Co można zastosować do uzdatniania wody basenowej zamiast chloru? 0
Co można zastosować do uzdatniania wody basenowej zamiast chloru?

Co można zastosować do uzdatniania wody basenowej zamiast chloru?

Jak dbać o czystość wody basenowej? Metody uzdatniania wody w basenie.

Zakup lub wybudowanie basenu ogrodowego to zdecydowanie opłacalna inwestycja. Posiadając basen w swoim ogrodzie, możemy cieszyć się codziennymi rozrywkami w wodzie, relaksem oraz aktywnym spędzaniem czasu wolnego na świeżym powietrzu. Jednak nie zapominajmy, że posiadanie basenu ogrodowego wiąże się też z obowiązkami, jakie niesie za sobą pielęgnacja basenu i dbanie o czystość wody. Zanieczyszczona, mętna i zielonkawa woda basenowa wygląda nieestetycznie i szpeci obraz naszego ogrodu, dodatkowo może wydzielać nieprzyjemny zapach. Oczywiście taka sytuacja się nie zdarzy, jeśli będziemy wiedzieć, jak dokładnie zadbać o czystość wody basenowej.

 

Filtry, pompy, odkurzacze.

Najprostszym sposobem zadbania o czystość wody w naszym basenie jest ręczne oczyszczanie grubszych zanieczyszczeń przy pomocy podbieraka zamontowanego na teleskopowych kijach. Ręczne oczyszczanie basenu podbierakiem może z czasem być uciążliwe, takie czyszczenie trzeba wykonywać często i bardzo dokładnie, co zabiera sporo czasu. Ten sposób sprawdzi się lepiej, jeśli posiadamy pokrycie na nasz basen, w ten sposób możemy zminimalizować problem częstego czyszczenia basenu z opadłych liści. Pokrowce na basen skutecznie ułatwiają czyszczenie wody basenowej.

Innym sposobem na pozbycie się niechcianych zanieczyszczeń, które dostały się do basenu, jest użycie specjalnego odkurzacza podwodnego. Te urządzenia skutecznie czyszczą dno basenu oraz jego ściany. Posiadacze odkurzaczy podwodnych powinni „wpuszczać” odkurzacz do basenu przynajmniej dwa razy w tygodniu, w celu utrzymania optymalnej czystości wody basenowej. Odkurzacze podwodne podłączone są do pompy wody i działają na zasadzie przepływowej. Musimy pamiętać, że prócz ciągłego dbania o czystość wody, należy również regularnie dostarczać około 5% świeżej wody do basenu tygodniowo.

Pompy do basenu, to niezbędny element każdej instalacji filtrującej wodę basenową. Proces przefiltrowania całej wody w basenie, w przypadku dobrej pompy basowej, powinien trwać od 6 do 8 godzin. Ich zadaniem jest oczyszczenie wody z wszystkich zanieczyszczeń, których nie widać gołym okiem. Cyrkulacyjne pompy basenowe wyposażone są w prefiltry, które odpowiedzialne są za wyłapywanie brudów, które mogłyby uszkodzić wirnik, zazwyczaj są one zintegrowane ze skimmerem basenowym. Co to skimmer basenowy? Skimmer basenowy jest odpowiedzialny o dopływ wody basenowej do pompy i filtra, żeby skimmer dobrze wykonywał swoje zadanie, powinien być dobrze dobrany, w stosunku do przepływności pompy. Dodatkowo skimmer basenowy może wydłużyć żywotność filtra. Nie możemy zapomnieć, żeby regularnie oczyszczać filtry. Zwykle instrukcja oczyszczania filtrów podana jest przez producenta. Filtry basenowe są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej, polietylenu czy polistyrenu. Wkłady filtrujące do pomp basenowych występują w dwóch wariantach. Może to być filtr kartuszowy, w postaci kartusza papierowego lub filtr piaskowy, w postaci wypełnienia piaskiem kwarcowym.

 

Uzdatnianie wody basenowej.

Głównym procesem uzdatniania wody baonowej, jest dezynfekcja. Stosowana jest zarówno w prywatnych basenach ogrodowych, jak i basenach publicznych. Zabieg dezynfekcji wody basenowej polega na zabiciu wszelkich bakterii, wirusów i drobnoustrojów z wody, które mogą stanowić niemałe zagrożenie dla użytkowników basenu. Kluczowy w przypadku dezynfekcji wody jest, dobór odpowiednich środków chemii basenowej, które dokładnie wyeliminują wszystkie drobnoustroje, sprawdzą się w przypadku używanego przez nas basenu, a co najważniejsze, nie będą negatywnie wpływać na komfort oraz zdrowie użytkowników basenu.

Dezynfekcja wody basenowej może mieć charakter długotrwały lub szybki. Drugi wariant, czyli tak zwana dezynfekcja szokowa, stosowana jest w przypadku długotrwałych zaniedbań basenu, przez nagromadzenie się osadu, glonów i innych mikroorganizmów. Dezynfekcję szokową warto również zastosować, kiedy wypełnimy nasz basen świeżą wodą. Podczas zabiegu dezynfekcji wody basenowej wykorzystywane są środki chemii basenowej. Przeważnie do dezynfekcji wody, wykorzystywane są chemiczne preparaty na bazie chloru. Inne metody dezynfekcji wody basenowej wykorzystują środki na bazie aktywnego tlenu, soli oraz promieniowania ultrafioletowego, przy wykorzystaniu lamp UV.

Dezynfekcja wody basenowej środkami chemii basenowej na bazie chloru jest powszechnie stosowana w przypadku prywatnych basenów ogrodowych, jak i basenów publicznych. Środki na bazie chloru to najczęściej podchloryn sodu lub dwutlenek chloru. Ciekawostką jest fakt, że związki te są dodawane do instalacji wody pitnej. Do dezynfekcji wody basenowej ich stężenie jest dużo wyższe. Dodajmy, że chlorowa dezynfekcja wody basenowej to najskuteczniejsza, długotrwała i nie najdroższa metoda, dlatego też jest najczęściej wykorzystywana. Niestety chlorowa dezynfekcja basenu ma też swoje minusy. Stosowanie chemii basenowej na bazie chloru, może negatywnie wpłynąć na komfort użytkowników basenu. Chlor wydziela intensywny i niezbyt przyjemny zapach, a przede wszystkim może źle wpłynąć na skórę, oczy czy włosy użytkowników. Na rynku możemy spotkać środki do dezynfekcji basenów na bazie chloru, w postaci tabletek, granulatu lub płynu. W naszym sklepie znajdziecie wysokiej jakości produkty polskich producentów, między innymi Chlorox S — płynny podchloryn sodu niestabilizowany, tabletki chlorowe — Chlorox T oraz, do szokowego chlorowania basenu w postaci granulatu — Chlor Szok Chlorox T56.

 

Dezynfekcja wody basenowej bez użycia chloru. Czy to możliwe?

Najpopularniejszym, najszybszym i najtańszym rozwiązaniem na dezynfekcje wody basenowej, jest użycie chemii basenowej na bazie chloru. Faktycznie, chlorowanie jest powszechnie stosowane przez posiadaczy basenów. Jednak chlorowanie, to nie jedyne rozwiązanie na utrzymanie higienicznie czystej wody w basenie.

 

Ozonowanie, czyli aktywny tlen.

Wodę basenową możemy uzdatniać również bez użycia chloru, wykorzystując do tego produkty chemiczne na bazie aktywnego tlenu. Stosując tlenowe uzdatnianie wody, pozbędziemy się z basenu żelaza, manganu czy amoniaku, dodatkowo proces tlenowego uzdatniania wody przyspiesza utlenianie się materii organicznej, dokładnie usuwa bakterie, wirusy oraz grzyby czy pleśnie. Co więcej, tlenowe uzdatnianie wody eliminuje nieprzyjemny zapach wody i przywraca jej naturalny kolor. Oczyszczanie wody przy pomocy aktywnego tlenu to doskonałe rozwiązanie w przypadku osób uczulonych na chlor lub po prostu, jeśli zapach chloru za mocno drażni nasze drogi oddechowe. Ta metoda uzdatniania wody na pewno zmaksymalizuje komfort użytkowania basenu, bez nieprzyjemnego zapachu chloru czy zmian skórnych.

Ciekawostką jest fakt, że coraz bardziej popularne staje się uzdatnianie wody basenowej, wykorzystując do tego chlorek sodu, czyli nic innego, jak zwykłą sól kuchenną. Ta metoda zyskuje popularność w przypadku niewielkich basenów domowych. Szczególnymi zaletami tej metody uzdatniania wody basenowej są niskie koszty oraz brak jakichkolwiek, negatywnych wpływów na ciało użytkowników basenu.

 

Lampy UV.

Kolejna bezchlorowa metoda dezynfekcji wody basenowej to wykorzystanie specjalnych lamp eliminujących promieniowanie ultrafioletowe. Naświetlanie wody basenowej specjalnymi lampami, prawie w stu procentach eliminuje bakterie oraz wszelkie drobnoustroje, które mogą rozwijać się w wodzie. Wykorzystanie specjalnych lamp do dezynfekcji wody, finalnie i tak będziemy musieli dopełnić chlorowym oczyszczeniem wody basenowej. Jednak w tej sytuacji, dzięki właściwościom światła UV, które utlenia chloraminy odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach chloru, pozbędziemy się go i będziemy mogli cieszyć się higienicznie czystą wodą. Tę metodę możemy uznać za wspomaganie chlorowej dezynfekcji wody basenowej. Stosowanie lamp ultrafioletowych, jest popularną metodą wspomagania dezynfekcji zarówno basenów prywatnych, jak i publicznych.

Pamiętajmy, że przy dezynfekcji wody, nie możemy zapomnieć również o kontroli poziomu pH wody, które powinno mieć wartość w przedziale 7 - 7,4.

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
PRO X-5+ kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
PRO X-5+ kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 699,00 zł 690,24 zł 568,29 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
489,00 zł 459,00 zł 397,56 zł 373,17 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
639,00 zł 629,00 zł 519,51 zł 511,38 zł
szt.
Kulki filtracyjne do pompy piaskowej Bestway 58475
Kulki filtracyjne do pompy piaskowej Bestway 58475
54,90 zł 44,63 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
559,00 zł 449,00 zł 454,47 zł 365,04 zł
szt.
Elektryczna maszynka do mielenia mięsa BERDSEN 550 - 1200W
Elektryczna maszynka do mielenia mięsa BERDSEN 550 - 1200W
399,00 zł 349,00 zł 324,39 zł 283,74 zł
szt.
Produkt dnia
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
159,00 zł 119,00 zł 129,27 zł 96,75 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany Szary
Rowerek biegowy drewniany Szary
199,00 zł 139,00 zł 161,79 zł 113,01 zł
szt.
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
17,99 zł 9,99 zł 14,63 zł 8,12 zł
szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
179,00 zł 145,53 zł
szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
309,00 zł 279,00 zł 251,22 zł 226,83 zł
szt.
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
24,99 zł 20,32 zł
szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
1 799,00 zł 1 599,00 zł 1 462,60 zł 1 300,00 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
549,00 zł 469,00 zł 446,34 zł 381,30 zł
szt.
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
199,00 zł 161,79 zł
szt.
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
449,00 zł 349,00 zł 365,04 zł 283,74 zł
szt.
Rowerek biegowy zielony RC-112
Rowerek biegowy zielony RC-112
129,00 zł 119,00 zł 104,88 zł 96,75 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25%
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25%
19,99 zł 14,99 zł 16,25 zł 12,19 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
559,00 zł 399,00 zł 454,47 zł 324,39 zł
szt.
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
179,00 zł 149,00 zł 145,53 zł 121,14 zł
szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH
69,00 zł 49,99 zł 56,10 zł 40,64 zł
szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
559,00 zł 429,00 zł 454,47 zł 348,78 zł
szt.
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
359,00 zł 310,00 zł 291,87 zł 252,03 zł
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
610,00 zł 599,00 zł 495,93 zł 486,99 zł
szt.
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
24,99 zł 18,99 zł 20,32 zł 15,44 zł
szt.
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
649,00 zł 579,00 zł 527,64 zł 470,73 zł
szt.
Alkomat PRO X-5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 80szt. ustników
Alkomat PRO X-5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 80szt. ustników
449,00 zł 409,00 zł 365,04 zł 332,52 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
489,00 zł 459,00 zł 397,56 zł 373,17 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
499,00 zł 409,00 zł 405,69 zł 332,52 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
819,00 zł 739,00 zł 665,85 zł 600,81 zł
szt.
PRO X-5+ kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
PRO X-5+ kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
699,00 zł 629,00 zł 568,29 zł 511,38 zł
szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
479,00 zł 329,00 zł 389,43 zł 267,48 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-102
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-102
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
559,00 zł 429,00 zł 454,47 zł 348,78 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 699,00 zł 690,24 zł 568,29 zł
szt.
Suszarka spożywcza do grzybów i owoców 250W 9L
Suszarka spożywcza do grzybów i owoców 250W 9L
139,00 zł 129,00 zł 113,01 zł 104,88 zł
szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
719,00 zł 629,00 zł 584,55 zł 511,38 zł
szt.
Elektryczna maszynka do mielenia mięsa BERDSEN 550 - 1200W
Elektryczna maszynka do mielenia mięsa BERDSEN 550 - 1200W
399,00 zł 349,00 zł 324,39 zł 283,74 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
2 249,00 zł 2 199,00 zł 1 828,46 zł 1 787,80 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60031 Lay-Z-Spa HAWAII HydroJet PRO
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60031 Lay-Z-Spa HAWAII HydroJet PRO
4 799,00 zł 4 699,00 zł 3 901,63 zł 3 820,33 zł
szt.
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
640,00 zł 599,00 zł 520,33 zł 486,99 zł
szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
1 799,00 zł 1 699,00 zł 1 462,60 zł 1 381,30 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany różowy
Rowerek biegowy drewniany różowy
199,00 zł 139,00 zł 161,79 zł 113,01 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
219,00 zł 199,00 zł 178,05 zł 161,79 zł
szt.
Nowości
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60031 Lay-Z-Spa HAWAII HydroJet PRO
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60031 Lay-Z-Spa HAWAII HydroJet PRO
4 799,00 zł 4 699,00 zł 3 901,63 zł 3 820,33 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60009 Lay-Z-Spa BALI AirJet LED
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60009 Lay-Z-Spa BALI AirJet LED
2 449,00 zł 2 399,00 zł 1 991,06 zł 1 950,41 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60035 Lay-Z-Spa HAVANA AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60035 Lay-Z-Spa HAVANA AirJet
2 199,00 zł 2 049,00 zł 1 787,80 zł 1 665,85 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
2 249,00 zł 2 199,00 zł 1 828,46 zł 1 787,80 zł
szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl