Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol?
Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol?

Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol?

Dość głośny temat w szczególności, kiedy od pewnego czasu sklepy zarówno te małe, jak i większe supermarkety są dosłownie zalewane piwami bezalkoholowymi. Piwo bezalkoholowe charakteryzuje się tym, że jak sama nazwa mówi, nie posiada w składzie alkoholu, ale czy na pewno, czy piwo bezalkoholowe ma alkohol?

Dotychczas kierowcy na imprezach byli skazani na nieco zbyt słodkie piwa bezalkoholowe podstawowych browarów, przypominające oranżadę bardzo słodkie piwa typu radler, ewentualnie zimne napoje słodzone, napoje gorące, co w upalne dni mogło być dość uciążliwe lub wodę. Od pewnego czasu wybór dla kierowców na imprezach zmienił się niesamowicie, ponieważ na rynku piw wciąż pojawiają się nowe rodzaje piw bezalkoholowych proponowane przez znane browarybrowary rzemieślnicze czy kraftowe.

Na sklepowych półkach wśród piw bezalkoholowych możemy dostrzec piwa z rzucającym się w oczy napisem „piwo bezalkoholowe 0,0% alkoholu” z niebieską etykietą. Wybierając tego typu piwo bezalkoholowe, możemy być pewni, że w jego składzie nie ma nawet śladowych ilości alkoholu. Na tych samych półkach możemy znaleźć również piwa oznaczone jako bezalkoholowe, jednak z informacją, że piwo może zawierać do 0,5% alkoholu.

Spokojnie, tego typu piwa bezalkoholowe są również bezpieczne do spożycia dla kierowców. Chodzi tu konkretnie o informację od producenta, że piwo może zawierać śladowe ilości alkoholu w składzie, jednak 0,5% jest to granica zawartości alkoholu w danym napoju. Jedynie w skrajnych przypadkach wypicie kilku piw bezalkoholowych zawierających do 0,5% alkoholu może spowodować pozytywny wynik badania alkomatem, o tym napiszemy więcej, poniżej.

 Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol

Fot. Czy piwo bezalkoholowe ma alkohol?

Jak powstaje piwo bezalkoholowe?

Piwo jest doskonale znanym napojem dla wszystkich Polaków. Przeciętny Polak wypija około 135 litrów piwa rocznie. Jest to jednak statystyka wypijanych piw alkoholowych, które są jeszcze dużo bardziej popularne w naszym kraju niż piwa bezalkoholowe. Jednak ten trend bardzo powoli się zmienia i piwa bezalkoholowe zyskują coraz większe poparcie wśród Polaków.

Jak powstają piwa bezalkoholowe?

Produkcja piwa bezalkoholowego prawie nie różni się od produkcji zwykłego złocistego trunku, zawierającego alkoholPiwo bezalkoholowe, tak jak „zwykłe piwo” to produkt naturalny oba napoje zawierają podobne składniki. Są dwie metody na wyprodukowanie piwa bezalkoholowego. Pierwsza z nich to wczesne przerwanie procesu fermentacji w momencie, kiedy piwo zawiera jedynie śladowe ilości alkoholu, następnie usunięcie nadmiaru alkoholu.

Druga metoda wytwarzania piwa bezalkoholowego polega na odfiltrowaniu alkoholu z piwa warzonego w tradycyjny sposób, w momencie usuwania alkoholu z piwanapój pozbawiany jest również gazu, to kolejny etap produkcji piwa bezalkoholowego, czyli dodanie dwutlenku węgla do napoju, aby jak najbardziej przypominało smakiem tradycyjne piwo.

Smak piwa bezalkoholowego producenci często wzmacniają, dodając cukier do składu. Biorąc pod uwagę tradycyjne piwo alkoholowe, które ma zazwyczaj więcej kalorii od piwa bezalkoholowego, to drugie będzie miało w składzie więcej węglowodanów, a jego smak będzie bardziej zbliżony do tradycyjnego piwa.

 

Czy alkomat może wskazać pozytywny wynik badania wypiciu piwa bezalkoholowego?

Piwo bezalkoholowe zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków, nic dziwnego, ponieważ z roku na rok zwiększa się świadomość obywateli, dotycząca trzeźwej jazdy. Jeżeli jesteśmy kierowcą podczas imprezy i chcemy pić piwo bezalkoholowe, czy spokojnie możemy po nie sięgnąć? Odpowiedź brzmi, tak.

Zarówno piwo bezalkoholowe oznaczone wyraźnym napisem „piwo bezalkoholowe 0,00%”, jak i piwo bezalkoholowe zawierające do 0,5% alkoholu jest bezpiecznym napojem dla kierowcy. Piwo bezalkoholowe 0,00% jest najbezpieczniejszym wyborem, szczególnie dla kobiet w ciąży, ponieważ mają pewność, że napój nie zawiera nawet śladowych ilości alkoholu. Jeżeli chodzi o kierowców, którzy po spożyciu kilku bezalkoholowych piw, będą zastanawiać się, czy policyjne alkomaty mogą wykazać jakąś zawartość alkoholu, mogą być spokojni, chociaż nie w każdym przypadku. Jeśli podczas towarzyskiego spotkania wypijemy kilka piw zawierających do 0,5% alkoholu w składzie i po jakimś czasie wsiądziemy za kierownicę, możemy być spokojni.

W takim przypadku policyjna kontrola trzeźwości zakończy się dla kierowcy pozytywnie. Inaczej może być jednak w momencie, kiedy popijamy takie piwo bezalkoholowe podczas prowadzenia samochodu i zostaniemy zatrzymani przez patrol. Jeżeli jesteście fanatykami bezalkoholowego piwka i zdarza się wam popijać je podczas prowadzenia samochodu, pamiętajcie o kilku ważnych kwestiach. Piwo bezalkoholowe zawierające do 0.5% zawiera śladowe ilości alkoholu, dlatego, gdy prowadzimy samochód, popijając taki napój i zostaniemy zatrzymani przez policję do kontroli trzeźwości, musimy zachować spokój.

Przede wszystkim nie panikujmy i nie chowajmy gwałtownie butelki czy puszki po piwie bezalkoholowym. Jeżeli wypijemy kilka łyków piwa bezalkoholowego i w krótkim odstępie czasu przeprowadzimy test alkomatem, możemy się spodziewać pozytywnego wyniku, alkomat może wskazać wtedy nawet do 0,8 promila w wydychanym powietrzu, co w przypadku prowadzenia samochodu w takim stanie, jest przestępstwem. Chodzi tu o sposób działania alkomatu i powietrza, jakie do niego wdmuchujemy.

Poprawnie przeprowadzone badanie alkomatem powinno zostać przeprowadzone przynajmniej 15 minut po spożyciu jakiejkolwiek substancji. W tym przypadku jest to piwo bezalkoholowe. Jeżeli wykonamy nadanie alkomatem wcześniej, po wypiciu piwa bezalkoholowego będziemy wdmuchiwać powietrze z płuc, ale wymieszane po drodze z alkoholem resztkowym, który osadził się w ustach.

Nawet najlepszy alkomat z sensorem elektrochemicznym nie będzie w stanie rozróżnić tego typu alkoholu i wskaże wynik powyżej dopuszczalnej normy. Dlatego, jeśli popijacie piwo bezalkoholowe, prowadząc pojazd, co nie jest niezgodne z prawem i zostaniecie zatrzymani przez drogówkę do kontroli trzeźwości, wyjaśnijcie sytuację i pokażcie opakowanie po piwie bezalkoholowym. Każdy funkcjonariusz powinien odczekać przynajmniej 15 minut od momentu zatrzymania.

Po tym okresie osad alkoholowy w ustach znika i wynik badania alkomatem będzie w stu procentach prawdziwy. Jeżeli trafi się nadgorliwy policjant, będzie żądał badania alkomatem natychmiast, test może wskazać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jednak kolejne drugie i trzecie badanie alkomatem będzie miało tendencję spadkową zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli odmówicie przeprowadzenia badania alkomatem, funkcjonariusz przekieruje was na badanie krwi na zawartość alkoholu w organizmie, które będzie w stu procentach wiarygodne.

Tak jak wyżej pisaliśmy, nawet jeśli wypijecie kilku piw bezalkoholowych zawierających do 0,5% alkoholu, nie macie się o co martwić, podczas kontroli drogowej. Alkomat nie wskaże wyniku przekraczającego dopuszczalny limit. W skrajnych przypadkach może to być wynik nieprzekraczający 0,2 promila, czyli dopuszczalny. Jednak w takim wypadku, kierowca musiałby wypić około 20 piw bezalkoholowych w krótkim odstępie czasu, co jest raczej niemożliwe. Musimy pamiętać, że jeśli piwo bezalkoholowe zawiera do 0,5%, jest prawnie uznane za napój bezalkoholowy. Jeśli jednak piwo bezalkoholowe zawiera więcej niż 0,5% alkoholu wówczas ,jest uznawane za zwykłe piwo alkoholowe. Rynek piw bezalkoholowych w Polsce rozwija się bardzo szybko.

 

Piwo bezalkoholowe, a piwo typu radler.

Dwie popularne w ostatnim czasie pozycje na sklepowych półkach wśród piw bezalkoholowych. Czym różnią się te dwa rodzaje piwa? Czy po wypiciu piwa typu radler możemy również zasiąść za kierownicę naszego samochodu?

Niestety, po wypiciu piwa typu radler, nie możemy być już tak spokojni, jak po wypiciu piwa bezalkoholowego, jeżeli chodzi o zasiadanie za kółkiem. Piwo typu radler jest to zwykle słodki, smakowy napój alkoholowy, najczęściej reklamowany przez producentów jako połączenie piwa z sokiem owocowym.

Piwa typu radler są napojami alkoholowymi, zawartość alkoholu w popularnych radlerach to od 2 do 3,5%. Także już na pierwszy rzut oka widać, że wypicie tego typu piwa, skutkować będzie wprowadzeniem alkoholu do organizmu.

Wiadomo, że po wypiciu jednego piwa zawierającego około 5% alkoholu, dorosły, zdrowy i wypoczęty mężczyzna będzie miał wynik 0,00 promila po około 30 minutach. Krążą teorie, że już po 10 minutach po jednym „normalnym” piwie można wsiadać za kierownicę, jednak jest to dość ryzykowne posunięcie. Inaczej ma się to w przypadku wypicia jednego piwa typu radler.

Dorosły, zdrowy i wypoczęty mężczyzna po wypiciu piwa typu radler może po krótszym czasie wsiąść za kierownicę, jednak warto będzie to sprawdzić za pomocą alkomatu osobistego.

 

Alkomaty osobiste – przydatne urządzenia.

Każdy kierowca najprawdopodobniej był w swoim życiu w sytuacji, kiedy zastanawiał się, czy może wsiąść za kierownicę swojego samochodu. Oczywiście powodem tego niepokoju była zawartość alkoholu w organizmie. Imprezy, wyjścia towarzyskie, letnie grillowanie i inne przyjemne momenty, często spotykają się z mniejszą lub większą ilością wypijanego alkoholu.

Jeśli nie będziemy w danym dniu kierowcą, możemy spokojnie delektować się swoimi ulubionymi trunkami alkoholowymi, jeżeli jednak jesteśmy w danym momencie kierowcą, musimy być czujni. Wypicie jednego piwa przez trwającą kilka godzin imprezę nie powinno wpłynąć na negatywny wynik badania alkomatem, tak samo ma się to do wypicia piw bezalkoholowych.

Warto jednak wyposażyć się w alkomat osobisty, który zawsze da nam pewność co do stanu trzeźwości. Każdy alkomat osobisty z sensorem elektrochemicznym jest równie dokładny co alkomaty policyjne, więc możemy być spokojni o wiarygodność wyniku. Co więcej, alkomaty osobiste są przystępne cenowo, przez co każdy może pozwolić sobie na zakup alkomatu.

Posiadając alkomat osobisty, możemy być spokojni, ponieważ zawsze, kiedy będziemy mieć wątpliwości co do stanu naszej trzeźwości, będziemy mogli to sprawdzić, wykorzystując alkomat osobisty. Jest to urządzenie, dzięki któremu sami zapewnimy sobie spokojną głowę, przez pewność, że jesteśmy trzeźwi, ale przede wszystkim zapewnimy bezpieczeństwo na drodze zarówno sobie, jak i wszystkim innym użytkownikom.

 Alkomaty iSober 30 PROMILER

Fot. Alkomaty elektrochemiczne iSober 30 PROMILER

 

Ta prosta rzecz uratuje Cię kolejnego dnia po imprezie!

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl