Jak zadbać o samochód w ostrym słońcu?
Jak zadbać o samochód w ostrym słońcu?

Jak zadbać o samochód w ostrym słońcu?

W letnie, słoneczne dni samochód pozostawiony w pełnym słońcu przez dłuższy czas, jest narażony na różnego rodzaju uszkodzenia. Przede wszystkim cierpi lakier samochodu oraz akumulator. Często zdarza się, że niewielkie usterki mogą prowadzić do poważniejszych problemów z samochodem, których każdy kierowca wolałby uniknąć. Warto więc czasami zastanowić się, jak zadbać o swój samochód w ostrym słońcu?

ochrona lakieru przed słońcem 

Odpowiednie miejsce parkingowe.

Pierwsze co możemy zrobić, żeby zadbać o swój samochód w upalne dni, jest wybór odpowiedniego miejsca parkingowego. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście pozostawianie samochodu w garażu lub pod zadaszoną wiatą. Jednak jak wiadomo, nie każdy ma możliwość parkowania samochodu w zadaszonym miejscu, a co dopiero w garażu. Dlatego też warto wiedzieć jakie miejsce parkingowe wybrać, aby samochód zbytnio nie ucierpiał podczas słonecznych dni. Mieszkając w blokach przez kilka lub kilkanaście lat, możecie zaobserwować różne miejsca parkingowe pod chmurką i ocenić, jaki jest stopień nasłonecznienia danego miejsca. Wybierajcie miejsca parkingowe, które przez większość dnia pozostaną zacienione. Promienie słoneczne negatywnie wpływają na lakier samochodu, powodując jego blaknięcie, co również tyczy się plastikowych elementów wewnątrz i na zewnątrz oraz tapicerki. Dodatkowo pozostawianie samochodu w ostrym słońcu, bez jakichkolwiek zabezpieczeń, może też negatywnie wpłynąć na elektrykę w samochodzie. Nagrzane do temperatury 50 czy 60 stopni Celsjusza, układy elektryczne w samochodzie potrafią się szybciej zepsuć. Warto również określić przeznaczenie samochodu, jeżeli kupujemy kilkuletni samochód, żeby użytkować go przez kilka lat, następnie odsprzedać, należy wziąć pod uwagę, że jeśli nie zadbamy odpowiednio o kondycję lakieru, wówczas otrzymamy dużo niższą kwotę przy sprzedaży.

 

Sposoby na ochronę samochodu przed ostrym słońcem.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na ochronę samochodu pozostawianego w pełnym słońcu są ochronne maty na przednie szyby. Jest to w miarę skuteczny sposób, maty na przednią szybę świetnie odbijają promienie słoneczne, dzięki temu wnętrze pojazdu się nie nagrzewa, kokpit i tapicerka są chronione przed blaknięciem oraz zapobiegamy nadmiernemu nagrzaniu układu elektrycznego. Dodatkową zaletą maty ochronnej na przednią szybę, jest fakt, że można je wykorzystywać również zimą, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu na skrobaniu przedniej szyby.

mata na szybę

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie wnętrza samochodu jest stosowanie ciemnych rolet wewnętrznych, które dostępne są na każdą z szyb. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ takie rolety można wykorzystać również jako osłona przed słońcem w trasie. Dodatkowo rolety montowane są wewnątrz samochodu i w przeciwieństwie do mat ochronnych na przednią szybę, nie dostaną się w niepowołane ręce. Koszt tego typu zabezpieczenia również jest niewielki i dość skuteczny.

Mata na przednią szybę i rolety wewnętrzne to dobre i tanie sposób na zabezpieczenie wnętrza pojazdu przed ostrym słońcem, jednak stosując takie zabezpieczenia, lakier w dalszym ciągu jest narażony na negatywny wpływ promieni słonecznych.

 

Pokrowiec ochronny na lato.

Aby zapewnić najlepszą ochronę dla naszego samochodu podczas upalnych dni, warto pomyśleć nad zakupem pokrowca ochronnego lub pół pokrowca na samochód. Pokrowce na samochody królowały na parkingach w Polsce, już za czasów PRL-u, na dużych blokowiskach nie trudno było spotkać toporne plandeki wykonane z brezentu, które leżały na dużych fiatach, maluchach czy wartburgach. Wiadomo, że wciąż znajdziemy przeciwników używania pokrowców ochronnych na samochody, jednak, wbrew pozorom, jest to doskonały sposób na ochronę samochodu, szczególnie samochodu parkowanego w ostrym słońcu. Dzisiejsze pokrowce ochronne wykonywane są z lżejszych, bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów, które praktycznie w stu procentach chronią lakier i wnętrze samochodu przed promieniami słonecznymi i nie tylko. Samochód pozostawiany pod chmurką jest narażony na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, które negatywnie wpłyną na kondycję lakieru. Pomijając wspomniane wcześniej promienie słoneczne, wpływ na lakier samochodu mają ptasie odchody, pyłki, kurz i oczywiście deszcz. Inwestycja związana z zakupem pokrowca ochronnego okazać się może dobra, jeżeli wybierzemy odpowiedni pokrowiec. Na początek dokładnie sprawdźcie, z jakich materiałów wykonany jest pokrowiec ochronny. Ważne jest, aby pokrowiec ochronny na samochód, który będzie wykorzystywany latem, posiadał warstwę nieprzepuszczającą promieni UV. Kolejnym ważnym aspektem podczas wyboru pokrowca ochronnego na samochód, jest przepuszczalność powietrza. Pokrowiec musi oddychać. Latem nie wszystkie dni są słoneczne, zdarzają się dni deszczowe, po których w powietrzu jest sporo wilgoci. Jeżeli pokrowiec nie będzie odpowiednio wentylowany, na samochodzie szybko pojawią się ogniska korozji.

Można się sprzeczać co do używania pokrowców ochronnych, czy warto codziennie „ubierać” samochód w pokrowiec, czy zakup pokrowca ochronnego się opłaci? Nasza odpowiedź jest prosta. Jeżeli chcecie zadbać o swój samochód jak najlepiej, warto zainwestować w pokrowiec ochronny i poświęcić chwilę na jego montaż i demontaż. Szczególnie jeżeli samochód parkowany jest w niezadaszonym, nasłonecznionym miejscu oraz kiedy wiemy, że pozostawiamy samochód na dłuższy czas zaparkowany na zewnątrz. Zakup pokrowca ochronnego do ochrony samochodu przed ostrym słońcem, daje nam również możliwość zabezpieczenia samochodu przed innymi, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wykorzystali dany pokrowiec zimą. Jak widać, stosowanie pokrowca ochronnego na samochód niesie za sobą wiele korzyści, które w przyszłości zaowocują, chociażby mniejszym spadkiem wartości waszego samochodu.

pokrowiec ochronny na auto

 

Prewencyjna ochrona lakieru.

Na koniec dodamy, że wykorzystanie pokrowca ochronnego na samochód, czy maty na przednią szybę to doskonałe sposoby na zabezpieczenie samochodu, który jest narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jednak gdybyście chcieli jeszcze bardziej zadbać o kondycję lakieru waszego samochodu, warto prewencyjnie zabezpieczyć lakier, na przykład nakładając wosk samochodowy. Wiele osób spiera się na ten temat, powtarzając, że wosk samochodowy to duży wydatek. Nic bardziej mylnego. Lakier samochodu możecie zabezpieczyć, kupując wosk w spreju, za który nie zapłacicie więcej niż 50 złotych. Następnie wystarczy poświęcić około 20 minut na nałożenie powłoki woskowej i polerowanie. Dzięki takiemu działaniu lakier w samochodzie będzie prewencyjnie zabezpieczony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, nawet na kilka tygodni.

Produkt dnia
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE

599,00 zł

486,99 zł

szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023

449,00 zł

365,04 zł

Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2

749,00 zł

608,94 zł

Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl