Porady i praktyczne rozwiązania, które pomogą, podczas przygotowywania basenu do sezonu letniego.
Porady i praktyczne rozwiązania, które pomogą, podczas przygotowywania basenu do sezonu letniego.

Porady i praktyczne rozwiązania, które pomogą, podczas przygotowywania basenu do sezonu letniego.

Dni są coraz cieplejsze, wielkimi krokami zbliżamy się do wakacji, a jak wiadomo, okres wakacji to również czas, kiedy nasze baseny są mocno eksploatowane. Niektórzy z Was już pewnie zaliczyli pierwszą kąpiel w tym roku, jeśli jeszcze nie zdążyliście przygotować swoich basenów do sezonu letniego, koniecznie przeczytajcie artykuł z praktycznymi poradami, jak przygotować basen do sezonu letniego. Aby korzystanie z basenu było w pełni bezpieczne i komfortowe dla wszystkich użytkowników, musimy dobrze przygotować basen do sezonu letniego. Konieczne będzie dokładne wyczyszczenie niecki basenowej po okresie zimowym i zadbanie o jakość wody.

BASENY OGRODOWE w sklepie neomaniak.pl

 Chemia basenowa i czysta woda

 

Na początek zacznijmy od porządków.

Jeśli basen posiada pokrywę, należy ją zdjąć i najlepiej od razu wyczyścić. Pokrywa basenu lub jego zadaszenie mogą oszczędzić nam pracy, ponieważ doskonale chronią basen przed dostaniem się do środka liści, pyłu, kurzu i innego rodzaju zabrudzeniami. Nie zmienia to faktu, że jeśli na powierzchni wody zobaczycie zanieczyszczenia w postaci liści itp., będzie trzeba usunąć je przy pomocy podbieraków. Dalej trzeba zająć się niecką basenową. Wypuśćcie wodę z basenu i zajmijcie się czyszczeniem dna oraz ścian, używając do tego specjalnej gąbki lub szmatki. Czyszcząc nieckę basenową, najlepiej będzie, jeśli skorzystacie ze specjalnych środków chemii basenowej do czyszczenia, które występują w postaci żelu lub płynu. Są to preparaty zasadowe, które dokładnie usuwają brud i odtłuszczają czyszczoną powierzchnię. W przypadku czyszczenia niecki basenowej duże znaczenie ma konsystencja preparatu chemicznego, jakiego używamy. Gęstsze preparaty dużo lepiej sprawdzą się przy czyszczeniu pionowych powierzchni. Ważne jest, żeby czyszczenie przy pomocy preparatów chemicznych zawsze wykonywać w rękawicach zabezpieczających, używając preparatu zgodnie z instrukcją.

zbieraj liście z powierzchnie lustra wody

 

Czysta woda w basenie to podstawa, uzupełnijcie basen świeżą wodą i zadbajcie o jej jakość.

Kiedy basen wypełni się już świeżą wodą, warto zastosować prewencyjnie środki chemiczne, które zapobiegają rozwijaniu się glonów w basenie — antyglon oraz preparatu, który zatrzyma tworzenie się kamienia. Następny krok przygotowań basenu do sezonu letniego to dokładne uzdatnienie wody. W tym celu wykorzystuje się powszechnie stosowaną dezynfekcję i oczyszczanie wody metodą chlorową, dzięki której wyeliminujemy bakterie i wirusy z wody basenowej oraz zapobiegniemy ich powtórnemu rozwojowi. Chemia basenowa dostępna na rynku, służąca do uzdatniania wody metodą chlorową, dostępna jest w tabletkach, granulacie lub w płynie. Do pierwszego uzdatniania świeżej wody w basenie, polecamy użyć produktu, który dostępny jest w naszym sklepie — CHLOROX T56 CHLOR SZOK STABILIZOWANY. Jest to środek polskiego producenta o wysokiej zawartości aktywnego chloru. Dla naszej pewności, że wszystkie mikroorganizmy, wirusy i bakterie zostaną wyeliminowane z wody basenowej, do pierwszej dezynfekcji wody warto użyć preparatów szokowych, silnie skoncentrowanych i szybko reagujących w kontakcie z wodą. Aplikując preparaty chemii basenowej do uzdatniania wody, dokładnie zapoznajcie się z instrukcją, ponieważ każdy produkt może się różnić sposobem stosowania. Idąc dalej, dokładnie sprawdźcie oraz wyregulujcie poziom pH wody w basenie. Optymalnie wskaźnik pH wynosi od 7,0 do 7,4. Jeżeli pH wody basenowej będzie zbyt niskie lub zbyt wysokie, bez problemu możemy wyregulować jego poziom, wykorzystując do tego preparaty regulujące. Środek chemiczny — PH PLUS użyjemy, gdy poziom pH jest zbyt niski, z kolei, preparat — PH MINUS, użyjemy, gdy poziom pH jest za wysoki. Oba produkty znajdziecie w naszym sklepie. Są to profesjonalne środki chemii do basenów od polskiego producenta NTCE Pool Care.

Basen w ogrodzie z czystą wodą

 

Sprawdźcie i oczyśćcie filtry.

Następne do sprawdzenia są filtry basenowe. Dokładnie oczyśćcie filtr, ponieważ brud, który w nim zostanie, sprzyjać będzie rozwojowi bakterii, które łatwo przedostaną się do wody basenowej. Jeśli posiadacie filtr kartuszowy, możecie wykorzystać specjalnego środka chemicznego do czyszczenia filtrów, lub po prostu wymienić filtr na nowy. W przypadku filtra piaskowego trzeba będzie go zdezynfekować. Szokowe chlorowanie wody z użyciem odpowiednich środków chemicznych, które przedstawialiśmy powyżej, załatwi sprawę. Jeżeli piasek w waszym filtrze znajduje się dłużej niż trzy lata, należy go wymienić. Oczywiście sprawdzając filtry, nie zapomnijcie o skontrolowaniu prefiltra pompy oraz koszyka skimmera. Sprawdźcie, czy zebrały się w nich jakiekolwiek zanieczyszczenia, jeżeli tak będziecie musieli je usunąć. Pompy do basenu Bestway w sklepie neomaniak.pl.

Filtry basenowe

 

Przygotujcie i zamontujcie sprzęt dodatkowy.

Jeśli woda w naszym basenie jest już dobrze zdezynfekowana, jej pH jest na odpowiednim poziomie, a kolor ma kryształową barwę, należy zamontować wszystkie dodatkowe elementy basenu, które zostały zdemontowane na okres zimowy. Wszystkie metalowe elementy, na przykład drabinki należy dokładnie sprawdzić przed montażem, czy nie posiadają ognisk korozji. Następnie zwróćcie uwagę na stan techniczny skimmera, krat, kanałów przelewowych, oświetlenia oraz projektów i puszek połączeniowych. Jeżeli wszystkie jest sprawne i zamontowane, nie pozostaje nam już nic więcej, jak wskoczyć do wody i cieszyć się przyjemnymi kąpielami.

Drabinka basenowa

 

Baseny kojarzą się wszystkim z wakacjami, relaksem i świetną zabawą.

Jednak musimy również pamiętać, że basen to oczywiście zabawia, ale i wiele obowiązków. Wiecie już jak przygotować swoje baseny do rozpoczęcia sezonu letniego, ale to nie koniec basenowej przygody. Zapoznajcie się również, jak zadbać o swoje baseny w trakcie sezonu, jakiej chemii basenowej używać i co robić, żeby cieszyć się krystalicznie czystą wodą w swoim basenie.

Basen w ogrodzie - wakacje

 

Eksploatacja basenów w trakcie sezonu letniego jest dużo większa, dlatego musimy regularnie pielęgnować nasze przydomowe zbiorniki.

Odpowiednie przygotowanie basenu do sezonu to nie koniec naszych obowiązków. Możemy używać najlepszych na rynku środków chemicznych podczas przygotowań basenu do sezonu letniego, jednak na nic nam się to nie zda, jeśli nie będziemy regularnie dbać o nasz akwen. Ważna jest systematyczność, dzięki temu możemy być spokojni o jakość naszej wody w basenie. Dezynfekcja basenu i kontrola poziomu pH to główne elementy utrzymywania basenu w optymalnej kondycji. Preparaty chemiczne z chlorem znajdziemy na rynku w formie tabletek, płynu lub granulatu. Do regularnej dezynfekcji Waszych basenów polecamy produkt dostępny w naszym sklepie — MULTIFUNKCYJNE TABLETKI CHLOROWE, które mają działanie multifunkcyjne, są przeznaczone do długotrwałej dezynfekcji wody basenowej. CHLOR MULTI TABLETKI to produkt polskiego producenta, dostępny w postaci 20 gramowych, lub 200 gramowych tabletek, które łączą działanie stałego chlorowania, regulację pH, działanie eliminujące glony, stałą flokulację oraz klarowanie wody w basenie. Pamiętajcie, żeby co dwa lub trzy dni kontrolować poziom pH w Waszych basenach. Jak wyżej wspominaliśmy, optymalna wartość pH wynosi od 7,0 do 7,4. Zbyt wysoki poziom pH wody basenowej może spowodować podrażnienia skóry i oczu użytkowników oraz zmniejszyć skuteczność używanych środków chemii basenowej, których używamy do uzdatniania wody. Oprócz sprawdzania poziomu pH wody należy również pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu chloru w basenie. Tę czynność najlepiej wykonywać codziennie, używając do tego odpowiedniego testera. Nie możemy również zapomnieć o filtrowaniu wody. Dobry filtr dobrany do naszego basenu zapobiega gromadzenia się brudów w wodzie. Zanieczyszczenia, które przedostaną się do wody przez źle dobrany filtr, mogą spowodować szybki rozwój bakterii w wodzie basenowej, nawet jeżeli będziemy utrzymywać odpowiedni poziom chloru w basenie. Pamiętajcie również, aby regularnie płukać filtr, dokładną instrukcję jak to robić powinien zapewnić producent, warto się z nią zapoznać i zastosować. Regularne czyszczenie basenu zapewni nam krystalicznie czystą wodę przez cały czas. Do czyszczenia niecki basenowej wykorzystać można specjalne odkurzacze podwodne, ważne jest, żeby basen był odkurzany przynajmniej dwa razy w tygodniu.

najlepsza chemia basenowa 

Baseny ogrodowe to nie tylko rozrywka.

Jak sami możecie zauważyć po przeczytaniu artykułu, baseny ogrodowe to nie tylko ciągła rozrywka i przyjemności. W szczególności poliestrowe baseny ogrodowe są bardziej narażone na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, przez które mogą czekać nas trudności. Aby nasze baseny kojarzyły się nam właśnie z rozrywką, przyjemnościami, wypoczynkiem i gorącymi letnimi dniami, należy poświęcić mu odpowiednią ilość czasu w ciągu każdego tygodnia. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się krystalicznie czystą wodą przez cały sezon. Możemy wspólnie się zgodzić, że słowo regularność, gra główną rolę podczas opieki i pielęgnacji naszych basenów.

Bestsellery
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Produkt dnia
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

1 199,00 zł

974,80 zł

Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032

499,00 zł

405,69 zł

Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2

479,00 zł

389,43 zł

Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2

749,00 zł

608,94 zł

iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl