Basenowe pompy filtracyjne, ich rodzaje i zastosowanie w basenach ogrodowych. 0
Basenowe pompy filtracyjne, ich rodzaje i zastosowanie w basenach ogrodowych.

Basenowe pompy filtracyjne, ich rodzaje i zastosowanie w basenach ogrodowych.

Każdy basen ogrodowy, zarówno duży, wkopany w ziemię, jak i mniejsze rozporowe czy stelażowe baseny ogrodowe, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Żeby zadbać o swój basen ogrodowy, należy wyposażyć go w odpowiedni system filtracji wody. Woda basenowa bez filtracji, bardzo szybko, nie będzie nadawać się do kąpieli. Dlatego właśnie, każdy basen ogrodowy powinien być wyposażony w odpowiednią pompę, dopasowaną do rodzaju i wielkości basenu oraz odpowiedni filtr. Taki osprzęt basenu, odpowiednio dobrany, oczyszcza basen ogrodowy w około 80 procentach, reszta zostaje po stronie środków chemii basenowej do oczyszczania wody. Jeżeli posiadacz basenu będzie chciał jeszcze bardziej usprawnić system oczyszczania wody basenowej, warto dokupić do zestawu wielofunkcyjny skimmer basenowy. Przede wszystkim warto zadbać, aby system filtracji basenu ogrodowego był wydajny, efektywny i dopasowany do wielkości naszego basenu ogrodowego.

 

Jak wybrać pompę basenową?

Przymierzając się do zakupu pompy filtracyjnej do swojego basenu ogrodowego, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Na początek należy sprawdzić wydajność pompy, która jest zwykle podawana w litrach wody na godzinę pracy, plus prędkość przepływu wody przez urządzenie. Jeżeli określimy dokładną pojemność swojego basenu ogrodowego, będzie nam łatwiej dostosować do niego odpowiednią pompę. Wtedy z łatwością przeliczymy czas, jaki będzie potrzebny, aby przefiltrowana została cała woda w basenie. Zakłada się, że dobrze dobrana pompa do basenu ogrodowego, powinna przefiltrować całą wodę basenową około trzech razy w ciągu doby. Dobra pompa filtrująca do basenu ogrodowego nie powinna być, jedynie wydaja, ale również wytrzymała. Jak długo posłuży nam dany sprzęt, w dużej mierze zależy od materiałów, z jakich wykonana jest pompa. Nowsze modele posiadają polipropylenową powłokę na obudowie oraz gumowe elementy w wirniku, które lepiej znoszą dostające się zanieczyszczenia. Hałas, jaki generuje pompa filtrująca, również ma duże znaczenie dla użytkowników basenu. Przed zakupem warto zainteresować się tematem i dowiedzieć, na jakim poziomie wybrany przez nas model generuje hałas. Żadna pompa filtrująca, nie będzie kompletna bez odpowiednio dobranego do niej filtra. Filtr, jaki zostanie zastosowany, jest już indywidualnym wyborem właściciela basenu ogrodowego. Na rynku dostępne są pompy wyposażone w wymienne wkłady kartuszowe czy papierowe oraz pompy piaskowe.

Pompa do basenu

 

Jaki filtr wybrać?

Bez względu na to, jaki basen ogrodowy posiadamy, każdy musi posiadać odpowiedni system filtracji. Bez tego, nie będziemy w stanie utrzymać krystalicznie czystej wody w naszym basenie ogrodowym. Im więcej użytkowników basenu ogrodowego, tym więcej drobnych zanieczyszczeń pozostawać będzie w wodzie basenowej. Ludzki naskórek, włoski, resztki kosmetyków, owady, pyłki itp. to wszystko w znaczny sposób zanieczyszcza wodę w naszych basenach ogrodowych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego filtru basenowego możemy w łatwy sposób pozbyć się tego typu zanieczyszczeń z basenów ogrodowych. Jaki filtr wybrać, aby woda w naszym basenie była zawsze czysta?

Filtr basenowy

 

Rodzaje filtrów basenowych.

Najpopularniejszym wyborem, szczególnie do mniejszych, stelażowych basenów ogrodowych lub rozporowych basenów ogrodowych, są filtry kartuszowe lub papierowe. Oczywiście każdy rodzaj filtracji ma swoje zalety, jak i wady. W przypadku filtrów kartuszowych, ich podstawową zaletą jest sposób cyrkulacji wody, która nie opiera się na płukaniu wstecznym, zanieczyszczenia z filtra możemy usuwać na bieżąco, a ich cena jest stosunkowo niska. Wadą tych filtrów jest niska wydajność, ich obsługa zajmuje dość sporo czasu, należy je często czyścić, a po kilku cyklach filtracyjnych trzeba wymienić filtr na nowy. Na szczęście, nowe filtry kartuszowe kosztują niewiele.

Innym powszechnie wykorzystywanym filtrem, szczególnie w większych basenach ogrodowych, jest filtr piaskowy. Tego typu filtry są zdecydowanie bardziej skuteczne i wydajniejsze, od filtrów kartuszowych. Składają się z pompy ssąco - tłoczącej i zbiornika na piasek kwarcowy, który w tym przypadku pełni rolę filtra. Działa to na zasadzie, doprowadzenia przez pompę wody z basenu do filtra i pod ciśnieniem tłoczy ją przez piasek, w którym zbiera się cały niechciany brud. Do tego typu pompy można zastosować również filtr w postaci szklanego granulatu, który jest jeszcze bardziej wydany niż piasek kwarcowy. Posiada również lepsze właściwości oczyszczające wodę basenową, jednak szkło jest zdecydowanie droższe od piasku kwarcowego. Piasek kwarcowy w tego typu filtrach należy regularnie płukać, co zajmuje tylko chwilę. W przeciwieństwie do filtrów kartuszowych piasek kwarcowy nie traci swoich właściwości oczyszczających wodę basenową. Odpowiednio wykorzystywany filtr piaskowy, może spokojnie działać przez około dwa sezony, po tym czasie należy go jednak wymienić.

 

Jak przebiega filtracja wody basenowej?

Czysta woda w basenie ogrodowym to zasługa zarówno pompy i filtra, jak i stosowaniu dodatkowych środków chemii basenowej. Musimy przez cały czas mieć na uwadze fakt, że basen ogrodowy tak naprawdę przez cały czas jest narażony na zanieczyszczenia, nawet kiedy jest nieużytkowany. Do wody może dostać się kurz, pyłki, owady itp. Dodatkowo woda narażona jest na innego rodzaju zanieczyszczenia. Właśnie do usuwania tego typu zanieczyszczeń, niezbędny jest nam odpowiedni zestaw pompy i filtra basenowego. Jak sami możemy łatwo zauważyć, wydajność systemu filtracyjnego w naszym basenie ogrodowym, ma bezpośredni wpływ na jakość i czystość wody basenowej.

Filtracja wody basenowej polega wymuszeniu przez pompę ruchu wody, która zostaje dostarczona do filtra, gdzie zanieczyszczenia zostają zatrzymane. Przez takie działanie filtry w pompach basenowych, muszą być regularnie sprawdzane i oczyszczane, jeżeli będą tego wymagały, muszą zostać wymienione. Oczyszczona, przefiltrowana woda wraca do basenu, gdzie poddawana jest zwykle kolejnym zabiegom oczyszczania, takim jak dezynfekcja, przy użyciu tabletek na bazie chloru.

Filtrowanie wody basenowej jest świetną metodą na pozbycie się drobnych zanieczyszczeń z naszego basenu ogrodowego. Jednak oprócz tego, musimy pamiętać o regularnej pielęgnacji basenu ogrodowego, w tym, odkurzaniu dna i ścianek, dezynfekcji wody, kontroli poziomu pH wody oraz chloru w basenie. Jeżeli wszystkie te działania połączone będą z odpowiednim systemem filtracji wody, będziemy mogli cieszyć się krystalicznie czystą wodą przez cały sezon kąpielowy. Tym samym zapewnimy komfort pływania w czystej wodzie wszystkim użytkownikom basenu ogrodowego.

Wybranie odpowiedniego systemu filtracji wody w basenie ogrodowym, jest niezmiernie ważnym elementem. Dobranie wydajnej pompy basenowej zdecydowanie przyspieszy proces filtracji wody w naszym przydomowym akwenie i zwiększy skuteczność jej oczyszczania. W zależności od tego, jaki basen ogrodowy posiadamy, dobierzemy najlepszą pompę basenową. Jeśli w naszym ogrodzie stoi niewielki rozporowy basen ogrodowy, powinna wystarczyć zwykła pompa z filtrem kartuszowym lub papierowym. Tego typu pompy, często dodawane są do zestawu, razem z basenem. Posiadacze stelażowych basenów ogrodowych również mogą wykorzystywać tego typu, zwykłe pompy z filtrem kartuszowym, dostępne w zestawie, jednak zalecalibyśmy dokupienie pompy z filtrem piaskowym, która znacznie poprawi jakość wody w basenie ogrodowym, co za tym idzie, zwiększy komfort jego użytkowania.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl