Jak prawidłowo przygotować podłoże pod basen ogrodowy?
Jak prawidłowo przygotować podłoże pod basen ogrodowy?

Jak prawidłowo przygotować podłoże pod basen ogrodowy?

Podejmując decyzję o zakupie basenu ogrodowego, musimy mieć świadomość, że wybrany przez nas basen będzie odpowiednich rozmiarów, adekwatnych do rozmiarów ogrodu, dodatkowo jeszcze przed zakupem, dobrze jest wiedzieć, gdzie w jakim, konkretnym miejscu stanie basen ogrodowy. Rynek basenów ogrodowych daje nam duży wybór co do rodzaju basenu. Dostępne są baseny dmuchane, baseny rozporowe, stelażowe baseny ogrodowe czy baseny kanadyjskie. Niezależnie od tego, jaki rodzaj basenu ogrodowego wybierzemy, musimy wcześniej wybrać i odpowiednio przygotować miejsce, w którym go ustawimy.

Promocja na basen ogrodowy w naszym sklepie: https://neomaniak.pl/basen-ogrodowy-stelazowy-549x122cm-Bestway-56462

Pod basen polecamy maty basenowe w naszym sklepie: maty basenowe

 

Przygotowanie podłoża pod basen powinniśmy rozpocząć od wybrania odpowiedniego i przemyślanego miejsca, gdzie stanie basen w naszym ogrodzie lub na działce. Na początek określmy jakich wymiarów będzie basen i czy w ogóle zmieści się bez problemowo na powierzchni, jaką dysponujemy. Żeby basen nie przysparzał nam niepotrzebnych nerwów, musimy zadbać o dobór miejsca w taki sposób, aby basen po prostu nam nie przeszkadzał. Pamiętajmy, że basen ogrodowy może stać w naszym ogrodzie nawet pół roku, więc musi to być miejsce nieinwazyjne dla reszty użytkowników ogrodu. Jeżeli mamy do dyspozycji duży ogród lub działkę, nie ma problemu, wtedy możemy fantazjować, co do wielkości basenu ogrodowego. Jeżeli niestety nasz ogród czy działka nie jest największych rozmiarów, basen również nie może być zbyt duży. Właśnie dlatego, żeby basen dostarczał nam rozrywki oraz relaksu, a nie zbędnych problemów, musimy dokładnie dobrać rodzaj basenu ogrodowego oraz jego rozmiar. Dzięki temu basen przyniesie nam same korzyści.

 

Gdzie ustawić basen ogrodowy?

Planując ustawić basen ogrodowy w swoim przydomowym ogrodzie lub na działce, nie wystarczy nam jedynie wybrać wolny skrawek ziemi, gdzie ustawimy nasz basen ogrodowy. Ważne jest tutaj również trzymanie się kilku zasad, których spełnienie zagwarantuje nam, że wybrane miejsce będzie doskonale nadawało się na ustawienie basenu ogrodowego. W takim razie, gdzie ustawić basen ogrodowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z basenami ogrodowymi. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Basen ogrodowy powinien być ustawiony w zacisznym miejscu i ważne, żeby miejsce to było dobrze nasłonecznione. Dodatkowo warto zadbać o to, aby basen ogrodowy ustawić z dala od drzew. Po pierwsze, wtedy drzewa nie będą zasłaniać słońca, które w znacznym stopniu będzie nagrzewać wodę w naszym basenie oraz, uchroni to nas przed częstym czyszczeniem basenu z liści, gałęzi, pyłków i innych nieczystości, jakie mogą spadać z drzew do naszego basenu. Przed rozłożeniem basenu ogrodowego, wybrane przez nas miejsce warto poobserwować, szczególnie podczas słonecznych dni. Jeżeli przez większość dnia w danym miejscu jest słońce, śmiało możemy ustawiać tam basen ogrodowy. Zdecydowanie nie warto ustawiać basenu w miejscu, które przez dłuższy czas będzie zacienione. Może to nam odebrać radość z użytkowania basenu ogrodowego i cała inwestycja okaże się nieudana. Jeżeli już podczas użytkowania basenu ogrodowego, słońce będzie nam zbytnio doskwierać, lepiej jest pomyśleć o jakimś sztucznym zadaszeniu, które będziemy mogli przestawiać na własne potrzeby. Może to być na przykład parasol czy namiot basenowy. Takie rozwiązanie świetnie ochroni nas przed nadmiernym oddziaływaniem słońca, podczas zabawy w basenie ogrodowym.

 

Basen ogrodowy z dala od drzew i ...?

Jak już wyżej wspomnieliśmy basen ogrodowy, powinien być ustawiony w odpowiedniej odległości od drzew. Dzięki temu zaoszczędzimy trochę czasu na wybieraniu z wody basenowej różnego rodzaju zanieczyszczeń, które spadać będą z drzew do wody. Gałązki, liście, kwiaty, owoce czy pyłki, to wszystko może znajdować się w naszym basenie, jeśli ustawimy go w bliskim sąsiedztwie drzew. Jeżeli jednak nie mamy możliwości, żeby nasz basen był ustawiony z dala od drzew, musimy pomyśleć o jego przykryciu. W takiej sytuacji warto zainwestować i dokupić specjalne przykrycie na nasz basen ogrodowy. Często zdarza się, że przykrycia basenów ogrodowych są dołączane do zestawów, wraz z basenami. Musimy mieć jednak świadomość, że takie przykrycie, nie da nam pełnej ochrony przed spadającymi z drzew zanieczyszczeniami. Wybraliście już odpowiednie miejsce na Wasz basen ogrodowy? Poczekajcie jeszcze chwilę i dobrnijcie do końca, ponieważ podajemy przydatne informacje. TO BARDZO WAŻNE! Sprawdźcie, że miejsce w którym stanie basen ogrodowy, jest oddalone od różnego rodzaju instalacji elektrycznej. Słupy czy skrzynki elektryczne powinny być znacznie oddalone od basenu ogrodowego. W żadnym wypadku nie ustawiajmy basenu ogrodowego bezpośrednio pod liniami energetycznymi. Jednocześnie miejsce ustawienia basenu ogrodowego powinno mieć dostęp do prądu. Chodzi tu o podłączenie akcesoriów do basenu ogrodowego, chociażby filtr czy pompę.

 

Przygotowanie podłoża pod basen ogrodowy.

Kiedy wybierzemy już odpowiednie miejsce, odpowiednio nasłonecznione, oddalone od drzew i instalacji elektrycznych, w którym ustawimy basen ogrodowy, musimy wykonać kilka czynności związanych z przygotowaniem podłoża. Najważniejsze jest, żeby basen ogrodowy nie stał na pochyłym terenie, a grunt był idealnie równy. Jest to konieczne, ponieważ w innym przypadku basen ogrodowy może ulec szybkiemu zniszczeniu. Co więcej, basen ogrodowy ustawiony na idealnie równym i dobrze przygotowanym terenie, sprawia jeszcze więcej przyjemności jego użytkownikom. Jeśli teren w naszym ogrodzie lub na działce jest nie równy, będziemy musieli włożyć trochę pracy i specjalnie wyrównać teren. Sposobów na przygotowanie równego terenu pod basen ogrodowy jest mnóstwo i tak naprawdę, każdy może mieć swój, unikalny pomysł. Wyrównany teren pod basen ogrodowy jest szczególnie ważnym elementem, w przypadku wykorzystywania rozporowych basenów ogrodowych. Jeżeli basen ogrodowy ma stanąć na trawie, musimy się liczyć z tym, że w następnym sezonie w tym miejscu może nie być już trawy. Jeśli basen będziemy użytkować przez kilka sezonów, warto wymierzyć odpowiednią wielkość i zerwać ściółkę trawy z powierzchni, następnie wypoziomować teren pod basen. Sposobów na poziomowanie podłoża jest wiele, można do tego użyć deski o długości średnicy basenu i poziomnicy, obracać je, powtarzając czynność do całkowitego wyrównania terenu. Innym sposobem jest wbicie dwóch prętów po przeciwnych stronach i rozciągnięcie między nimi linki, która wyznaczać będzie poziom. Idąc dalej, grunt musi być odpowiednio utwardzony, będzie musiał przez długi czas utrzymywać kilkutonowy ciężar wody. Jeśli grunt będzie zbyt miękki, spowoduje to szybkie odkształcenie się i nasza praca podczas poziomowania, pójdzie na marne. Przygotowując teren pod basen, zwróćmy też uwagę czy jest on dokładnie oczyszczony z różnego rodzaju ostrych elementów, które z łatwością mogą uszkodzić dno basenu. Sprawdźmy, czy na przygotowanym terenie nie ma resztek desek, gwoździ, kamieni, kawałków szkła czy gałęzi.

 

Jakie podłoże wybrać pod basen?

Najlepsze podstawy pod basen ogrodowy to trawa, drobny piasek płukany, kostka brukowa, wylewka betonowa lub bardziej popularne ostatnio, elegancko prezentujące się drewniane podesty. Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą zarówno zalety, jak i wady. Postawienie basenu ogrodowego na trawie, to najłatwiejsze i najtańsze rozwiązanie. Musimy się jednak liczyć z tym, że trawę jest bardzo ciężko idealnie wyrównać, a po demontażu basenu, w tym miejscu pozostanie brzydki ślad. Piasek jest materiałem, dzięki któremu nieco łatwiej wypoziomujemy grunt, jednak musimy pamiętać, żeby go dokładnie ubić, a jeżeli zamierzamy rozłożyć basen stelażowy, musimy zadbać o dodatkowe twarde i stabilne elementy pod stelaż, żeby nie zapadał się w piasku. Kostka, wylewka betonowa czy drewniane podesty są niewątpliwie najłatwiejsze do idealnego poziomowania, również basen dobrze się na nich prezentuje i stosując takie podłoże, oszczędzimy pracy związanej z przygotowaniami gruntu każdego roku. Jednak taki rodzaj podłoża jest bardzo twardy, co może wpłynąć na wygodę użytkowania basenu, dojść mogą dodatkowe koszty przy dokupieniu jakiegoś miękkiego izolatora między beton a basen. I oczywiście forma wykonania takiego podłoża pod basen ogrodowy, sama w sobie jest dość droga, w porównaniu do piasku czy trawy. Basen ogrodowy nie powinien stanąć na asfalcie, ponieważ w wysokich temperaturach może się topić i skleić z dnem basenu, kamienie również odpadają, ponieważ mogą szybko i łatwo uszkodzić dno basenu, nie warto również ustawiać basenu na podłożu glinianym, które nie wchłania nadmiaru wody.

 

Izolacja?

Coraz częściej użytkownicy basenów ogrodowych stosują dodatkową izolację swoich basenów od gruntu. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nasz basen będzie miał na przykład miękkie dno i przyjemnie będzie się w nim przemieszczać. Dodatkowa izolacja może również zabezpieczyć nasz basen na przykład przed gryzoniami, a co najważniejsze, dzięki odpowiedniej izolacji basen nie będzie oddawać ciepła do ziemi. W sprzedaży znajdziemy specjalne maty basenowe, które są zwykle stworzone pod wymiar konkretnych modeli basenów. Wiele osób wykorzystuje również jako dodatkową izolację geowłókninę czy agrotkaninę lub nieco od nich grubszych piankowych puzzli. Takie puzzle piankowe wydają się dobrym rozwiązaniem, ponieważ dobrze izolują ciepło, są dość miękkie, zazwyczaj można dobrać odpowiedni kolor, który najbardziej będzie się nam podobał i dodatkowo, kupując nadmiar takiego materiału, możemy stworzyć na przykład, estetyczną ścieżkę do basenu czy podest dla dzieci, dzięki temu możemy w znacznym stopniu uniknąć wnoszeniu do basenu trawy czy ziemi. Nie najlepszym pomysłem będzie zastosowanie styropianu jako dodatkowej izolacji pod basen. Faktycznie ma on dobre właściwości izolacji termicznej, niestety, nie jest wytrzymały i pod znacznym ciężarem wody może on szybko ulec zniszczeniu, odkształcać się, kruszyć czy po prostu pękać.

Mata pod basen 396x396 Bestway w naszym sklepie.

 

Idealne miejsce pod basen ogrodowy.

Jak widać wybór i przygotowanie odpowiedniego miejsca pod basen ogrodowy, wiąże się z masą obowiązków, pracy i różnymi zadaniami do wykonania. Każdy, kto przymierza się do ustawienia basenu ogrodowego lub planuje zmienić miejsce jego położenia w kolejnym sezonie, musi znać zasady, jakich warto się trzymać, aby włożone w przygotowanie gruntu praca i pieniądze nie poszły na marne. Jest to o tyle ważne, ponieważ, jak już ustawimy basen i wypełnimy go po brzegi wodą, a miejsce okaże się nieodpowiednie, nie będziemy mieli możliwości go przenieść. Wtedy będziemy musieli całą wodę wylać i zaczynać wszystko od początku. Dlatego też warto się odpowiednio przygotować i uzbroić w wiedzę, gdy szykujemy idealne miejsce pod nasz basen ogrodowy. Kiedy już nasz basen ogrodowy stanie w idealnym miejscu, możemy rozpocząć czynności związane z przygotowaniem go do rozpoczęcia sezonu.

Bestsellery
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Produkt dnia
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023

449,00 zł

365,04 zł

Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

599,00 zł

486,99 zł

szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

799,00 zł

649,59 zł

Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2

749,00 zł

608,94 zł

Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032

499,00 zł

405,69 zł

iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2

479,00 zł

389,43 zł

Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000

899,00 zł

730,89 zł

szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl