Sprawdzone, domowe sposoby na kaca! 0
Kiedy kac jest największy? Sposób na kaca!

Sprawdzone, domowe sposoby na kaca!

Następnego dnia kac nie będzie aż tak silne, jeśli zastosujemy sprawdzone, domowe sposoby na kaca. Obserwując swój organizm, spostrzegamy zróżnicowaną tolerancję na alkohol. Niekiedy jesteśmy w stanie wypić spore ilości alkoholu, zachowując przy tym stosunkową trzeźwość nie wiedzieć czemu.

Przyjęło się mówić, że zależy to od dnia, lecz to enigmatyczne wytłumaczenie nie wyjaśnia zbyt wiele. Bez wątpienia naszą tolerancję na alkohol określa nasza waga, metabolizm, a także wszelkie zawiłe i złożone okoliczności konsumpcji. Natomiast determinuje go także rodzaj wypitego alkoholu. Bardzo często domowym nalewkom, upędzonym winom i wszelkim alkoholom produkcji własnej przypisuje się właśnie korzystne właściwość, pośród których jest także ta sprawiająca, że po wypiciu ich nie będziemy borykać się z kacem. Jak się okazuje, jest to bardziej złożone zagadnienie, a to czy dany trunek powstał w domowych warunkach, nie jest rozstrzygające.

 

Co się dzieje po wypiciu alkoholu?

Po spożyciu alkoholu około 25 procent alkoholu jest wchłaniane prosto z żołądka do krwiobiegu. 

Reszta jest głównie wchłaniana z jelita cienkiego. To, jak szybko wchłaniasz alkohol, zależy od kilku czynników, w tym:

  • stężenie alkoholu w napoju (napoje o wyższym stężeniu alkoholu są na ogół szybciej wchłaniane);
  • czy Twój napój jest gazowany (na przykład szampan wchłania się szybciej niż napoje niegazowane)
  • czy żołądek jest pełny, czy pusty (jedzenie spowalnia wchłanianie alkoholu)

Kiedy alkohol dostanie się do krwiobiegu, pozostaje w organizmie, dopóki nie zostanie przetworzony. Około 90-98% wypijanego alkoholu ulega rozkładowi w wątrobie. Pozostałe 2–10% alkoholu jest usuwane z moczem, wydychane przez płuca lub wydalane z potem.

 

Jak moja wątroba przetwarza alkohol?

Alkohol może być przetwarzany przez wątrobę na 2 sposoby. 

Większość alkoholu jest rozkładana lub metabolizowana przez enzym w komórkach wątroby znany jako dehydrogenaza alkoholowa (ADH). 

ADH rozkłada alkohol na aldehyd octowy, a następnie inny enzym, dehydrogenaza aldehydowa (ALDH), szybko rozkłada aldehyd octowy na octan. 

Octan jest dalej metabolizowany i ostatecznie opuszcza organizm w postaci dwutlenku węgla i wody.

Przeciętna osoba potrzebuje około godziny na przetworzenie 10 gramów alkoholu, co odpowiada ilości alkoholu w standardowym drinku. Jeśli więc pijesz alkohol szybciej niż organizm, jest w stanie go przetworzyć, poziom alkoholu we krwi będzie nadal wzrastał.

 

Co to jest aldehyd octowy i kwas octowy?

Aldehyd octowy w większości jest wytwarzany w wątrobie przez dehydrogenazę alkoholową (ADH) podczas metabolizmu etanolu. Polimorficzne warianty tych genów kodują enzymy o zmienionych właściwościach kinetycznych, a w patofizjologicznych skutkach tych wariantów może pośredniczyć gromadzenie się aldehydu octowego. 

Dwa dodatkowe szlaki wytwarzania aldehydu octowego to cytochrom P450 2E1 (CYP2E1) i katalaza. Podczas gdy ilość etanolu utlenionego przez te enzymy stanowi niewielką część całkowitego klirensu etanolu w organizmie, miejscowe tworzenie aldehydu octowego przez te enzymy może mieć ważne skutki. 

Dodatkowe źródła aldehydu octowego obejmują inne pomniejsze enzymy (syntaza tlenku azotu, inne cytochromy P450, reduktaza P450, oksydoreduktaza ksantynowa), a także szlaki nieenzymatyczne (tworzenie rodników hydroksyetylowych w wyniku reakcji etanolu z rodnikiem hydroksylowym, a następnie jego rozkład do aldehydu octowego). Aldehyd octowy może działać lokalnie (w komórkach go generujących) lub dostarczany do innych komórek przez krew, lub ślinę, bądź też poprzez dyfuzję ze światła przewodu pokarmowego. 

Ostatecznymi determinantami toksyczności aldehydu octowego są szybkości jego powstawania, szybkości utleniania i zdolność systemów komórkowych do zapobiegania lub naprawy skutków chemicznych aldehydu octowego (np. Tworzenie adduktów białkowych lub modyfikacja zasad kwasów nukleinowych) lub przez dyfuzję ze światła przewodu żołądkowo-jelitowego.

 

Objawy kaca. Dlaczego alkohol wywołuje kaca? Czy istnieją sprawdzone sposoby na kaca?

Kac albo tzw. syndrom dnia następnego to zespół dolegliwości, wynikających ze spożycia alkoholu, które dotknęły niemal każdego z nas. Jego najczęstszymi objawami są rzecz jasna: bóle głowy, wymioty, zwiększone pragnienie, zmęczenie, złe samopoczucie, niepewna koordynacja ruchowa i ogólne osłabienie organizmu. Otóż w alkoholu zawarte są tzw. kongenery, które powstały w wyniku fermentacji. Są to zanieczyszczenia, które znajdują się w cieczy i to od nich zależy jej smak i barwa.

One także przyczyniają się do nieprzyjemnych dolegliwości występujących u nas dzień po spożyciu alkoholu. Ilość kongenerów w danym trunku może być różna. Wiadome jest, że tym ciemniejsza barwa – tym jest ich więcej, a gdy jest ich więcej – kac jest silniejszy. Chcąc zminimalizować ryzyko kaca, przysparzającego duże nam duże dolegliwości, należy wybierać trunki o jak najjaśniejszej barwie. Rzecz jasna wybierając np. wódkę i spożywając ją w dużych ilościach, wcale nie sprawimy, że obudzimy się rano zdrowi i wypoczęci. Dlatego zawsze powinno mieć się baczenie na ilość wypijanego alkoholu.

 Objawy kaca - ból głowy - picie wody na kaca

fot. Objawy kaca - ból głowy - picie wody na kaca

 

Kiedy ból głowy i kac jest mniejszy? Sprawdzone, domowe sposoby na kaca, wchłanianie alkoholu!

 

Jednym z nadrzędnych skutków spożywania alkoholu jest odwodnienie. 

Pijąc go, sprawiamy, że nasze nerki nie funkcjonują prawidłowo, gdyż przestają wytwarzać wazopresynę tj. hormon antydiuretyczny. Odpowiada on za wchłanianie przez nerki wody, która transportowana jest do pęcherza w celu jej wydalenia. Tym samym pozbawiamy nasz organizm sporych ilości wody w organizmie niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, gdyż odwadniając się, zmniejsza się liczba takich składników jak: potas, magnez i sód. 

Sposób na kaca po imprezie w tym przypadku brzmi - pij duże ilości płynów, warto skorzystać z tabletek musujących. Możesz też pić soki owocowe, które uzupełnią witaminy w twoim organizmie. Twoje samopoczucie po tym się zmieni na lepsze. Musisz uzupełnić wypłukane przez alkohol witaminy z organizmu.

 

Kolejnym sposobem, mającym na celu uchronienie przed męczącym kacem jest: nie mieszaj! 

Jest to ogólna prawda, którą słyszy się od współtowarzyszy libacji alkoholowych, gdy tylko zapragniemy po wypiciu kilku piw, przestawić się na konsumpcję innego, mocniejszego alkoholu. Nie ma jednak znaczenia czy pijąc lżejsze alkohole, przechodzimy na te cięższe czy odwrotnie. Każda taka roszada naraża nas na większe upojenie, a tym samym na mocniejszego kaca.

Niebywale niebezpieczne w tym względzie są drinki, ponieważ to w nich, w zawartości jednej szklanki mogą być zmieszane dwa, trzy lub więcej rodzajów alkoholu. Kolorowe, ładnie udekorowane i wzbogacone o sok lub inne elementy upiększające smak mogą być niezwykle zdradliwe, gdyż będą jednocześnie delikatne w smaku i mocne, jeśli chodzi o dawkę alkoholową.

 

Być może to będzie dla Ciebie najlepszy sposób na kaca - poza chemicznym i biologicznym czynnikami potęgującymi syndrom kolejnego dnia, duży wpływ ma również nasz kondycja psychiczna. 

Bardzo ważne jest, w jakim stanie emocjonalnym się znajdujemy podczas spożywania trunków. Czy jest nam dobrze, czy źle, czy znajdujemy się pośród ludzi, budzących naszą sympatię, czy pijemy z radości, celebrując chwilę, czy po to, by złagodzić stres i negatywne odczucia? Gdy pijemy, aby ukrócić smutki, zmniejszamy czas, jaki potrzebny jest nam do osiągnięcia stanu nietrzeźwości i tym samym zwiększamy ryzyko kaca. Ponadto wszelkie negatywne odczucia psychiczne potęgują złą kondycję fizyczną, toteż dolegliwości na drugi dzień mogą być silniejsze.

Wszyscy znamy jednak przypadki osób, naszych współtowarzyszy alkoholowych spotkań, którzy ze względu na odziedziczone przez siebie tzw. korzystne geny, czy po prostu ze względu na swój szybki metabolizm, choćby mieli nie zastosować wszystkich powyższych rad, nigdy nie będą zmagali się z kacem - dla nich sposoby na kaca są zbędne. Liczba takich ludzi jest jednak mała, a fakt polegający na tym, że kac obchodzi się z nimi łaskawie lub wcale ich nie dotyczy, nie znaczy, że ich organizm nie jest narażony na różnorakie powikłania związane ze spożyciem alkoholu.

 

Domowe sposoby na kaca - po jakich trunkach jest mniejszy kac następnego dnia?

 

1. Czy kac spirytusie jest większy?

Jest to najmocniejszy pijalny rodzaj alkoholu, ale jednocześnie, ze względu na swoją klarowność, najmniej powodujący kaca. Wielokrotnie filtrowany i destylowany zawiera od 75 do 95 procent alkoholu. Stanowi on raczej główny składnik pod utworzenie innych, mniej procentowych trunków. Dopiero rozcieńczany i wzbogacany o aromaty staje się bardziej przyswajalny dla ludzkiego podniebienia. Najpowszechniejszym trunkiem powstałym na bazie spirytusu i bardzo prostym w samodzielnym stworzeniu jest cytrynówka.

 

2. Czy kac po wódce jest krótkotrwały?

Po spirytusie najczystszym alkoholem jest wódka. Zawiera ona około 40 procent alkoholu. Rzecz jasna, wszelkie sztuczne, smakowe dodatki, przekreślające jej czystość zwiększają ryzyko silnego kaca. Jednakże przy spożyciu czystej wódki owo ryzyko maleje, a kac będzie trwał krócej.

 

3. Jak długo się utrzymuje kac po ginie?

Jest to trunek, który powstaje w wyniku destylacji zacieru z dodatkiem jagód jałowca pospolitego. Dość często wzbogacany jest o zioła takie jak: lukrecja, anyż, kolendra, kminek, migdały lub anyż. Gin może zawierać od 35 do 60 procent alkoholu. Jest on głównym składnikiem wielu drinków i koktajli. Wiadomo, że mieszany z innymi, staje się mniej klarowny i tym samym może wywoływać większe dolegliwości dzień po jego spożyciu.

 

4. Dlaczego ciemne piwo powoduje większego kaca?

Każde piwo o ciemnym, ciemnobrązowym, a nawet czarnym zabarwieniu będzie wywoływało silniejsze objawy kaca. Są nimi takie piwa jak choćby ciemny lager lub porter bałtycki. Ich wyższa cena i bardziej kunsztowny smak niekoniecznie muszą oznaczać ich większą jakość od, chociażby jasny piw, jakie najczęściej piją Polacy. W myśl zasady: ciemniejsza barwa alkoholu = większy kac, ciemne piwa stanowią większe zagrożenie dla naszego samopoczucia na drugi dzień. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku piw istotna jest również ich jakość, wynikająca z procesu warzenia i to ona również determinuje siłę ewentualnego późniejszego kaca.

 

5. Jak wino wpływa na kaca?

Wino to napój alkoholowy, któremu w naszym powszechnym przekonaniu, najbliżej do natury. Zapewne dzieje się tak, przez nieodzowne skojarzenia z winogronem, z którego wino może powstać. Mówi się też o pozytywnych właściwościach wina związanych z poprawą krążenia, a także łatwo szafuje się określeniem „wino do obiadu na trawienie”. 

Bez wątpienia wino pite w małych ilościach nie przysporzy nam od razu kaca, a rzeczywiście może być korzystne dla organizmu. Jednakże, gdy wypijemy go za dużo, gdy upijemy się nim, a w dodatku, gdy będzie to wino kiepskiej jakości, to możemy już tylko odliczać godziny to potężnej erupcji kaca nazajutrz.

Sposoby na kaca - kieliszki z winem

Fot. Sposoby na kaca - kieliszki z winem

 

Jak widzisz, domowe sposoby na kaca istniały od zawsze, tylko nie każdy je znał. 

Szukasz dokładnego wirtualnego alkomatu online? Odwiedź stronę i uruchom aplikację na telefonie: alkomat online.

 

PRO X-5 PLUS

Na następny dzień po imprezie polecamy witaminę C. Pamiętajcie jednak, że spożycie witaminy C w zbyt dużej dawce nie jet wskazane.

Warto również pomyśleć o zakupie dokładnego alkomatu z platynowym, elektrochemicznym sensorem PRO X-5 PLUS

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 749,00 zł 690,24 zł 608,94 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
2 249,00 zł 2 199,00 zł 1 828,46 zł 1 787,80 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
499,00 zł 469,00 zł 405,69 zł 381,30 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
679,00 zł 659,00 zł 552,03 zł 535,77 zł
szt.
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
189,00 zł 149,00 zł 153,66 zł 121,14 zł
szt.
Produkt dnia
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
3 200,00 zł 2 799,00 zł 2 601,63 zł 2 275,61 zł
szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
309,00 zł 279,00 zł 251,22 zł 226,83 zł
szt.
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
610,00 zł 599,00 zł 495,93 zł 486,99 zł
szt.
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
199,00 zł 169,00 zł 161,79 zł 137,40 zł
szt.
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany różowy
Rowerek biegowy drewniany różowy
199,00 zł 139,00 zł 161,79 zł 113,01 zł
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
159,00 zł 129,00 zł 129,27 zł 104,88 zł
szt.
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
24,99 zł 20,32 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
559,00 zł 449,00 zł 454,47 zł 365,04 zł
szt.
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
299,00 zł 279,00 zł 243,09 zł 226,83 zł
szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH
69,00 zł 49,99 zł 56,10 zł 40,64 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
339,00 zł 299,00 zł 275,61 zł 243,09 zł
szt.
Osuszacz powietrza - pochłaniacz wilgoci BR-20C biały
Osuszacz powietrza - pochłaniacz wilgoci BR-20C biały
279,00 zł 239,00 zł 226,83 zł 194,31 zł
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
2 249,00 zł 2 199,00 zł 1 828,46 zł 1 787,80 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
szt.
Rowerek biegowy zielony RC-112
Rowerek biegowy zielony RC-112
129,00 zł 119,00 zł 104,88 zł 96,75 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany Szary
Rowerek biegowy drewniany Szary
199,00 zł 161,79 zł
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
24,99 zł 18,99 zł 20,32 zł 15,44 zł
szt.
Lampka LED PŁYWAJĄCA do basenu MULTIKOLOR Bestway 58419
Lampka LED PŁYWAJĄCA do basenu MULTIKOLOR Bestway 58419
69,00 zł 65,00 zł 56,10 zł 52,85 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
559,00 zł 429,00 zł 454,47 zł 348,78 zł
szt.
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
699,00 zł 629,00 zł 568,29 zł 511,38 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
19,99 zł 15,99 zł 16,25 zł 13,00 zł
szt.
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
189,00 zł 149,00 zł 153,66 zł 121,14 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
17,99 zł 9,99 zł 14,63 zł 8,12 zł
szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
479,00 zł 399,00 zł 389,43 zł 324,39 zł
szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
549,00 zł 499,00 zł 446,34 zł 405,69 zł
szt.
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
359,00 zł 310,00 zł 291,87 zł 252,03 zł
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
719,00 zł 629,00 zł 584,55 zł 511,38 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
559,00 zł 399,00 zł 454,47 zł 324,39 zł
szt.
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
219,00 zł 199,00 zł 178,05 zł 161,79 zł
szt.
 Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
559,00 zł 459,00 zł 454,47 zł 373,17 zł
szt.
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
739,00 zł 600,81 zł
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
819,00 zł 739,00 zł 665,85 zł 600,81 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
499,00 zł 389,00 zł 405,69 zł 316,26 zł
szt.
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
640,00 zł 599,00 zł 520,33 zł 486,99 zł
szt.
Nowości
Foam Free 1L ODPIENIACZ Basenów Wanien Spa Jaccuzi
Foam Free 1L ODPIENIACZ Basenów Wanien Spa Jaccuzi
69,00 zł 56,10 zł
szt.
Metal Free 1L Środek do usuwania żelaza w basenie
Metal Free 1L Środek do usuwania żelaza w basenie
59,00 zł 47,97 zł
szt.
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
299,00 zł 279,00 zł 243,09 zł 226,83 zł
szt.
Zestaw czyszczący do SPA Bestway 60310
Zestaw czyszczący do SPA Bestway 60310
79,00 zł 64,23 zł
szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl