizm, spostrzegamy zróżnicowaną tolerancję na alkohol. Niekiedy jesteśmy w stanie spożyć spore ilości trunków, zachowując przy tym stosunkową trzeźwość nie wiedzieć czemu. Jak złagodzić objawy zatrucia alkoholowego?

Picie alkoholu wzmaga diurezę

Przyjęło się mówić, że zależy to od dnia, lecz to enigmatyczne wytłumaczenie nie wyjaśnia zbyt wiele. Bez wątpienia naszą tolerancję na alkohol określa nasza waga, metabolizm, a także wszelkie zawiłe i złożone okoliczności konsumpcji. Natomiast determinuje go także rodzaj spożytego alkoholu.

Bardzo często domowym nalewkom, upędzonym winom i wszelkim napojom procentowym produkcji własnej przypisuje się właśnie korzystne właściwość, pośród których jest także ta sprawiająca, że po wypiciu ich nie będziemy borykać się z syndromem dnia następnego. Jak się okazuje, jest to bardziej złożone zagadnienie, a to czy dany trunek powstał w domowych warunkach, nie jest rozstrzygające.

POLECAMY ALKOMATY ELEKTROCHEMICZNE DO BADAŃ TRZEŹWOŚCI

Spis treści - sposoby na kaca - jak złagodzić objawy kaca:

  1. Co się dzieje po w trakcie picia i po wypiciu alkoholu?

  2. Jak moja wątroba przetwarza alkohol?

  3. Co to jest aldehyd octowy i kwas octowy?

  4. Dlaczego alkohol wywołuje zespół dnia następnego? Czy istnieją sprawdzone sposoby na kaca?

  5. Kiedy ból głowy dnia następnego jest mniejszy? Sprawdzone, skuteczne sposoby jak uniknąć kaca. Wchłanianie alkoholu. Co jest dobre na kaca?

  6. Jednym z nadrzędnych skutków spożywania alkoholu jest odwodnienie. Co na kaca warto wziąć pod uwagę?

  7. ... a może spróbuj tabletek musujących by zmniejszyć nasilenie kaca

  8. Kolejnym sposobem, mającym na celu uchronienie przed męczącym kolejnym dniem jest: nie mieszaj!

  9. Co na kaca — po jakich trunkach jest mniejszy?

  10. Czy kac po spirytusie jest większy?

  11. Czy kac po wódce jest krótkotrwały?

  12. Jak długo się utrzymuje kac po ginie?

  13. Dlaczego ciemne piwo powoduje większego kaca?

  14. Jak wino wpływa na kaca?

  15. Jak widzisz, sposoby zapobiegające kacowi istniały od zawsze, tylko nie każdy je znał - objawy zatrucia alkoholowego

Sposb na kaca po spożywaniu alkoholu

Fot. Sposób na złe samopoczucie i leczenie objawów kaca.

Co się dzieje po spożyciu alkoholu? Skąd się bierze kac?

Po spożyciu alkoholu około 25 procent jest wchłaniane prosto z żołądka do krwiobiegu. 

Reszta jest głównie wchłaniana z jelita cienkiego. To, jak szybko wchłaniasz procenty, zależy od kilku czynników, w tym:

  • stężenie procentów w napoju (napoje o wyższym stężeniu alkoholu są na ogół szybciej wchłaniane);

  • czy Twój napój jest gazowany (na przykład szampan wchłonięty jest szybciej niż napoje niegazowane)

  • czy żołądek jest pełny, czy pusty (tłuste potrawy, jedzenie — spowolni wchłanianie alkoholu)

Kiedy procenty dostaną się do krwiobiegu, pozostają w organizmie, dopóki nie zostanie przetworzony. Około 90-98% wypijanego alkoholu ulega rozkładowi w wątrobie. Pozostałe 2–10% jest usuwane z moczem, wydychane przez płuca lub wydalane z potem.

Co na kaca?

 Fot. Butelka wody na drugi dzień po większej ilości alkoholu etylowego

Metabolizm alkoholu - Jak moja wątroba przetwarza alkohol?

Alkohol może być przetwarzany przez wątrobę na 2 sposoby. Większość jego jest rozkładana lub metabolizowana przez enzym w komórkach wątroby znany jako dehydrogenaza alkoholowa (ADH). ADH rozkłada procenty na aldehyd octowy, a następnie inny enzym, dehydrogenaza aldehydowa (ALDH), szybko rozkłada go na octan. Octan jest dalej metabolizowany i ostatecznie opuszcza organizm w postaci dwutlenku węgla i wody. Każdy człowiek ma inny metabolizm alkoholu.

Przeciętna osoba potrzebuje około godziny na przetworzenie 10 gramów alkoholu, co odpowiada ilości alkoholu w standardowym drinku. Jeśli więc pijesz alkohol szybciej niż organizm, jest w stanie go przetworzyć, poziom alkoholu we krwi będzie nadal wzrastał.

 

Co to jest aldehyd octowy i kwas octowy?

Aldehyd octowy w większości jest wytwarzany w wątrobie przez ADH podczas metabolizmu etanolu. Polimorficzne warianty tych genów kodują enzymy o zmienionych właściwościach kinetycznych, a w patofizjologicznych skutkach tych wariantów może pośredniczyć gromadzenie aldehydu octowego. 

Dwa dodatkowe szlaki wytwarzania aldehydu octowego to cytochrom P450 2E1 (CYP2E1) i katalaza. Podczas gdy ilość etanolu utlenionego przez te enzymy stanowi niewielką część całkowitego klirensu etanolu w organizmie, miejscowe tworzenie aldehydu octowego przez te enzymy może mieć ważne skutki. 

Dodatkowe źródła aldehydu octowego obejmują inne pomniejsze enzymy (synteza tlenku azotu, inne cytochromy P450, reduktaza P450, oksydoreduktaza ksantynowa), a także szlaki nieenzymatyczne (tworzenie rodników hydroksyetylowych w wyniku reakcji etanolu z rodnikiem hydroksylowym, a następnie jego rozkład do aldehydu octowego). Aldehyd octowy może działać lokalnie (w komórkach go generujących) lub dostarczany do innych komórek przez krew, lub ślinę, bądź też poprzez dyfuzję ze światła przewodu pokarmowego. 

Ostateczne determinanty toksyczności aldehydu octowego

Ostatecznymi determinantami toksyczności aldehydu octowego są szybkości jego powstawania, szybkości utleniania i zdolność systemów komórkowych do zapobiegania lub naprawy skutków chemicznych aldehydu octowego (np. Tworzenie adduktów białkowych lub modyfikacja zasad kwasów nukleinowych) lub przez dyfuzję ze światła przewodu żołądkowo-jelitowego.

 

Objawy kaca. Dlaczego alkohol wywołuje zespół dnia następnego? Czy istnieją sprawdzone sposoby na kaca?

Syndrom dnia następnego to zespół dolegliwości, wynikających ze spożycia napoi procentowych, które dotknęły niemal każdego z nas. Jego najczęstszymi objawami są rzecz jasna: bóle głowy, nudności, wymioty, mdłości, zwiększone pragnienie, zmęczenie, złe samopoczucie, niepewna koordynacja ruchowa i ogólne osłabienie organizmu.

Kongenery

Otóż w alkoholu zawarte są tzw. kongenery, które powstały w wyniku fermentacji. Są to zanieczyszczenia, które znajdują się w cieczy i to od nich zależy jej smak i barwa. One także przyczyniają się do nieprzyjemnych dolegliwości występujących u nas dzień po spożyciu alkoholu. Ilość kongenerów w danym drinku może być różna. Wiadome jest, że tym ciemniejsza barwa – tym jest ich więcej, a gdy jest ich więcej – kac jest silniejszy. Chcąc zminimalizować ryzyko kaca, przysparzającego duże nam duże dolegliwości, należy wybierać napoje o jak najjaśniejszej barwie. Rzecz jasna po spożyciu dużej ilości alkoholu, wcale nie sprawimy, że obudzimy się rano zdrowi i wypoczęci. Dlatego zawsze powinno mieć się baczenie na ilość wypijanego trunku, wówczas sposoby na kaca sprawdzą się w 100%. Jednak trzeba pamiętać, że picie alkoholu to nic dobrego.

 

Objawy kaca - ból głowy - picie wody na kaca - warto pić dużo płynów

Fot. Objawy kaca - ból głowy - wypicie wody następnego dnia pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu

 

Kiedy ból głowy dnia następnego jest mniejszy? Sprawdzone, skuteczne sposoby jak uniknąć kaca. Co jest dobre na kaca?

Kilka skutecznych sposobów, by uniknąć objawów kaca!

Jednym z nadrzędnych skutków spożywania alkoholu jest odwodnienie. Co na kaca warto wziąć pod uwagę?

Pijąc alkohol, sprawiamy, że nasze nerki nie funkcjonują prawidłowo, gdyż przestają wytwarzać wazopresynę tj. hormon antydiuretyczny. Odpowiada on za wchłanianie przez nerki wody, która transportowana jest do pęcherza w celu jej wydalenia.

Tym samym pozbawiamy nasz organizm sporych ilości wody w organizmie niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, gdyż odwadniając się, zmniejsza się liczba takich składników jak: potas, magnez i sód. Kolejnego dnia po imprezie bardzo często, można powiedzieć, że prawie zawsze odczuwamy wzmożone pragnienie. Niegazowana woda mineralna czy dobry napój izotoniczny to prosty sposób na uniknięcie odwodnienia organizmu i szansa na polepszenie złego samopoczucia wywołanego kacem.

... a może spróbuj tabletek musujących, by zmniejszyć nasilenie kaca po spożyciu alkoholu etylowego!

Sposób sprawdzony na kaca po imprezie w tym przypadku brzmi — pij duże ilości płynów, warto skorzystać z tabletek musujących. Możesz też pić soki owocowe, które uzupełnią witaminy w twoim organizmie. Dobrym będzie również sok pomidorowy. Twoje samopoczucie po tym się zmieni na lepsze. 

Musisz uzupełnić wypłukane z organizmu w trakcie picia alkoholu witaminy i go nawodnić. Odpowiednie nawodnienie to podstawa!

Czas spalania alkoholu a objawy kaca

Fot. Czas spalania alkoholu a objawy zatrucia alkoholowego.

 Kolejnym sposobem, mającym na celu uchronienie przed męczącym kolejnym dniem jest: nie mieszaj! 

Jest to ogólna prawda, którą słyszy się od współtowarzyszy libacji alkoholowych, gdy tylko zapragniemy po wypiciu kilku piw, przestawić się na konsumpcję innego, mocniejszego alkoholu. Nie ma jednak znaczenia czy pijąc lżejsze alkohole, przechodzimy na te cięższe czy odwrotnie. Każda taka roszada naraża nas na większe upojenie, a tym samym na mocniejszego kaca. Niebywale niebezpieczne w tym względzie są drinki, ponieważ to w nich, w zawartości jednej szklanki mogą być zmieszane dwa, trzy lub więcej rodzajów alkoholu. Kolorowe, ładnie udekorowane i wzbogacone o sok lub inne elementy upiększające smak mogą być niezwykle zdradliwe, gdyż będą jednocześnie delikatne w smaku i mocne, jeśli chodzi o dawkę procentową.

 

Być może to będzie dla Ciebie najlepszy sposób na syndrom dnia następnego — poza chemicznym i biologicznym czynnikami potęgującymi syndrom kolejnego dnia, duży wpływ ma również nasz kondycja psychiczna. 

Bardzo ważne jest, w jakim stanie emocjonalnym się znajdujemy podczas spożywania. Czy jest nam dobrze, czy źle, czy znajdujemy się pośród ludzi, budzących naszą sympatię, czy pijemy z radości, celebrując chwilę, czy po to, by złagodzić stres i negatywne odczucia? Gdy pijemy, aby ukrócić smutki, zmniejszamy czas, jaki potrzebny jest nam do osiągnięcia stanu nietrzeźwości i tym samym zwiększamy ryzyko kaca. Ponadto wszelkie negatywne odczucia psychiczne potęgują złą kondycję fizyczną, toteż dolegliwości na drugi dzień mogą być silniejsze.

Wszyscy znamy jednak przypadki osób, naszych współtowarzyszy alkoholowych spotkań, którzy ze względu na odziedziczone przez siebie tzw. korzystne geny, czy po prostu ze względu na swój szybki metabolizm, choćby mieli nie zastosować wszystkich powyższych rad, nigdy nie będą zmagali się z kacem — dla nich sposoby domowe na kaca są zbędne. Liczba takich ludzi jest jednak mała, a fakt polegający na tym, że kac obchodzi się z nimi łaskawie lub wcale ich nie dotyczy, nie znaczy, że ich organizm nie jest narażony na różnorakie powikłania związane ze spożyciem alkoholu.

 

Co na kaca — po jakich trunkach jest mniejszy?

Kieliszki z alkoholem

Fot. Kieliszki z alkoholem

 

1. Czy zatrucie alkoholowe po spirytusie jest większe?

Jest to najmocniejszy pijalny rodzaj alkoholu, ale jednocześnie, ze względu na swoją klarowność, najmniej powodujący kaca. Wielokrotnie filtrowany i destylowany zawiera od 75 do 95 procent alkoholu. Stanowi on raczej główny składnik pod utworzenie innych, mniej procentowych trunków. Dopiero rozcieńczany i wzbogacany o aromaty staje się bardziej przyswajalny dla ludzkiego podniebienia. Najpowszechniejszym napojem powstałym na bazie spirytusu i bardzo prostym w samodzielnym stworzeniu jest cytrynówka.

 

2. Czy kac po wódce jest krótkotrwały?

Po spirytusie najczystszym alkoholem jest wódka. Zawiera ona około 40 procent alkoholu. Rzecz jasna, wszelkie sztuczne, smakowe dodatki, przekreślające jej czystość zwiększają ryzyko silnego kaca. Jednakże przy spożyciu czystej wódki owo ryzyko maleje, a kac będzie trwał krócej.

 

3. Jak długo się utrzymuje zatrucie alkoholowe po ginie?

Jest to napój procentowy, który powstaje w wyniku destylacji zacieru z dodatkiem jagód jałowca pospolitego. Dość często wzbogacany jest o zioła takie jak: lukrecja, anyż, kolendra, kminek, migdały lub anyż. Gin może zawierać od 35 do 60 procent alkoholu. Jest on głównym składnikiem wielu drinków i koktajli. Wiadomo, że mieszany z innymi, staje się mniej klarowny i tym samym może wywoływać większe dolegliwości dzień po jego spożyciu.

 

4. Dlaczego ciemne piwo powoduje większego kaca?

Każde piwo o ciemnym, ciemnobrązowym, a nawet czarnym zabarwieniu będzie wywoływało silniejsze objawy kaca. Są nimi takie piwa jak choćby ciemny lager lub porter bałtycki. Ich wyższa cena i bardziej kunsztowny smak niekoniecznie muszą oznaczać ich większą jakość od, chociażby jasny piw, jakie najczęściej piją Polacy.

W myśl zasady: ciemniejsza barwa alkoholu = większy kac, ciemne piwa stanowią większe zagrożenie dla naszego samopoczucia na drugi dzień. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku piw istotna jest również ich jakość, wynikająca z procesu warzenia i to ona również determinuje siłę ewentualnego późniejszego kaca.

Ciemne piwo w szklankach - zobacz domowe sposoby na kaca

Fot. Ciemne piwo w szklankach - domowe sposoby na kaca

 

5. Jak wino wpływa na zatrucie alkoholowe?

Wino to napój procentowy, któremu w naszym powszechnym przekonaniu, najbliżej do natury. Zapewne dzieje się tak, przez nieodzowne skojarzenia z winogronem, z którego wino może powstać.

Mówi się też o pozytywnych właściwościach wina związanych z poprawą krążenia, a także łatwo szafuje się określeniem „wino do obiadu na trawienie”. 

Bez wątpienia wino pite w małych ilościach, które ma niskie stężenie alkoholu nie przysporzy nam od razu kaca, a rzeczywiście może być korzystne dla organizmu. Jednakże, gdy wypijemy go za dużo, gdy upijemy się nim, a w dodatku, gdy będzie to wino kiepskiej jakości, to możemy już tylko odliczać godziny to potężnej erupcji kaca nazajutrz.

Sposoby na kaca - kieliszki z winem

Fot. Kieliszki z winem

 

Jak widzisz, sposoby na kaca istniały od zawsze, tylko nie każdy je znał. 

Bez względu na to, którą z metod wybierzesz, na pewno złagodzisz objawy zatrucia alkoholowego, popularnie zwane kacem. Mamy nadzieję, że tych kilka sprawdzonych sposobów na kaca pozwoli Wam na poprawę samopoczucia.

Szukasz dokładnego wirtualnego alkomatu online?

Odwiedź stronę i uruchom aplikację na telefonie: alkomat online.

PRO X-5 PLUS  - Domowe sposoby na kaca

Fot. Alkomat elektrochemiczny PRO X-5 PLUS — „Domowe sposoby jak uniknąć kaca”

Na następny dzień po imprezie dla zdrowia polecamy witaminę C — witamina C to doskonały pomysł na powrót do zdrowia. Pamiętajcie jednak, że spożycie witaminy C w zbyt dużej dawce nie jest wskazane. Jak stare przysłowie mówi: „Po witaminie ból głowy mnie ;-)”!

Warto również pomyśleć o zakupie dokładnego alkomatu z platynowym, elektrochemicznym sensorem PRO X-5 PLUS, by poznać swój stan trzeźwości następnego dnia po imprezie.

Bestsellery
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Produkt dnia
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032

499,00 zł

405,69 zł

Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2

749,00 zł

608,94 zł

Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000

899,00 zł

730,89 zł

szt.
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023

449,00 zł

365,04 zł

Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

599,00 zł

486,99 zł

szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl