Tunel foliowy - wszystko o tunelach foliowych i szklarniach
Tunel foliowy od A do Z

Tunel foliowy — wszystko o tunelach foliowych i szklarniach.

Pytania i odpowiedzi w jednym artykule: Tunel foliowy. Wszystko o tunelach foliowych i szklarniach.

Specjalnie dla tych, którzy rozważają zakup tunelu foliowego, postanowiliśmy zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, Wasze informacje na temat tuneli będą wystarczające, by wybór i uprawa w tunelu ogrodowym przynosiła obfite plony. Zapraszamy do lektury.

Tunel foliowy od A do Z

Fot. Tunel foliowy od A do Z - świeże warzywa zebrane z własnej uprawy w tunelu foliowym

Tunele foliowe ogrodowe w ofercie sklepu Neomaniak.pl

Polecamy Państwu w naszej ofercie tunele foliowe najwyższej jakości, wykonane z trwałych materiałów. Stelaże tuneli są wykonane metalowych, grubych rurek. Zobacz w sklepie neomaniak.pl kategorie tunele foliowe lub tunele ogrodnicze.

 

Zamów tunel foliowy ogrodowy telefoniczne tel. 570 140 570 lub na naszej stronie Neomaniak.pl.

Tunele ogrodowe wysyłamy na koszt naszej firmy - dostawa kurierem DPD. Zapytaj o sprzedaż na raty.

https://neomaniak.pl/ogrod/tunele-foliowe

TUNEL FOLIOWY 3X6 - 12 OKIEN - niska cena!

 

Spis treści tunele foliowe ogrodowe:

 

  1. Tunele foliowe i szklarnie — wzgląd warunków atmosferycznych
  2. Okres wegetacyjny a uprawa w tunelu foliowym
  3. Czym jest tunel foliowy? – Definicja
  4. Synonimy słowa tunel foliowy
  5. Cieplarnia foliowa
  6. Namioty foliowe
  7. Synonimy słowa szklarnia
  8. Cieplarnia
  9. Pomarańczarnia
  10. Ogród zimowy
  11. Palmiarnia
  12. Ogród botaniczny
  13. Rodzaje poszyć szklarni
  14. Szklarnie z poliwęglanu
  15. Szklarnie ze szkła
  16. Szklarnie z folii
  17. Tunel foliowy - jak zrobić? Budowa tunelu foliowego
  18. Budowa szklarni ze szkła
  19. Budowa szklarni z poliwęglanu
  20. Dla kogo tunel ogrodowy?
  21. Montaż tunelu foliowego łatwy dla każdego
  22. Niska cena tuneli foliowych prawie na każdą kieszeń
  23. Tunel foliowy dla początkujących działkowców
  24. Dla chcących żyć zdrowo polecamy tunel foliowy
  25. Dla kogo szklarnia?
  26. Dla przedsiębiorców szklarnia lepsza niż tunel foliowy
  27. Dla zaawansowanych hobbistów tunel ogrodowy czy szklarnia?
  28. Dla chcących żyć zdrowo
  29. Dostępne na rynku rozmiary tuneli foliowych
  30. Tunele foliowe jednowegetacyjne od 5 do 50 m2
  31. Tunele ogrodowe wielowegetacyjne od 5 do 60 m2
  32. Gdzie sprawdza się tunel foliowy?
  33. Gdzie sprawdza się szklarnia ogrodowa?
  34. Rodzaje konstrukcji i stelaży dla tunelu foliowego
  35. Stelaż tunelu foliowego wykonany z metalowych rurek
  36. Drewniany stelaż tunelu foliowego
  37. Rodzaje poszyć tunele foliowe
  38. Folia perforowana na poszycie tunelu foliowego
  39. Folia bez perforacji
  40. Folia filtrująca promienie UV
  41. Kolor poszyć tuneli foliowych
  42. Tunel foliowy zielony
  43. Tunel foliowy biały
  44. Czy tunel foliowy wymaga pozwolenia na budowę?
  45. Dziwny tunel foliowy na kostce brukowej
  46. Tunel foliowy nie wymaga pozwolenia
  47. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę szklarni?
  48. Gdzie kupić dobrej jakości w promocyjnej cenie tunel foliowy?

 

Tunele foliowe i szklarnie — wzgląd warunków atmosferycznych

Polska to kraj narażony na dużą zmienność warunków atmosferycznych. Wobec tego roślinność występująca na tym obszarze jest narażona na liczne przeszkody, utrudniające ich prawidłowy rozwój. Dochodzi też do takich skrajnych sytuacji jak ich gnicie lub usychanie. Chimeryczne warunki pogodowe mogą całkowicie zniechęcić ludzi zajmujących się sadzonkami i wszelkiego rodzaju uprawami.

Uprawa warzyw w tunelu foliowym w okresie zimowym

Fot. Uprawa warzyw w tunelu w okresie zimowym

 

Okres wegetacyjny a uprawa w tunelu foliowym

Niestety okres wegetacyjny w naszej strefie klimatycznej występuje jedynie raz w roku. Zaczyna się on bowiem z końcem ostatnich przymrozków wiosennych, a kończy się wraz z wystąpieniem pierwszych przymrozków jesiennych. Średnia dobowa temperatura, jaka panuje w tym życiodajnym dla roślin okresie to 5 stopni Celsjusza. Podczas okresu wegetacyjnego wszelka flora otrzymuje idealny balans ciepła i wilgoci, niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju.

To właśnie te czynniki do uprawy roślin zapewniają należyty bodziec do rozrastania się i tym samym sprawiają, że oczekiwane plony są zadowalające.

Nie mniej jednak tak, jak było to wspomniane – nie zawsze sprzyja ku temu nieobliczalna pogoda. Długość i intensywność zimy w Polsce prawie nigdy nie jest wcześniej wiadoma, mimo najlepszych i najmniej odległych prognoz. Podobnie nie zawsze wiadomo, kiedy spodziewać się nadejścia wiosny oraz tego, czy z jej nadejściem przyjdą ożywcze opady i promienie słoneczne.

Osoby zajmujące się pielęgnacją roślin, czy to zarobkowo, czy też hobbistycznie zdani są na dobrodziejstwa i nieobliczalność matki natury. Istnieje jednak coraz więcej prób, polegających na zniwelowaniu tego ciągłego ryzyka związanego z uprawami. Mało tego są rozwiązania, które gwarantują roślinom okres wegetacyjny przez cały rok. Jednym z nich są uprawy roślin w wydajnych i prostych w konstrukcji foliowych tunelach ogrodowych.

 

Czym jest tunel foliowy? – Definicja

Ogrodowy tunel foliowy nazywany jest wymiennie cieplarnią foliową albo foliówką. Wykorzystywany jest w ogrodnictwie. Stanowi on przestrzeń zamkniętą przez koliście wieńczące się ku górze metalowe rury oplecione folią. Rury są niejako szkieletem całej konstrukcji, który pokryty jest najczęściej folią polietylenową. Może być ona jedno lub dwuwarstwowa. To właśnie ona ma funkcję powłoki, która separuje i izoluje znajdujące się wewnątrz uprawy. Najczęściej spotykana wysokość tuneli foliowych wynosi około 2 metrów. Są to gabaryty, umożliwiające wchodzącemu do niego człowiekowi swobodne poruszanie się. Jego optymalna szerokość wynosi zazwyczaj od 2,5 do 3 metrów. Wchodząc do środka tunelu, można spostrzec typowy dla niego układ. Otóż po obu bokach znajdują się grządki z uprawami, które wydzielone są najczęściej przez drewniane deski. Pośrodku natomiast rozciąga się dość wąski przesmyk, zapewniający nieskrępowane niczym krzątanie się wśród upraw. Wejście do tunelu foliowego stanowią rozsuwane drzwi na zamek ekspresowy.

Tunel foliowy pokryty zieloną folią perforowaną

Rys. Tunel foliowy pokryty zieloną folią perforowaną

 

Synonimy słowa tunel foliowy

Wyrazów czy też haseł, które kojarzą się z uprawą roślin, czy też tych, które określają podobne do tunelu foliowego obiekty, jest kilka. Spełniana przez te budowle funkcja ma przede wszystkim na celu pielęgnację i ochronę wszelkich roślin tj. kwiatów, warzyw i owoców.

Synonim słowa tunel foliowy

Rys. Synonim słowa tunel foliowy

 

Cieplarnia foliowa

Spełnia ona dokładnie taką samą funkcję jak tunel foliowy. Cieplarnia ma chronić przed wiatrem, deszczem, mrozem i śniegiem znajdujące się w niej rośliny uprawne. Ponadto, ma gwarantować im właściwy rozwój, zapewniając im odpowiednią temperaturę i odbijając życiodajne dla owoców, warzyw i kwiatów promienie słoneczne. Niekiedy wykonane są z poliwęglanu. Ich szkielet natomiast jest aluminiowy.

Namioty foliowe

Jest to taka sama konstrukcja jak tunel foliowy i cieplarnia foliowa. Tyle że jej nazwa odnosi się bardziej do skojarzeń z namiotem. Istotnie tunel foliowy ma taki sam kształt i przypomina niejako namiot. Podobnie jak on wykonany jest z lekkiego i cienkiego materiału, izolującego wnętrze i też posiada szkielet utwierdzany w ziemi. Rzecz jasna te tunele ogrodnicze, które mają ostre sklepienie, mogą bardziej kojarzyć się z namiotami niż te – występujące również wcale nierzadko – o zaokrąglonym suficie.

 

Synonimy słowa szklarnia

Szklarnia jako konstrukcja, która była poprzedniczką tuneli foliowych i która przez lata była jedyną przestrzenią zapewniającą roślinom całoroczną wegetację, również ma swe bliskoznaczne wyrazy.

 

Cieplarnia

Jest to wymienna nazwa określająca szklarnie. Cieplarnia to również pomieszczenie, w którym wykorzystanie światła i ciepła, wynikających z promieniowania słonecznego, służy wytworzeniu idealnego dla hodowli roślin mikroklimatu. Chroni przed opadami, wiatrem, mrozem i śniegiem. Rośliny znajdujące się w niej nie są narażone na gnicie i wysychanie. Może być wyposażona w urządzenia pozwalające regulować temperaturę, a także w te umożliwiające podlewanie ziemi. Niekiedy, dzięki nowym elektronicznym możliwościom sterowania, można nawet dokonywać w niej zmiany znajdującego się wewnątrz powietrza. Pokryta jest szkłem lub płytami poliwęglanowymi. Jej szkielet stanowią metalowe lub aluminiowe rurki.

Cieplarnia, uprawa pomidorów

Rys. Cieplarnia, uprawa pomidorów

 

Pomarańczarnia

Jest to ogrodowy budynek nazywany inaczej oranżerią. Pomarańczarnia to wolno stojąca konstrukcja parterowa. Niekiedy bywa połączona z tarasem. Ponadto jej wnętrze jest ogrzewane. Tak jak szklarnia oraz tunele foliowe, tak i pomarańczarnia służy do hodowli roślin. Z tym że, nie byle jakich. Pomarańczarnie to budynki, które historycznie zapewniały należyty rozwój roślinom nazywanym egzotycznymi, czyli np. cytrynom lub właśnie pomarańczom. Znajdujące się w nich okna były zazwyczaj bardzo wysokie, szerokie, a skierowane były ku południu. Nierzadko też dach pomarańczarni służył jako okno, gdyż był wykonany ze szkła. Na wnętrze tej budowli składało się jedno większe lub kilka mniejszych pomieszczeń. Poza ich naczelną funkcją pielęgnacyjną dla roślin spełniały także rolę przestrzeni do spotkań towarzyskich. Toteż budowano je w parkach i ogrodach, znajdujących się przy pałacach i rezydencjach w okresie od XVII do XIX wieku.

Pomarańczarnia

Fot. Pomarańczarnia

 

Ogród zimowy

Jest w swej konstrukcji, wielkości i funkcji podobny do pomarańczarni, lecz stanowi jej bardziej współczesną wersję. Ogrody zimowe to nowoczesne pomieszczenia, separujące się termicznie i zachowujące niewielki współczynnik przenikania ciepła do swego wnętrza. Budowany jest już nie przy pałacach z dawnej epoki, lecz przy dzisiejszych domach mieszkalnych. Podobnie jak oranżerię służy za przestrzeń do spędzania wolnego czasu pośród wzrastających w ciszy roślinach. Wnętrze ogrodu jest przejrzyste, dzięki prawie całkowitemu oszkleniu. Wieńczą go zazwyczaj efektowne drewniane elementy, składające się na luksusowy wygląd konstrukcji.

Ogród zimowy

Fot. Ogród zimowy

 

Palmiarnia

W szerokim znaczeniu tego słowa są to po prostu duże, wysokie i wieloizbowe szklarnie, w których hodowane są rośliny o dużych rozmiarach. W drugim rozumieniu tego określenia palmiarnię traktuje się jako zamkniętą przestrzeń, umożliwiającą pielęgnację jedynie palm. Tak czy inaczej, są to duże, całkowicie przeszklone budowle, które pełnią najczęściej rolę publicznego muzeum, w których podziwia się niemożliwe do wyhodowania w danej strefie klimatycznej rośliny tropikalne. Palmiarnie powstają często na terenie parków, choć mogą być również osobnymi jednostkami budowlanymi. Zachowane w nich idealne warunki termiczne umożliwiają wyhodowanie niemalże każdej rośliny.

Poznańska palmiarnia

Fot. Poznańska palmiarnia

 

Ogród botaniczny

Jest to nie tyle pojedyncza i zamknięta konstrukcja, w której pielęgnowane są rośliny, ile duży teren, na którym realizuje się cele edukacyjne i rozrywkowe i w obrębie którego znajdują się rozbudowane i funkcjonalne szklarnie. Ogród botaniczny to cała infrastruktura techniczna wraz z podległymi mu budynkami i elementami, składającymi się na jego całość. Jest odwiedzany przez wizytujących go gości, co nakręca jego obrót ekonomiczny. Pielęgnowane są w nim egzotyczne rośliny, które nie mogłyby urosnąć w umiarkowanej strefie klimatycznej.

 

Rodzaje poszyć szklarni

Szklarnie ogrodowe różnią się od siebie poszyciem, czyli tworzywem, które tworzy warstwę izolującą i zapewniającą wytworzenie się we wnętrzu swoistego mikroklimatu, służącego rozwojowi roślin. To między innymi rodzaj poszycia składa się na wagę i czas montażu danej szklarni. Bez względu na to, z jakiego tworzywa jest ona wykonana, musi być ono szczelne i musi zapewniać dostęp promieni słonecznych. Istnieją trzy najczęściej stosowane rodzaje poszyć szklarni ogrodowych.

 

Szklarnie z poliwęglanu

Jest to materiał, który sprawdza się w zadaszaniu stelażu szklarni oraz do wypełniania jej ścian. Wykazuje dużą odporność na warunki atmosferyczne, niestraszne mu szkodliwe dla upraw: wiatr, mróz, śnieg, a nawet gradobicie. Wydaje się być podobny do szkła, z tym że jest od niego lżejszy. Należy dodać, że nie ustępuje mu solidnością, a już na pewno bije w tej konkurencji zwykłą folię. Ponadto nie może ulec stłuczeniu. Ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Wady poliwęglanu to: przyciąganie kurzu, przez co płytki wyglądają na brudne, dość wysoka cena za kupno, zbieranie się zanieczyszczeń w komorach płytek, a także ryzyko zadrapań i zarysowań.

Szklarnia pokryta poliwęglanem

Rys. Szklarnia pokryta poliwęglanem

 

Szklarnie ze szkła

Szkło stanowi najbardziej solidne poszycie, a właściwie powłokę dla szklarni ogrodowych. Najskuteczniej odbija promienie UV, przez co rośliny znajdujące się w tunelu mają doskonałe nasłonecznienie. Jednakże szkło, mimo tego, że jest hartowane i ciężkie, może być niestety narażone na stłuczenie przez różnego rodzaju uderzenia i otarcia.

Szklarnia ogrzewana zimą pokrycie ze szkła

Fot. Szklarnia ogrzewana zimą pokrycie ze szkła

 

Szklarnie z folii

Szklarnie zbudowane z folii są rzecz jasna najmniej wytrzymałe na różnego rodzaju przewidziane i nieprzewidziane zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne. Może ona łatwo się drzeć, rozciągać i dziurawić. Jej nietrwałość sprawia, że wytrzymuje jedynie przez kilka sezonów. Natomiast jej lekkość składa się na szybki i łatwy montaż. Ponadto tworzywo to ze wszystkich trzech rodzajów poszyć jest najtańsze na rynku.

Szklarnie pokryte folią

Fot. Szklarnie pokryte folią

 

Tunel foliowy - jak zrobić? Budowa tunelu foliowego

Tunele foliowe charakteryzują się funkcjonalnością, ale przede wszystkim prostotą w swej konstrukcji. Są nader lekkie, niewielkie i można łatwo i samodzielnie je rozkładać i składać. Jej elementami są: rurki wierzbowe, leszczynowe, metalowe lub z tworzywa PCV oraz folia jedno- lub dwuwarstwowa.

Budowa - tunel foliowy z metalowym stelażem

Rys.Budowa - Tunel foliowy z metalowym stelażem

 

Wykonanie obrysu tunelu na ziemi

Pierwszym i bardzo ułatwiającym dalszą konstrukcję krokiem jest obrysowanie całego tunelu na ziemi.

Mocowanie konstrukcji tunelu foliowego do podłoża

Następnie należy wbić rurki w dwóch rzędach, tak aby odległość między rurkami w danym rzędzie wynosiła od 0,5 do 0,7 metra. Natomiast odległość między samymi rzędami powinna wynosić 1,2 do 1,5 metrów.

Odpowiednie rozstawienie rurek stelaża.

Po wbiciu wszystkich rurek powinno się uzyskać efekt, w którym dana rurka lub pęd, która znajduje się w jednym rzędzie, ma swoją odpowiedniczkę naprzeciwko siebie w drugim rzędzie. Następnie każde takie pary rurek należy przechylić ku sobie i związać w miejscu ich styku. Otrzymujemy tym samym konstrukcję o wysokości od 0,4 do 0,6 metra.

Kolejny krok montażu konstrukcji tunelu

Na dwóch krańcach całej konstrukcji, w oddaleniu kilka metrów od skrajnych związanych ze sobą pędów, należy wbić dwa drewniane paliki w ziemię (jeden po jednej stronie, jeden po drugiej). Rzecz jasna każdy z dwóch palików musi być wbity na wysokości splotu obu rurek, czyli centralnie.

Wzmocnienie konstrukcji tunelu foliowego

Całą konstrukcję tunelu foliowego możemy wzmocnić poprzez dodatkowe obwiązanie pałąków sznurkiem, nie omijając skrajnie ustawionych dwóch palików, które też należy związać.

Tunel foliowy pokrywamy poszyciem foliowym

Mamy gotowy szkielet tunelu, toteż w kolejnym kroku powinniśmy zabrać się za przygotowanie, mającej go pokryć folii. Może być ona perforowana lub lita. Jej grubość wynosi zazwyczaj 0,1 mm. Prawidłowy wymiar całego pasma folii powinien wynosić tyle, aby po przykryciu całej konstrukcji, z obu stron wystawało jej od 20 do 30 centymetrów. Na długość natomiast powinna zwisać poza oba szczyty tunelu na około 1 metr.

Naciągnięcie pokrycia na stelaż

W kroku szóstym należy naciągać folię na szkielet tunelu. Powinno się to zrobić, zaczynając od jednego boku wzdłuż którego, po całej jego długości, przysypujemy brzeg folii ziemią.

Naciągając folię na pałąki, należy przysypać brzeg foli także po przeciwległej stronie. Końce trzeba związać i przymocować do dwóch drewnianych palików.

Tunel foliowy pokryty zieloną folią, wzmocnioną

Rys. Tunel foliowy 3X6 pokryty zieloną folią, wzmocnioną

 

Budowa szklarni

Budowa szklarni ze szkła stanowi znacznie poważniejsze wyzwanie dla jej konstruktora niż montaż tunelu foliowego. Jest to bardziej solidna i ciężka konstrukcja. Wymaga większego nakładu sił i czasu. Niemniej jednak efekt tych dwóch połączonych ze sobą czynników może być bardzo satysfakcjonujący, a jej właściciele będą mogli korzystać z obfitych plonów, które zapewnia szklarnia. Świeże i własne pomidory, ogórki lub choćby cebula zerwane tuż na śniadanie, mogą wprawiać w wielkie zadowolenie. Nowicjusz, który nigdy nie miał do czynienia z jej budową, jest w stanie samodzielnie ją skonstruować, lecz musi jedynie uważnie przestrzegać instrukcji.

 

Gdzie postawić szklarnię ze szklanym pokryciem?

W pierwszym kroku powinniśmy się skupić na zaplanowaniu budowy szklarni, a konkretnie na jej najlepszej lokalizacji. Dobór miejsca jest niesłychanie ważny, ponieważ to ono determinuje przyszłe warunki dla roślin. Szklarnia powinna znajdować się w wyeksponowanym na promienie słoneczne miejscu, z dala od wszelkich zabudowań i drzew. Nie należy jednak umiejscawiać jej w zupełnej oddali od wszelkich elementów krajobrazu ogrodowego, gdyż wtedy mogłaby być zbytnio smagana przez podmuchy wiatru, a to – jak wiadomo – nie jest wskazane. Istotne jest, aby dłuższe boki prostokątnej szklarni skierowane były ku południu i północy. Rzecz jasna sama powierzchnia, na której ma stanąć szklarnia ze szkła, powinna być równa, niewyboista i zdrowa. Przepisy budowlane mówią także o tym, że nie powinna ona znajdować się bliżej niż 1 metr od granicy działki lub posesji.

 

Projekt konstrukcji szklarni i wybór materiałów

Drugi krok również polega na planowaniu, lecz dotyczy on już ściśle samej konstrukcji. Myśląc o szklarni, musimy zastanowić się nad materiałami budowlanymi, jakie będą dla nas niezbędne, ale również nad tym, jakie elementy samej konstrukcji zwiększą efektywność pracy szklarni. Ze względu na nieobliczalną i zmienną pogodę w Polsce, która zsyła na nas wiele niskich temperatur, niegłupim pomysłem jest uwzględnienie w budowie szklarni, przedsionka lub niewielkiego korytarza.

Pozwoli on uchronić rośliny przed mrozem, gdyż każdorazowe wejście do szklarni i tym samym otwieranie jej drzwi obniża temperaturę w jej wnętrzu, a to zdecydowanie burzy panujący w niej mikroklimat. Analogicznie w przypadku upalnego lata, gdy temperatury na dworze sięgają do około 30 stopni Celsjusza, we wnętrzu szklarni może zapanować prawdziwe piekiełko. Wiadome jest, że zbyt wysokie temperatury w jej wnętrzu mogą również okazać się zabójcze dla roślin.

Toteż opłaca się zaprojektować w swojej szklarni otwory okienne, które można otwierać, wpuszczając do wnętrza nieco świeżego powietrza, które obniży panującą tam temperaturę. W obronie przed zbyt silnym promieniowaniem słonecznym można podjąć działania, mające na celu doraźne zacienianie szklarni. Przedmiotem, który to umożliwia, jest np. mata zacieniająca. Wysoce rozwinięte szklarnie ogrodowe wyposażone są też w specjalny system nawadniający grządki, a także systemy grzewcze i wentylacyjne. Rzecz jasna wiąże się to ze zwiększonymi kosztami eksploatacji szklarni.

 

Jak prawidłowo wykonać podstawę pod szklarnię?

W kroku trzecim skupimy się na podłożu, czyli fundamentach, na jakich powstanie szklarnia. Wyżej wspomniane było jedynie o tym, żeby konstrukcja nie znajdowała się na nierównym terenie. Jest to naturalnie podstawowy warunek, lecz nie jedyny, jeśli chodzi o jej podłoże. Może wzmacniać je fundament, betonowe bloczki bądź kotwy. Wybór podstawy szklarni jest niebagatelny, gdyż jego prawidłowe przytwierdzenie do gruntu determinuje trwałość całej konstrukcji. Wykluczone jest, aby była ona narażona na chwianie się i niestabilność. Stelaż powinien być mocno osadzony w ziemi. Jednym z częstych sposobów jego przytwierdzenia do gleby jest wykopanie dołów, wsadzenie do nich kotw i zalanie ich betonem. Rzecz jasna całą operacją należy wykonać przy użyciu miarki i poziomicy, tak aby zachować równe odległości i aby szklarnia nie była krzywa. Tym masywniejsza konstrukcja szklarni, tym solidniejszy musi być jej fundament.

Ponadto drewniane lub stalowe elementy, dzięki betonowej wylewce separującej je od gruntu, chronione są przed wilgocią, która może doprowadzić do wystąpienia na nich pleśni. Solidny fundament chroni także sadzonki od zamarzania, zapobiega atakom szkodników lub wypłukiwaniu zawartych w glebie mikroelementów. Betonowy fundament nie różni się od tego, który powstaje przy budowli zwykłego domu, a więc nie obędzie się bez ławy fundamentowej zbrojonej w liczne belki. Nie wolno zapomnieć również o dokonaniu należytej izolacji poziomej i pionowej. Pierwsza dokonywana jest poprzez użycie papy, a druga przez zastosowanie masy bitumicznej. Należy pamiętać też o odpowiedniej głębokości całego wykopu, która powinna wynosić od 80 do 140 centymetrów. Całość fundamentu powinna wystawać ponad poziom ziemi.

 

Jak zrobić konstrukcję szklarni?

Czwarty krok polega już na fizycznej konstrukcji i budowie szkieletu szklarni. Każdy osobny projekt wymaga innych działań montażowych. Istotne jest, aby postępować wedle instrukcji lub polegać na swym doświadczeniu budowlanym. Wiadome jest jednak to, że szklane płytki, jako że są cięższe, wymagają solidniejszego stelażu. Ponadto można sformułować kilka uniwersalnych prawd, które dotyczą budowy każdej szklarni. Jedną z nich jest fakt, mówiący o tym, że powinno się korzystać wyłącznie z zaimpregnowanych elementów. Kolejną przestrogą jest zaplanowanie montażu tak, aby przeprowadzać go stopniowo etapami. Istnieje także pewna ogólnie przyjęta restrykcja dotycząca kąta nachylenia dachu. Optymalna wartość wynosi od 25 do 35 stopni. To pozwoli na zintensyfikowanie działania promieni słonecznych na wnętrze szklarni. Mówi się także, że do najbardziej efektywnych szklarni należą te o zaokrąglonym sklepieniu.

Jak postawić ścianki szklarni i pokryć szkielet szkłem?

Na tym etapie koncentrujemy się na montowaniu ścianek i pokrycia szkieletu szklarni. Podobnie jak w przypadku poprzedniego kroku, tak i tu, każda taka konstrukcja będzie wymagała innych działań montażowych. Bardzo często jednak szklane szyby przytwierdzane są do drewnianego obramowana za pomocą zwykłych wkrętów. Bywa, że szyby montowane są do ram konstrukcji za pomocą uszczelek i klipsów. Jeszcze inna metoda polega na użyciu podkładek z plastiku i podklejeniu szyby przy wykorzystaniu kleju silikonowego. Bez względu na wybrany przez nas sposób działania, powinno pamiętać się o tym, że szczelność szklarni jest bardzo ważna. Każdy niewielki otwór lub szpara mogą sprawić, że ciepło z wnętrza zacznie uciekać.

Jaką ziemię ogrodniczą wybrać do upraw pod szkłem ?

Jest to już ostatni krok w budowie szklarni ogrodowej. Dotyczy on wyboru ziemi, w jakiej obsadzimy nasze grządki. Rzecz jasna ziemia, która znajduje się początkowo we wnętrzu, która powstała w wyniku wykopu, może być nie do końca odpowiednia dla naszych plonów. Należy zaopatrzyć się w mieszankę bogatą w mikroelementy, dzięki której możliwe będzie wyhodowanie nawet trudnych w pielęgnacji upraw. Ponadto glebę należy co jakiś czas nawozić i wymieniać. Niektórzy stosują specjalne maty, które pokrywają grządki, wpływając ożywczo na ich korzenie.

 

Budowa szklarni z poliwęglanu

Budowa szklarni pokrytej poszyciem z poliwęglanu jest łatwiejsza niż konstruowanie szklanej konstrukcji. Rzecz jasna najszybciej stawia się szklarnię foliową, lecz poliwęglan jest najtrwalszy spośród dostępnych na rynku tworzyw. Nie ulega tłuczeniu i dziurawieniu się. Szczelnie chroni wnętrze szklarni od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest solidny i szklarnia nim pokryta może służyć przez wiele sezonów.

Budowa szklarni pokrytej poliwęglanem

Fot. Budowa szklarni pokrytej poliwęglanem

 

Gdzie postawić szklarnię z poliwęglanu?

Podejmując pierwszy krok w budowie szklarni z poliwęglanu, ogromną wagę powinniśmy przywiązać do miejsca jej powstania. Dobra lokalizacja dla szklarni to dobry i niczym niezaburzony rozwój upraw. Przestrzeń dla szklarni powinno stanowić odsłonięte miejsce, z dala od drzew i zabudowań i o dobrym nasłonecznieniu. Należy jednak pamiętać, że umiejscowienie szklarni na zupełnym pustkowiu może nie przysłużyć się uprawom, ponieważ wtedy szansa występowania silnych podmuchów wiatru jest większa. Ponadto powinno się zainstalować szklarnie, tak aby jej najdłuższe boki były skierowane na północ i południe.

 

Jak postawić szklarnię?

Miejsce, w jakim chcemy postawić szklarnię z poliwęglanu, powinno być równe. Podłożem dla szklarni może być betonowa wylewka w wykopanych wcześniej dziurach, do której włożone są kotwy lub betonowe bloczki. Umiejętne i równe przytwierdzanie konstrukcji do podłoża jest kluczowe, gdy zależy nam na stabilności szklarni. Dlatego też wszelkie operacje należy dokonywać przy użyciu miarki i poziomicy. Betonowa wylewka, stanowiąca fundament, zapobiega zamarzaniu gleby, unieszkodliwia ataki szkodników oraz zmniejsza ryzyko gnicia szkieletu konstrukcji, który niekiedy wykonany jest z drewna.

 

Z jakich materiałów wykonać szkielet szklarni?

Na tym etapie konstruujemy szkielet szklarni. Jego tworzywem najczęściej jest drewno lub aluminium. Wiadome jest, że każdy projekt i montaż zależy od kwestii indywidualnych. Rozmieszczenie szerokość i odległość poszczególnych elementów konstrukcji są zależne od nas. Należy jednak pamiętać, że powinno się dokładnie impregnować wszelkie elementy szkieletu, tak by uchronić je od gnicia i wysychania. Powinno się również dokonywać montażu stopniowo, od części podstawowych do szczegółowych. Wielu znawców tematu twierdzi, że idealny kąt nachylenia dachu szklarni powinien wynosić od 25 do 35 stopni.

 

Jak wykonać pokrycie szklarni?

Kolejnym krokiem w budowie naszej szklarni z poliwęglanu jest pokrycie szkieletu właśnie tym wytrzymałym i lekkim tworzywem. Jest to materiał elastyczny i miękki, co sprawia, że jego montaż przeprowadzi nawet nowicjusz. Płytki poliwęglanowe mocuje się za pomocą wierteł krętych lub widiowych. Co najważniejsze, gdy któraś z płytek jest dla nas za duża, bez trudu można przeciąć je piłą tarczową lub ręczną. Jednak po docince należy obkleić płytkę poliwęglanową, stosując, chociażby taśmę samoprzylepną, ponieważ drobinki kurzu lub innych substancji nie powinny dostać się do wnętrza płytki. Każdy element poliwęglanu powinno się montować tak, aby strona chroniąca przed promieniami UV znajdowała się na zewnątrz. Nie wolno zapomnieć tego, aby wystrzegać się stosowania elementów, wykonanych z takich tworzyw, które mogłyby wejść reakcję chemiczną z poliwęglanem. Jednym z nich jest, chociażby uszczelka wykonana z PCV.

 

Dla kogo tunele ogrodowe?

Pielęgnacja i uprawa roślin może wynikać z pasji, zainteresowań, obowiązku lub może być częścią zawodu. To potrzeby, jakie ma każdy ogrodnik określają jego wybory i tendencje w uprawie. To jak wiele ziemi chce zagospodarować na plony, wiąże się z tym, jak wielkie zbiory pragnie osiągnąć, jakie mamy zapotrzebowanie na uprawy, na ile osób potrzebujemy warzyw. Może ktoś ma dużą rodzinę, o którą się troszczy i której zamierza dostarczyć świeże i zdrowe owoce i warzywa, a może hodowla roślin to dla kogoś sposób na zarobek, wobec tego pragnie on jak najefektywniej korzystać ze szklarni lub tunelu foliowego.

 

Montaż tunelu foliowego łatwy dla każdego

Konstruowanie tunelu foliowego jest szybkie, lekkie i dokonać go może nawet nieposiadający dużych zdolności manualnych nowicjusz. Składa się na niego niewielka liczba elementów. Są nimi stelaż wykonany z drewna, rurek PCV lub rurek aluminiowych oraz nakładana na niego folia. Każdy, kto nie jest biegły w budownictwie i majsterkowaniu, może własnoręcznie dokonać montażu.

 

Niska cena tuneli foliowych prawie na każdą kieszeń

Instalując w swym ogrodzie tunel foliowy, można absolutnie w pełni praktykować hodowlę roślin, zupełnie tak jak w bardziej zaawansowanych cieplarniach, przy czym nie płaci się za tę inwestycję dużej ilości pieniędzy. Można poznawać tajniki pielęgnacji owoców i warzyw nie ryzykując przy tym bankructwa. Rzecz jasna tym większy tunel zapragniemy posiadać, to tym więcej na niego wydamy. Za tunel foliowy o szerokości 2 metry i długości 3 metry zapłacimy około 200 złotych. Te o gabarytach 6x8 m kosztują zazwyczaj około 600 złotych. Elementy zamienne do konstrukcji również nie są nazbyt drogie.

 

Tunel foliowy dla początkujących działkowców

Pielęgnacja i hodowla roślin wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Każdy owoc lub warzywo ma własną charakterystykę i każdy z nich ma inne tempo wzrostu, inaczej reaguje na bodźce, w różnych proporcjach potrzebuje wody i słońca, a także występuje w postaci zróżnicowanych plonów. Od początkujących wymagane jest zaangażowanie, tak jak wymagane jest ono, gdy penetruje się jakąkolwiek nową dziedzinę. Dlatego jak zaczynać, to tylko w tunelu foliowym.

Gdy okaże się, że jest to nietrafiona i niedająca satysfakcji aktywność, można łatwo z niej zrezygnować, bez plucia w brodę, że wydało się na to nowe hobby dużo pieniędzy. Tunel foliowy sam w sobie, gdy tylko zapewnia należytą termoizolację wnętrza, będzie napędzał wzrost roślin. Od hodowców wymagane jest jedynie poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na ich pielęgnację. Wytrzymałość tunelu szacuje się na kilka sezonów regularnego użytkowania.

 

Dla chcących żyć zdrowo polecamy tunel foliowy

Nie wolno zapominać o podstawowej korzyści, wynikającej z posiadania własnego tunelu foliowego. Jest nim rzecz jasna możliwość spożywania świeżych i własnoręcznie wyhodowanych warzyw i owoców. Często narzeka się na ich jakość podczas wizyt w supermarkecie. Można się wtedy tylko domyślać, czy były pryskane i jak bardzo. To dość nieprzyjemne uczucie, bo przecież owoce i warzywa kojarzą się nam z licznymi, pozytywnie wpływającymi na nasz organizm witaminami. Dlatego wzięcie sprawy we własne ręce daje pewność, że nasz talerz trafią pewne i zdrowe okazy przyrody.

 

Dla kogo szklarnia?

Decyzja związana z postawieniem na swojej działce lub posesji szklarni musi być bardziej przemyślana, niż gdy chodzi o montaż lekkiego i niewielkiego tunelu foliowego. Budowa szklarni wymaga minimalnej wiedzy budowlanej i większego nakładu pracy. Niekiedy także musimy starać się o prawne pozwolenie na postawienie na swym terenie takiej budowli. Są to także większe koszta pieniężne. Natomiast poza wymienionymi wcześniej zależnościami, szklarnie są znacznie bardziej efektywne w uprawie i w pielęgnacji roślin.

 

Dla przedsiębiorców szklarnia lepsza niż tunel foliowy

Szklarnia jest znacznie bardziej efektywna niż tunel foliowy. Uprawy ze szklarni szybciej rosną, ponieważ wytworzony w niej mikroklimat jest dla nich korzystniejszy. Szklane ścianki szklarni zapewniają roślinom odpowiednią dla nich intensywność promieni słonecznych. Innymi słowy, owoce i warzywa mają się lepiej i tym samym obficiej obradzają. Tego właśnie oczekuje przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą własnych owoców, warzyw lub kwiatów. Pragnie on usprawnić swoje działania na tyle, aby pozyskać jak największą ilość plonów, które będzie potem mógł sprzedać na bazarze, rynku lub jako dostawca zarobi na dostarczeniu ich innym sklepom, które same wrzucą je do sprzedaży.

 

Dla zaawansowanych hobbistów tunel ogrodowy czy szklarnia?

Ktoś, kto zna się już nieco na hodowli i pielęgnacji roślin, ktoś, kto uprawiał je wcześniej w tunelu foliowym, po czym stwierdził, że pragnie przejść do kolejnego poziomu wtajemniczenia, może zapragnąć posiadania prawdziwej szklarni ogrodowej. Zagwarantuje mu ona większe plony, przez co jego domowe zapasy owoców i warzyw zdecydowanie się powiększą. Ponadto szklarnia może wyglądać naprawdę estetycznie na tle zielonego ogrodu lub zadbanej posesji.

 

Dla chcących żyć zdrowo

Indywidualna troska o zdrowie własne i najbliższych może skłonić do podjęcia decyzji o wybudowaniu na swej posesji szklarni ogrodowej. Niepewność związana z jakością produktów kupowanych w sklepach sprawia, że zwiększa się świadomość konsumpcyjna Polek i Polaków. Zaczynają oni coraz częściej kupować produkty oznaczone hasłem BIO lub EKO. Niekiedy jednak jest to kolejna strategia wielkich konsorcjów żywnościowych, które spostrzegły popyt na żywność ekologiczną. Udostępniły one swoje produkty jedynie z modnym w dzisiejszych czasach szyldem. Wielu konsumentów postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Dlatego najlepszą szansą na zwiększenie autonomii żywieniowej jest wybudowanie własnej szklarni.

 

Dostępne na rynku rozmiary tuneli foliowych

Oferta tuneli foliowych na polskim rynku jest coraz większa. Każdy, kto szuka odpowiedniego dla siebie tunelu, spotka się z dużym wyborem. Ich ceny wahają się od 200 do 1500 złotych. Jest wiele rozmiarów tuneli. Podaje się ich wysokość, szerokość, długość oraz powierzchnię całkowitą. Na podstawie tych parametrów możemy dobrać coś odpowiedniego, tak by nie zajmować swoją nową budowlą ¾ posesji. Powstał podział tuneli ogrodniczych ze względu na umożliwiany przez nie okres wegetacji roślin. Oto kilka przykładów dostępnych rozmiarów z podziałem na czas wegetacji, jaki zapewniają.

 

Tunele foliowe jednowegetacyjne od 5 do 50 m2 – zamknięte, nie posiadają otworów

 

  • wysokość: 2 m; szerokość: 2 m; długość: 2,5 m; powierzchnia: 5 m2
  • wysokość: 2 m; szerokość: 2 m; długość: 3,75 m; powierzchnia: 7,5 m2
  • wysokość: 2 m; szerokość: 2 m; długość: 5 m; powierzchnia: 10 m2
  • wysokość: 2,5 m; szerokość: 3 m; długość: 3,75 m; powierzchnia: 11,25 m2
  • wysokość: 2 m; szerokość: 2 m; długość: 6,25 m; powierzchnia: 12,5 m2
  • wysokość: 2,5 m; szerokość: 3 m; długość: 5 m; powierzchnia: 15 m2
  • wysokość: 2,5 m; szerokość: 3 m; długość: 6,25 m; powierzchnia: 18,75 m2
  • wysokość: 2,4 m; szerokość: 4 m; długość: 7,5 m; powierzchnia: 30 m2
  • wysokość: 2,4 m; szerokość: 4 m; długość: 10 m; powierzchnia: 40 m2
  • wysokość: 2,4 m; szerokość: 4 m; długość: 12,5 m; powierzchnia: 50 m2

 

Tunele foliowe ogrodowe wielowegetacyjne od 5 do 60 m2 – otwarte, posiadają wietrzenia boczne

  • wysokość: 2 m; szerokość: 2 m; długość: 2,5 m; powierzchnia: 5 m2
  • wysokość: 2 m; szerokość: 2 m; długość: 6,25 m; powierzchnia: 12,5 m2
  • wysokość: 2 m; szerokość: 2 m; długość: 8,75 m; powierzchnia: 17,5 m2
  • wysokość: 2,15 m; szerokość: 3 m; długość: 7,5 m; powierzchnia: 22,5 m2
  • wysokość: 2,15 m; szerokość: 3 m; długość: 8,75 m; powierzchnia: 26,25 m2
  • wysokość: 2,4 m; szerokość: 4 m; długość: 15 m; powierzchnia: 60 m2

 

Gdzie sprawdza się tunel foliowy?

Tunele foliowe ze względu na swoje niewielkie gabaryty, mobilność i mało skomplikowaną budowę doskonale sprawdzają się w niewielkich przydomowych ogródkach, na niewielkich działkach i posesjach. Jak każdy tego typu obiekt potrzebuje wokół siebie pewnej przestrzeni, lecz gdy rozpatruje się tunel foliowy o często spotykanych wymiarach 2x3 metry, to areał, jaki należy dla niego wygospodarować, jest przecież niewielki. Rzecz jasna lokalizacja powinna gwarantować mu dobre nasłonecznienie i nie powinno go przysłaniać żadne drzewo lub budynek. Wystrzegać należy się jednak zainstalowania go na zupełnym pustkowiu, ponieważ byłby skazany na silne podmuchy wiatru.

 

Gdzie sprawdza się szklarnia ogrodowa?

Zainstalowanie szklarni ogrodowej powinno odbyć się na równym i zdrowym terenie. Wykluczone jest, aby podłoże było choćby trochę wyboiste. Wokół szklarni powinna być należyta przestrzeń, tak aby skupiała na sobie promienie słoneczne. W odległości kilku metrów od niej nie powinno być żadnych drzew ani budynków. Rozlokowanie jej jednak zupełnie samej na wielkiej przestrzeni może – tak jak w przypadku tunelu foliowego – narazić ją na silne podmuchy wiatru. Mimo że jest cięższa to i tak agresywne wichry mogłyby szkodzić całą konstrukcję. Szklarnia powinna być budowana na dużych działkach i posesjach.

 

Rodzaje konstrukcji i stelaży dla tunelu foliowego

Stelaż inaczej nazywany szkieletem stanowi podstawową funkcję, polegającą na utrzymaniu całej konstrukcji. Jest to nadrzędny element całej budowli, bez którego zawaliłaby się lub rozpadła. Dlatego tak ważny jest prawidłowy montaż. Solidne wbicie szkieletu, a konkretnie pałąków w ziemię, sprawia, że całość konstrukcji będzie wytrzymalsza na porywiste podmuchy wiatru. Nie należy zapominać też o odmierzaniu wszelkich odległości miarką i o pomaganiu sobie poziomicą. Istnieje na rynku kilka tworzyw, z których wykonany jest stelaż i każdy pragnący kupić tunel, będzie stał przed wyborem – który jest najlepszy?

 

Stelaż tunelu foliowego wykonany rurek PCV

Stelaż tunelu foliowego wykonany z plastikowych rurek PCV

Fot. Stelaż tunelu foliowego wykonany z plastikowych rurek PCV

Są najpopularniejszym rozwiązaniem dla tuneli foliowych. Sprawiają, że stelaż z nich skonstruowany jest lekki i można go swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Ma to swoje korzyści przy montażu, natomiast w przypadku silnych i porywistych wiatrów, gdzie mamy do czynienia z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi rurki PCV narażone są na wygięcia, dewastację, co może skutkować przewróceniem całego tunelu. Wracając do ich zalet, trzeba nadmienić, że są one także elastyczne, nie poddają się korozji i są stosunkowo tanie. W przypadku poszukiwań części zamiennych do szkieletu tunelu można znaleźć dużą ofertę tworzyw z PCV. Nie wymagają też uporczywego nadmiernego szorowania, ponieważ dzięki swojej strukturze łatwo dają się czyścić. Wiele gotowych tuneli lub części do składania jest wyposażonych właśnie w stelaże z rurek PCV.

 

Stelaż tunelu foliowego wykonany z metalowych rurek

Stelaż tunelu foliowego wykonany z metalowych rurek ocynkowanych dwustronnie

Fot. Stelaż tunelu foliowego wykonany z metalowych rurek ocynkowanych dwustronnie

One również cieszą się wśród konsumentów dużą popularnością. Szkielet tunelu foliowego zbudowany z metalowych rurek jest znacznie bardziej stabilną konstrukcją. Jest silniej osadzony na gruncie, wobec czego trudniej go przewrócić. Nie straszny mu wiatr i nawałnica. Bardzo często metalowy stelaż jest wzmocniony o przykręcanego do niego śruby, które pomagają scalić wszystkie jego elementy. Aby zapobiegać korozji, metalowe rurki do tunelów foliowych na etapie produkcji są cynkowane.

 

Drewniany stelaż tunelu foliowego

Drewniany stelaż tunelu foliowego

Fot. Drewniany stelaż tunelu foliowego

 

Stelaż pokryty drewnem jest raczej solidny i trwały. Z historycznego punktu widzenia pierwsze szkielety cieplarni wykonane były właśnie z drewna. Jego zaletą jest też to, że drewniane elementy można łatwo docinać według własnego uznania, a także swobodnie łączyć ze sobą poprzez gwoździe i wkręty. Niestety jest wrażliwy na dostającą się do niego wilgoć, która sprawia, że drewno próchnieje i się niszczy. Może zdarzyć się też sytuacja, w której osadzające się na drewnie grzyby i pleśń przeniosą się na uprawy. Rzecz jasna aktualne rozwiązania ochronne polegające na impregnacji drewna sprawiają, że jest ono trwalsze i mniej narażone na wyżej wymienione zagrożenia. Jego plusem jest jednak bardzo estetyczny i korelujący z naturą wygląd.

 

Rodzaje poszyć tunele foliowe

Folia, stanowiąca poszycie tunelu foliowego pełni nadrzędną rolę w procesie termoizolacji. Dzięki jej powłokom ciepło zatrzymuje się we wnętrzu tunelu i to ona chroni uprawy od kontaktu z deszczem, śniegiem, gradem i wiatrem. Na polskim rynku istnieje kilka rodzajów poszyć, którymi możemy przyoblec tunel.

 

Folia perforowana na poszycie tunelu foliowego

W jej strukturze znajdują się niewielkie otwory, umożliwiające cyrkulację powietrza między wnętrzem tunelu i sferą zewnętrzną. Dzięki temu uprawy nie pleśnieją, niepotrzebne są otwory w folii i nie trzeba nieustannie wietrzyć tunelu. Wadą folii perforowanej jest jednak jej problem z odpowiednim zachowaniem temperatury i wilgotności powietrza wewnątrz. Dzieje się tak, gdy cyrkulacja jest zbyt duża. Cierpią na tym szczególnie rośliny ciepłolubne.

 

Folia bez perforacji

Ta folia nie ma w sobie żadnych niewielkich otworów, wskutek czego, z łatwością utrzymuje ciepło. Natomiast z powodu tak małej cyrkulacji powietrza, tunele pokryte folią bez perforacji należy regularnie wietrzyć, gdyż bywa w nich już zbyt duszno, a to nie służy uprawom. Do wietrzenia idealnie nadają się wycięte w foli duże otwory.

 

Folia filtrująca promienie UV

Jest to najnowszy rodzaj folii. Posiada ona w swej strukturze siatkę polipropylenową, która sprawia, że foliowa powłoka staje się trwalsza i odporna na mechaniczne uszkodzenia. Ponadto posiada folię filtrującą, chroniącą wnętrze tunelu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jest to zdecydowanie najbardziej solidna wersja folii do tuneli foliowych, jaka jest dostępna na rynku. Podczas zakupu folii filtrującej UV powinno się zwrócić uwagę na jej współczynnik filtracji. Cyfra umieszczona przy literach ‘UV’ mówi, o tym ile sezonów chroniący tunel filtr, będzie skuteczny w walce z promieniowaniem.

Folia filtrująca promienie UV

Rys. Folia filtrująca promienie UV

 

Kolor poszyć tuneli foliowych

Poszycia, czyli folie nakładane na tunele foliowe dzieli też ze względu na ich kolor. Otóż wyróżniamy jedynie dwa: zielony i biały. Okazuje się, że nie pełni on jedynie roli estetycznej, a wynika z niego fakt techniczny całej konstrukcji.

 

Tunel foliowy zielony

Tunel ogrodowy pokryty folią o kolorze zielonym szybciej się nagrzewa i gwarantuje należyte cieniowanie dla roślin, dla których zbyt duża ilość ciepła stanowi ryzyko uschnięcia. Ponadto tunel zielony nie wymaga bardzo częstego mycia, ponieważ ewentualne drobinki brudu nie są na nim aż tak widoczne.

 

Tunel foliowy biały

Tunel ogrodowy pokryty folią o kolorze białym odbija najwięcej promieniowania słonecznego, co sprawia, że uprawy mają dobre naświetlenie i temperaturę. Niestety jego jaskrawa biel może wyróżniać się na tle innych elementów przyleśnej działki lub posesji, co zmniejsza jego wartość estetyczną.

 

Czy tunel foliowy wymaga pozwolenia na budowę?

Każdy obiekt, który w polskim prawodawstwie nazywany jest obiektem budowlanym, wymaga przedwczesnej zgody na jego postawienie. Wszelkie nieścisłości w kwestii tzw. samowoli budowlanej ustala i egzekwuje powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Tunel foliowy w swym pierwotnym kształcie i roli nie jest zaliczany do grona obiektów budowlanych. Wydaje się, że to wyjaśnia wszelkie wątpliwości dotyczące tuneli, jednakże w 2018 roku powstał spór, który nieco skomplikował dotychczasową dyskusję na ten temat. Z informacji zawartych na stronie http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=50360D1D wynika, że tunel foliowy nie wymaga pozwolenia na budowę. Wynika z dotychczasowego orzecznictwa, w którym to właśnie tunel foliowy został zaliczony do tymczasowego obiektu budowlanego, który zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 Prawa budowlanego jeśli nie jest trwale połączony z gruntem nie wymaga pozwolenia na budowę.

 

 

Dziwny tunel foliowy na kostce brukowej

Otóż pewien mieszkaniec województwa łódzkiego w 2012 roku samodzielnie wybudował tunel foliowy. Nie dalej jak 3 lata po postawieniu konstrukcji, w wyniku skarg okolicznych mieszkańców, zgłosił się do niego powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, który stwierdził, że ów tunel zalicza się do obiektów budowlanych i że on — jego właściciel nie otrzymawszy wcześniej zgody na jego wybudowanie, wybudował go nielegalnie, wskutek czego tunel musi zostać zburzony. Właściciel tunelu wyjaśniał swoją sprawę m.in. w Sądzie Administracyjnym w Łodzie, gdzie tłumaczył, że jest to obiekt tymczasowy o funkcji rolniczo-ogrodniczej, a takie obiekty nie wymagają zgody na ich postawienie. Wątpliwości Sądu budziła natomiast sama konstrukcja, a konkretnie to z czego była wykonana. Otóż jej ściany pokrywał m.in. brezent i tworzywo sztuczne nieprzepuszczające światła. Ponadto tunel powstał na kostce brukowej, a jego właściciel prowadzi na niej swój ogrodniczy biznes. Okazało się, że powyższe okoliczność słusznie kwalifikowały tunel do rozbiórki, gdyż nie spełniał on norm i przypisanej mu przez prawo funkcji.

 

Tunel foliowy nie wymaga pozwolenia

Tunel foliowy, aby był tunelem foliowym, musi spełniać, którąś z funkcji ogrodniczych lub rolniczych. Gdy nie jest on na stałe przytwierdzany do gruntu i nie posiada w swoim wnętrzu żadnych dodatkowych instalacji, to nie kwalifikuje się go ani jako tymczasowy obiekt budowlany, ani jako obiekt budowlany. W związku z tym niewymagane jest żadne pozwolenie na jego budowę. Nie trzeba też zgłaszać faktu jego postawienia. Należy jedynie dopilnować, aby tunel foliowy nie zajmował więcej niż 20% powierzchni całkowitej działki lub posesji, na której się znajduje.Jego wysokość-cm nie może wynosić więcej niż 3 metry i powinien być oddalony od granicy działki w odległości minimum jednego metra.

 

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę szklarni?

Szklarnia jako konstrukcja zwyczajowo większa, wymagająca większej pracy przy budowie, przytwierdzona na stałe do gruntu i mająca wiele wewnętrznych instalacji, wydaje się być takim obiektem, który wymaga pozwolenia na budowę. Jest on w końcu traktowany jako wolnostojący parterowy obiekt gospodarczy i jako taki wymaga wcześniejszej zgody. Zagadnienia, związane z koniecznością zgłoszenia szklarni precyzują przepisy, w tym artykuł 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r., poz. 290 ze zm.).

Otóż okazuje się, że spełniając poszczególne warunki, nie musimy prosić o pozwolenie na budowę, a jedynie powinniśmy zgłosić jej wybudowanie tuż po jej dokonaniu. Pierwszym wymogiem jest ten dotyczący powierzchni całkowitej szklarni. Okazuje się, że aby nie wymagała pozwolenia, nie powinna przekraczać 35 metrów kwadratowych. Ponadto przepisy określają także liczbę szklarni, jaką możemy postawić na swojej działce. Można mieć maksymalnie dwie szklarnie na każde 500 metrów kwadratowych działki.

Ważne, aby pamiętać o tych przepisach i aby zasięgać wiedzy prawniczej, związanej z prawem budowlanym, gdyż w przypadku ich nieprzestrzegania czekać mogą nas liczne konsekwencje. Są nimi, chociażby przymusowa rozbiórka obiektu. Ponadto, gdy dany organ po batalii sądowej zaakceptuje obecność szklarni, to wymagać on będzie od właściciela uiszczenia kwoty w wysokości 5 tysięcy złotych. Budowę szklarni należy zgłosić u starosty lub prezydenta miasta. W ciągu 21 dni możemy spodziewać się decyzji – pozytywnej lub negatywnej. Gdy urząd nie sprzeciwia się budowie, można rozpocząć konstruowanie szklarni.

 

Gdzie kupić dobrej jakości w promocyjnej cenie tunel foliowy?

 

Tunel foliowy 3x6 = 18m2 PLONOS to produkt wysokiej jakości z pokryciem zielonej, perforowaną folii dostępny w sklepie neomaniak.pl

 

ZAPRASZAMY DO ZAKUPU TUNELU 3X6 m lub innych wymiarów dostępnych w naszym sklepie Neomaniak.pl

 

Teraz dla wszystkich Klientów wysyłka kurierem DPD GRATIS!

Tunel możesz również zamówić również telefonicznie tel. 570 140 570.

Jest możliwość odbioru osobistego w Pabianicach — Sklep ul. Łaska 80A.

Produkt dnia
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

309,00 zł

251,22 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032

499,00 zł

405,69 zł

Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

29,00 zł

23,58 zł

szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L

34,99 zł

28,45 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2

479,00 zł

389,43 zł

Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000

899,00 zł

730,89 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023

449,00 zł

365,04 zł

Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

1 199,00 zł

974,80 zł

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl