
Jak działa wykrywacz metali?
Wykrywacz do metali jest w stanie znaleźć, to co jest zakopane, zapomniane i czego nie jesteśmy w stanie dostrzec, ale jak działa wykrywacz metali?
Móc wykryć, namierzyć lub zlokalizować to, co niewidoczne dla ludzkich oczu, to duży komfort i udogodnienie. Akcesoria i sprzęty, które są przedłużeniem albo udoskonaleniem ograniczonych przecież możliwości człowieka są przez niego niezwykle pożądane i lubiane.
Wystarczy, że znajdziemy się ze swoim wykrywaczem metalu w pobliżu takiego obiektu, a ten powiadomi nas o znalezisku dźwiękiem, wibracją lub sygnałem świetlnym. Innymi słowy, wykrywacz metalu przełoży dla nas informację, w takiej formie, która jest czytelna dla ludzkiego umysłu. Natomiast nie widzimy ani nie słyszymy, tego wszystkiego, co zdarzyło się tam w glebie, tego, co pozwoliło namierzyć metalowy przedmiot. Zatem jak nazywa się to zjawisko? Na czym ono właściwie polega i jak działają wykrywacze metali, spróbujemy Wam opisać w poniższym artykule.
Sprawdź jaki wykrywacz metali wybrać?
Indukcja elektromagnetyczna wykrywacza metali
Wykrywacz metali wywołuje pewne zjawisko fizyczne, za pomocą którego może on wykryć obecność metalowego przedmiotu w obrębie swego oddziałania.
Zaistniałym zjawiskiem jest indukcja elektromagnetyczna. Została ona odkryta w 1831 roku przez angielskiego fizyka Michaela Faradaya. Polega ona na powstaniu w przewodniku siły elektromotorycznej, wywołanej zmianami strumienia pola magnetycznego, ruchami źródła pola magnetycznego bądź jego przewodnika. Indukcji elektromagnetycznej zawdzięczamy przecież wytwarzanie prądu elektrycznego, bez którego nie wyobrażamy już sobie życia.
Rys. Indukcja elektromagnetyczna cewki wykrywaczy metali
Wykrywacze metalu – pole magnetyczne
Kluczowym dla powstania indukcji elektromagnetycznej elementem w budowie wykrywacza metalu jest jego cewka sondująca. To właśnie ona odpowiada za poprawne namierzenie poszukiwanego przez nas obiektu. Mianowicie, cewka detektora sama wytwarza fale magnetyczne, które rozprzestrzeniają się w przestrzeni, a konkretnie przenikają do gruntu. Natomiast metalowe obiekty znajdujące się w ziemi, w wyniku wytworzenia pola magnetycznego przez cewkę, same również wytwarzają falę, które wracają do cewki. Można też rzec, że niejako fale z wykrywacza odbijają się o metalowe elementy i wracają do niego, alarmując to dźwiękiem, wibracją lub sygnałem świetlnym. Głębokość wykrywania metali i dokładność działania w dużej mierze zależy od wielkości cewki, jaką ma detektor.
Pole elektromagnetyczne - wykrywacz metalu
Pole elektromagnetyczne wytwarza się poprzez działanie wielu urządzeń i akcesoriów naszego codziennego użytku takich jak choćby kuchenka mikrofalowa, telefon komórkowy, radio, lodówka, toster, komputer stacjonarny czy nawet lampa oświetleniowa. Na jego bazie działają także sieci WI-FI oraz Bluetooth. Fale elektromagnetyczne emitowane są niemal z każdego narzędzia, wykorzystującego prąd elektryczny. Mało tego, emituje je każdy żywy organizm, w tym także człowiek. Pole elektromagnetyczne definiuje się jako efekt działania dwóch pól – magnetycznego i elektrycznego. Może ono wysyłać fale o różnej częstotliwości i długości. Mówi się nawet, że zjawiska elektromagnetyczne stoją u podstaw powstania naszego wszechświata i są tym samym jedynymi z najstarszych i najważniejszych zjawisk występujących na świecie. Dlatego poszukiwanie odpowiedniego wykrywacza metalu rozpocznij od przeglądu dostępnych na rynku wielkości cewek wykrywaczy metali.