Dziura w basenie ogrodowym - jak i czym ją zakleić?
Dziura w basenie ogrodowym - jak i czym ją zakleić?

Dziura w basenie ogrodowym - jak i czym ją zakleić?

Użytkownicy rozporowych basenów ogrodowych lub stelażowych basenów ogrodowych często mogą spotkać się z tego typu problemem. Wspaniale jest zażyć kąpieli w letniej wodzie, podczas upalnego dnia, jednak czasami los może pokrzyżować nam plany i dostrzeżemy dziurę w naszym basenie ogrodowym. Basen ogrodowy tak jak każdy inny sprzęt może zostać uszkodzony w różnych okolicznościach. Basen może ulec zniszczeniu podczas jego eksploatacji, podczas przygotowywania go do rozłożenia na sezon letni lub podczas przechowywania. Na szczęście dziura w basenie ogrodowym nie jest usterką, jakiej nie da się naprawić i nie musimy od razu kupować nowego basenu. Co należy zrobić, kiedy w basenie ogrodowym pojawi się dziura? Łata naprawcza na basen.

 

Jak może powstać dziura w basenie ogrodowym?

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania dziur w basenie ogrodowym, jest nieprawidłowo przygotowane podłoże pod basen. Aby uniknąć dziury w dnie basenu, musimy bardzo dokładnie oczyścić podłoże. Zadbajmy, żeby w miejscu, gdzie stanie basen nie pozostały kamienie, czy innego rodzaju ostre elementy pozostałe po przygotowywaniu podłoża, kolejną sprawą to dokładne wypoziomowanie terenu przeznaczonego pod basen ogrodowy. Jeśli podłoże pod basen będzie nieprawidłowo wyrównane, folia na dnie może szybko się przetrzeć, co będzie skutkowało powstaniem dziury. Więcej na temat przygotowania podłoża pod basen ogrodowy, dowiecie się z artykułu - „Jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy?".

Kolejną częstą przyczyną powstawania dziur w basenie ogrodowym jest nieprawidłowe przechowywanie basenu podczas zimy. Kiedy przygotowujemy basen do sezonu zimowego, musimy go dokładnie oczyścić, osuszyć i prawidłowo złożyć, najlepiej tak, jak sugeruje producent w instrukcji składania basenu ogrodowego. Bardzo istotne jest miejsce, w którym basen ogrodowy będzie przechowywany. Zadbajmy, żeby basen ogrodowy był przechowywany w suchym pomieszczeniu, które niedostępne będzie dla myszy i innych gryzoni oraz w którym temperatura nie będzie znacznie spadać poniżej zera. Należy również zadbać, żeby basen był odizolowany od ostrych krawędzi, najlepiej przechowywać basen w oryginalnym opakowaniu.

 

Jak naprawić dziurawy basen ogrodowy?

Branża basenów ogrodowych wciąż się rozwija i pojawiają się coraz to nowsze technologie, dotyczące również samodzielnej reperacji dziur powstałych w basenie. Przestrzegamy przed stosowaniem różnego rodzaju domowych metod zaklejania dziur w basenach ogrodowych, wykorzystując do tego taśmy izolacyjnej czy silikonu. Taka naprawa z pewnością nie będzie skuteczna i problem pozostanie nierozwiązany. Aby skutecznie uporać się z dziurą powstałą w folii basenu ogrodowego, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie gotowego zestawu naprawczego do klejenia na sucho (łata naprawcza na basen), który bez problemu kupimy w specjalistycznych sklepach z basenami, czy w marketach budowlanych. Cena tego typu zestawów naprawczych nie jest wysoka, za to efekt jest stuprocentowy i trwały. Dzięki zastosowaniu zestawu naprawczego będziemy mogli cieszyć się basenem ogrodowym przez dłuższy czas.

 

Jak zakleić dziurę w basenie ogrodowym, za pomocą zestawu naprawczego do klejenia na sucho?

Użycie gotowego zestawu naprawczego do klejenia na sucho jest dziecinnie proste i nie zajmuje dużo czasu. Dziurę w basenie ogrodowym zaklejamy od wewnętrznej strony. Reperację musimy rozpocząć od dokładnego przygotowania uszkodzonej powierzchni basenu. Miejsce wkoło dziury należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Do tego działania możemy wykorzystać papier ścierny, aby zmatowić powierzchnię folii. Innym sposobem na odtłuszczenie powierzchni folii może być użycie acetonu, jednak nie możemy z nim przesadzić, ponieważ nadmiar może łatwo rozpuścić folię z PCV. Pamiętajcie, że łatka, jakiej użyjecie, musi być większa od samej dziury, dzięki temu szczelnie zakleimy dziurę oraz unikniemy rozklejenia czy rozwarstwienia. Klej dołączony do zestawu naprawczego rozprowadzamy zarówno na łatkę, jak i na uszkodzoną powierzchnię basenu. Musimy wiedzieć, żeby nie przesadzić z klejem, jego warstwa powinna być równomiernie rozprowadzona i nie może być zbyt gruba. Kiedy już nałożymy klej, możemy przyłożyć łatkę, następnie należy ją solidnie docisnąć, najlepiej jakimś cięższym przedmiotem i pozostawić na kilka godzin. Podczas dociskania i schnięcia kleju, basen powinien znajdować się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a najlepiej na wolnym powietrzu, aby klej mógł dokładnie przywrzeć do powierzchni basenu. Dodatkowo zapach kleju jest mocno drażniący. Po odczekaniu około trzech godzin, po dziurze nie będzie już śladu, a basen ogrodowy będzie gotowy do użytkowania.

 

Dziura w napełnionym wodą basenie ogrodowym - co zrobić?

Może się zdarzyć, że podczas użytkowania basenu ogrodowego na jego powierzchni powstanie dziura. Co zrobić w takiej sytuacji? O dziwo, nie trzeba od razu pozbywać się całej wody i narażać się na dodatkowe koszty, związane z ponownym napełnieniem basenu wodą. Jak wspomnieliśmy, technologie w branży basenowej wciąż się rozwijają. W sklepach basenowych można znaleźć gotowe łatki ze specjalnej folii z masą samoprzylepną. Tego typu łatę nakładamy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz uszkodzonej powierzchni basenu. Taki zabieg, przy napełnionym wodą basenie ogrodowym rozpoczynajcie zawsze od wewnętrznej strony basenu, ponieważ napór wody na łatę, mocno dociśnie ją do folii basenu w miejscu powstałej dziury. Jeżeli dziura w basenie ogrodowym jest spora i widoczna gołym okiem, warto zastosować drugą większą łatkę od strony zewnętrznej basenu. Łata naprawcza na basen.

 

Dziura powstała na kołnierzu rozporowego basenu ogrodowego.

W przypadku rozporowych basenów ogrodowych częstym przypadkiem jest powstanie dziury na gumowym, dmuchanym kołnierzu. Dziury na kołnierzu przytrafiają się często za sprawą ptaków, które chcąc napić się wody z basenu, wbijają pazury w gumowy pierścień basenu rozporowego. Dziura w kołnierzu basenu będzie widoczna na pierwszy rzut oka, ponieważ z kołnierza szybko ujdzie powietrze. Aby zlokalizować dziurę w najprostszy sposób, użyjcie wody z mydłem. Rozprowadźcie roztwór na całej powierzchni kołnierza, w miejscu dziury, będą tworzyć się pęcherzyki mydlane. Do reperacji dziury w gumowym kołnierzu basenu ogrodowego wykorzystajcie również gotowy zestaw naprawczy, w skład którego wchodzą łatki ze zintegrowanym klejem. Na rynku znajdziemy wiele, różnego rodzaju łatek do tego typu uszkodzeń. Naprawa kołnierza wygląda podobnie jak zaklejanie dziury w folii basenowej. Na początek należy oczyścić i odtłuścić powierzchnię, następnie przykleić łatę. Po mniej więcej godzinach można na nowo nadmuchać kołnierz i cieszyć się basenem rozporowym w swoim ogrodzie.

 

Dziury w basenie ogrodowym powstałe na zgrzewie folii pomiędzy ścianką basenu a jego dnem.

Jest to zdecydowanie najbardziej uporczywa usterka, najtrudniejsza do lokalizowania. W takim wypadku musimy nalać trochę wody na dno basenu i przechylając basen lokalizować dziurę. Dodajmy, że tę czynność należy użyć bardzo ostrożnie, Kiedy już znajdziemy wyciek w naszym basenie ogrodowym, należy dokładnie zmatowić objętość papierem ściernym, odtłuścić objętość, a następnie całkowicie wysuszyć miejsce zastosowania. Aby nieco ułatwić sobie zadanie, warto pozostawić basen w pełnym słońcu, aby powierzchnia uszkodzonego miejsca dobrze wyschła. Aby utworzyć na zgrzewach ścianki basenów z dnem, należy dodać specjalne łatki naprawcze oraz klej winylowy. Na początku nakładania kleju na wewnętrzne, jak i na zewnętrzne strony basenu, ponieważ tego typu kleje z dwóch stron. Po rozprowadzeniu kleju i obu stronach basenu dokładnie dociskamy łatki, pozbywając się spod nich powietrza. Naprawiaj dziurę powstającą na zgrzewie folii basenowej, należy odczekać nieco dłuższy czas, niż ma to miejsce w przypadku dziury w powierzchni folii. Aby na nowo napełnić basen ogrodowy wody, trzeba odczekać 24 godziny od zaklejenia dziury na zgrzewie folii. Łata naprawcza na basen.

Bestsellery
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
559,00 zł 499,00 zł 454,47 zł 405,69 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy 549x122cm Bestway 56462 + Pompa + Pokrywa + WYSYŁKA GRATIS
Basen ogrodowy stelażowy 549x122cm Bestway 56462 + Pompa + Pokrywa + WYSYŁKA GRATIS
3 199,00 zł 2 399,00 zł 2 600,81 zł 1 950,41 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
3 799,00 zł 2 499,00 zł 3 088,62 zł 2 031,71 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
589,00 zł 449,00 zł 478,86 zł 365,04 zł
szt.
Alkomat AlcoFind PRO X5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 100 szt. ustników
Alkomat AlcoFind PRO X5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 100 szt. ustników
579,00 zł 529,00 zł 470,73 zł 430,08 zł
szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
649,00 zł 569,00 zł 527,64 zł 462,60 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
499,00 zł 405,69 zł
Produkt dnia
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI M " długość 405-430cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI M " długość 405-430cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
1 299,00 zł 1 056,10 zł
szt.
 Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
649,00 zł 599,00 zł 527,64 zł 486,99 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XS " długość 355-380cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XS " długość 355-380cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XXM " długość długość 405-430cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XXM " długość długość 405-430cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
640,00 zł 599,00 zł 520,33 zł 486,99 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XM " długość 380-405cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XM " długość 380-405cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
479,00 zł 389,43 zł
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
649,00 zł 569,00 zł 527,64 zł 462,60 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
339,00 zł 275,61 zł
szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
549,00 zł 446,34 zł
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM SEDAN XXL" długość 500-535cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM SEDAN XXL" długość 500-535cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Elektryczna maszynka do mielenia mięsa BERDSEN 550 - 1200W
Elektryczna maszynka do mielenia mięsa BERDSEN 550 - 1200W
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy 549x122cm Bestway 56462 + Pompa + Pokrywa + WYSYŁKA GRATIS
Basen ogrodowy stelażowy 549x122cm Bestway 56462 + Pompa + Pokrywa + WYSYŁKA GRATIS
3 199,00 zł 2 399,00 zł 2 600,81 zł 1 950,41 zł
szt.
Alkomat AlcoFind PRO X5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 100 szt. ustników
Alkomat AlcoFind PRO X5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 100 szt. ustników
579,00 zł 529,00 zł 470,73 zł 430,08 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK L " długość 430-455cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK L " długość 430-455cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH
69,00 zł 56,10 zł
szt.
Alkomat AL-8000 SILVER + 15szt. ustników + uchwyt samochodowy + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 SILVER + 15szt. ustników + uchwyt samochodowy + 12 m-cy kalibracji
669,00 zł 555,00 zł 543,90 zł 451,22 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
599,00 zł 486,99 zł
szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
499,00 zł 405,69 zł
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
55,00 zł 29,00 zł 44,72 zł 23,58 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XXM " długość 405-430cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XXM " długość 405-430cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
610,00 zł 599,00 zł 495,93 zł 486,99 zł
szt.
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
359,00 zł 310,00 zł 291,87 zł 252,03 zł
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
179,00 zł 145,53 zł
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM Kombi L " długość 430-455cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM Kombi L " długość 430-455cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK S " długość 380-405cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK S " długość 380-405cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
639,00 zł 579,00 zł 519,51 zł 470,73 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM SEDAN XL" długość 472-500cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM SEDAN XL" długość 472-500cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
719,00 zł 639,00 zł 584,55 zł 519,51 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
3 799,00 zł 2 499,00 zł 3 088,62 zł 2 031,71 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XXL " długość 485-497cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XXL " długość 485-497cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XM " długość 380-405cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XM " długość 380-405cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
499,00 zł 405,69 zł
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
669,00 zł 555,00 zł 543,90 zł 451,22 zł
szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
1 999,00 zł 1 799,00 zł 1 625,20 zł 1 462,60 zł
szt.
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
699,00 zł 629,00 zł 568,29 zł 511,38 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
19,99 zł 8,99 zł 16,25 zł 7,31 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
999,00 zł 899,00 zł 812,20 zł 730,89 zł
szt.
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
559,00 zł 499,00 zł 454,47 zł 405,69 zł
szt.
Nowości
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
649,00 zł 569,00 zł 527,64 zł 462,60 zł
szt.
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
749,00 zł 608,94 zł
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
559,00 zł 499,00 zł 454,47 zł 405,69 zł
szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl