
Sposoby na kaca - 7 prostych, domowych sposobów, które przyspieszą proces trzeźwienia.
Kiedy wypiłeś o jeden za dużo i chcesz szybko wyleczyć się z kaca, musisz sięgnąć po domowe sposoby na kaca. Przy tak popularnej rozrywce, jaką jest picie, nieuniknione jest, że niektórzy z nas prędzej czy później skończą z kacem.
Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na kaca, dzięki którym możesz pomóc sobie szybciej poczuć się lepiej. Jeśli jednak masz przed sobą kolejną ciężką noc, to czytaj dalej, aby odkryć, jak szybko wytrzeźwieć, aby nie musieć spędzać reszty dnia ukrywając się przed kontaktem z ludźmi. Nie będziesz musiał szukać dalej niż te 7 łatwych domowych środków na pulsującą głowę i rozstrój żołądka...
Fot. Ból głowy i kac następnego dnia po spożyciu alkoholu.
Jak powstaje kac i jakie są jego objawy?
Kac po alkoholu to nieprzyjemny stan, który może wystąpić po spożyciu nadmiernej ilości napojów alkoholowych. Kac objawia się bólem głowy, nudnościami, wymiotami, osłabieniem, drażliwością, nadwrażliwością na światło i dźwięk, a czasem także biegunką i dreszczami. Kac może utrudniać normalne funkcjonowanie i wpływać negatywnie na jakość życia.
Jak powstaje kac po alkoholu?
Alkohol jest metabolizowany w organizmie przez enzymy wątrobowe, które przekształcają go w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy. Aldehyd octowy jest toksyczny i wywołuje wiele objawów kaca. Ponadto alkohol powoduje odwodnienie organizmu, zaburza równowagę elektrolitów i witamin, podrażnia błonę śluzową żołądka i jelit, hamuje syntezę glukozy w wątrobie i zakłóca rytm snu.
Jak zapobiegać i leczyć objawy zatrucia alkoholowego?
Najlepszym sposobem by uniknąć kaca po alkoholu jest umiarkowane i odpowiedzialne picie alkoholu. Nasilenie kaca będzie mniejsze, jeśli unikniemy mieszania różnych rodzajów alkoholu i będziemy pić dużo wody przed, w trakcie picia i po spożyciu dużej ilości alkoholu, jeść lekkostrawne posiłki przed piciem i nie pić na czczo. Jeśli jednak już wystąpią objawy kaca i ból głowy, można podjąć kilka kroków, aby złagodzić zatrucie alkoholowe. Należy nawodnić organizm popijając wodę lub napoje izotoniczne, uzupełnić elektrolity i witaminy poprzez spożywanie owoców, warzyw lub suplementów, zjeść coś lekkiego i łagodnego dla żołądka, np. sucharki, banany lub zupę, zażyć lek przeciwbólowy lub przeciwzapalny, np. paracetamol lub ibuprofen, odpoczywać w cichym i ciemnym pomieszczeniu lub zdrzemnąć się.
Kac po alkoholu to niebezpieczny sygnał ostrzegawczy dla organizmu. Oznacza on, że spożyliśmy więcej alkoholu niż nasz organizm jest w stanie bezpiecznie przetworzyć. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie wątroby, trzustki, mózgu czy serca. Dlatego warto zachować umiar i rozsądek w piciu alkoholu i nie dopuszczać do częstych lub ciężkich kaców.
Wchłanianie alkoholu
To proces, w którym alkohol przenika z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Zależy to od wielu czynników, takich jak rodzaj i ilość spożytego alkoholu, szybkość picia, zawartość tłuszczu w pokarmie, masa ciała i płeć. Spożywanie alkoholu etylowego może mieć różne skutki na organizm, takie jak zmniejszenie zdolności koncentracji, zaburzenia równowagi, spadek ciśnienia krwi, podrażnienie żołądka i wątroby oraz uszkodzenie mózgu. Wchłanianie alkoholu można zmniejszyć poprzez ograniczenie ilości spożywanego alkoholu, picie wody lub napojów bezalkoholowych między drinkami, jedzenie przed lub w trakcie picia oraz unikanie mieszania różnych rodzajów alkoholu.
1. Biegaj na bieżni, by złagodzić objawy kaca!
Następnym razem, gdy poczujesz skutki ciężkiej nocy na mieście, włóż buty do biegania i uderz na bieżnię, aby krew zaczęła płynąć szybciej. Alkohol jest środkiem depresyjnym, co oznacza, że spowalnia cię i dlatego możesz czuć się bardziej ospały niż zwykle.
Ćwiczenia pomogą Ci przyspieszyć metabolizm i wypłukać toksyny, a także uwolnić endorfiny, które pomogą Ci poczuć się bardziej radośnie. Bądź jednak ostrożny: zbyt duża ilość ćwiczeń spowoduje odwodnienie, więc ogranicz się do lekkiego joggingu na bieżni i upewnij się, że po wszystkim się nawodnisz. Jeśli potrzebujesz dobrego powodu, by pójść na bieżnię, badania wykazały, że ćwiczenia pomagają szybciej metabolizować alkohol, więc szybciej wytrzeźwiejesz - a jako dodatkowy bonus spalisz kalorie z tego dodatkowego koktajlu!
Fot. Bieg na bieżni idealny, by złagodzić objawy kaca.
2. Pij wodę i to dużo!
Nie trzeba być lekarzem, aby wiedzieć, że odwodnienie może spowodować, że w głowie się kręci. Następnym razem, gdy wypijesz 0 jeden kieliszek za wiele, przypomnij sobie, że trzeba pić dużo wody, aby wypłukać toksyny alkoholu z organizmu. Jest to również świetny sposób, aby poczuć się lepiej po wielkiej nocy na mieście.
Nie tylko pomoże na ten paskudny ból głowy i suchość w ustach, ale jest również naturalnym środkiem moczopędnym. Możesz również spróbować soku, o ile nie jest zbyt słodki. Picie dużej ilości wody pomoże Ci również nawodnić się, ograniczyć głód i zmniejszyć wzdęcia. Powinieneś również zjeść lekki, zdrowy posiłek, który nie siądzie ci ciężko na żołądku. Spróbuj jajka z tostem, jakiś owoc z jogurtem lub nawet smoothie.
Fot. Woda zmniejsza kaca po spożywaniu alkoholu etylowego.
3. Jedz duże śniadanie!
Niektórzy ludzie przymierzają się na zjedzenie dużego śniadania po nocy picia na złe samopoczucie, ale inni mówią, że nie ma znaczenia, co jesz. Chociaż nie ma wielu badań na ten temat, zdrowy rozsądek podpowiada, że najlepiej trzymać się czegoś lekkiego i łatwego do strawienia, aby uspokoić żołądek.
Staraj się unikać pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, zwłaszcza jeśli masz kaca. Dzieje się tak dlatego, że organizm najpierw metabolizuje alkohol, więc jeśli zjesz coś o wysokiej zawartości tłuszczu, będzie on po prostu siedział w żołądku, co sprawi, że poczujesz się gorzej. Pokarmy bogate w witaminy z grupy B są świetne na poprawę nastroju, więc spróbuj załadować szparagi, szpinak, jajka, jabłka, banany i płatki owsiane. Możesz również spróbować pić napoje energetyczne lub lekki koktajl proteinowy, aby uzyskać impuls.
Fot. Duże śniadanie na kaca, by zwiększyć metabolizm alkoholu.
4. Weź tabletkę przeciwbólową bez recepty!
Jeśli wypróbowałeś wszystkie te wskazówki i nadal czujesz się szorstko, możesz mieć chcieć sięgnąć po tabletkę bez recepty przeciwbólową. Dobra wiadomość jest taka, że większość głównych aptek sprzedaje środki na kaca, więc prawdopodobnie nie będziesz musiał nawet opuszczać swojej kanapy!
Aktywnym składnikiem większości leków przeciwbólowych jest acetaminofen, który powszechnie występuje w Tylenolu. Znajduje się on również w kilku dostępnych bez recepty środkach na kaca, których dla reklamy nie będziemy wymieniać. Pamiętaj, aby zawsze czytać etykietę i unikać przekraczania zalecanej dawki. Podczas gdy te tabletki mogą pomóc złagodzić ból, mogą również sprawić, że poczujesz się odwodniony, więc upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość płynów.
Fot. Tabletka przeciwbólowa - sposób na kaca.
5. Weź gorący prysznic i zmień ubranie!
Czy wiesz, że alkohol ma wyraźny zapach? Wynika to z faktu, że kiedy pijesz, Twoja wątroba go rozkłada na substancje chemiczne zwane metabolitami, które są następnie wydalane przez Twój oddech i pot. Spróbuj wziąć gorący prysznic, aby pozbyć się tego zapachu oraz innych toksyn, które mogą zalegać w Twoim ciele. Możesz również przebrać się w świeże ubrania, aby poczuć się lepiej.
Niektórzy ludzie uważają, że zapach alkoholu na ubraniach może sprawić, że będziesz miał ochotę na kolejnego drinka, więc upewnij się, że przebierzesz się w jakiś świeży sprzęt. Możesz również spróbować użyć dezodorantu, aby zamaskować zapach alkoholu.
Fot. Gorący prysznic na kaca.
6. Wdychaj szałwię dla szybkiego wytrzeźwienia!
Szałwia była używana jako naturalny środek na wiele dolegliwości, w tym kaca. Podobno jej ostry, ziołowy zapach może pomóc oczyścić głowę, dzięki czemu poczujesz się lepiej. Jak? Cóż, istnieją dwie główne teorie otaczające to remedium. Jedna z nich mówi, że zapach szałwii pomaga oczyścić głowę. Inna teoria mówi, że zapach szałwii sprawi, że poczujesz mdłości, więc mniej prawdopodobne będzie, że będziesz chciał się napić. Niezależnie od przyczyny, spróbuj spalić patyczek szałwii i wdychać dym. Możesz przywiązać jeden koniec szałwii do końca sznurka i wymachiwać nim wokół głowy albo wrzucić go do garnka na małym ogniu.
Fot. Paląca się szałwia - kobieta wąchająca dym.
7. Skutki picia - wnioski.
Chociaż picie z przyjaciółmi jest towarzyską rozrywką lubianą przez wielu, ważne jest, aby pamiętać, że alkohol może poważnie wpłynąć na twoje zdrowie, zwłaszcza na wątrobę. Jeśli pijesz dużo i regularnie, narażasz się na ryzyko rozwoju kilku chorób wątroby. Alkohol jest również środkiem depresyjnym, co oznacza, że spowalnia centralny układ nerwowy i może sprawić, że poczujesz się zmęczony i ospały. Należy pamiętać, że po wypiciu alkoholu organizm potrzebuje więcej czasu, aby go przetworzyć.
Zaleca się picie nie więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo, co odpowiada 7 kuflom piwa lub 8 standardowym kieliszkom wina. Jeśli wypijesz o kilka za dużo, pamiętaj o tych 7 szybkich domowych sposobach na wytrzeźwienie, które pomogą Ci poczuć się lepiej i jak najszybciej wrócić do cieszenia się życiem. Pamiętajcie również, że pomimo braku kaca możecie mieć jeszcze zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu dlatego warto zbadać się alkomatem. Jeśli nie posiadacie własnego alkomatu, możecie go zakupić w dobrej cenie w sklepie alkopatrol.pl, który od wielu lat sprzedaje alkomaty i prowadzi ich kalibrację.
Jeszcze coś o kacu: https://neomaniak.pl/wszystko-o-kacu