Baseny ogrodowe od A do Z
Baseny ogrodowe od A do Z

Baseny ogrodowe do A do Z

Kiedy myślimy o przyjemnych aktywnościach, jakie możemy wykonywać w obrębie swojego domu, to często przychodzą nam na myśli takie zajęcia, które nie kojarzą się ze zbyt dużym wysiłkiem fizycznym. Najczęściej są nimi: oglądanie telewizji, czytanie książek, korzystanie z Internetu lub granie w gry planszowe.

Dość często w naszym powszechnym mniemaniu zakorzeniło się myślenie, polegające na tym, że czas spędzony w domu traktujemy albo jako czas stracony, albo jako ten wypełniony czynnościami, które mają nam pomóc zregenerować się przed pójściem do pracy lub szkoły.

Chemia do basenu

Baseny ogrodowe a pandemia

Aktualna sytuacja, związana z pandemią, wymagająca od nas znacznie częstszego siedzenia w domu, musi wymóc na nas pewną weryfikację naszych dotychczasowych domowych przyzwyczajeń. Otóż wypoczynek w domu również może być aktywny. Można nawet stwierdzić, że w przypadku zamkniętych siłowni i basenów nie ma innego wyjścia, jak właśnie tworzenie sobie warunków do rekompensowania tych braków. Wielu ludzi zaczęło się zaopatrywać w sprzęty sportowe takie jak: maty do ćwiczeń, hantle, gumy, rowery stacjonarne lub też byli oni w stanie urządzić swoją własną siłownię w jednym ze swoich pomieszczeń. Natomiast pomysłem, który może być niezwykle trafiony dla tych, którzy posiadają, chociażby kawałek przydomowej działki, będzie zaopatrzenie się we własny basen ogrodowy. Chyba nic nie zapewnia takiego połączenia relaksu i wysiłku fizycznego jak spędzanie czasu w wodzie. W tym artykule zostanie opisane wszystko, co trzeba wiedzieć o basenach ogrodowych.

 

Czy warto posiadać basen ogrodowy?

Dom z basenem przez wiele lat kojarzył się z luksusem, fanaberią i z wystawnym życiem jego właściciela. Tymczasem aktualne rozwiązania i dzisiejsza szeroka podaż na rynku sprawiają, że jedynym wymogiem, jaki trzeba spełnić, żeby móc korzystać z basenu ogrodowego jest posiadanie choćby niewielkiego terenu działki. Bez względu na to, na jaki rodzaj basenu ogrodowego się zdecydujemy, to finalnie będziemy mogli korzystać z orzeźwiająco przyjemnej wody, a to jest przecież jego głównym założeniem. Basen ma dać nam chwile wytchnienia w upalne dni. Możemy w nim spędzać czas aktywnie – pływając, uprawiając sporty, ćwicząc albo wypoczywając na materacu, z książką w ręku lub po prostu nieruchomo leżąc.

 

Pool party

Ponadto, gdy posiadamy basen ogrodowy, każde organizowane przez nas przyjęcie, impreza rodzinna czy jakakolwiek uroczystość może być wzbogacona o te nie byle jakie atrakcje, jakie może on nam zaoferować. Tzw. pool party, czyli imprezy odbywające się w basenie najpierw obserwowaliśmy jedynie w amerykańskich filmach o tamtejszej młodzieży, aby potem nagle spostrzec, że taki zwyczaj mocno zakorzenił się również w naszym kraju i absolutnie nie musi on dotyczyć jedynie młodocianych.

 

Samowystarczalność

Gdy tylko w Polsce temperatura osiągnie około 30 stopni Celsjusza, to nasi rodacy zaczynają rozglądać się za wszelkimi możliwościami, ochłodzenia się w przyjemnie zimnej wodzie. Widok przepełnionych parkingów przy dzikich kąpieliskach, basenach czy innych zbiornikach wodnych nie pozostawia złudzeń. Polacy przepadają za kąpaniem się w wodzie podczas letnich upałów. Bez wątpienia uciecha z wody jest niemała, gdy zażywamy jej w otoczeniu lasu lub gdy zbiornik wody jest na tyle rozległy, że umożliwia nam pływanie na dalekie dystanse. Natomiast zakup własnego basenu ogrodowego sprawi, że będziemy przede wszystkim samowystarczalni. Będziemy mogli korzystać z niego, kiedy tylko chcemy i z wybranymi przez nas osobami. Gdy zainwestujemy w niego nieco więcej pieniędzy, to jego rozmiar wcale nie musi nas ograniczać, gdybyśmy na przykład lubili intensywnie pływać.

 

Basen ogrodowy i bezpieczeństwo

Posiadając własny basen ogrodowy, to my stajemy się jego gospodarzem, ale także my odpowiadamy za jego pielęgnację i kontrolowanie tego, aby spełniał on wszelkie warunki higieny. Bez względu na to, czy jesteśmy właścicielami basenu dmuchanego, rozporowego, czy betonowego basenu wkopanego, to jesteśmy zobowiązani o niego dbać, czy to wymieniając wodę, czy stosując do wody środki chemiczne czy też wyławiając z niego liście. Jeżeli sumienne i umiejętnie o niego dbamy, to zyskujemy pewność co do jego bezpieczeństwa. Wtedy sami najlepiej wiemy, jak bardzo jest wypielęgnowany. W końcu spędzamy w nim czas również z najbliższymi, a już na pewno z tymi, których chcielibyśmy w nim widzieć.

 

Wpływ basenu ogrodowego na zdrowie

Jak wyżej wspomnieliśmy – z basenu ogrodowego możemy korzystać zarówno poprzez wypoczynek jak i aktywność fizyczną. Naturalnie to właśnie ruch jest niezwykle zdrowy dla naszego ciała i duszy. Każda forma mądrej i dostosowanej do naszych możliwości aktywności ruchowej jest dla nas bardzo korzystna. Basen ogrodowy jak najbardziej daje ku temu dodatkowe możliwości. Gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, możemy oddać się pływaniu, a gdy powierzchnia naszego basenu nie jest na tyle duża, to bez problemu możemy wykonywać wiele innych ćwiczeń ruchowych, które doskonale sprawdzają się w wodzie. Coraz większą popularność zyskuje bowiem aqua aerobic i aquacycling. Zgłębiając nowe metody treningowe, możemy skutecznie zadbać o swoją sylwetkę. A to wszystko w otoczeniu przyjemnie chłodzącej nas wody.

Wracając do tematu pływania w basenie ogrodowym.

Jeśli tylko posiadamy na tyle duży basen, by móc w nim pływać to automatycznie dajemy sobie szansę na doskonałą profilaktykę korekcyjną dla swojego kręgosłupa. Od lat specjaliści wymieniają pływanie jako świetny sposób na radzenie sobie z problemami, dotyczącymi krzywej postawy pleców. Jest to częste zalecenie lekarskie szczególnie dla wchodzących w fazę dojrzewania nastolatków. Ponadto pływanie może doskonale poprawić muskulaturę bez obciążania stawów, o które oskarża się m.in. ćwiczenia na siłowni.

Baseny ogrodowe również dla seniorów

Skoro mowa o pozytywnym wpływie basenu ogrodowego na młodych ludzi, to w ramach kontry należy wspomnieć też o tym, jak pomocny może on być dla starszych. Wszelka rehabilitacja, czy dochodzenie do siebie po operacjach i ciężkich urazach mogą odbywać się właśnie w wodzie. Nie trzeba umieć pływać, aby dbać o swoje ciało. Nawet najprostsze ćwiczenia, wykonywane umiejętnie i regularnie mogą w dalszej perspektywie pomóc powrócić nam po odniesionej kontuzji i ograniczyć ryzyko jej dalszego wystąpienia. Otoczenie wody sprawa też, że ćwiczenia wykonywanie w wodzie znacznie mniej męczą niż gdyby wykonywać je na lądzie. Dzięki temu są znacznie przyjemniejsze.

 

Rodzaje basenów ogrodowych

Zdecydowanie się na konkretny rodzaj basenu ogrodowego jest niezwykle istotne. Nie każdy typ basenu umożliwi wszystko to, co można wykonywać w wodzie. W niewielkim dmuchanym basenie nie będziemy mogli pływać i spędzać w nim chwil z dużą liczbą znajomych. Możliwe nawet, że nie zmieścimy do niego nawet materaca. Dlatego przed zainwestowaniem w basen ogrodowy powinno się jasno określić swoje oczekiwania i wykalkulować, jak dużo pieniędzy jesteśmy w stanie na niego wydać. Nie byle jakie znaczenie ma też, powierzchnia naszej działki.

 

Baseny ogrodowe dmuchane

Jest to rodzaj basenu ogrodowego, który kosztuje najmniej, a także nie potrzeba do niego dużej działki. Taki basen możemy umieścić, gdziekolwiek chcemy. Baseny dmuchane są zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem. Są mobilne, lekkie, można jest łatwo napompować i przede wszystkim materiał, z którego są wykonane, wcale nie musi być tak bardzo narażony na uszkodzenia i przebicia. Należy pamiętać, że nie jest on cienki jak balon. Byle zetknięcie się z ostrą krawędzią lub ostrym przedmiotem nie sprawi, że zostanie on nieodwracalnie popsuty. Ponadto wypompowując z niego powietrze, możemy złożyć go tak, że będzie zajmował on tyle samo miejsca co choćby złożona na cztery grubsza bluza czy ręcznik. Pompuje się go natomiast tak samo ławo, jak piłkę lub materac. Nawet korzystając z ręcznej pompki, nie powinniśmy mieć trudności z szybkim wypełnieniem go powietrzem.

 

Baseny rozporowe

Są to baseny, które cieszą się coraz większą popularnością. Podobnie, jak baseny dmuchane, są one mobilne, nie zajmują dużej przestrzeni, są łatwe w montażu i można je kupić za niewielką cenę. Najtańsze baseny rozporowe można dostać już za około 30 złotych. Ktoś, kto nie zna się na basenach ogrodowych, może pomylić je z basenami dmuchanymi, ponieważ również wykonane są ze sztucznego tworzywa (najczęściej PCV), a jego ścianki również są nadmuchiwane. Z tym że są one grubsze i kilku warstwowe. Mało tego - baseny rozporowe funkcjonują zupełnie na innej zasadzie. Oparte są one na ciśnieniu wody, która dostając się do wnętrza basenu, napiera na jego ściany i tworzy okrągły kształt sztywnej konstrukcji. Dno basenu rozporowego jest też dodatkowo wzmocnione o kolejną powłokę chroniącą. Jego dodatkową dogodnością jest możliwość podłączenia pompy filtracyjnej, która znacznie poprawia czystość wody. Baseny rozporowe zapewniają doskonałą rozrywkę dla dzieci i dorosłych. Największe baseny rozporowe służą nawet do swobodnego pływania i nurkowania.

 

Basen stelażowy

Ich konstrukcja jest już zdecydowanie odmienna od tej, która dotyczyła wymienionych wcześniej dwóch rodzajów basenów. Żaden jego element nie wymaga pompowania, a jego budowa jest już trochę bardziej wymagającym zajęciem. Natomiast efekt całego montażu jest także znacznie bardziej pokaźny.

Baseny stelażowe można śmiało zaliczyć do dużych. Największe z nich kosztują nawet 7 tysięcy złotych, a ich pojemność może wynosić nawet około 60 tysięcy litrów. Jego ściany wzmocnione są o stalowy stelaż, złożony z rurek. To właściwie na nich opiera się stabilność całej konstrukcji. Aby móc cieszyć się z basenu stelażowego w swoim ogródku należy dokładnie zapoznać się z instrukcją, która krok po kroku prowadzi nas przez etap montażu. Najpierw trzeba dobrze wybrać miejsce, w którym będzie się on znajdował. Dobrze jest, jak wokół basenu znajduje się klika metrów wolnej przestrzeni.

Ponadto wokół basenu nie powinny rzecz jasna znajdować się żadne kable bądź urządzenia elektryczne. Bliska obecność drzew również nie jest mile widziana, ponieważ spadające z nich liście mogłyby trafiać do wody. Podłoże, na którym ma być zainstalowany basen stelażowy, musi być bardzo równe i nie mogą znajdować się na nim kamienie, patyki lub jakiekolwiek śmieci. Jest to bardzo ważne, gdyż każda nierówność terenu, może skutkować pochyłością całej konstrukcji. Pochyłość natomiast wiąże się za nierównomiernym naciskiem na dany fragment ścian, a to może spowodować niszczenie się stelaża basenu. Wodę do basenu wlewa się dopiero, gdy teren będzie wypoziomowany.

Pod basen trzeba podłożyć matę izolującą ją od gleby. Montaż polega przede wszystkim na łączeniu ze sobą dwóch rodzajów rurek tj. cieńszych z grubszymi. Należy odpowiednio umieścić je w kieszeniach ścian basenu. Jedne kieszenie będą poziome, a drugie pionowe. Gdy stelaż jest już gotowy, to powinniśmy przystąpić do nalewania wody. Gdy jej poziom osiągnie około 3 cm, powinno się wygładzić wszelkie zagniecenia na tworzywie dna basenu. Dopiero, wtedy gdy jest ono gładkie, można napełniać wodę dalej.

 

Baseny kanadyjskie

Są to baseny, za które również można zapłacić stosunkowo niewiele pieniędzy. Tak samo, jak wymienione wyżej przykłady, są one łatwe w montażu i demontażu oraz cechuje je mobilność. Baseny kanadyjskie są jednak znacznie trwalsze, ponieważ jego ściany tworzy kilkadziesiąt, połączonych ze sobą poprzez stelaż, elementów stalowej blachy. Bywa, że fragmenty stali różnią się wytrzymałością, w zależności od tego, jakiej produkcji jest dany basen. Czasem są one fosforyzowane, cynkowane, pokryte dodatkową warstwą poliestru.

Niekiedy też blaszane elementy są faliste. Każdy z tych niuansów ma na celu zwiększenie odporności ścian basenu na wszelkie zagrożenia i psucie się. Wnętrze basenu natomiast pokryte jest uszczelniającą folią, która najczęściej jest nieco grubsza, chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz nie koliduje z wprowadzaną do wody chemią basenową. Baseny kanadyjskie mogą być instalowane poprzez wkopanie je w grunt. Wymaga to jednak grubszej warstwy blachy w ścianach basenu, a także mocniejszej folii pokrywającej jego dno. Pielęgnacja każdego basenu w modelu kanadyjskim, rzecz jasna poza standardowymi czynnościami tj. wymianą wody i stosowaniem chemii basenowej, wymaga również wymiany folii pokrywającej nieckę basenu. Jest ona szczególnie narażona na tarcia, wobec czego łatwo się zużywa.

 

Baseny poliestrowe

Rozwiązanie polegające na budowie basenu poliestrowego wydaje się bardzo sprytnym posunięciem. Dlaczego? Jego montaż wcale nie musi być niezwykle pracochłonny, a finalny efekt jest prawie taki sam jak przypadku dużego basenu wkopanego. Jednakże, aby zainstalować w swoim ogrodzie basen poliestrowy, również trzeba wyżłobić dla niego miejsce w gruncie. Różnica polega na tym, że gdy już tego dokonamy, to pozostaje nam jedynie włożenie do dziury poliestrowej uformowanej niecki basenu. Zatem całe dno basenu, jak i jego ściany są już gotowe i prezentują się jak nieco większa wanienka.

Rzecz jasna ich trwałość w porównaniu z basenami wkopanymi jest mniejsza. Mimo to basen poliestrowy cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Dzieje się tak z racji tego, że jego instalacja jest znacznie mniej pracochłonna. Rozważając oferty basenów poliestrowych, można też swobodnie dobrać jego wielkość. Nie musimy sobie jej wyobrażać tak jak w przypadku basenów stelażowych czy rozporowych. Po prostu kupujemy gotową nieckę, po czym pozostaje nam już tylko wybrać dla niej dobre miejsce i zacząć kopać.

 

Betonowe baseny wkopane

Budowa basenu betonowego (wkopanego) jest już dużym budowlanym przedsięwzięciem. Rzecz jasna dużym w porównaniu do innych przedsięwzięć, jakie można dokonywać na swojej przydomowej działce. Z pewnością nie można nazwać tego instalacją albo montażem. Taką budowę trzeba dobrze rozplanować. Powinno się postępować zgodnie ze sztuką budowlaną. Nie zaszkodzi też dodatkowa para rąk do pomocy. Niezwykle istotna jest także kwestia kosztów takiej inwestycji. Wahają się one od 35 do 40 tysięcy złotych.

Dalsze koszty jego utrzymania natomiast wynoszą od 1 do 5 tysięcy złotych. One zaś zależą od tego, jaki system ogrzewania basenu wybierzemy. Możliwe są trzy warianty: ogrzewanie gazowe, elektryczne oraz słoneczne. Budowa basenu wkopanego jest nie lada przedsięwzięciem, lecz wymaga ono odpowiedniego pozwolenia tylko wtedy, gdy jego powierzchnia całkowita basenu wynosi więcej niż 50 m2. Zaprojektowanie kształtu basenu, jak i wybór materiału tworzącego jego nieckę pozostaje już jedynie w naszej gestii. Sami możemy dobrać wszelkie szczegóły składające się na jego finalny wygląd. Dalsze zabiegi ochronne i pielęgnacyjne postawionego już na naszej posesji basenu wkopanego, są też bardziej zaawansowane.

Przed rozpoczęciem budowy basenu trzeba również dobrze sprawdzić stan gruntu, na jakim ma on powstać. Największym zagrożeniem byłyby wody gruntowe. Ich napotkanie mogłoby obrócić całą budowę w ruinę. Bywa też, że głębokie wkopanie się w ziemię może sprawić, że bezpieczeństwo i trwałość znajdujących się na działce innych obiektów może się osłabić. Należy również wybrać miejsce, które jest odkryte, tak by promienie słoneczne miały do niego częsty dostęp. Na etapie wkopu w grunt wiele zależy od tego, jak głęboki i jak rozległy ma on być. Przede wszystkim to określa całościowe koszty inwestycji.

 

Kiedy najlepiej kupić basen ogrodowy?

Ciężar naszych rozmyślań i rozterek związanych z zakupem basenu ogrodowego wiąże się rzecz jasna z tym, jaki konkretnie rodzaj nasz interesuje. Tym większa inwestycja – tym solidniej będziemy musieli się na nią zastanowić i tym więcej czasu będziemy musieli poświęcać na utrzymanie i pielęgnację naszego przyszłego basenu. Podczas takich rozważań należy wziąć pod lupę wszelkie składowe takie jak: nasze zarobki, teren przydomowej działki, liczba potencjalnych chętnych na korzystanie z basenu, nasz stan zdrowia, a także nasz czas wolny. Gdy po obfitych przemyśleniach zechcemy podjąć się budowy czy też instalacji basenu ogrodowego, to bez względu na typ basenu, na jaki się zdecydujemy, ważny będzie moment, w którym zechcemy rozpocząć prace. Naturalnie służyć będzie on nam w ciepłe dni, dlatego projektujemy go z myślą o okresie wiosenno-letnim. Natomiast niekoniecznie musi opłacać się, aby stawiać go właśnie wtedy. Można to zaplanować wcześniej i może być to dla nas korzystniejsze finansowo.

 

Baseny ogrodowe po sezonie. Jesień?

Wielu użytkowników basenów ogrodowych twierdzi, że najlepszym okresem na ich zakup jest tzw. czas poza sezonem. Chodzi o jesień i zimę. Wiadomo jednak, że zimą wszelkie przedsięwzięcia budowlane są bardzo niepewne a czasami wręcz niewskazane. Dlatego też jesień jawi się jako bardzo dogodny czas na sprawienie sobie basenu ogrodowego. Jest ku temu kilka powodów. Pierwszym jest większa dyspozycyjność firm budowlanych w tym okresie. Musi nam na tym zależeć rzecz jasna wtedy, gdy typ basenu, na który się zdecydujemy, będzie wymagał ich pomocy. Ceny za materiały budowlane, za tzw. robciznę albo za sam basen ogrodowy mogą być w jesiennym okresie nieco tańsze. Warto to wykorzystać i zaplanować tę inwestycję trochę wcześniej.

 

Końcówka zimy? Tańsze baseny ogrodowe!

Koniec lutego to czas wielu wyprzedaży w wielu sklepach i usługach. Nie inaczej jest w przypadku cen za baseny ogrodowe. Przełom lutego i marca również jest okresem z dala od tzw. sezonu i tym samym ceny za wiele towarów, które kojarzą się z latem, są wtedy niższe. Jeśli komuś nie udało się podjąć decyzji jesienią, to koniec zimy jest ostatnim dzwonkiem, sygnalizującym już nie tak dalekie ciepłe dni. Decydując się na kupno basenu właśnie wtedy, możemy już tylko niecierpliwie wyczekiwać na ciepłe wiosenne dni, które mogą nadejść może nawet w kwietniu. Zatem czas na przetestowanie swojego basenu ogrodowego jest przecież stosunkowo niewielki.

 

Jak zrobić basen ogrodowy?

To pytanie zadają sobie wszyscy ci, którzy czują się na siłach, aby samodzielnie, własnymi rękami dokonać instalacji basenu ogrodowego na swojej działce. Rzecz jasna rozterki te dotyczą najczęściej budowy kanadyjskich, poliestrowych oraz betonowych, ponieważ praca nad ich powstaniem wymaga znacznie większej wyobraźni twórczej. Oddawanie pola ekipom budowlanym niekoniecznie musi się nam opłacać. Może to znacznie zwiększyć koszty takiej inwestycji. Może też przyświecać nam przekonanie, że najbardziej ufamy jedynie sobie i to my najlepiej i najsumienniej wykonamy takie przedsięwzięcie. Nie bez kozery wielu fachowców, chcąc zapewnić swojego zleceniodawcę o wysokiej jakości swych usług, mówi: „Zrobię to panu jak u siebie!”. Tak właśnie jest, że wykonując czynności, mające nam samym usprawnić funkcjonowanie, będziemy się do tego bardziej przykładać. Dlatego w dobie wielu internetowych samouczków i tutoriali można łatwo nabyć wiedzę na prawie każdy temat. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o budowę basenu ogrodowego. Rzecz jasna najwięcej pracy kosztować nas będzie samodzielna budowa betonowego basenu wkopanego. Wykopanie dołu w gruncie, a także wylanie go betonem i pokrycie niecki płytkami to pracochłonne zajęcia, lecz absolutnie wykonalne. Poniżej opisane są etapy powstawanie basenu betonowego.

 

Krok 1

Najpierw powinno się rozpisać projekt całej inwestycji. Może być on prowizoryczny i czytelny tylko dla nas, natomiast i tak umożliwi nam zwizualizowanie sobie całej inwestycji. Zarówno jeśli chodzi o jej koszty, jak i o materialny efekt w postaci basenu ogrodowego, stojącego na naszej działce. To podczas tego etapu ustalamy najbardziej dogodne miejsce i najlepsze podłoże dla basenu. Należy pamiętać, że powinien on być umiejscowiony z dala od drzew, w odległości minimum jednego metra od domu, a także z dala od urządzeń elektrycznych. Teren, na którym powstanie musi być sprawdzony na okoliczność występowania wód gruntowych. Kluczowe jest natomiast określenie rozmiaru basenu. Warto pamiętać, że gdy jego planowana powierzchnia przekracza 50 m2 lub gdy jest on kryty, to powinniśmy starać się o zgodę na jego budowę od najbliższego nam organu architektoniczno-budowlanego. Ponadto autorem projektu architektonicznego musi być osoba posiadająca uprawnienia budowlane. Do Starostwa Powiatowego należy dostarczyć podanie z prośbą o pozwolenie, cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz dokument będący dowodem na posiadanie praw do nieruchomości, na której ma powstać basen. Gdy wybudujemy basen, który przekracza dopuszczalną powierzchnię, nie posiadając pozwolenia, to czeka nas grzywna lub rozbiórka budowli. Jeśli po uzyskaniu pozwolenia nie podejmujemy prac przez kolejne 3 lata, to jego ważność wygasa i musimy starać się o nie ponownie. Budowa basenu, mającego powierzchnię mniejszą niż 50 m2, wymaga jedynie zgłoszenia planowanej budowy również do Starostwa Powiatowego. Składamy tam projekt, przedstawiający położenie działki i basenu. Bardzo rzadko zdarza się, aby w odpowiedzi na zgłoszenie, Starostwo zabroniło budowy basenu.

 

Krok 2

Podczas drugiego etapu powinniśmy przejść już do nieco śmielszych czynów. Polegają one na wykopaniu miejsca pod basen. Jest to czynność niezbyt skomplikowana, lecz pracochłonna i wymagająca uprzednich dokładnych pomiarów i wyliczeń. Powierzchnia wykopu powinna uwzględniać rozmiar niecki i ścian basenu.

 

Krok 3

Jest to najtrudniejszy i najbardziej kosztowny etap. To właśnie w nim zajmujemy się wypełnieniem niecki basenowej. Można tego dokonać na kilka różnych sposobów. W wykopanym przez nas wgłębieniu należy dokonać wylewki. Niektórzy preferują wyłożenie dna betonu posypką żwirową, którą następnie przykrywa się siatką zbrojeniową. Następnie powinno się zabrać za osadzenie spustu dennego i wyłożenie zbrojenia na trzpienie. Dopiero po tych operacjach można przystąpić do przykrywania niecki basenu betonowymi bloczkami. Robiąc to, należy pamiętać o pozostawieni luk na zbrojenia oraz na urządzenia filtrujące wodę

 

Krok 4

Na tym etapie również wykonywane są prace, związane z wykończeniem niecki basenu ogrodowego. Z tym że są to już nieco bardziej detaliczne zabiegi. Można powiedzieć, że najważniejsze jest już zrealizowane. Pozostaje jedynie otynkowanie dna, a także zamontowanie filtru wody, reflektorów oraz podgrzewacza. Ponadto powinno się zadbać o dokładnie odizolowanie basenu od jego strony zewnętrznej. Uszczelnienie konstrukcji powinno odbyć się dopiero po 3 – 6 miesiącach od betonowania. Dobry pomysłem jest także ocieplenie ścian konstrukcji.

 

Krok 5

Ostatni krok polega już tylko na zadaniach typowo wykończeniowych. Nadszedł czas na ostateczne wyłożenie posadzki i ścian basenu. Dokonuje się to przez montaż kafelek lub płytek ceramicznych pokrywających basen. Na tym etapie górę może wziąć nasza kreatywność i możemy w nieszablonowy sposób upiększyć nasze budowlane dzieło o liczne zdobienia i ornamenty. To także dobry moment na ostateczne podłączenie wszelkich pomp i akcesoriów basenowych.

 

Jaki rodzaj niecki basenu wybrać?

Jak było to już napisane – niecka, czyli dno basenu stanowi podwalinę całej konstrukcji. Od tego, z jakich materiałów i jakim sposobem powstanie, zależeć będzie trwałość całego basenu. Niecka basenu wkopanego w grunt musi stanowić niezawodną izolację. Musi być też solidna i wytrzymała, gdyż będzie stale obciążana od zewnątrz – przez grunt, a także od wewnątrz – przez wodę.

 

Niecki z betonu zbrojonego

Są one najcięższe, ale tym samym też najbardziej solidne ze wszystkich rodzajów niecek basenowych. Niecki z betonu zbrojonego są też dość drogie. Wymagają zaawansowanych robót budowlanych, ale wykonując je należycie, możemy być pewni, że nasza konstrukcja basenowa przetrwa przez lata. Zasadniczą funkcję pełnią tu – jak wskazuje sama nazwa – zbrojenia. Taka forma budowy niecki nie różni się od tych, które realizuje się podczas dużych i żeliwnych konstrukcji budowlanych. Jest to metoda wzmacniająca największe budowle, toteż basen wybudowany na jej podstawie będzie również bardzo solidny.

 

Niecki z blachy stalowej lub z aluminium z dodatkiem PCV

Taka niecka jest tańszą alternatywą dla niecki z betonu zbrojonego. Bardzo często kształt dna, jaki finalnie się uzyskuje, jest okrągły lub owalny. Jej budowa jest prostsza i nie wymaga tak długiego czasu pracy. Aluminiowe lub blaszane elementy łączone są ze sobą poprzez śruby. Są one dodatkowo ocynkowane. Dno natomiast może być również betonowe, lecz częstym rozwiązaniem jest pokrycie go utwardzonym żwirem bądź piaskiem.

 

Niecki poliestrowe

Ten typ niecek dotyczy wyłącznie basenów poliestrowych. Umożliwia najłatwiejszy i najszybszy montaż. Jest to zatem gotowa, uformowana niecka z poliestru, którą należy zainstalować od wykopanego wcześniej dołu. Mają one wydrążone już wcześniej otwory na pompy i wszelkie inne urządzenia basenowe. Mogą mieć najróżniejsze kształty. Niekiedy wzmacniane są poprzez dodanie do ich struktury włókna szklanego.

 

Niecki w modelu szwedzkim

Jest to sposób na budowę niecki basenowej, wykorzystujący w zdecydowanej większości surowce naturalne, czyli drewno. Szczelność całej konstrukcji zapewniają wodoodporne listwy wzmacniające. Dno takiej niecki nie jest już drewniane, lecz podobnie jak w przypadku poprzednich typów, jest wykonane z betonu lub utwardzonego żwiru bądź piasku. Mimo że drewno w powszechnej świadomości jawi się jako niezbyt trwałe w kontakcie z wodą, ze względu na swoje tendencje do gnicia, to taka niecka sprawdza się i jest chwalona przez jej użytkowników. Elementy drewniane, które się na nią składają, są impregnowane i odporne na niszczenie.

 

Jak czyścić basen ogrodowy?

Budowa lub instalacja basenu ogrodowego wiąże się z dalszą odpowiedzialnością za niego. Można by rzec: tym większy basen – tym większa odpowiedzialność. To stwierdzenie ma sens, bo w przypadku dużych i zaawansowanych konstrukcyjnie basenów nasza odpowiedzialność polegać musi na bardziej rozległych i częstszych działaniach pielęgnacyjno-ochronnych. Aby móc bezpiecznie i komfortowo korzystać z basenu ogrodowego trzeba nauczyć się jak o niego odpowiednio zadbać. Trzeba poznać metody i środki, które sprawią, że nie będziemy się wstydzili zaprosić do niego znajomych, czy to ze względu na wątpliwą czystość wody, czy jej nieprzyjemny zapach, czy też po prostu ze względu fakt, że jest ona zbyt zimna. Wszystkim użytkownikom basenów ogrodowych zależy na tym, aby w swym basenie mieć czystą i klarowną wodę, aby jego dno nie było brudne i aby nie było na jego elementach śladów pleśni lub oznak nadmiernej eksploatacji. Dlatego też przedstawiamy kilka sposobów i porad związanych z czyszczeniem basenu ogrodowego.

 

Stosowanie akcesoriów i środków higieny

Wiadomo, że zwykły dmuchany basen nie wymaga takiej pieczołowitości w dbaniu o niego, jak basen wkopany, natomiast o każdy należy dbać, używając niemalże takich samych środków. Oto lista tych najważniejszych:

 

Pompa piaskowa

Pompa piaskowa – umożliwia bardzo efektywne czyszczenie basenu. Usuwa ona nawet najmniejsze drobinki brudu i zanieczyszczeń, które znajdują się w niecce basenu. Ponadto pozwala pompować duże ilości wody. Niektóre modele pompują nawet 7900 litrów podczas jednej godziny. Filtr znajdujący się w pompie zużywa się średnio dopiero po 3 latach użytkowania. Natomiast powinno się go często opłukiwać, tak aby się nie zabrudził lub nie zapchał przez wpadające do niego cząstki brudu. Podsumowując, pompa piaskowa doskonale sprawdza się do oczyszczania każdego rodzaju basenu.

 

Pompa z filtrem papierowym

Pompa z filtrem papierowym – znacznie tańsza niż pompa piaskowa. Papierowy filtr powinno się wymieniać co około 2-3 tygodnie. Składa się ona z dwóch otworów. Jeden stanowi wlot dla doprowadzanej do niej wody, drugi zaś pełni funkcję wylotową dla przefiltrowanej i oczyszczonej już wody, która wraca do naszego basenu. Jej działanie polega w głównej mierze na ciśnieniu wody. Pompa z filtrem papierowym także posiada dużą moc. Jej najlepsze egzemplarze są w stanie oczyścić tyle samo litrów wody co pompa piaskowa.

 

Skimmer

Skimmer – kolejne narzędzie, mające zapewnić czystość i klarowność wody w basenie. Jest ono jednak stosunkowo niewielkie i co najciekawsze – stale znajduje się w wodzie. Pełni on funkcję powierzchniowego filtra, który wyłapuje te największe niepożądane elementy, które dostają się do wody np. liście lub gałązki. Skimmer jest doskonałym dopełnieniem dla pompy wodnej, ponieważ większe części brudu, które do niej trafią, mogą ją zapchać. Dlatego skimmer wyłapie je za nią. Jego działanie polega na przechwyceniu wody z powierzchni do filtra, w którym jest oczyszczana i wprowadzana z powrotem do basenu. Najnowsze skimmery służą także do gromadzenia w nich wszelkich środków chemii basenowej. Przykładowo: wystarczy umieścić w nich tabletkę takiego preparatu, a rozpuszczenie się jej i rozprowadzenie po całej powierzchni wody nastąpi samoistnie.

 

Dozownik chloru

Dozownik chloru – pomaga rozprowadzać odpowiednie ilości chloru w wodzie basenu. Nie od dziś wiadomo, że chlor mimo wydzielania swojego specyficznego i intensywnego zapachu, pomaga w utrzymaniu odpowiedniej jakości wody. Ponadto zabija bakterie i zapobiega ich tworzeniu. Dlatego też użytkownicy większych basenów ogrodowych powinni zaopatrzyć się w dozownik chloru. Po włożeniu do niego tabletek chloru jest on automatycznie dawkowany, tak by w odpowiednim tempie rozprowadził się po wodzie basenu. Ma on kształt grzybka i jest dość niewielkich rozmiarów. Niektóre modele posiadają także wbudowany termometr.

 

Generator ozonu

Generator ozonu – kolejne urządzenie służące do ochrony basenu przed bakteriami, grzybami, kurzem, odpadkami i zarazkami. Generator ozonu, dzięki swoim cylindrom osiąga dużą skuteczność w walce z zanieczyszczeniami. Ozon stanowi doskonałe remedium na wszelkie bakterie, glony i algi gromadzące się w niecce basenu ogrodowego. Z chemicznego punktu widzenia jest on aktywną formą tlenu, a także silnym środkiem utleniającym. W niewielkich ilościach występuje w atmosferze ziemskiej, a konkretnie w tzw. ozonosferze. Wytwarzany jest przez naturalne procesy takie jak: krótkotrwałe promieniowanie ultrafioletowe oraz wyładowania atmosferyczne. Ponadto jest w stanie zniwelować intensywny zapach, wspomagającego go w pielęgnacji, chloru. Nie szczypie w oczy, a także nie wywołuje żadnych zmian skórnych. Należy jedynie pamiętać, aby kontrolować poziom stężenia generowanego przez niego ozonu. Pomóc w tym mogą mierniki ozonu.

 

Lampy UV

Lampy UV – cieszący się coraz większą popularnością wśród konsumentów sposób na dbanie o higienę basenu ogrodowego. Ta metoda jest jeszcze innowacyjna, choć wykorzystują ją już np. duże pływalnie. Mówi się też, że jest to rozwiązanie najbardziej bezpieczne. Wytwarzana przez lampy dawka promieniowania nie jest szkodliwa dla człowieka. Nie da się także wygenerować z nich takiej dawki promieniowania, która mogłaby zaszkodzić. Działanie lamp ultrafioletowych może znacznie ograniczyć konieczność częstej wymiany wody w basenie, co odbije się pozytywnie na rachunkach za prąd i wodę. Lampy zabijają drobnoustroje i znacznie podnoszą przejrzystość wody. Nie trzeba posiadać dużego basenu, aby z nich wydajnie korzystać. Ponadto niwelują one intensywny zapach chloru, a także jego drażniące dla oczu i skóry działanie.

 

Odkurzacze basenowe

Odkurzacze basenowe – działające na akumulator bądź baterie urządzenia czyszczące przede wszystkim dno i ściany basenu. Są one bardzo poręczne i wyglądem przypominają nieco mniejsze wersje domowych odkurzaczy. Znajdują się w nich siatki, na których gromadzą się wyciągnięte nieczystości. Odkurzacze basenowe najczęściej są automatyczne tj. po ich podłączeniu, same usuwają brud. Najdroższe modele posiadają nawet funkcje określenia powierzchni do czyszczenia, a także ustawienia czasu pracy odkurzacza. Na rynku występują również odkurzacze hydrauliczne, które podłączane są do pompy filtrującej. Nie brakuje też odkurzaczy ręcznych.

 

Siatka do czyszczenia basenów

Siatka do czyszczenia basenów – najprostsze, choć bardzo sprawdzone narzędzie dowyławiania poszczególnych brudów, nieczystości, liści lub gałęzi, które znajdują się w wodzie basenu. Siatka z niewielkimi oczkami, znajdująca się na końcu długiego i poręcznego kija, pozwala swobodnie wydobywać większe nieczystości z wody.

 

Szczotka do czyszczenia basenu

Szczotka do czyszczenia basenu – kolejny przykład podręcznego akcesorium basenowego. Starty przez nią brud, który osadził się na ścianach basenu, z łatwością zostanie wchłonięty przez pompę filtrującą.

 

Preparaty na utrzymanie właściwego poziomu azotanów i fosforanów

Preparaty na utrzymanie właściwego poziomu azotanów i fosforanów – ich celem jest zachowanie jak najlepszej czystości i jakości wody. Dzięki nim woda powinna zawierać poniżej 20 ppm azotanów oraz mniej niż 0,2 ppm fosforanów. Taki bilans tych dwóch związków ma zapewnić odpowiednie środowisko wodne w naszym basenie. Przede wszystkim utrudni to powstawaniu uciążliwych alg. Przy tak ograniczanej ilości azotanów i fosforanów nie będą one mogły znaleźć w basenie odpowiednich warunków do bytowania.

 

Stosowanie algicydów

Stosowanie algicydów – kolejny krok w walce z algami i glonami. Po ograniczeniu stężenia azotanów i fosforanów powinno się dodatkowo ubezpieczyć przed ewentualnym ponownym pojawieniem się alg. Służą ku temu właśnie algicydy. Ważne jest jednak, aby stosować je jedynie w okresie letnim.

 

Jakie są rodzaje zanieczyszczeń w basenie i jak sobie z nimi radzić?

Najczęstszym powodem do narzekań przez użytkowników basenów ogrodowych jest mętnienie wody. Basen, który nie jest regularnie pielęgnowany i chroniony, jest bardzo podatny na to zjawisko. Mało tego – nawet starając się o niego dbać, możemy go doświadczyć. Jest to bardzo uciążliwe, bo woda wygląda wtedy mało atrakcyjnie i ochota do wykąpania się w niej maleje. Powodem mętnienia jest najczęściej obecność w wodzie takich elementów przyrody jak liście, glony, gałęzie, owady lub przyciągany przez wiatr piasek. Każdy z nich, będąc w wodzie, znacząco wpływa na jej kolor. Bardzo często, nie posiadając basenu krytego, nie jesteśmy w stanie nad tym zapanować, gdyż pojawiają się on cyklicznie, mimo regularnego oczyszczania wody. Bywa też, że mętnienie wody spowodowane jest stosowaniem niewłaściwych środków czyszczących lub wysokim stężeniem jonów wapnia i magnezu. Zwykła szczotka do basenu może nie być wystarczająca. Dlatego najlepszym rozwiązaniem problemu może być użycie pompy piaskowej. Wychwyci ona każde nawet najdrobniejsze cząstki brudu i wyssie je z wody.

Nierzadko baseny ogrodowe przybierają na swych ścianach lub dnie dziwny zielony kolor. Niekiedy też znajdująca się w nim woda również jawi się jako ewidentnie zazieleniona. Gdy tak się dzieje, to można być pewnym, że nas basen ogrodowy jest miejscem rozwoju alg. Woda w basenie często powinna być w ruchu. Czy to przez pompy filtrujące, czy też przez zwykłą eksploatację basenu. Gdy woda jest nieruchoma, to ryzyko wystąpienia alg się zwiększa. Rozwijają się one bowiem w miejscach, do których środki bakteriobójcze nie docierają, czyli w tzw. martwych punktach. Rozwój glonów w basenie ogrodowym jest jednak problemem, który da się rozwiązać. Jednym ze sposobów na zapobieganie ich powstawaniu jest stosowanie chemii basenowej, a konkretnie chloru. Gdy jednak algi trawią większość naszej niecki basenowej, to powinniśmy najpierw usunąć zazielenione elementy albo poprzez ręczne szczotkowanie, albo stosując odkurzacz basenowy. W zależności od wielkości basenu używa się różnych rodzajów tego urządzenia. W przypadku dużych basenów wygodniej będzie użyć odkurzacza automatycznego. Natomiast gdy mamy do czynienia z nieco mniejszym akwenem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z odkurzacza ręcznego.

Kolejną niedogodnością, z którą możemy się zetknąć, posiadając swój basen ogrodowy, jest nieprzyjemny zapach wody. Może on mocno zniechęcić do korzystania z takiego basenu. Problem ten również spowodowany jest przez wpadające do wody liście, gałęzie lub cząstki brudu. Szczególnie liście znajdujące się w basenie, mogą przyczynić się do brzydkiego zapachu, gdyż w zetknięciu z cieczą butwieją. Jednakże stosowanie chloru poprzez odpowiednie dozowniki powinno zniwelować i usunąć ten problem.

Dość nieprzyjemnym uczuciem podczas kąpieli w basenie jest zetknięcie się z jego śliskim dnem. Zdecydowanie nie jest to objaw, który jako właściciele basenu, powinniśmy zbagatelizować. Śliskie dno jest oznaką, mówiącą, że w naszym basenie znajdują się niepożądane bakterie. Wywołane są najczęściej przez wpadające do wody liście, gałęzie, owady lub pyłki kwiatów. Owe zanieczyszczenia biologiczne mogą wytworzyć na dnie rodzaj śliskiej i nieprzyjemnej w zetknięciu z gołą stopą powłoki. Receptą na taki stan rzecz jest również zastosowanie chloru, choć nie tylko. Sprawdzić może się także generator ozonu lub lampy UV. Te przeciwdziałania powinny szybko wyczyścić dno basenu, a także poprawić jakość znajdującej się w nim wody.

Korzystając z wodnych kąpieli w trakcie upalnego lata, bardzo często pamiętamy, o tym, aby stosować kremy do opalania, które ochronią nas przed natarczywymi promieniami słonecznymi. Jest to wręcz koniecznie. Nakremowani wchodzimy wtedy do wody i po chwili obserwujemy na niej tłuste plamy, powstałe od kremów, które znajdują się na naszym ciele. Gdy dzieje się to w otwartym kąpielisku wodnym, nad rzeką albo nad morzem, nie zwracamy na to zbytniej uwagi. Natomiast pozostawianie tłustych śladów na lustrze wody w naszym basenie ogrodowym może sprawić, że jej jakość trwale się pogorszy. Pomóc mogą rzecz jasna pompy filtrujące, a także stosowanie środków chemii basenowej.

Kolejnym problemem, związanym z użytkowaniem basenu ogrodowego może być powstawanie chropowatości na jego ścianach. To niepożądane zjawisko wywołane jest przez przylegający do powierzchni ścian osad. Powstaje on najczęściej wtedy, gdy poziom pH wody jest zbyt wysoki. Konsekwencją tego może być także występowanie korozji metalowych elementów basenu. Gdy pozostawimy ten problem samemu sobie i korzystamy z kąpieli, ignorując go, to możemy narazić się nawet na problemy skórne. Dlatego poziom pH wody powinien być przez nas regularnie kontrolowany. Obniżenie go wartości 6.7-6.8 poprzez zastosowanie chemii basenowej, powinno sprawić, że wszelkie chropowatości zostaną wypłukane. Według specjalistów optymalny poziom pH dla basenów ogrodowych wynosi 7-7,4. Zastosowanie do wody witaminy C może rozwiązać problem, lecz jedynie na krótki okres.

Jak już wiadomo, ważnym urządzeniem w pielęgnacji basenu ogrodowego jest skimmer. Łatwo przechwytuje większe części brudu i oczyszcza z nich wodę. Natomiast niekiedy pojawia się na nim różowy osad. Jest to najlepszy dowód na to, że poziom chloru w naszej wodzie jest zbyt wysoki. Możemy go łatwo zredukować poprzez zastosowanie dozownika chloru lub też samoczynne skontrolowanie jego zawartości w wodzie basenowej. Pokryty różowym osadem skimmer należy delikatnie wyczyścić, używając do tego szmatki.

Zanieczyszczenia, powstałe w basenie, potrafią negatywnie wpływać też na inne, służące do walki z nimi, urządzenia. Można rzecz, że bakterie heroicznie bronią się przed unicestwieniem, atakując swoich największych wrogów. Otóż występujący w basenie kamień, a co za tym idzie – twardość wody – mogą nie tylko narazić na szwank estetykę naszego prywatnego kąpieliska, lecz mogą również destrukcyjnie wpłynąć na filtry. Ich praca może być nie tyle utrudniona, ile po prostu przestaną należycie działać. Środkiem zapobiegawczym będą preparaty, służące do zmiękczania wody.

 

Jak ogrzać basen ogrodowy?

Wszyscy oczekujemy od swojego basenu ochłody w letni dzień. Przy około trzydziestostopniowych upałach każdy pragnie się wykąpać i zażyć nieco wodnej rekreacji. Jednak mimo gorąca, podczas wejścia do wody, staramy robić się to powoli, gdyż za każdym razem odczuwamy różnicę jej temperatury względem temperatury otoczenia. Po wejściu do niej szybko się oswajamy i nasz organizm przyzwyczaja się do niej. Posiadając własny basen ogrodowy, możemy jednak wyeliminować i tę niedogodność. Czasem możemy przecież zapragnąć kąpieli, w dni nie upalne, a jedynie ciepłe. Wtedy temperatura wody może być jeszcze bardziej uciążliwa, a nie każdy przecież jest fanem morsowania. To również nie musi okazać się problemem nie do rozwiązania. Rzecz jasna dobór metody ogrzania basenu ogrodowego jest uzależniony od tego, jaki typ basenu posiadamy. Betonowe baseny wkopane najczęściej posiadają już wbudowany system grzewczy i ich użytkownicy od pierwszych dni korzystania z niego zaznajamiają się z jego obsługą. Właściciele basenów rozporowych lub stelażowych muszą natomiast szukać dodatkowych rozwiązań. Tak czy inaczej, prawie każda zaproponowana przez rynek metoda okazała się skuteczna i korzystają z nich rzesze konsumentów. Poniżej przedstawione zostaną sposoby na ogrzanie basenu ogrodowego.

 

Elektryczny podgrzewacz

Jest on doskonałym rozwiązaniem dla posiadaczy niewielkich basenów. Działa on jak elektryczna grzałka, która wpuszczona do wody, sukcesywnie ją ogrzewa, gdy ta przepływa przez urządzenie i wraca do zbiornika basenu. Ważne jest by do rozmiaru naszego basenu, odpowiednio dobrać rozmiar podgrzewacza. Przez zaledwie kilka godzin jest w stanie skutecznie ogrzać wodę. Na elektrycznym podgrzewaczu możemy łatwo ustalić temperaturę wody, którą chcemy uzyskać. Jego obsługa jest prosta, a jego gabaryty niewielkie. Jest poręczny, a jego montaż trwa jedynie chwilę. Jego wadą jest dość duży pobór prądu elektrycznego.

 

Kolektor słoneczny

To innowacyjne rozwiązanie znajduje swoje zastosowanie zarówno w ogrzewaniu domów, jak i wód basenu ogrodowego. Kolektor solarny montowany jest tuż przy basenie lub na dachu i działa w oparciu o filtrowanie wody poprzez pompę filtrującą. Promienie słoneczne padające na kolektor ogrzewają przepływającą przez niego wodę. Natomiast podgrzana woda wprowadzana jest z powrotem do basenu. Metoda ta pozostaje w zgodzie ze środowiskiem i cieszy się przez to coraz większą popularnością. W przypadku posiadania dużego basenu można podłączyć kilka kolektorów słonecznych, które bez zarzutu mogą działać razem. Koszty działania kolektora są stosunkowo niewielkie, a poziom trudności jego obsługi jest przystępny dla każdego. Konsumentów może jednak odstraszyć skomplikowany montaż tego urządzenia.

 

Pompy ciepła

Wykorzystanie pompy ciepła to korzystanie z odnawialnych zasób energii. Jest zatem kolejna metoda, która przez swoją wartość ekologiczną, zyskuje coraz większe uznanie wśród użytkowników basenów ogrodowych. Otóż pompy pozyskują energię cieplną z powietrza. Ich działanie polega na tłoczeniu wody przez pompę cyrkulacyjną aż do pompy ciepła. Woda ogrzewana jest dzięki tytanowemu wymiennikowi ciepła, po czym z powrotem trafia do basenu. Istotne jest, aby pompa była zainstalowana jak najbliżej basenu, ponieważ wtedy jej praca będzie wtedy bardziej efektywna. Sam montaż jest dość prosty. Prawidłowo nastawione urządzenie pracuje właściwie bez naszej dalszej ingerencji. Co ciekawe w jego wydajności nie przeszkadzają nawet niskie temperatury otoczenia.

 

Wymienniki ciepła

Ta metoda oparta jest o wymianę ciepła z innym urządzeniem. Jest nim najczęściej piec węglowy, posiadający regulator temperatury. Innymi nośnikami mogą być także kotły olejowe lub gazowe. Działanie wymienników ciepła jest następujące. Otóż ciepła woda, znajdująca się w piecu dociera do wężownicy wymiennika. Woda basenowa natomiast opływa ją i przez to się nagrzewa. Cała operacja podlega kontroli odpowiedniego czujnika, który w momencie osiągnięcia oczekiwanej temperatury przerywa obieg wody. Należy pamiętać, że chlor basenowy może zniszczyć zamiennik. Dlatego najlepiej, jeśli wykonany jest on ze stali nierdzewnej bądź z tytanu. Cena za wymienniki ciepła, a także koszty ich eksploatacji są naprawdę niewielkie. Niestety woda ocieplana tą metodą podgrzewa się dosyć długo.

Absorbery basenowe

Te urządzenia, podobnie jak kolektory solarne, również działają na bazie naturalnych promieni słonecznych, lecz są od nich tańsze. Świetnie sprawdzają się jedynie w sezonie letnim i to stanowi ich pewne ograniczenie. Działanie absorberów nie jest oparte o żaden skomplikowany układ hydrauliczny. Polega ono na przepływie wody przez absorbery, która sukcesywnie się w nich ogrzewa. W upalny dzień woda może nagrzać się naprawdę bardzo szybko. Należy dodać, że są one wytrzymałe i nie trzeba ich odmontowywać na okres zimowy.

Pokrywa solarna

Jest to dość nowa metoda na ogrzanie basenu ogrodowego. Jak sama nazwa wskazuje, pokrywa solarna ma przykryć basen, tak by przy wykorzystaniu promieni słonecznych skumulować ciepło w wodzie. Najczęściej są one wykonane z podwójnej folii bąbelkowej. Pokrywę solarną należy położyć na basen. Dobrym pomysłem jest też wyłożenie jej na noc, gdyż wtedy zapobiegnie to oddaniu skumulowanego przez wodę ciepła do atmosfery. Montaż pokrywy zajmuje zaledwie kilka minut.

 

Basen ogrodowy dla dzieci. Który model będzie najlepszy?

Decyzja o zainstalowaniu w swych ogrodzie lub przydomowej działce basenu nierzadko podyktowana jest chęcią sprawienia przyjemności swoim najbliższym. Myśląc o basenie, każdy automatycznie projektuje w swojej wyobraźni miłe i błogie chwile spędzone z najbliższym podczas kąpieli wodnych. Dość często decydujemy się na budowę basenu, aby podwyższyć swój komfort. Jednakże częstym bodźcem do takiej decyzji mogą być namowy i prośby naszych dzieci. To właśnie one mogłyby przeżywać w nim wiele radosnych chwil, grając w piłkę, ucząc się pływać czy po prostu leniwie odpoczywać na materacu. Rodzice wcale nierzadko ulegają namowom swoich pociech i niekoniecznie muszą tego potem żałować. Basen ogrodowy to nie tylko bezużyteczna i jałowa rozrywka. Może to być przecież aktywny wypoczynek, poprawiający sylwetkę ciała, postawę kręgosłupa, kondycję fizyczną i ogólny stan zdrowia. Wybór basenu dla dzieci jest uwarunkowany nie tylko, tym jak wielką chcemy sprawić im przyjemność, ale też tym, ile jesteśmy w stanie na niego wydać. Przecież zakup taniego i prostego w montażu basenu dmuchanego też może być nie lada gratką. Mało tego, dla najmłodszych jest on najbardziej bezpieczny. Poziom wody w takim basenie osiąga najczęściej od metra do półtora metra głębokości. Nawet nieumiejący jeszcze pływać młodzian swobodnie odnajdzie się w takich warunkach. Może to być bardzo dobry etap w jego oswajaniu się z wodą. Wiele dzieci ma do niej pewien uraz. Trudności z nauką pływania, a także świadomość jak niebezpiecznym może być ona żywiołem, sprawiają, że woda może budzić strach. Dlatego też dmuchany basen może pomóc przezwyciężyć wszelkie lęki. Rzecz jasna baseny stelażowe, rozporowe i kanadyjskie również mogą okazać się przyjazne dla najmłodszych. Ich rozmiar raczej nie wywoła strachu. Lęk przed wodą polega przede wszystkim na świadomości utraty kontroli na rzecz nieokiełznanej wody. Jawi się ona jako żywioł, nad którym nie jesteśmy w stanie zapanować i boimy się, że może nas spotkać z jego strony najgorsze. Dlatego niewielkie przestrzenie basenowe, kontakt z dnem i towarzystwo najbliższych mogą dopomóc w okiełznaniu hydrofobii, a także mogą stanowić dobre wprowadzenie w wodną przygodę.

 

Co podłożyć pod basen ogrodowy?

Jak już wiadomo – wybór terenu pod basen ogrodowy jest uzależniony od wielu czynników. Taka gleba jest najczęściej przygotowana. Mimo to zetknięcie basenu nawet z najrówniejszym, najdoskonalszym, wolnym od wybojów i kopców kreta terenem wymaga dodatkowych środków zapobiegawczych. Niewielki kamyk może przecież narobić wcale niemało szkód. Podobnie jak gałąź, kawałek szkła lub jakikolwiek ostry przedmiot. Począwszy od sprawienia dyskomfortu, a skończywszy na przebiciu lub zniszczeniu basenu. Umieszczając basen nawet na dobrze sprawdzonej trawie, wcale nie stajemy się wolni od tych obaw. Mało tego – przecież dość często zmieniamy położenie swojego basenu. Musielibyśmy zatem za każdym razem dokładnie wpatrywać się w podłoże w poszukiwaniu czegoś niepożądanego. Ponadto kontakt z zimnym gruntem, izolowany jedynie cienką powłoką basenu może nie być dość komfortowy. Dlatego można się przed tym dodatkowo zabezpieczyć. Istnieje wiele sposobów, praktykowanych przez użytkowników basenów ogrodowych, które minimalizują wszelkie ewentualne niedogodności. Oto kilka z nich.

 

Mata pod basen

Ten lekki kawałek sztywnej plandeki stanowi doskonałą izolację basenu i gleby. Mata najczęściej stanowi już element basenowych akcesoriów, które dołączane są nam do basenu. Naturalnie najlepiej sprawdza się na równym terenie. Kosztuje około kilkadziesiąt złotych. Ważne, aby jej brzegi nieco wystawały poza obręb basenu. Wtedy chroni nie tylko dno, a także ściany basenu ogrodowego. Może także służyć jako chodnik dla chcących wejść boso do wody użytkowników basenu. Wiadomo, że na stopach mogą gromadzić się zanieczyszczenia, które dostaną się potem do wody i znacznie obniżą jej czystość. Najważniejsze, aby zaopatrzyć się w matę, która będzie odpowiednio gruba. Cieńsze egzemplarze zupełnie się nie sprawdzają i wcale nie chronią przed ewentualnymi nierównościami podłoża.

 

Maty piankowe

Są znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze w dotyku. Wykonane są z tworzywa PCV, co zapewnia im trwałość i elastyczność. Pianki mimo swojej miękkiej struktury nie nasiąkają zbytnio wodą. Mają też szerokie zastosowanie. Z powodzeniem możemy wykorzystać je też jako podłoże pod jogę lub fitness. Sprzedawane są w formie łączonych ze sobą puzzli. Toteż swobodnie formujemy wielkość złożonego z nich podłoża, a gdy zostanie nam kilka kawałków, to możemy wykorzystać je zupełnie w innych celach. Cena, za jaką możemy kupić matę piankową, może maksymalnie wynosić około sto złotych.

 

Styropian

W początkowym okresie użytkowania styropianu jako dna basenu, można zauważyć, że jego funkcje izolujące są bez zarzutu. Natomiast wykładanie nim podłoża pod basen z pewnością nie jest rozwiązaniem długofalowym. Wybierając styropian, możemy być pewni, że po pewnym czasie szybko się wyrobi, nasiąknie wodą, ubrudzi lub rozkruszy. Jest to jednak najtańszy sposób i gdy tylko zadbamy o jego częstą wymianę, to unikniemy wszelkich niedogodności związanych z jego eksploatacją.

 

Podłoże twarde

Mówi się, że solidna podstawa to coś zapewniającego trwałość i bezpieczeństwo. Natomiast nie jeśli chodzi o twarde podłoże pod baseny ogrodowe. Stosowana pod nie kostka brukowa, płyty chodnikowe lub nawet europalety nie będą dobrym rozwiązaniem. Twarde podłoże łatwo odkształci nam dolny fragment konstrukcji basenu. Sprawi, że kontakt naszych stóp o dno będzie nieprzyjemny. Możemy spodziewać się wtedy nawet obtarć i zadrapań na swoim ciele, jak i na ścianach basenu. Nie inaczej jest w przypadku podłoża z drewnianych europalet. Z tym że tu dochodzi też kwestia drzazg wbitych w ściany basenu. Gdy stanowią one podłoże pod basen dmuchany, to łatwo można wyobrazić sobie konsekwencje takiego zetknięcia.

Bestsellery
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Produkt dnia
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2

479,00 zł

389,43 zł

Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000

899,00 zł

730,89 zł

szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

1 199,00 zł

974,80 zł

Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2

749,00 zł

608,94 zł

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl