Alkomaty dowodowe. Jak działają i kto ich używa?
Alkomaty dowodowe. Czym są i kto ich używa?

Alkomaty dowodowe. Jak działają i kto ich używa?

Jeśli wynik badania alkomatem będzie wykorzystany w sprawie sądowej, wówczas niezbędny jest alkomat dowodowy! Często zdarzają się sytuacje, w których badanie zwykłym alkomatem nie wystarczy. Może być tak, że będziemy potrzebować niezbitych dowodów na temat stanu trzeźwości danej osoby, chociażby w prowadzonej dalej sprawie sądowej. W takich sytuacjach ważną rolę odgrywają właśnie alkomaty dowodowe. Jest to sprzęt najwyższej jakości, niezwykle precyzyjne alkomaty z wyjątkowo czułym sensorem elektrochemicznym, dzięki którym wyniki uzyskane przy pomiarach z wykorzystaniem alkomatu dowodowego mogą służyć jako dowód w sprawie.

Na przykład, podczas drogowej kontroli trzeźwości, funkcjonariusze zwykle, najpierw używają policyjnego alkomatu bezkontaktowego, tak zwanej „świeczki” i jeśli dioda wskazująca stan trzeźwości, wskaże wynik negatywny, funkcjonariusze dokonują wtedy kolejnego pomiaru, właśnie alkomatem dowodowym, żeby dokładnie ustalić stan nie trzeźwości kierowcy. Jego użyteczność można dostrzec nie tylko w służbach. Alkomaty dowodowe sprawdzą się w każdym zakładzie pracy, w którym konieczne jest zachowanie dyscypliny i kontroli, czy wśród pracowników nie znajdują się osoby pod wpływem alkoholu, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia lub życia współpracowników. Wśród dużej liczby osób przeprowadzane jest szybkie badanie alkomatem innego typu, jeśli osoby podejrzane o stan nietrzeźwości będą kwestionować wynik badania, zostanie przeprowadzone kolejne, dokładniejsze badanie alkomatem dowodowym, którego wynik, przede wszystkim będzie miał wartość dowodową. To może znacznie ułatwić sprawę, jeżeli stan nietrzeźwości pracownika stanie się przedmiotem sporu z pracodawcą, na przykład przed sądem. Alkomaty dowodowe znacznie różnią się od zwykłych alkomatów osobistych. Dzięki niezwykłej precyzji pomiarów, alkomaty dowodowe wykorzystywane są przede wszystkim przez służby, instytucje, firmy z różnych branż oraz bardzo wymagających użytkowników prywatnych.

alkomat dowodowy ALP-1 LITE

fot. alkomat policyjny ALP-1 LITE

 

Co wyróżnia alkomaty dowodowe?

Przede wszystkim wyróżnia je dokładność pomiarów, ponieważ wyniku badania alkomatem dowodowym, praktycznie nie można podważyć. Jednak to nie wszytko. Niektóre z urządzeń mogą dokonywać nawet do 300 pomiarów w przeciągu jednej godziny. To sprawia, że alkomaty dowodowe świetnie sprawdzą się podczas badań pracowników w dużych firmach czy kontrolach policyjnych. Kolejną cechą wyróżniającą alkomaty dowodowe to dokładne, niemalże natychmiastowe pomiary. Poszczególne urządzenia posiadają baterie litowojonowe, możliwą do naładowania przez port USB. Dzięki temu alkomaty dowodowe mogą wytrzymać na jednej baterii nawet do 20 godzin pracy. Do niektórych, wyjątkowo zaawansowanych alkomatów dowodowych dodawane są drukarki. Dzięki temu policjanci mają możliwość wydrukowania wyniku badania, wpisując dane badanej osoby. Alkomat łączy się z drukarką przez wbudowany moduł bluetooth, dzięki czemu możliwy jest wydruk w kilku językach, który następnie może posłużyć jako dowód podczas rozprawy sądowej. Dodatkowo alkomaty dowodowe wyposażone są w inne przydatne funkcje. Między innymi licznik wykonanych badań, pamięć wewnętrzną, sygnalizator rozładowanej baterii. Ciekawym rozwiązaniem w alkomatach dowodowych jest ustnik obracany o 360 stopni. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu badania alkomatem dowodowym można przeprowadzać w ekstremalnych warunkach bez względu, czy alkomat dowodowy będzie trzymany stabilnie. To rozwiązanie może być przydatne podczas badania osób nieprzytomnych. Dzięki odpowiednim funkcjom alkomatem dowodowym można badać osoby nieprzytomne, na przykład z objawami POChP lub innymi dysfunkcjami w zakresie wydalania powietrza. Także alkomaty dowodowe są w dużej mierze wykorzystywane przez szpitale, ratowników medycznych, izby wytrzeźwień czy domy pomocy społecznej. Zaawansowana technologia alkomatów dowodowych sprawia, że alkomat kontroluje wdmuchiwany strumień powietrza oraz pobierane próbki. Dzięki systemowi wewnętrznemu alkomatów dowodowych nie ma możliwości dokonania badania, kiedy czujnik posiada ślady alkoholu, które pozostały po poprzednim badaniu. Niektóre alkomaty dowodowe posiadają pamięć nawet do 5000 pomiarów wstecz, z dokładną datą i godziną badania. Dozwolone jest również rozbudowanie alkomatu dowodowego o świadectwo wzorcowania, które wystawiane jest przez Okręgowy Urząd Miar. Kalibracja alkomatu dowodowego wymagana jest co 6 miesięcy.

 

Wzorcowanie alkomatu. Co to takiego?

Większość posiadaczy alkomatów, zwłaszcza tych osobistych nie do końca wie, co to jest wzorcowanie i na czym polega. Pędzimy z pomocą i wyjaśnieniem, co to jest wzorcowanie. Jest to sprawdzenie poprawności działania alkomatu, porównując jego wyniki ze wzorcem. Cały proces odbywa się przy użyciu profesjonalnej laboratoryjnej aparatury, na której określa się ściśle określoną dawkę alkoholu, dajmy na to 0,1 mg/l, dokonując następnie pomiaru alkomatem. Takie próby wykonuje się również dla innych, wyższych stężeń alkoholu. Następnie wyniki alkomatu porównywane są ze wzorcem, jeżeli wyniki alkomatu nie przekraczają granicy błędu, wtedy wydawany jest certyfikat wzorcowania. Osoby, które czytały wcześniej artykuły "Kalibracja alkomatu", pomyślą sobie, że jest to identyczna procedura. Absolutnie nie. Przede wszystkim wzorcowanie alkomatu przeprowadzane jest jedynie w laboratorium akredytowanym przez PCA, w przeciwieństwie do kalibracji, która może zostać wykonana w każdym serwisie alkomatów. Akredytowane podmioty, wykonywujące usługę wzorcowania, znaleźć możecie na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Centrum Akredytacji. Co więcej, podczas wzorcowania nie dochodzi do żadnych regulacji alkomatu, tutaj zadaniem jest sprawdzenie, czy alkomat wskazuje dokładne wyniki. Następnym, ważnym aspektem, jest fakt, że wzorcowanie alkomatu jest ważne przez 6 miesięcy, bez względu na ilość wykonanych badań. Należy również dodać, że nie każdy alkomat podlega usłudze wzorcowania. Jedynie profesjonalne alkomaty, których wyniki pomiarów mieszczą się w granicy błędu wymaganej do uzyskania certyfikatu, mogą być poddane wzorcowaniu. Alkomaty posiadające ważny certyfikat wzorcowania, mogą służyć jako materiał dowodowy w sprawach sądowych. O tym należy pamiętać. Na przykład, pracodawca badający pracownika zwykłym alkomatem z sensorem półprzewodnikowym, wtedy wynik takiego badania jest jedynie poglądowe, do informacji pracodawcy, ale jeśli, pracodawca przeprowadzi badanie alkomatem z ważnym certyfikatem wzorcowania, wówczas wynik tego badania może dołączyć jako dowód w sprawie sądowej. Trzeba pamiętać, że certyfikat musi być WAŻNY. Wykonanie badania alkomatem, którego ważność świadectwa wzorcowania minęła choćby o jeden dzień, wtedy automatycznie alkomat traci swoją moc dowodową.

Produkt dnia
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032

499,00 zł

405,69 zł

 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023

449,00 zł

365,04 zł

Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

799,00 zł

649,59 zł

Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2

479,00 zł

389,43 zł

Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2

749,00 zł

608,94 zł

Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000

899,00 zł

730,89 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE

599,00 zł

486,99 zł

szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl