Opcje przeglądania

Alkomat elektrochemiczny

Alkomat elektrochemiczny to bardzo dokładne urządzenie pod warunkiem, że systematycznie jest kalibrowane.

Co 12 miesięcy należy kalibrować alkomaty elektrochemiczne lub co określoną ilość pomiarów w zależności od modelu (średnio co 500 lub więcej pomiarów). Zapewne wielu z Was w tym miejscu zetknie się po raz pierwszy z określeniem alkotest elektrochemiczny - no właśnie co to znaczy? Żeby w kilku słowach zobrazować Wam znaczenie tego pojęcia, napiszemy: alkomat elektrochemiczny to takie urządzenie, które posiada czujnik lub jak go inni nazywają sensor elektrochemiczny.

Sensor elektrochemiczny

Sensor elektrochemiczny ma dużą przewagę nad sensorami produkowanymi w starszej technologii półprzewodnikowej, szczególnie jeśli chodzi o błąd pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego szczególnie polecamy zakup alkomatów elektrochemicznych. Znacząca różnica polega przede wszystkim na jego dokładności i powtarzalności odczytów alkomatu. Zaletą jest również to, że nie wymaga częstej kalibracji.

Przy zastosowaniu dobrej klasy czujnika elektrochemicznego, alkotest jest w stanie osiągnąć dokładność pomiaru z minimalnym błędem na poziomie 3% przy odczycie wzorca 1,00 promil. Jeśli porównamy alkomat z sensorem półprzewodnikowym do elektrochemicznego to błąd pomiaru półprzewodnika, będzie średnio na poziomie od 15% do 20% przy wartości 0,5 promila. Im wyższe stężenie alkoholu i wynik pomiaru, tym większy będzie błąd odczytu. Nie mylić - rozdzielczość wskazań, czyli ilość zer po przecinku nie ma nic wspólnego z tolerancją błędu odczytu.

Alkomat z sensorem elektrochemicznym

Każdy alkomat osobisty, alkomat policyjny czy dowodowy zakupiony w sklepie neomaniak.pl jest kalibrowany w dniu wysyłki przez wyszkolonych serwisantów w naszym autoryzowanym serwisie, na tę okoliczność z zakupionym alkomatem otrzymasz dokument potwierdzający jego kalibrację w postaci Certyfikatu Kalibracji.

Alkomaty elektrochemiczne

  • nowość
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Cena:

349,00 zł

Cena netto: 283,74 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Producent: PROMILER
Cena:

599,00 zł

Cena netto: 486,99 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
Producent: PROMILER
Cena:

1 659,00 zł

Cena netto: 1 348,78 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Producent: PROMILER
Cena:

569,00 zł

Cena netto: 462,60 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość
Alkomat policyjny dowodowy, przesiewowy ALP-1 lite + mata na szybę Alkomat policyjny dowodowy, przesiewowy ALP-1 lite + mata na szybę
Producent: PROMILER
Cena:

1 199,00 zł

Cena netto: 974,80 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1 Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Producent: PROMILER
Cena:

1 899,00 zł

Cena netto: 1 543,90 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
Producent: PROMILER
Cena:

629,00 zł

Cena netto: 511,38 zł

szt.
zobacz więcej
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
Producent: PROMILER
Cena:

599,00 zł

Cena netto: 486,99 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Cena:

599,00 zł

Cena netto: 486,99 zł

szt.
zobacz więcej
Alkomat Promiler iSOBER S + 12 m-cy kalibracji + 15szt. ustników Alkomat Promiler iSOBER S + 12 m-cy kalibracji + 15szt. ustników
Producent: PROMILER
Cena:

969,00 zł

Cena netto: 787,80 zł

szt.
zobacz więcej
  • nowość
  • nowość
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000 Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Producent: PROMILER
Cena:

899,00 zł

Cena netto: 730,89 zł

szt.
zobacz więcej

Elektrochemiczny alkomat: Rewolucyjny sposób na określenie poziomu alkoholu we krwi!

 

Alkomat elektrochemiczny AlcoFind PRO X-5 PLUS wypposażony w sensor elektrochemiczny

Fot. Alkomat elektrochemiczny AlcoFind PRO X-5 PLUS ma wbudowany sensor elektrochemiczny

 

Przeciętna osoba nie wyjdzie z domu po wypiciu drinka czy piwa bez jakiegoś planu bezpiecznego powrotu do domu. Większość ludzi rozumie również, że nie jest wskazane prowadzenie samochodu po spożyciu trunku. Jednak nie zawsze tak jest i ludzie czasami znajdują się w sytuacjach, w których muszą natychmiast wrócić do domu.

Aby w tym pomóc, w niektórych państwach prawo wymaga, aby kierowcy w wieku 21 lat i starsi mieli w swoim samochodzie alkomat przez cały czas. Urządzenia te są bardzo pomocne w utrzymaniu pijanych kierowców z dala od drogi, ale wciąż są z nimi pewne wady. Na przykład, jeśli kierowca niedawno zjadł duży posiłek i zwymiotował go z powrotem lub spożył dużo płynów bezalkoholowych w celu nawodnienia, alkomat może pokazać coś nieprawidłowego.

Nawet jeśli tak się nie stanie, urządzenia te mogą być trudne w użyciu w pewnych sytuacjach. Z tych powodów i nie tylko, istnieje stale rosnące zapotrzebowanie na nowe technologie, jeśli chodzi o badanie poziomu alkoholu we krwi. Zespół naukowców z North Carolina State University i Duke University być może znalazł właśnie to, czego potrzebujemy: Elektrochemiczny alkomat. To rewolucyjne urządzenie łączy w sobie elektrody z analizą skroplonych gazów (LGA) -- łącząc dwie różne metody w jednym urządzeniu, pozwala badać poziom alkoholu we krwi dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej było to możliwe.

 

Co to jest alkomat elektrochemiczny?

Po pierwsze i najważniejsze, omówmy czym jest elektrochemiczny alkomat i co robi. Elektrochemiczny alkomat to urządzenie pomiarowe, które mierzy poziom zawartości alkoholu we krwi (BAC) w organizmie człowieka poprzez pomiar ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Poziomy BAC w oddechu są proporcjonalne do poziomu BAC we krwi, więc urządzenie to może być wykorzystane do określenia, czy dana osoba jest pijana, czy nie.

 

 

Alkomat PROMILER AL-8000 SILVER - sensor elektrochemiczny

Fot. Alkomat z sensorem elektrochemicznym PROMILER AL-8000 SILVER

 

Jak to działa?

Kluczem do zrozumienia jak działa elektrochemiczny alkomat jest zrozumienie analizy skroplonych gazów (LGA). Analiza skroplonych gazów to sposób na zmierzenie ilości alkoholu w oddechu poprzez wyodrębnienie i analizę gazu, który dana osoba wydycha. Innymi słowy, technologia ta wyodrębnia alkohol, który jest obecnie w oddechu danej osoby i zamienia go w substancję stałą, którą można określić ilościowo i zmierzyć.

Naukowcy z North Carolina State University i Duke University połączyli te dwie technologie i stworzyli elektrochemiczny alkomat, który może mierzyć poziom BAC danej osoby. Użytkownik dmucha w urządzenie, które zawiera elektrody pokryte substancją chemiczną, która reaguje z alkoholem. Metoda ta tworzy prąd, który jest wysyłany do mikroprocesora, który tworzy odczyt i oblicza poziom BAC. Urządzenie następnie wskazuje liczbę, która pokazuje poziom BAC danej osoby.

 

Płyta główna - alkomat półprzewodnikowy AL-6000 LITE

Fot. Płyta główna alkomatu z sensorem półprzewodnikowym AL-6000 LITE

 

Korzyści z elektrochemicznego alkomatu

Elektrochemiczny alkomat ma wiele zalet, ale najbardziej oczywistą jest to, że nie polega na zdolności osoby do dmuchania w urządzenie, aby uzyskać dokładny odczyt. To urządzenie może być używane przez osoby, które są nieprzytomne lub nie są w stanie dmuchać w urządzenie z jakiegokolwiek powodu.

Urządzenie to może być również używane w każdej sytuacji, niezależnie od otoczenia. Nie wymaga specjalnych warunków, jak obecne alkomaty półprzewodnikowe, a także może być używane w różnych warunkach atmosferycznych. Alkomat elektrochemiczny może być używany nawet w niskich temperaturach, czego nie potrafią obecne alkomaty półprzewodnikowe.

 

Alkomaty z czujnikiem elektrochemicznym różnych marek

Fot. Alkomaty z czujnikiem elektrochemicznym różnych marek

 

Wady alkomatu elektrochemicznego

Istnieją pewne wady elektrochemicznego alkomatu, ale wszystkie są stosunkowo niewielkie. Przede wszystkim urządzenia nie wolno używać bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Być może udałoby się to w przyszłości zmienić, ale to też nie jest gwarantowane. Kolejną wadą jest brak możliwości zresetowania urządzenia, jeśli zostanie ono źle odczytane.

Jeśli urządzenie nie działa prawidłowo, nie ma sposobu, aby po prostu usunąć błąd i zacząć od nowa. Oznacza to, że urządzenie może wymagać wymiany po pewnym czasie użytkowania, co nie jest idealnym rozwiązaniem. Ewentualnie może wymagać kalibracji, której wykonanie możliwe jest tylko w warunkach laboratoryjnych.

 

Kalibracja alkomatu elektrochemicznego PRO X-5 PLUS

Fot. Kalibracja elektrochemicznego alkomatu PRO X-5 PLUS

 

Czy wkrótce zobaczymy alkomaty elektrochemiczne w naszych samochodach?

Elektrochemiczny alkomat najnowszej generacji ma duży potencjał i prawdopodobnie pomoże zmniejszyć liczbę pijanych kierowców. Jednak urządzenie nie jest jeszcze gotowe do wdrożenia w samochodach.

Naukowcy z North Carolina State University i Duke University mają prototyp, który jest cały czas testowany i ulepszany i nie jest gotowy do użytku komercyjnego. Badacze wciąż pracują nad tym, aby urządzenie było mniejsze, a także, aby proces odczytu był jeszcze dokładniejszy i automatycznie badał osobę zasiadającą za kierownicą. Kiedy urządzenie zostanie zminiaturyzowane i będzie gotowe do użytku komercyjnego, każdy producent samochodów będzie musiał zdecydować, czy chce je wdrożyć.

Niektóre państwa mogą nie być w stanie wykonać tego skoku, podczas gdy inne mogą zdecydować, że jest to właściwy wybór. To prawdopodobnie potrwa kilka lat, więc może minąć trochę czasu, zanim zobaczymy alkomaty elektrochemiczne, automatycznie badające kierowcę w samochodach.

 

Wnioski - badanie alkoholu w wydychanym powietrzu

Obecne alkomaty elektrochemiczne do użytku osobistego są dość mocno rozwinięte technologicznie co pozwala na uzyskanie dokładnego odczytu. Kierowy posiadający skalibrowany sensor elektrochemiczny w swoim alkomacie muszą jednak pamiętać o systematycznym kontrolowaniu i kalibrowaniu. Alkomaty elektrochemiczne po roku użytkowania koniecznie wymagają kalibracji, bez względu na ilość pomiarów.

Alkomat półprzewodnikowy należy kalibrować co 6 miesięcy, ale trzeba wiedzieć, że błąd alkomatu z sensorem elektrochemicznym to aż 20%. Dlatego alkomat półprzewodnikowy nie powinien być używany przez kierowców. Sensory elektrochemiczne w alkomatach mają bardzo wysoką dokładność i powtarzalność wyników, pod warunkiem systematycznej kalibracji alkomatu. W dużych zakładach pracy najczęściej są używane alkomaty elektrochemiczne - przesiewowe.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

Waluty
Producenci
więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl