Jak prawidłowo przygotować podłoże pod basen ogrodowy? 3
Jak prawidłowo przygotować podłoże pod basen ogrodowy?

Jak prawidłowo przygotować podłoże pod basen ogrodowy?

Podejmując decyzję o zakupie basenu ogrodowego, musimy mieć świadomość, że wybrany przez nas basen będzie odpowiednich rozmiarów, adekwatnych do rozmiarów ogrodu, dodatkowo jeszcze przed zakupem, dobrze jest wiedzieć, gdzie w jakim, konkretnym miejscu stanie basen ogrodowy. Rynek basenów ogrodowych daje nam duży wybór co do rodzaju basenu. Dostępne są baseny dmuchane, baseny rozporowe, stelażowe baseny ogrodowe czy baseny kanadyjskie. Niezależnie od tego, jaki rodzaj basenu ogrodowego wybierzemy, musimy wcześniej wybrać i odpowiednio przygotować miejsce, w którym go ustawimy.

 

Pod basen polecamy maty basenowe w naszym sklepie: maty basenowe

 

Przygotowanie podłoża pod basen powinniśmy rozpocząć od wybrania odpowiedniego i przemyślanego miejsca, gdzie stanie basen w naszym ogrodzie lub na działce. Na początek określmy jakich wymiarów będzie basen i czy w ogóle zmieści się bez problemowo na powierzchni, jaką dysponujemy. Żeby basen nie przysparzał nam niepotrzebnych nerwów, musimy zadbać o dobór miejsca w taki sposób, aby basen po prostu nam nie przeszkadzał. Pamiętajmy, że basen ogrodowy może stać w naszym ogrodzie nawet pół roku, więc musi to być miejsce nieinwazyjne dla reszty użytkowników ogrodu. Jeżeli mamy do dyspozycji duży ogród lub działkę, nie ma problemu, wtedy możemy fantazjować, co do wielkości basenu ogrodowego. Jeżeli niestety nasz ogród czy działka nie jest największych rozmiarów, basen również nie może być zbyt duży. Właśnie dlatego, żeby basen dostarczał nam rozrywki oraz relaksu, a nie zbędnych problemów, musimy dokładnie dobrać rodzaj basenu ogrodowego oraz jego rozmiar. Dzięki temu basen przyniesie nam same korzyści.

 

Gdzie ustawić basen ogrodowy?

Planując ustawić basen ogrodowy w swoim przydomowym ogrodzie lub na działce, nie wystarczy nam jedynie wybrać wolny skrawek ziemi, gdzie ustawimy nasz basen ogrodowy. Ważne jest tutaj również trzymanie się kilku zasad, których spełnienie zagwarantuje nam, że wybrane miejsce będzie doskonale nadawało się na ustawienie basenu ogrodowego. W takim razie, gdzie ustawić basen ogrodowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z basenami ogrodowymi. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Basen ogrodowy powinien być ustawiony w zacisznym miejscu i ważne, żeby miejsce to było dobrze nasłonecznione. Dodatkowo warto zadbać o to, aby basen ogrodowy ustawić z dala od drzew. Po pierwsze, wtedy drzewa nie będą zasłaniać słońca, które w znacznym stopniu będzie nagrzewać wodę w naszym basenie oraz, uchroni to nas przed częstym czyszczeniem basenu z liści, gałęzi, pyłków i innych nieczystości, jakie mogą spadać z drzew do naszego basenu. Przed rozłożeniem basenu ogrodowego, wybrane przez nas miejsce warto poobserwować, szczególnie podczas słonecznych dni. Jeżeli przez większość dnia w danym miejscu jest słońce, śmiało możemy ustawiać tam basen ogrodowy. Zdecydowanie nie warto ustawiać basenu w miejscu, które przez dłuższy czas będzie zacienione. Może to nam odebrać radość z użytkowania basenu ogrodowego i cała inwestycja okaże się nieudana. Jeżeli już podczas użytkowania basenu ogrodowego, słońce będzie nam zbytnio doskwierać, lepiej jest pomyśleć o jakimś sztucznym zadaszeniu, które będziemy mogli przestawiać na własne potrzeby. Może to być na przykład parasol czy namiot basenowy. Takie rozwiązanie świetnie ochroni nas przed nadmiernym oddziaływaniem słońca, podczas zabawy w basenie ogrodowym.

 

Basen ogrodowy z dala od drzew i ...?

Jak już wyżej wspomnieliśmy basen ogrodowy, powinien być ustawiony w odpowiedniej odległości od drzew. Dzięki temu zaoszczędzimy trochę czasu na wybieraniu z wody basenowej różnego rodzaju zanieczyszczeń, które spadać będą z drzew do wody. Gałązki, liście, kwiaty, owoce czy pyłki, to wszystko może znajdować się w naszym basenie, jeśli ustawimy go w bliskim sąsiedztwie drzew. Jeżeli jednak nie mamy możliwości, żeby nasz basen był ustawiony z dala od drzew, musimy pomyśleć o jego przykryciu. W takiej sytuacji warto zainwestować i dokupić specjalne przykrycie na nasz basen ogrodowy. Często zdarza się, że przykrycia basenów ogrodowych są dołączane do zestawów, wraz z basenami. Musimy mieć jednak świadomość, że takie przykrycie, nie da nam pełnej ochrony przed spadającymi z drzew zanieczyszczeniami. Wybraliście już odpowiednie miejsce na Wasz basen ogrodowy? Poczekajcie jeszcze chwilę i dobrnijcie do końca, ponieważ podajemy przydatne informacje. TO BARDZO WAŻNE! Sprawdźcie, że miejsce w którym stanie basen ogrodowy, jest oddalone od różnego rodzaju instalacji elektrycznej. Słupy czy skrzynki elektryczne powinny być znacznie oddalone od basenu ogrodowego. W żadnym wypadku nie ustawiajmy basenu ogrodowego bezpośrednio pod liniami energetycznymi. Jednocześnie miejsce ustawienia basenu ogrodowego powinno mieć dostęp do prądu. Chodzi tu o podłączenie akcesoriów do basenu ogrodowego, chociażby filtr czy pompę.

 

Przygotowanie podłoża pod basen ogrodowy.

Kiedy wybierzemy już odpowiednie miejsce, odpowiednio nasłonecznione, oddalone od drzew i instalacji elektrycznych, w którym ustawimy basen ogrodowy, musimy wykonać kilka czynności związanych z przygotowaniem podłoża. Najważniejsze jest, żeby basen ogrodowy nie stał na pochyłym terenie, a grunt był idealnie równy. Jest to konieczne, ponieważ w innym przypadku basen ogrodowy może ulec szybkiemu zniszczeniu. Co więcej, basen ogrodowy ustawiony na idealnie równym i dobrze przygotowanym terenie, sprawia jeszcze więcej przyjemności jego użytkownikom. Jeśli teren w naszym ogrodzie lub na działce jest nie równy, będziemy musieli włożyć trochę pracy i specjalnie wyrównać teren. Sposobów na przygotowanie równego terenu pod basen ogrodowy jest mnóstwo i tak naprawdę, każdy może mieć swój, unikalny pomysł. Wyrównany teren pod basen ogrodowy jest szczególnie ważnym elementem, w przypadku wykorzystywania rozporowych basenów ogrodowych. Jeżeli basen ogrodowy ma stanąć na trawie, musimy się liczyć z tym, że w następnym sezonie w tym miejscu może nie być już trawy. Jeśli basen będziemy użytkować przez kilka sezonów, warto wymierzyć odpowiednią wielkość i zerwać ściółkę trawy z powierzchni, następnie wypoziomować teren pod basen. Sposobów na poziomowanie podłoża jest wiele, można do tego użyć deski o długości średnicy basenu i poziomnicy, obracać je, powtarzając czynność do całkowitego wyrównania terenu. Innym sposobem jest wbicie dwóch prętów po przeciwnych stronach i rozciągnięcie między nimi linki, która wyznaczać będzie poziom. Idąc dalej, grunt musi być odpowiednio utwardzony, będzie musiał przez długi czas utrzymywać kilkutonowy ciężar wody. Jeśli grunt będzie zbyt miękki, spowoduje to szybkie odkształcenie się i nasza praca podczas poziomowania, pójdzie na marne. Przygotowując teren pod basen, zwróćmy też uwagę czy jest on dokładnie oczyszczony z różnego rodzaju ostrych elementów, które z łatwością mogą uszkodzić dno basenu. Sprawdźmy, czy na przygotowanym terenie nie ma resztek desek, gwoździ, kamieni, kawałków szkła czy gałęzi.

 

Jakie podłoże wybrać pod basen?

Najlepsze podstawy pod basen ogrodowy to trawa, drobny piasek płukany, kostka brukowa, wylewka betonowa lub bardziej popularne ostatnio, elegancko prezentujące się drewniane podesty. Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą zarówno zalety, jak i wady. Postawienie basenu ogrodowego na trawie, to najłatwiejsze i najtańsze rozwiązanie. Musimy się jednak liczyć z tym, że trawę jest bardzo ciężko idealnie wyrównać, a po demontażu basenu, w tym miejscu pozostanie brzydki ślad. Piasek jest materiałem, dzięki któremu nieco łatwiej wypoziomujemy grunt, jednak musimy pamiętać, żeby go dokładnie ubić, a jeżeli zamierzamy rozłożyć basen stelażowy, musimy zadbać o dodatkowe twarde i stabilne elementy pod stelaż, żeby nie zapadał się w piasku. Kostka, wylewka betonowa czy drewniane podesty są niewątpliwie najłatwiejsze do idealnego poziomowania, również basen dobrze się na nich prezentuje i stosując takie podłoże, oszczędzimy pracy związanej z przygotowaniami gruntu każdego roku. Jednak taki rodzaj podłoża jest bardzo twardy, co może wpłynąć na wygodę użytkowania basenu, dojść mogą dodatkowe koszty przy dokupieniu jakiegoś miękkiego izolatora między beton a basen. I oczywiście forma wykonania takiego podłoża pod basen ogrodowy, sama w sobie jest dość droga, w porównaniu do piasku czy trawy. Basen ogrodowy nie powinien stanąć na asfalcie, ponieważ w wysokich temperaturach może się topić i skleić z dnem basenu, kamienie również odpadają, ponieważ mogą szybko i łatwo uszkodzić dno basenu, nie warto również ustawiać basenu na podłożu glinianym, które nie wchłania nadmiaru wody.

 

Izolacja?

Coraz częściej użytkownicy basenów ogrodowych stosują dodatkową izolację swoich basenów od gruntu. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nasz basen będzie miał na przykład miękkie dno i przyjemnie będzie się w nim przemieszczać. Dodatkowa izolacja może również zabezpieczyć nasz basen na przykład przed gryzoniami, a co najważniejsze, dzięki odpowiedniej izolacji basen nie będzie oddawać ciepła do ziemi. W sprzedaży znajdziemy specjalne maty basenowe, które są zwykle stworzone pod wymiar konkretnych modeli basenów. Wiele osób wykorzystuje również jako dodatkową izolację geowłókninę czy agrotkaninę lub nieco od nich grubszych piankowych puzzli. Takie puzzle piankowe wydają się dobrym rozwiązaniem, ponieważ dobrze izolują ciepło, są dość miękkie, zazwyczaj można dobrać odpowiedni kolor, który najbardziej będzie się nam podobał i dodatkowo, kupując nadmiar takiego materiału, możemy stworzyć na przykład, estetyczną ścieżkę do basenu czy podest dla dzieci, dzięki temu możemy w znacznym stopniu uniknąć wnoszeniu do basenu trawy czy ziemi. Nie najlepszym pomysłem będzie zastosowanie styropianu jako dodatkowej izolacji pod basen. Faktycznie ma on dobre właściwości izolacji termicznej, niestety, nie jest wytrzymały i pod znacznym ciężarem wody może on szybko ulec zniszczeniu, odkształcać się, kruszyć czy po prostu pękać.

Mata pod basen 396x396 Bestway w naszym sklepie.

 

Idealne miejsce pod basen ogrodowy.

Jak widać wybór i przygotowanie odpowiedniego miejsca pod basen ogrodowy, wiąże się z masą obowiązków, pracy i różnymi zadaniami do wykonania. Każdy, kto przymierza się do ustawienia basenu ogrodowego lub planuje zmienić miejsce jego położenia w kolejnym sezonie, musi znać zasady, jakich warto się trzymać, aby włożone w przygotowanie gruntu praca i pieniądze nie poszły na marne. Jest to o tyle ważne, ponieważ, jak już ustawimy basen i wypełnimy go po brzegi wodą, a miejsce okaże się nieodpowiednie, nie będziemy mieli możliwości go przenieść. Wtedy będziemy musieli całą wodę wylać i zaczynać wszystko od początku. Dlatego też warto się odpowiednio przygotować i uzbroić w wiedzę, gdy szykujemy idealne miejsce pod nasz basen ogrodowy. Kiedy już nasz basen ogrodowy stanie w idealnym miejscu, możemy rozpocząć czynności związane z przygotowaniem go do rozpoczęcia sezonu.

Komentarze do wpisu (3)

6 czerwca 2020

Same przydatne informacje w artykule. Sam skorzystałem i miejsce pod mój basen rozporowy, przygotowałem z waszą pomocą.

10 lipca 2020

Moim zdaniem najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Ja wybrałam jacuzzi, ale zanim je kupiłam i zamontowałam, poprosiłam ich speców o pomoc i poradę. W przypadku tak dużych wydatków wolę zaufać specjalistom, którzy znają się na swojej robocie.

24 lipca 2020

Nie polecam podestu z desek. Ja tak zrobiłem tzn. palety, następnie wzmocnienie desek od dołu listwami montażowymi, na to od wierzchu płyta osb.Wynik: po nalaniu 16tys litrów wody nogi od basenu (stelaż) po prostu załamały płytę w tych miejscach. Całe szczęście, że podłoga od basenu się nie podarła. Obecnie jestem na etapie wypuszczania wody z basenu, potem muszę rozebrać podest 25m2 i myśleć co dalej.

Bestsellery
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 690,24 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy 549x122cm Bestway 56462 + Pompa + Pokrywa + WYSYŁKA GRATIS
Basen ogrodowy stelażowy 549x122cm Bestway 56462 + Pompa + Pokrywa + WYSYŁKA GRATIS
2 699,00 zł 1 999,00 zł 2 194,31 zł 1 625,20 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
3 200,00 zł 2 399,00 zł 2 601,63 zł 1 950,41 zł
szt.
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
24,99 zł 20,32 zł
szt.
Produkt dnia
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-102
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-102
179,00 zł 145,53 zł
szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
1 799,00 zł 1 599,00 zł 1 462,60 zł 1 300,00 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany różowy
Rowerek biegowy drewniany różowy
199,00 zł 161,79 zł
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
449,00 zł 299,00 zł 365,04 zł 243,09 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
339,00 zł 279,00 zł 275,61 zł 226,83 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany Szary
Rowerek biegowy drewniany Szary
199,00 zł 161,79 zł
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH
69,00 zł 56,10 zł
szt.
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
17,99 zł 14,63 zł
szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
499,00 zł 405,69 zł
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
309,00 zł 279,00 zł 251,22 zł 226,83 zł
szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
479,00 zł 389,43 zł
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
640,00 zł 599,00 zł 520,33 zł 486,99 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
819,00 zł 739,00 zł 665,85 zł 600,81 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
559,00 zł 449,00 zł 454,47 zł 365,04 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
559,00 zł 429,00 zł 454,47 zł 348,78 zł
szt.
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
159,00 zł 129,27 zł
szt.
Alkomat PRO X-5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 80szt. ustników
Alkomat PRO X-5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 80szt. ustników
449,00 zł 409,00 zł 365,04 zł 332,52 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
19,99 zł 12,49 zł 16,25 zł 10,15 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25% Zestaw 3 szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25% Zestaw 3 szt.
39,00 zł 35,00 zł 31,71 zł 28,46 zł
szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
719,00 zł 629,00 zł 584,55 zł 511,38 zł
szt.
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
179,00 zł 145,53 zł
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
610,00 zł 599,00 zł 495,93 zł 486,99 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
179,00 zł 145,53 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
3 200,00 zł 2 399,00 zł 2 601,63 zł 1 950,41 zł
szt.
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
739,00 zł 600,81 zł
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
699,00 zł 629,00 zł 568,29 zł 511,38 zł
szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
1 799,00 zł 1 549,00 zł 1 462,60 zł 1 259,35 zł
szt.
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
24,99 zł 20,32 zł
szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
549,00 zł 446,34 zł
szt.
 Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
559,00 zł 459,00 zł 454,47 zł 373,17 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
559,00 zł 399,00 zł 454,47 zł 324,39 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
499,00 zł 369,00 zł 405,69 zł 300,00 zł
szt.
Nowości

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl