Jakie są zalety tuneli foliowych?
Jakie są zalety tuneli foliowych?

Zalety tuneli foliowych

Poznaj podstawowe zalety tuneli foliowych, w uprawie roślin pod folią. Tunele foliowe stają się coraz bardziej popularne i zbierają coraz więcej pozytywnych recenzji. Czy słusznie? Cena tunelu foliowego jest niższa niż budowy szklarni, a zalety pozostają takie same: tunele zapewniają odpowiednią temperaturę, tworzą mikroklimat, chronią przed deszczem, gniciem, silnym wiatrem, chronią przed szkodnikami, są trwałe, łatwe i szybkie w montażu.

 

Jakie są zalety tuneli foliowych?

SPIS TREŚCI:
  1. Odpowiednia ilość ciepła i wilgoci zapewniają lepszy rozkwit roślin
  2. Konstrukcje tuneli foliowych są proste. Tworzą ją metalowe rurki lub rurki PCV
  3. Posiadanie tunelu foliowego to dodatkowo korzyści finansowe
  4. Ochrona roślin przed silnym wiatrem
  5. Osłona roślin przed nadmiernym nawodnieniem i gniciem
  6. Mikroklimat w tunelu maksymalnie wydłuża wegetację roślin
  7. Ochrona roślin przed niskimi temperaturami
  8. Ochrona upraw przed szkodnikami
  9. Łatwość montażu tunelu
  10. Mobilność konstrukcji — tunel można przenosić bez rozkręcania
  11. Duża trwałość dobrych jakościowo tuneli
  12. Konkurencyjna cena tuneli do cen szklarni

 

Przy zakupie tunelu na te szczegóły zwróć dużą uwagę ...

 

Odpowiednia ilość ciepła i wilgoci w tunelach foliowych

Duża zmienność warunków atmosferycznych w Polsce sprawia, że nasza roślinność narażona jest na nieoczekiwane zahamowania w procesie swojego rozkwitu. Jednak najgorsze, co może się z nią wydarzyć to gnicie lub usychanie, które definitywnie kończy ich żywot. Okres wegetacyjny w Polsce przypada raz do roku i trwa on od ostatnich wiosennych przymrozków aż do pierwszych przymrozków jesiennych. Średnia dobowa temperatura wynosi wtedy zazwyczaj około 5 stopni Celsjusza. Jest to czas, podczas którego rośliny otrzymują odpowiednią ilość ciepła i wilgoci, a te dwa czynniki gwarantują im najlepszy rozwój. Jednakże nie zawsze warunki pogodowe w okresie wegetacyjnym sprzyjają roślinom. Polska jako kraj leżący w klimacie umiarkowanym charakteryzuje się zmiennością temperatur. Nigdy nie jest pewne, jak długo potrwa zima i czy wystarczająco wcześnie przywita nas wiosna. Nie jest wiadome również to czy ilość opadów wystarczy, aby zapewnić roślinom odpowiednie nawodnienie. Z tych powodów ludzie pielęgnujący uprawy w swoich ogrodach mogą być narażeni na rozczarowania i straty. Frustrująca i nierówna walka z siłami przyrody może okazać się karkołomna i zupełnie zniechęcić do pielęgnacji roślin. Dlatego rozwiązaniem tych problemów były szklarnie, w których rośliny były skrzętnie chronione przed anomaliami pogodowymi. Dziś natomiast jeszcze prostszym sposobem na wydajną pielęgnację upraw, są tunele foliowe, które są coraz częściej kupowane przez Polaków.

 

Rys. Tunel foliowy dostępny w sklepie neomaniak.pl

Rys. Tunel foliowy 3X6 m - 18m2 dostępny w sklepie neomaniak.pl

 

Jakie są konstrukcje tuneli foliowych?

Konstrukcje tuneli foliowych nie są zbyt złożone. Tworzą ją metalowe rurki lub rurki PCV służące za szkielet pomieszczenia. Na całość naciągnięta jest folia pojedyncza lub podwójna, stanowiąca powłokę izolującą i separującą wnętrze. Optymalna wysokość tuneli wynosi 2 m. Jego szerokość wynosi najczęściej od 2,5 do 3 m. Odpowiednia wysokość tunelu sprawia, że każdy, kto w nim przebywa, ma możliwość wyprostowania się. W jego wnętrzu po bokach znajdują się grządki na uprawy, przedzielone zazwyczaj drewnianymi deskami. Pośrodku natomiast jest wydzielone miejsce do swobodnego przemieszczania się między uprawami. Wejście do tunelu drzwi rozsuwane na zamek błyskawiczny.

Konstrukcja tunelu foliowego

Rys. Metalowa konstrukcja tunelu foliowego

 

Jakie są korzyści z posiadania tunelu foliowego?

Zajmowanie się ogrodem niekoniecznie jest tylko rozrywką i hobby dla tych, którzy pragną odpocząć od swojej pracy zawodowej lub znajdują się na emeryturze. Pielęgnacja i uprawa roślin to też często sposób na zarobienie pieniędzy poprzez handel nimi na rynkach, bazarach i w sklepach. Tym szybsza, efektywniejsza i bardziej jakościowa pielęgnacja plonów — tym lepszy efekt finansowy. Każde straty w uprawach są zatem niemile widziane. Tunele mają przede wszystkim za zadanie zminimalizować ryzyko ich występowania. Tunele foliowe mają chronić uprawy, czyli rośliny i warzywa, przed niekorzystnymi dla nich warunkami atmosferycznymi, gdyż te mogą wpływać na niewielkie i kiepskie jakościowo plony.

 

warzywa z tunelu foliowego sprzedawane na bazarze

Fot. Warzywa z tunelu foliowego sprzedawane na bazarze

 

Ochrona przed wiatrem to kolejna z zalet posiadania tunelu foliowego

Okres wiosenny to najlepsze warunki do wegetacji roślin. W tym czasie częste występowanie wiatrów jest nieodłącznym czynnikiem, wynikającym ze strefy klimatycznej, w jakiej się znajdujemy. Zamknięta konstrukcja tuneli foliowych chroni rośliny przed silnym i porywistym wiatrem. Silny powiew może połamać i rozwiać zasadzone przez nas warzywa i rośliny.

 

Warzywa zniszczone przez silny wiatr

Fot. Warzywa uprawiane na polu zniszczone przez silny wiatr

 

Mocną stroną tuneli foliowych jest ochrona przed nadmiernym deszczem

Podczas okresu wegetacyjnego przez Polskę przepływają liczne prądy atmosferyczne, a wraz z nimi ulewne deszcze. Rzecz jasna z roku na rok susza jest coraz większym problemem dla środowiska, lecz jest ona spowodowana małą ilością deszczu w skali całego roku. Jednak wciąż mamy do czynienia z przypadkami, w których rośliny gniją i grzybieją od nadmiaru wody. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy w przeciągu zaledwie kilku dni opad deszczu jest na tyle obfity, że znacznie przekracza on nawet miesięczne zapotrzebowanie roślin na wodę. Wtedy w wyniku zbyt dużej wilgoci uprawy gniją i nie nadają się do użytku. Osłona roślin przez tunel foliowy pozwoli uniknąć nadmiernego nawodnienia gleby i gnicia przez to upraw.

 

Włoska kapusta zniszczona przez ulewny deszcz.

 Fot. Włoska kapusta zniszczona przez ulewny deszcz. 

 

Tunele foliowe tworzą korzystny mikroklimat dla upraw

Tunele foliowe poprzez mikroklimat maksymalnie wydłużają wegetację roślin. Mają zapewnić jak największe i jak najobfitsze plony. Izolacja, którą zapewnia przestrzeń tunelu, ma sprzyjać wytworzeniu się w nim swoistego mikroklimatu, ofiarującego uprawom ponadprzeciętne warunki do rozwijania się. Naturalna i otwarta przestrzeń dla roślin i warzyw rzecz jasna również im sprzyja, lecz w tym przypadku, zupełne zdanie się na czynniki pogodowe, tworzy jakiekolwiek ryzyko. Tunel to ryzyko stara się likwidować. Jego foliowa bariera przepuszcza do wnętrza promienie słoneczne, które dostarczają ciepło do gleby. Tym samym szczelniej się ono magazynuje i pozostaje w przestrzeni tunelu, zapewniając uprawom odpowiednią temperaturę, nawet gdy na zewnątrz zaczyna ona spadać. Dopiero gdy zimno zacznie doskwierać przez kilka dni, należy samodzielnie nagrzać wnętrze tunelu.

Schemat przepuszczanie promieni UV przez folię tunelu ogrodowego

Rys. Schemat przepuszczanie promieni UV przez folię tunelu ogrodowego

 

Ochrona przed zimnem to dobra strona tuneli foliowych

Niskie temperatury stanowią największe zagrożenie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania roślin. Mogą żyć tylko wtedy, gdy ich występowanie nie jest permanentne. Dlatego foliowa powłoka tunelu, poza przepuszczalnością ciepła do wnętrza i jego jednoczesnym magazynowaniem, chroni również od zimnego powietrza napływającego z zewnątrz. Oczywiście bardzo niskie temperatury, utrzymujące się przez dłuższy czas, naturalnie mogą sforsować foliowe zabezpieczenie tunelu i dotrzeć do jego wnętrza. Wtedy należy przedsięwziąć dodatkowe rozwiązania grzewcze.

 

Przymrozek w ogródku warzywnym

Fot. Przymrozek w ogródku warzywnym

 

Ochrona roślin przed szkodnikami

Zamknięta szczelnie powłoka tunelu foliowego zapewnia jeszcze jedno udogodnienie w przeciwieństwie do otwartych przydomowych ogródków. Tunel foliowy to zabezpieczenie przed owadami, insektami, bakteriami i ptactwem, które podżerają i dewastują uprawy. Szkodniki te mogą znacząco ograniczyć, a nawet unicestwić plony. Najbardziej uciążliwe dla roślin są: patogeny, agrofagi, ślimaki, krety, nornice oraz wrony. Strachy na wróble lub silne detergenty owadobójcze mogą nie wystarczyć w ich wyplenieniu. Bardzo często niezawodna okazuje się być fizyczna zapora, jaką zapewnia tunel foliowy. Zdecydowanie ogranicza ona ich ataki i zapewnia uprawom bezpieczeństwo.

 

Szkodniki ślimaki zjadają liście kapusty

Fot. Szkodniki ślimaki zjadają liście kapusty 

 

Łatwy montaż tunelu foliowego nie jest bez znaczenia

Foliowe tunele ogrodowe są skonstruowane z niewielkiej liczby elementów. Są nimi rurki metalowe lub te powstałe z tworzyw sztucznych. Tworzą one stelaż i zarazem szkielet całej konstrukcji. Pokryty jest najczęściej folią, która obtacza cały tunel. Montaż tunelu polega na połączeniu ze sobą elementów szkieletu i pokryciu go foliową powłoką.

 

Mobilność konstrukcji to mocna strona tunelu foliowego

Tunel foliowy nie musi być na stałe przytwierdzony do tego samego miejsca, do tej samej gleby. Jest on ruchomy – mobilny i można zmieniać jego umieszczenie wedle własnego uznania i wedle panujących warunków biologicznych. Tunel można również przenosić bez konieczności rozkręcania na mniejsze elementy. Nie trzeba zatem tracić czasu na każdorazowy montaż. Na jego łatwą mobilność składa się również fakt, dotyczący jego wagi. Jest on bowiem wyjątkowo lekki, gdyż każdy z tworzących go elementów waży zaledwie kilkadziesiąt lub kilkaset gramów.

 

Trwałość dobrej jakości tunelu to kolejny walor

Ta lekka, mało skomplikowana i zarazem mobilna konstrukcja wydaje się na pierwszy rzut oka być niezbyt solidnym tworem. Nic bardziej mylnego, tunele dobre jakościowo mimo niskiej wagi są bardzo trwałe. Często jest właśnie tak, że jeśli coś dużo nie waży, to wydaje się być liche i nietrwałe. Tymczasem w przypadku tuneli foliowych ta zależność nie znajduje potwierdzenia. Mogą być one wcale nie mniej trwałe od szklarni. Istotne jest tylko, to, aby elementy, z których są skonstruowane, były dobre jakościowo, a także, to, aby ich montaż był należycie przeprowadzony.

 

Konkurencyjna cena tuneli do cen szklarni

Tunele foliowe ogrodowe, jak na liczne udogodnienia, jakie ofiarowują, są stosunkowo niedrogie. Rzecz jasna tym większa jego powierzchnia, tym będzie on droższy. Ceny wahają się od 200 do 800 zł. Te najtańsze mają rozmiary: 2 metry szerokości i 3 długości. Tunele o długości 6 lub 8 metrów mogą kosztować około 600 - 800 złotych. Co ważne — w przypadku ubytku pewnych materiałów, czy też niszczenia się ich w procesie eksploatacji, elementy zamienne są rzecz jasna również względnie tanie. Podsumowując, cena tuneli foliowych jest dużo niższa niż cena wybudowania szklarni. Plony uzyskane ze szklarni i tunelu foliowego będą jednakowe.

 

Tunele foliowe w cenach niższych niż myślisz, kupisz na neomaniak.pl

Bestsellery
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Produkt dnia
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2

749,00 zł

608,94 zł

Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032

499,00 zł

405,69 zł

Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

1 199,00 zł

974,80 zł

Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023

449,00 zł

365,04 zł

 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000

899,00 zł

730,89 zł

szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

599,00 zł

486,99 zł

szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl