Co można zastosować do uzdatniania wody basenowej zamiast chloru?
Co można zastosować do uzdatniania wody basenowej zamiast chloru?

Co można zastosować do uzdatniania wody basenowej zamiast chloru?

Jak dbać o czystość wody basenowej? Metody uzdatniania wody w basenie.

Zakup lub wybudowanie basenu ogrodowego to zdecydowanie opłacalna inwestycja. Posiadając basen w swoim ogrodzie, możemy cieszyć się codziennymi rozrywkami w wodzie, relaksem oraz aktywnym spędzaniem czasu wolnego na świeżym powietrzu. Jednak nie zapominajmy, że posiadanie basenu ogrodowego wiąże się też z obowiązkami, jakie niesie za sobą pielęgnacja basenu i dbanie o czystość wody. Zanieczyszczona, mętna i zielonkawa woda basenowa wygląda nieestetycznie i szpeci obraz naszego ogrodu, dodatkowo może wydzielać nieprzyjemny zapach. Oczywiście taka sytuacja się nie zdarzy, jeśli będziemy wiedzieć, jak dokładnie zadbać o czystość wody basenowej.

 

Filtry, pompy, odkurzacze.

Najprostszym sposobem zadbania o czystość wody w naszym basenie jest ręczne oczyszczanie grubszych zanieczyszczeń przy pomocy podbieraka zamontowanego na teleskopowych kijach. Ręczne oczyszczanie basenu podbierakiem może z czasem być uciążliwe, takie czyszczenie trzeba wykonywać często i bardzo dokładnie, co zabiera sporo czasu. Ten sposób sprawdzi się lepiej, jeśli posiadamy pokrycie na nasz basen, w ten sposób możemy zminimalizować problem częstego czyszczenia basenu z opadłych liści. Pokrowce na basen skutecznie ułatwiają czyszczenie wody basenowej.

Innym sposobem na pozbycie się niechcianych zanieczyszczeń, które dostały się do basenu, jest użycie specjalnego odkurzacza podwodnego. Te urządzenia skutecznie czyszczą dno basenu oraz jego ściany. Posiadacze odkurzaczy podwodnych powinni „wpuszczać” odkurzacz do basenu przynajmniej dwa razy w tygodniu, w celu utrzymania optymalnej czystości wody basenowej. Odkurzacze podwodne podłączone są do pompy wody i działają na zasadzie przepływowej. Musimy pamiętać, że prócz ciągłego dbania o czystość wody, należy również regularnie dostarczać około 5% świeżej wody do basenu tygodniowo.

Pompy do basenu, to niezbędny element każdej instalacji filtrującej wodę basenową. Proces przefiltrowania całej wody w basenie, w przypadku dobrej pompy basowej, powinien trwać od 6 do 8 godzin. Ich zadaniem jest oczyszczenie wody z wszystkich zanieczyszczeń, których nie widać gołym okiem. Cyrkulacyjne pompy basenowe wyposażone są w prefiltry, które odpowiedzialne są za wyłapywanie brudów, które mogłyby uszkodzić wirnik, zazwyczaj są one zintegrowane ze skimmerem basenowym. Co to skimmer basenowy? Skimmer basenowy jest odpowiedzialny o dopływ wody basenowej do pompy i filtra, żeby skimmer dobrze wykonywał swoje zadanie, powinien być dobrze dobrany, w stosunku do przepływności pompy. Dodatkowo skimmer basenowy może wydłużyć żywotność filtra. Nie możemy zapomnieć, żeby regularnie oczyszczać filtry. Zwykle instrukcja oczyszczania filtrów podana jest przez producenta. Filtry basenowe są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej, polietylenu czy polistyrenu. Wkłady filtrujące do pomp basenowych występują w dwóch wariantach. Może to być filtr kartuszowy, w postaci kartusza papierowego lub filtr piaskowy, w postaci wypełnienia piaskiem kwarcowym.

 

Uzdatnianie wody basenowej.

Głównym procesem uzdatniania wody baonowej, jest dezynfekcja. Stosowana jest zarówno w prywatnych basenach ogrodowych, jak i basenach publicznych. Zabieg dezynfekcji wody basenowej polega na zabiciu wszelkich bakterii, wirusów i drobnoustrojów z wody, które mogą stanowić niemałe zagrożenie dla użytkowników basenu. Kluczowy w przypadku dezynfekcji wody jest, dobór odpowiednich środków chemii basenowej, które dokładnie wyeliminują wszystkie drobnoustroje, sprawdzą się w przypadku używanego przez nas basenu, a co najważniejsze, nie będą negatywnie wpływać na komfort oraz zdrowie użytkowników basenu.

Dezynfekcja wody basenowej może mieć charakter długotrwały lub szybki. Drugi wariant, czyli tak zwana dezynfekcja szokowa, stosowana jest w przypadku długotrwałych zaniedbań basenu, przez nagromadzenie się osadu, glonów i innych mikroorganizmów. Dezynfekcję szokową warto również zastosować, kiedy wypełnimy nasz basen świeżą wodą. Podczas zabiegu dezynfekcji wody basenowej wykorzystywane są środki chemii basenowej. Przeważnie do dezynfekcji wody, wykorzystywane są chemiczne preparaty na bazie chloru. Inne metody dezynfekcji wody basenowej wykorzystują środki na bazie aktywnego tlenu, soli oraz promieniowania ultrafioletowego, przy wykorzystaniu lamp UV.

Dezynfekcja wody basenowej środkami chemii basenowej na bazie chloru jest powszechnie stosowana w przypadku prywatnych basenów ogrodowych, jak i basenów publicznych. Środki na bazie chloru to najczęściej podchloryn sodu lub dwutlenek chloru. Ciekawostką jest fakt, że związki te są dodawane do instalacji wody pitnej. Do dezynfekcji wody basenowej ich stężenie jest dużo wyższe. Dodajmy, że chlorowa dezynfekcja wody basenowej to najskuteczniejsza, długotrwała i nie najdroższa metoda, dlatego też jest najczęściej wykorzystywana. Niestety chlorowa dezynfekcja basenu ma też swoje minusy. Stosowanie chemii basenowej na bazie chloru, może negatywnie wpłynąć na komfort użytkowników basenu. Chlor wydziela intensywny i niezbyt przyjemny zapach, a przede wszystkim może źle wpłynąć na skórę, oczy czy włosy użytkowników. Na rynku możemy spotkać środki do dezynfekcji basenów na bazie chloru, w postaci tabletek, granulatu lub płynu. W naszym sklepie znajdziecie wysokiej jakości produkty polskich producentów, między innymi Chlorox S — płynny podchloryn sodu niestabilizowany, tabletki chlorowe — Chlorox T oraz, do szokowego chlorowania basenu w postaci granulatu — Chlor Szok Chlorox T56.

 

Dezynfekcja wody basenowej bez użycia chloru. Czy to możliwe?

Najpopularniejszym, najszybszym i najtańszym rozwiązaniem na dezynfekcje wody basenowej, jest użycie chemii basenowej na bazie chloru. Faktycznie, chlorowanie jest powszechnie stosowane przez posiadaczy basenów. Jednak chlorowanie, to nie jedyne rozwiązanie na utrzymanie higienicznie czystej wody w basenie.

 

Ozonowanie, czyli aktywny tlen.

Wodę basenową możemy uzdatniać również bez użycia chloru, wykorzystując do tego produkty chemiczne na bazie aktywnego tlenu. Stosując tlenowe uzdatnianie wody, pozbędziemy się z basenu żelaza, manganu czy amoniaku, dodatkowo proces tlenowego uzdatniania wody przyspiesza utlenianie się materii organicznej, dokładnie usuwa bakterie, wirusy oraz grzyby czy pleśnie. Co więcej, tlenowe uzdatnianie wody eliminuje nieprzyjemny zapach wody i przywraca jej naturalny kolor. Oczyszczanie wody przy pomocy aktywnego tlenu to doskonałe rozwiązanie w przypadku osób uczulonych na chlor lub po prostu, jeśli zapach chloru za mocno drażni nasze drogi oddechowe. Ta metoda uzdatniania wody na pewno zmaksymalizuje komfort użytkowania basenu, bez nieprzyjemnego zapachu chloru czy zmian skórnych.

Ciekawostką jest fakt, że coraz bardziej popularne staje się uzdatnianie wody basenowej, wykorzystując do tego chlorek sodu, czyli nic innego, jak zwykłą sól kuchenną. Ta metoda zyskuje popularność w przypadku niewielkich basenów domowych. Szczególnymi zaletami tej metody uzdatniania wody basenowej są niskie koszty oraz brak jakichkolwiek, negatywnych wpływów na ciało użytkowników basenu.

 

Lampy UV.

Kolejna bezchlorowa metoda dezynfekcji wody basenowej to wykorzystanie specjalnych lamp eliminujących promieniowanie ultrafioletowe. Naświetlanie wody basenowej specjalnymi lampami, prawie w stu procentach eliminuje bakterie oraz wszelkie drobnoustroje, które mogą rozwijać się w wodzie. Wykorzystanie specjalnych lamp do dezynfekcji wody, finalnie i tak będziemy musieli dopełnić chlorowym oczyszczeniem wody basenowej. Jednak w tej sytuacji, dzięki właściwościom światła UV, które utlenia chloraminy odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach chloru, pozbędziemy się go i będziemy mogli cieszyć się higienicznie czystą wodą. Tę metodę możemy uznać za wspomaganie chlorowej dezynfekcji wody basenowej. Stosowanie lamp ultrafioletowych, jest popularną metodą wspomagania dezynfekcji zarówno basenów prywatnych, jak i publicznych.

Pamiętajmy, że przy dezynfekcji wody, nie możemy zapomnieć również o kontroli poziomu pH wody, które powinno mieć wartość w przedziale 7 - 7,4.

Bestsellery
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 139,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 739,02 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Produkt dnia
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2

749,00 zł

608,94 zł

Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

799,00 zł

649,59 zł

ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032

499,00 zł

405,69 zł

Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 139,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 739,02 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl