Stosowanie witaminy C do oczyszczania wody basenowej. 0
Stosowanie witaminy C do oczyszczania wody basenowej.

Stosowanie witaminy C do oczyszczania wody basenowej.

Czysta woda w basenie ogrodowym, przez cały sezon, to pożądany efekt każdego miłośnika i posiadacza basenu. Wiadomo, że aby woda w basenie ogrodowym utrzymywała wysoką jakość i była wciąż krystalicznie czysta, należy ją odpowiednio pielęgnować, stosując różnego rodzaju środki chemii basenowej. Decydując się na zakup i użytkowanie basenu ogrodowego, decydujecie się na poświęcenie przynajmniej kilku godzin w tygodniu, na jego pielęgnację. Wraz z rozrostem rynku basenów ogrodowych i chemii basenowej przeznaczonej do utrzymania basenu w czystości, w internecie zaczęły pojawiać się kolejne, najróżniejsze sposoby na dezynfekcje wody basenowej. Nie wszystkie z internetowych pomysłów były dość skuteczne, inne wręcz do niczego. Szczególną uwagę naszą oraz wielu internautów przykuł sposób oczyszczania wody w basenie ogrodowym, z użyciem witaminy C. Czy jest to sposób, który rzeczywiście oczyści wodę w basenie ogrodowym?

 

Jak działa witamina C w basenie ogrodowym? Zalety i wady stosowania witaminy C.

Witamina C, czyli inaczej kwas askorbinowy, który jest znany, chyba każdej osobie na ziemi. Niesamowite właściwości lecznicze witaminy C, zostały sprawdzone i opisane przez większość czasopism medycznych na świecie. My spróbujemy odnieść się do tego, jaki wpływ ma witamina C na wodę w basenie ogrodowym.

Witamina C, w przeciwieństwie do chloru, jest czynnikiem redukcyjnym, a nie utleniającym. Zastosowanie witaminy C w basenie ogrodowym redukuje zawarte w wodzie żelazo. Po dodaniu witaminy C do wody basenowej, wodorotlenki żelaza zostaną rozpuszczone i przez jakiś czas będą niewidoczne dla oka. Wpływ na to ma znaczne obniżenie pH wody. Żelazo zawarte w wodzie basenowej przybiera formę rozpuszczoną. Nie pomylmy się i nie myślmy, że dzięki zastosowaniu witaminy C, żelazo zostanie usunięte z wody. Żelazo nadal będzie znajdowało się w wodzie, w takim samym stężeniu jak dotychczas, jednak jego obecność nie będzie chwilowo niewidoczna.

Wykorzystanie witaminy C w basenie ogrodowym może przyczynić się do usunięcia brązowych i żółtych plam, jakie powstawać mogą na poszyciu basenu, przez dużą zawartość żelaza w wodzie basenowej. Za pomocą kwasu askorbinowego, możemy szybko i doraźnie pozbyć się brązowo - zielonego koloru wody basenowej, który również spowodowany jest dużą zawartością żelaza w wodzie. Działanie witaminy C jest natychmiastowe. W internecie jest mnóstwo amatorskich filmów, które pokazują jak szybko, po zastosowaniu witaminy C, woda w basenie staje się przezroczysta i klarowna. Niestety jest to jedynie chwilowe działanie.

Kwas askorbinowy dodany do wody basenowej ma silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w niej żelazo i znacznie zmienia jego właściwości. Właśnie dlatego, gdy zastosujemy witaminę C w zielonkawej wodzie, kolor szybko przybiera biały odcień lub woda staje się całkowicie przezroczysta. Jedyną zaletą, jaką można przypisać zastosowaniu witaminy C do oczyszczania wody basenowej, jest szybkość jej działania. Cóż, żadnych innych, pozytywnych efektów nie da się zauważyć po zastosowaniu witaminy C, jako środka do dezynfekcji wody basenowej.

Zobaczmy, jakie negatywne skutki, może przynieść zastosowanie kwasu askorbinowego, który jest kwasem organicznym, w basenie ogrodowym. Przede wszystkim, zastosowanie kwasu askorbinowego, czyli witaminy C w basenie ogrodowym, spowoduje gwałtowne obniżenie pH wody basenowej. Takie działanie niekorzystnie wpłynie na równowagę wody i spadnie jej alkaliczność. Szybki spadek pH wody, po zastosowaniu witaminy C, często wiąże się z użyciem dodatkowych środków chemii basenowej do jego regulacji. Dodawanie do wody basenowej kwasów organicznych, jakim jest kwas askorbinowy, powoduje zwiększenie zanieczyszczeń organicznych wody basenowej. Na koniec należy dodać, że efekt uzyskany po zastosowaniu witaminy C, jest natychmiastowy, lecz krótkotrwały. Woda w basenie ogrodowym tak szybko, jak zrobiła się klarowna, zrobi się z powrotem zielona, wręcz może zacząć przybierać brązowy kolor.

Witamina C do basenu - efekt czystej wody

 

Dlaczego woda w basenie ogrodowym robi się zielona, a nawet brązowa?

Każdy właściciel basenu ogrodowego pragnie, aby woda w jego basenie była krystalicznie czysta przez cały sezon. Niestety, woda w basenie ogrodowym nie zawsze jest tak czysta, jak byśmy oczekiwali. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ basen ogrodowy nie jest odpowiednio pielęgnowany. Zdarza się, że nie użyjemy wystarczającej ilości środków chemii basenowej do uzdatniania wody czy usuwania glonów, lub zastosujemy nieodpowiedni system filtracji wody do danego rodzaju basenu ogrodowego. Wielu użytkowników basenów ogrodowych boryka się z problemem zielonej lub czasami nawet brązowej wody. Przyczyną zmiany koloru wody basenowej, może być wysokie stężenie żelaza w wodzie. W tym wypadku można wyczytać w internecie zalecenia, które będą wskazywać na użycie witaminy C. Tak jak wyżej wspominaliśmy, jest to działanie szybkie i skuteczne, ale tylko na chwilę. W tej sytuacji, kiedy woda przybiera kolor zielonkawy, należy przeprowadzić szokowe chlorowanie wody, z wykorzystaniem odpowiednich środków chemii basenowej. Po takim zabiegu żelazo wytrąci się z wody i powstanie brązowy osad, który również nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Wtedy sprawdzi się dobry system filtracji wody basenowej, który oczyści wodę. Należy, wydłużyć proces filtracji wody, do uzyskania czystej wody. Aby zapobiec efektowi brązowej wody po chlorowaniu szokowym, przed zastosowaniem chloru, należy użyć środka przeciw osadowego oraz krystalizatora. Krystalizator jest środkiem, który neutralizuje metale, więc jego zastosowanie powinno pomóc przy tego typu zjawiskach, dodatkowo, środek ten pozytywnie wpływa na przejrzystość wody.

Wykorzystanie witaminy C w basenie ogrodowym, nie możemy traktować jako procesu usuwania żelaza z wody. Metali z wody basenowej można pozbyć się jedynie za pomocą wykorzystania chloru (utleniania wody), odpowiedniemu systemowi filtracji wody oraz użyciu dodatkowych środków chemii basenowej do koagulacji wody. Należy również dodać, że jeżeli do wody basenowej, do której dodaliśmy wcześniej witaminę C, dodamy chlor, w celu dezynfekcji wody, żelazo tak samo zacznie się utleniać i woda zmieni kolor na lekko brązowy.

Innym problemem, przez który woda w basenie ogrodowym staje się zielona, jest rozprzestrzenianie się glonów. W tym wypadku należy regularnie kontrolować pH wody basenowej, stosować tabletki na bazie chloru, ale przede wszystkim wykorzystywać środki chemii basenowej zapobiegające powstawaniu glonów. Odpowiedni filtr do danego rodzaju basenu ogrodowego dopełni formalności i oczyści basen z resztek zanieczyszczeń.

 

Błędne myślenie.

Wielu użytkowników basenów ogrodowych błędnie uważa, że witamina C jest środkiem do walki z glonami i zieloną wodą w basenie. Niestety. Witamina C, nie jest ani środkiem dezynfekującym, ani środkiem zwalczającym rozprzestrzenianie się glonów w wodzie basenowej. Zastosowanie witaminy C w basenie ogrodowym, nie ma absolutnie żadnego wpływu na dezynfekcję wody basenowej i walkę z glonami.

 

Czy warto stosować witaminę C do basenów ogrodowych?

Patrząc na to, jak niewielkie korzyści daje nam wykorzystanie witaminy C do basenów ogrodowych, możemy stwierdzić, że wszystkie chwyty marketingowe dotyczące jej użycia, nie są nic warte. W porównaniu do profesjonalnych środków chemii basenowej, użycie witaminy C, nie pomoże nam w utrzymaniu krystalicznie czystej wody w basenie ogrodowym. Wykorzystanie witaminy C może mieć jakiś sens jedynie do usuwania przebarwień ze sztucznego poszycia basenu, jednak w tym wypadku, również lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie odpowiedniego środka do czyszczenia basenów, który w stu procentach usunie taki problem, dodatkowo powłoka basenu będzie zdezynfekowana.

Jedyne co możemy Wam polecić, to nie doprowadzić do tego, aby woda w basenie ogrodowym stała się zielona lub brązowa. Aby temu zapobiec, należy przynajmniej dwa razy w tygodniu kontrolować pH wody i utrzymywać jego wartość w granicy 7 - 7,4. Dzięki temu zapobiegniemy żółknięciu poszycia basenu (osadzania się żelaza). Dodatkowo należy odpowiednio i regularnie dawkować chlor, środki glonobójcze i koagulacyjne. Odpowiednio dobrany do rodzaju basenu ogrodowego, system filtrujący wodę, powinien pozbyć się żelaza z basenu w ciągu 24 godzin. Właściciele basenów ogrodowych, którzy w ten sposób będą użytkować i pielęgnować swoje przydomowe akweny, będą mogli cieszyć się krystalicznie czystą wodą przez cały sezon. I to wszystko bez zastosowania kwasu askorbinowego, czyli witaminy C.

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 749,00 zł 690,24 zł 608,94 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
2 249,00 zł 2 199,00 zł 1 828,46 zł 1 787,80 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
499,00 zł 469,00 zł 405,69 zł 381,30 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
679,00 zł 659,00 zł 552,03 zł 535,77 zł
szt.
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
189,00 zł 149,00 zł 153,66 zł 121,14 zł
szt.
Produkt dnia
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
219,00 zł 199,00 zł 178,05 zł 161,79 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany różowy
Rowerek biegowy drewniany różowy
199,00 zł 139,00 zł 161,79 zł 113,01 zł
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
17,99 zł 9,99 zł 14,63 zł 8,12 zł
szt.
Rowerek biegowy zielony RC-112
Rowerek biegowy zielony RC-112
129,00 zł 119,00 zł 104,88 zł 96,75 zł
szt.
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
179,00 zł 169,00 zł 145,53 zł 137,40 zł
szt.
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
159,00 zł 129,00 zł 129,27 zł 104,88 zł
szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
1 799,00 zł 1 599,00 zł 1 462,60 zł 1 300,00 zł
szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
549,00 zł 499,00 zł 446,34 zł 405,69 zł
szt.
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
24,99 zł 18,99 zł 20,32 zł 15,44 zł
szt.
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
199,00 zł 169,00 zł 161,79 zł 137,40 zł
szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
1 799,00 zł 1 549,00 zł 1 462,60 zł 1 259,35 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-102
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-102
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
szt.
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
359,00 zł 310,00 zł 291,87 zł 252,03 zł
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
499,00 zł 389,00 zł 405,69 zł 316,26 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
szt.
Lampka LED PŁYWAJĄCA do basenu MULTIKOLOR Bestway 58419
Lampka LED PŁYWAJĄCA do basenu MULTIKOLOR Bestway 58419
69,00 zł 65,00 zł 56,10 zł 52,85 zł
szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
309,00 zł 279,00 zł 251,22 zł 226,83 zł
szt.
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
699,00 zł 629,00 zł 568,29 zł 511,38 zł
szt.
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
610,00 zł 599,00 zł 495,93 zł 486,99 zł
szt.
Osuszacz powietrza - pochłaniacz wilgoci BR-20C biały
Osuszacz powietrza - pochłaniacz wilgoci BR-20C biały
279,00 zł 239,00 zł 226,83 zł 194,31 zł
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
3 200,00 zł 2 799,00 zł 2 601,63 zł 2 275,61 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
819,00 zł 739,00 zł 665,85 zł 600,81 zł
szt.
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
640,00 zł 599,00 zł 520,33 zł 486,99 zł
szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH
69,00 zł 49,99 zł 56,10 zł 40,64 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany Szary
Rowerek biegowy drewniany Szary
199,00 zł 161,79 zł
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
559,00 zł 429,00 zł 454,47 zł 348,78 zł
szt.
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
24,99 zł 20,32 zł
szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
499,00 zł 449,00 zł 405,69 zł 365,04 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
19,99 zł 15,99 zł 16,25 zł 13,00 zł
szt.
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
189,00 zł 149,00 zł 153,66 zł 121,14 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
559,00 zł 399,00 zł 454,47 zł 324,39 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
339,00 zł 299,00 zł 275,61 zł 243,09 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2
289,00 zł 234,96 zł
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
739,00 zł 600,81 zł
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
449,00 zł 329,00 zł 365,04 zł 267,48 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
559,00 zł 449,00 zł 454,47 zł 365,04 zł
szt.
Nowości
Foam Free 1L ODPIENIACZ Basenów Wanien Spa Jaccuzi
Foam Free 1L ODPIENIACZ Basenów Wanien Spa Jaccuzi
69,00 zł 56,10 zł
szt.
Metal Free 1L Środek do usuwania żelaza w basenie
Metal Free 1L Środek do usuwania żelaza w basenie
59,00 zł 47,97 zł
szt.
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
299,00 zł 279,00 zł 243,09 zł 226,83 zł
szt.
Zestaw czyszczący do SPA Bestway 60310
Zestaw czyszczący do SPA Bestway 60310
79,00 zł 64,23 zł
szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl