Jak odpowiednio przygotować basen ogrodowy do sezonu zimowego? 0
Jak odpowiednio przygotować basen ogrodowy do sezonu zimowego?

Jak odpowiednio przygotować basen ogrodowy do sezonu zimowego?

W Polsce baseny ogrodowe cieszą się coraz większą popularnością. Jest to świetna forma rozrywki i relaksu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Klimat panujący w naszym kraju pozwala nam na korzystanie z basenu ogrodowego przez około pół roku. Rozpoczynając sezon późną wiosną, kończąc na wczesnej jesieni. Jeśli już zdecydujemy, że kończymy sezon basenowy i nie będziemy używać naszego basenu ogrodowego, musimy odpowiednio o niego zadbać, złożyć i zabezpieczyć na okres jesienno - zimowy. Mowa tutaj oczywiście między innymi o stelażowych basenach rozporowych i rozporowych basenach ogrodowych. Tematem konserwacji i zabezpieczenia odpowiednio skonstruowanych ogrodowych basenów całorocznych, wkopanych w ziemię, zajmiemy się w dalszej części naszego artykułu.

BASENY OGRODOWE w sklepie neomaniak.pl

 

Jak przygotować nasz basen ogrodowy do zimy?

Na początek powinniśmy zadbać o nasz basen ogrodowy, w taki sam sposób jak do tej pory, podczas trwania sezonu. Z pewnością, praca włożona w dokładne oczyszczenie basenu przed końcem sezonu, zaowocuje nam w przyszłości. Już w trakcie sezon, kiedy basen ogrodowy jest intensywnie użytkowany, powinniśmy odpowiednio go pielęgnować, wykorzystując do tego odpowiednie metody. Do utrzymania naszego basenu ogrodowego w należytej czystości służą nam pompy filtrujące (najczęściej dostępne w zestawie razem z basenem), które regularnie filtrują drobne zanieczyszczenia wody. Nie możemy zapominać również o odpowiedniej dezynfekcji wody w naszym basenie ogrodowym, z wykorzystaniem odpowiednich środków chemii basenowej na bazie chloru. Dodatkowo przyda się regularne oczyszczanie wody z większych śmieci wpadających do basenu, takich jak liście, gałęzie czy owady, możemy wykorzystać do tego najzwyklejsze podbieraki. Żeby zminimalizować możliwość dostania się zanieczyszczeń do basenu, zastosujmy odpowiednie pokrywy dostosowane do naszego rodzaju basenu ogrodowego. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji basenu podczas trwania sezonu i regularności w wykonywanych czynnościach będziemy mieli znacznie ułatwione zadanie podczas przygotowywania naszego basenu ogrodowego do sezonu zimowego.

 

Nie sprawdzajmy wytrzymałości naszych basenów ogrodowych.

Producenci basenów ogrodowych wyraźnie mówią, żeby nie pozostawiać basenów ogrodowych na zewnątrz po zakończonym sezonie. Nawet najlepiej przygotowany basen, wykonany z najlepszej jakości materiałów, może ulec różnego rodzaju uszkodzeniom, pod wpływem minusowych temperatur. Na przykład, sztuczne tworzywo, jakim jest PVC, z którego często korzystają producenci basenów ogrodowych, traci swoją elastyczność pod wpływem niskich temperatur, w takich warunkach nawet najmniejszy nacisk na materiał może spowodować jego mikrouszkodzenie. Jeżeli zostawilibyśmy basen na zimę w swoim ogrodzie, mogłoby się to skończyć na dwa sposoby. W najlepszym przypadku materiał, z którego wykonany jest basen, straci swoje właściwości, co za tym idzie, znacznie skróci się żywotność naszego basenu. W najgorszym scenariuszu, materiał, pod wpływem mrozu od razu zacznie pękać i basen będzie się nadawać jedynie na śmietnik. Dlatego, abyśmy mogli cieszyć się naszym basenem ogrodowym przez wiele sezonów i zaoszczędzili sobie dodatkowych wydatków, musimy odpowiednio zakonserwować i zabezpieczyć basen, kiedy zdecydujemy, że w tym sezonie pogoda już nie pozwoli nam na użytkowanie basenu. Nie należy czekać z konserwacją i składaniem basenu do ostatniej chwili. Pogoda jesienią jest nieprzewidywalna, dlatego musimy uporać się ze złożeniem basenu, najlepiej w ostatnie słoneczne dni.

 

Najpierw usuńmy zanieczyszczenia.

Pierwszym etapem przygotowania basenu do demontażu na zimę powinno być jego dokładne oczyszczenie. Usuńmy widoczne śmieci pływające w wodzie, takie jak liście, gałęzie, owady i inne większe zanieczyszczenia, które nie zostały usunięte przez filtry. Dzięki oczyszczeniu basenu z większych zanieczyszczeń zapobiegniemy zatkaniem odpływu podczas opróżniania basenu. Jeżeli posiadamy odkurzacz basenowy, warto go użyć i dokładnie wyczyścić dno i ścianki basenu. Dzięki temu większość „grubszego” osadu na poszyciu basenu zostanie usunięta i dalej będziemy mieć ułatwione zadanie. W przypadku, jeżeli nie posiadamy odkurzacza basenowego, czyszczenie ścianek i dna pozostawmy na dalszy etap demontażu.

 

Oczyśćmy pompy i filtry.

Jeśli posiadamy basen wyposażony w pompę piaskową, na początek powinniśmy zdemontować filtr i sprawdzić jego stan. Jeśli filtr będzie w dobrym stanie, dokładnie go oczyśćmy, osuszmy i schowajmy, z kolei, jeżeli filtr będzie już wysłużony, należy go wymienić. Podobnie postępować musimy ze wszystkim elementami pompy, każdy element musimy wyczyścić i dokładnie osuszyć, dzięki temu unikniemy rozprzestrzenianiu się pleśni i bakterii podczas przechowywania. Wszystkie części, które zdemontujemy, najlepiej odłączyć i umieścić komplet w jednym miejscu, ważne jest, żeby było to suche miejsce.

 

Opróżnijmy basen z wody.

Kiedy woda w basenie jest już oczyszczona, a pompa zdemontowana, możemy rozpocząć kolejny etap demontażu basenu, a mianowicie, wylanie wody z basenu. Musimy zadbać, aby w demontowanym basenie nie pozostało nawet trochę wody. Ma to za zadanie uchronić nasz basen przed uszkodzeniami. Jeśli pomimo naszych starań resztki wody pozostaną w złożonym basenie, a temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zera, tworzący się lód, może doprowadzić do fizycznych uszkodzeń materiału basenu. W sytuacji, kiedy nie będzie mrozu, a w przechowywanym basenie pozostaną resztki wody, doprowadzi to do powstawania pleśni, powierzchnia może zacząć gnić, a podczas rozkładania basenu wiosną, przywita nas nieprzyjemny zapach. Aby opróżnić nasz basen z wody, należy wykorzystać zawór, znajdujący się przy dnie basenu. Wylewając wodę z basenu, nie możemy w żadnym wypadku próbować przechylać basenu czy jego ścian, w celu szybszego opróżnienia. Takie działania mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń naszego basenu. Dodatkowo niemała ilość wody, jaka znajduje się w basenie, szybko wylana „bokiem”, może spowodować różnego rodzaju szkody w naszym ogrodzie.

 

Dokładnie wyczyśćmy i wysuszmy nieckę basenową.

Najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie czyszczenia niecki, zaraz po wylaniu wody, ponieważ cały brud, jaki pozostał na powierzchni ścianek i dna basenu, będzie rozmiękczony i bardziej podatny na usunięcie. Wiadomo, że są różne szkoły czyszczenia, niektórzy odkładają czyszczenie niecki na później, a czasami nawet czyszczą ją dopiero wiosną, podczas rozkładania basenu. Naszym zdaniem, nie warto z tym zwlekać, ponieważ im później weźmiemy się za czyszczenie niecki basenowej, tym więcej czasu nam to zajmie. Dodamy też, że nie warto rezygnować z czyszczenia niecki basenowej, nawet jeśli dokładnie odkurzyliśmy basen z brudu przed jego opróżnieniem. Z pewnością ustępująca woda, pozostawiła resztki brudu na ściankach i dnie basenu. Do czyszczenia niecki basenowej najlepiej sprawdzą się miękkie przyrządy, takie jak gąbka, bawełniana szmatka czy szczotki z miękkim włosiem. Na pewno musimy wystrzegać się używania twardych czy drucianych szczotek, które w łatwy sposób uszkodzą materiał. Nie powinniśmy też wykorzystywać do czyszczenia myjek ciśnieniowych, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia powłoki materiału. Podczas czyszczenia niecki basenowej, powinniśmy użyć letniej wody oraz jeśli to będzie konieczne, preparatów chemii basenowej, przeznaczonych do czyszczenia powierzchni danego rodzaju basenu ogrodowego. Warto skorzystać z odpowiednich środków chemicznych, które dokładnie wyczyszczą i zdezynfekują poszycie naszego basenu. Jak już skończymy czyścić nasz basen, musimy postarać się, aby jak najdokładniej go wysuszyć. Musimy zwrócić szczególną uwagę na miejsca trudnodostępne, w których łatwo zbiera się woda i trudno odparowuje, takie miejsca to na przykład, zgięcia czy łączenia ścian basenu. Aby dokładnie osuszyć nasz basen, wykorzystajmy bawełnianą szmatkę. W dobrze wysuszonym basenie, po jego złożeniu, wszelkie bakterie i grzyby, nie będą miały warunków do rozprzestrzeniania się. Jest to dość istotny aspekt, ponieważ, przez kilka kolejnych miesięcy nie będziemy kontrolować stanu złożonego basenu. Dzięki dokładnemu osuszeniu basenu przed złożeniem unikniemy nieprzyjemnych zapachów oraz trudnych do usunięcia zabrudzeń, po rozłożeniu basenu wiosną.

 

Złóżmy basen.

Kiedy mamy już pusty, czysty i osuszony basen, nadszedł czas na jego złożenie. Przed samym demontażem basenu, powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją, jaką producenci dołączają do zestawu. Dzięki temu zachowamy w kolejności wszystkie etapy demontażu basenu, unikniemy typowych błędów, jakich często dopuszczają się użytkownicy basenów i nie będziemy tracić czasu na rozwiązywanie dziwnych zagadek podczas jego składania. Należy wiedzieć, że inaczej będzie się składać basen stelażowy, a inaczej basen rozporowy. Warto o tym pamiętać, ponieważ możemy kierować się wyuczonymi ruchami z przeszłości, kiedy to posiadaliśmy inny rodzaj basenu. Zwykle zalecane jest bardziej zwijanie basenu niż jego składanie. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka uszkodzenia materiału. Kiedy złożymy basen, materiał będzie bardziej pozginany, a każde mocniejsze zagięcie będzie słabym punktem, bardziej podatnym na uszkodzenia, jeśli dodatkowo nie oczyścimy i nie osuszymy dokładnie basenu, złożony basen sprzyjać będzie rozprzestrzenianiu się bakterii i ewentualnemu zamrażaniu wody.

 

Przechowujmy basen w suchym i bezpiecznym miejscu.

Aby nasz basen ogrodowy, podczas zimowego okresu nie był zbytnio narażony na szkodliwe działanie ujemnych temperatur, należy przechowywać go w suchym i odpowiednio izolowanym pomieszczeniu. Musimy zadbać, aby w pomieszczeniu, w którym przechowywać będziemy basen, temperatura nie spadła nadmiernie poniżej zera. W sytuacji, gdy jednak zdarzy się, że temperatura w pomieszczeniu znacznie spadnie, nie należy ruszać basenu i zadbać, aby inne przedmioty na niego nie napierały, może to prowadzić do uszkodzeń materiału. Warto jest zachować oryginalne opakowanie od zestawu i każdą z części przechowywać właśnie w nim. Jeżeli wyrzuciliśmy oryginalne opakowanie, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie basenu. Warto jest przechowywać basen w kartonie o rozmiarach adekwatnych do zwiniętego basenu. Możemy również zabezpieczyć basen, owijając go dookoła jakąś dodatkową warstwą ochronną (folią lub kartonem), aby uchronić go przed uszkodzeniami podczas przechowywania. Warto też dopilnować, aby wszystkie elementy basenu były schowane w jednym miejscu. Jeżeli pochowamy elementy w różnych pomieszczeniach, może to spowodować zamieszanie podczas jego rozkładania. Po kilku miesiącach nieużytkowania basenu możemy po prostu zapomnieć, gdzie pochowaliśmy dane elementy. Złożenie basenu i przechowywanie jego wszystkich elementów w jednym miejscu zaoszczędzi nam czasu i nerwów.

 

Przygotowanie do zimy całorocznego basenu ogrodowego, wkopanego w ziemię.

Proces przygotowania do zimy całorocznego basenu ogrodowego, wkopanego w ziemię, nieco różni się od przygotowania basenów stelażowych czy rozporowych. Pierwsze etapy pielęgnacji i oczyszczania wody niczym się nie różnią. Basen, który na stałe wpisuje się w obraz naszego ogrodu, również musimy odpowiednio pielęgnować przez cały sezon. Przygotowując całoroczny basen ogrodowy do zimy, musimy pamiętać, żeby nie opróżniać go do końca. Ma to na celu ochronę warstw basenu przed uszkodzeniem. Podczas zimy woda zawarta w glebie zamarza, przez co zwiększa się jej objętość i wytwarza opór na basen. Jeśli pozbędziemy się całej wody z basenu, opór będzie oddziaływał jedynie od gruntu i to może doprowadzić do uszkodzeń. Jeśli pozostawimy odpowiednią ilość wody w basenie na zimę, opór będzie działał z obu stron. Woda pozostała w basenie z czasem również zamarznie i tak będzie wytwarzać opór i niwelować siłę powstałą od gruntu. Resztka wody pozostawionej w basenie chroni również płytki, którymi często są wyłożone powierzchnie basenów całorocznych. Należy pamiętać, żeby opróżniając wodę z basenu, pozostawić resztę na odpowiednim poziomie. Zaleca się od 10 do 20 centymetrów poniżej wlotu skimmera oraz wszelkich innych dysz i urządzeń zamontowanych w basenie.

Kiedy już w naszym basenie pozostanie odpowiednia ilość wody, należy przystąpić do czyszczenia ścian i dna basenu. Wykorzystać możemy do tego basenowe odkurzacze lub specjalne szczotki. Nie możemy zapominać też o innych wszelkich nieczystościach, które pozostają w wodzie.

Następnym krokiem, kiedy już nasz basen będzie czysty, jest doprowadzenie pozostałej wody do odpowiedniego poziomu pH. Wskaźnik pH wody powinien niezmiennie utrzymywać się na poziomie między 7 a 7,4. Zniweluje to porost glonów w basenie. Następnie zaleca się przeprowadzić chlorowanie szokowe wody, które należy wykonać podczas filtracji wody. Aby zwiększyć ochronę basenu i mieć pewność, że na wiosnę nie zastaniemy w nim glonów, warto zastosować specjalne preparaty chemii basenowej zabezpieczające przed powstawaniem glonów i silnych zabrudzeń. Ostatnim krokiem będzie dokładne wymieszanie wody, przy pomocy pompy, ale omijając filtr.

Aby ochronić nasz basen przed szkodliwym działaniem lodu, wystarczy wykonać jedną, bardzo prostą czynność. W wodzie, która pozostanie w basenie na zimę, umieśćmy plastikowe lub styropianowe przedmioty. Najlepiej połączyć kilka elementów za pomocą linki i ustawić je wzdłuż przekątnej basenu. Do tego typu zabezpieczenia, możemy wykorzystać również oryginalnych bojek zimowych do basenów.

Jednym z ostatnich kroków zabezpieczenia całorocznego basenu ogrodowego na zimę będzie zabezpieczenie wszystkich zaworów. Prócz zbiornika na wodę, basen posiada również kilka innych elementów, z których należy usunąć wodę na czas zimowy. Musimy pamiętać o usunięciu wody z instalacji grzewczej oraz filtracyjnej. Do wykonania tego zabiegu posłużyć nam może sprężarka powietrza lub odkurzacz przemysłowy. Po dokładnym opróżnieniu całego systemu należy zatkać wszystkie dysze specjalnymi korkami.

Dodatkową ochroną naszego basenu jest jego przykrycie. Pozwoli to nam uniknąć wielu obowiązków, podczas przygotowywania basenu do sezonu letniego. Pokrycie basenu zabezpiecza go przed obfitymi opadami zarówno deszczu, jak i śniegu. Dodatkowo wnętrze basenu jest chronione przed wpadaniem liści, gałęzi czy innych zanieczyszczeń. Żeby przykrycie naszego basenu spełniało swoje zadania, musi być odpowiednio skonstruowane i dostosowane. Do przykrycia basenów wykorzystuje się zazwyczaj specjalne plandeki czy pokrywy na basen. Przykrycie basenu powinno posiadać odpowiednie właściwości, aby bez uszkodzeń przetrwało niejedną zimę. Przyjmuje się, że przykrycie basenu, powinno wytrzymywać nacisk minimum 60 kg/m2, ma to chronić pokrycie przed ciężarem śniegu i deszczu, z którymi niejednokrotnie będzie musiało się zmierzyć w okresie jesienno - zimowym.

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 749,00 zł 690,24 zł 608,94 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
2 249,00 zł 1 828,46 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
499,00 zł 469,00 zł 405,69 zł 381,30 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
679,00 zł 659,00 zł 552,03 zł 535,77 zł
szt.
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
189,00 zł 139,00 zł 153,66 zł 113,01 zł
Produkt dnia
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
24,99 zł 18,99 zł 20,32 zł 15,44 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem niebieski RC-101
Rowerek biegowy z hamulcem niebieski RC-101
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
819,00 zł 739,00 zł 665,85 zł 600,81 zł
szt.
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
179,00 zł 169,00 zł 145,53 zł 137,40 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2
319,00 zł 259,35 zł
szt.
Rowerek biegowy zielony RC-112
Rowerek biegowy zielony RC-112
129,00 zł 104,88 zł
szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
1 799,00 zł 1 549,00 zł 1 462,60 zł 1 259,35 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25% Zestaw 3 szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25% Zestaw 3 szt.
55,99 zł 42,99 zł 45,52 zł 34,95 zł
szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
1 799,00 zł 1 599,00 zł 1 462,60 zł 1 300,00 zł
szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
719,00 zł 629,00 zł 584,55 zł 511,38 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
499,00 zł 389,00 zł 405,69 zł 316,26 zł
szt.
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
610,00 zł 599,00 zł 495,93 zł 486,99 zł
szt.
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
17,99 zł 9,99 zł 14,63 zł 8,12 zł
szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
499,00 zł 405,69 zł
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
199,00 zł 169,00 zł 161,79 zł 137,40 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
559,00 zł 429,00 zł 454,47 zł 348,78 zł
szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
309,00 zł 279,00 zł 251,22 zł 226,83 zł
szt.
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
24,99 zł 20,32 zł
szt.
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
640,00 zł 599,00 zł 520,33 zł 486,99 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
559,00 zł 399,00 zł 454,47 zł 324,39 zł
szt.
 Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
559,00 zł 459,00 zł 454,47 zł 373,17 zł
szt.
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
299,00 zł 265,00 zł 243,09 zł 215,45 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany różowy
Rowerek biegowy drewniany różowy
199,00 zł 161,79 zł
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
499,00 zł 469,00 zł 405,69 zł 381,30 zł
szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH
69,00 zł 64,99 zł 56,10 zł 52,84 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 749,00 zł 690,24 zł 608,94 zł
szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
179,00 zł 145,53 zł
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
739,00 zł 600,81 zł
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
479,00 zł 389,43 zł
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
19,99 zł 15,99 zł 16,25 zł 13,00 zł
szt.
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
359,00 zł 310,00 zł 291,87 zł 252,03 zł
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
549,00 zł 469,00 zł 446,34 zł 381,30 zł
szt.
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
699,00 zł 629,00 zł 568,29 zł 511,38 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
559,00 zł 449,00 zł 454,47 zł 365,04 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
179,00 zł 145,53 zł
szt.
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
449,00 zł 329,00 zł 365,04 zł 267,48 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany Szary
Rowerek biegowy drewniany Szary
199,00 zł 161,79 zł
Nowości
Foam Free 1L ODPIENIACZ Basenów Wanien Spa Jaccuzi
Foam Free 1L ODPIENIACZ Basenów Wanien Spa Jaccuzi
69,00 zł 56,10 zł
szt.
Metal Free 1L Środek do usuwania żelaza w basenie
Metal Free 1L Środek do usuwania żelaza w basenie
59,00 zł 47,97 zł
szt.
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
299,00 zł 265,00 zł 243,09 zł 215,45 zł
szt.
Zestaw czyszczący do SPA Bestway 60310
Zestaw czyszczący do SPA Bestway 60310
79,00 zł 64,23 zł
szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl