Jaki wykrywacz metali wybrać?
Jaki wykrywacz metali wybrać?

Jaki wykrywacz metali wybrać?

Wykrywacz metali to urządzenie, które pozwala prowadzić badania archeologiczne. Jednak jaki wykrywacz metali wybrać, by wykonywać rozpoznania militarne, odnajdywać zaginione przedmioty albo po prostu sprawić, że wodzeni instynktem poszukiwacza skarbów, zaspokoimy swoją ciekawość, natrafiając na te starsze lub młodsze znaleziska, gnieżdżące się gdzieś w warstwach gleby.

Rozpoczynając poszukiwanie, możemy się zatem kierować powodami osobistymi, jak i tymi naukowymi, lecz bez względu na motywację, pragniemy zdobyć szukane przez nas przedmioty czy odnaleźć niespodziewane znaleziska. Aby się to udało, potrzebne będzie dobre i dostosowane do charakteru naszych poszukiwań sprzęt, ale na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego wykrywacza metali? Jak rozpocząć przygodę z poszukiwaniem skarbów i jakiego urządzenia?

Jaki wykrywacz metali kupić do poszukiwań skarbów?

Fot. Jaki wykrywacz metali wybrać do poszukiwań skarbów?

To, czego poszukujemy, jak to robimy, gdzie, w jakich warunkach i przede wszystkim, jakim typem wykrywacza, jest niezwykle istotne i określa charakter całego przedsięwzięcia. Każda okoliczność wymaga konkretnych wyborów, a je musi poprzedzać wiedza, dlatego w tym artykule opisane zostanie wszystko, co pomoże wybrać odpowiedni wykrywacz metali dla naszych potrzeb i pozwoli nam na poszukiwanie przedmiotów ukrytych pod ziemią. Spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie pytania zadawane najczęściej przez osoby rozpoczynające przygodę z poszukiwaniem przy użyciu wykrywacza metali dla początkujących poszukiwaczy skarbów. Pamiętaj, by przy wyborze wykrywacza metalu zwrócić uwagę na parametry wykrywania, a w szczególności zasięg wykrywania przedmiotu. W dużej mierze zależy to od wielkości sondy, choć jej wielkość nie jest w 100% wyznacznikiem głębokości wykrywania przedmiotów. Na parametry wykrywania przedmiotów ma również wpływ elektronika, do której podłączona jest sonda do badania gruntu.

Wykrywacz metali Cobra CT-1032

 Wykrywacz metalu model Cobra CT-1032

Fot. Wykrywacz metalu model Cobra CT-1032

 

Spis treści:
  1. Jak działa wykrywacz metali?
  2. Z czego składa się wykrywacz metali?
  3. Wykrywacz metali – rodzaje
  4. Wykrywacz impulsowy
  5. Wykrywacz dudnieniowy
  6. Wykrywacz ze zbalansowaną cewką odbiorczą
  7. Wykrywacz metali a polskie prawo
  8. Wykrywacz metali na własnej działce
  9. Wykrywacz metali - Jak zacząć swoją przygodę poszukiwania skarbów?
  10. Wykrywacz metali – co można znaleźć?
  11. Wykrywacz metali – jak szukać?
  12. Wykrywacz metali – jak głęboko?
  13. Za co odpowiada częstotliwość w wykrywaczu metali?
  14. Kto wynalazł wykrywacz metali?
  15. Jaki wykrywacz metalu dla początkujących poszukiwaczy skarbów?
  16. Jaki wykrywacz metali dla dziecka?
  17. Jak zrobić wykrywacz metali?
  18. Jaki wykrywacz metali do złota?
  19. Jaki wykrywacz metali do monet?
  20. Czy wykrywacz metali wykryje telefon?
  21. Który wykrywacz metali kupić?

 

Jak działa wykrywacz metali?

Wykrywacz to sprzęt, który poszukuje metali, wykorzystując głównie działanie pól magnetycznych. Wytwarza je bowiem każdy metalowy przedmiot i jest ono wykrywalne, choćby znajdował on się bardzo głęboko w ziemi. Zjawisko to nazywa się indukcją elektromagnetyczną. Owo pole wychwytywane jest przez jeden z najważniejszych elementów każdego detektora metali, jakim jest cewka. Wykrycie poszukiwanego przez nas obiektu sygnalizowane jest przez dźwięk lub wibrację. Tym bardziej są one intensywne, tym bliżej znajduje się metalowy przedmiot. Więcej informacji na temat: Jak działa wykrywacz metali?

Jaki wykrywacz metali do złota?

Fot. Jaki wykrywacz metali wybrać do złota?

 

Z czego składa się wykrywacz metali?

Budowa wykrywacza metali nie jest dość skomplikowana i złożona, lecz w każdym z nich muszą występować poszczególne elementy, tak by je funkcjonowanie było efektywne. Dzięki niemu zachodzą przecież konkretne zjawiska fizyczne, a te mogą odbyć się tylko przy wykorzystaniu konkretnych przedmiotów, które są niezbędne w każdym detektorze metali. Są nimi m.in.:

  • cewka – można wysnuć wniosek, że jest to najważniejszy element wykrywacza metali, ponieważ jest on odpowiedzialny za wytwarzanie pola magnetycznego i odbieranie tego, które jest emitowane przez metalowe przedmioty
  • bateria – zapewnia bezprzewodowe funkcjonowanie całej aparatury wykrywacza
  • panel kontrolny – bardzo istotny element, który pomaga działać pozostałym podzespołom detektora. Wytwarza i odbiera sygnały

 

Wykrywacz metali - cewka wykrywacza metalu Cobra CT-1032

Fot. Wykrywacz metalu - cewka wykrywacza metalu Cobra CT-1032

 

Bateria alkaliczna do wykrywacza metalu typ 9v

Fot. Bateria alkaliczna do wykrywacza metali typ 9V

 

Panel kontrolny wykrywacza metalu

Fot. Panel kontrolny wykrywacza metalu

 

Wykrywacz metali – rodzaje

Jest to narzędzie, które na przestrzeni lat wraz z rozwojem technologicznym zmieniało się, było udoskonalane, modyfikowane, rozbudowywane oraz upraszczane. Aktualnie można wyróżnić trzy typy wykrywaczy metali, które różnią się od siebie przede wszystkim systemem operacyjnym, na bazie którego funkcjonują.

 

Wykrywacz impulsowy

Jest to wyposażony w jedną cewkę wykrywacz metali, który lokalizuje przedmiot poprzez echo. Cewka tego urządzenia odbiera pojedynczy impuls prądu, na tyle silny, że pozwala to na dalekosiężne poszukiwania. Impulsowy wykrywacz do metali wytwarza bowiem pole magnetyczne o dużym natężeniu. To wszystko sprawia, że ten rodzaj wykrywacza jest najlepszy do poszukiwania przedmiotów na dużej przestrzeni. Ponadto doskonale sprawdza się w namierzaniu obiektów z żelaza. Korzystając z niego, należy jednak wolno sterować sondą wykrywacza. Ich wadą jest duży pobór prądu.

 

Wykrywacz dudnieniowy

Są to urządzenia oparte o dość stary mechanizm. Cieszyły się dużą popularnością w latach po II Wojnie Światowej, ponieważ wykorzystywano je do znajdowania min. System, na bazie którego funkcjonuje ten wykrywacz metali, polega na zaburzeniu równowagi akustycznej w momencie jego natknięcia się na metalowy przedmiot. Skutkuje to zmianą częstotliwości dźwięków docieranych do obsługującego go poszukiwacza. Dudnieniowy wykrywacz metali posiada bowiem dwa połączone ze sobą generatory, z których jeden pełni funkcję wzorca częstotliwości, a drugi działa przy cewce. Korzystanie z tego modelu wykrywacza może być uciążliwe, chociażby dla uszu, ponieważ wytwarzany przez niego dźwięk przy długotrwałym użytkowaniu może być męczący. Należy też wiedzieć, że wykrywacz dudnieniowy posiada dość ograniczony zasięg oraz jest podatny na niesprzyjające do poszukiwań cechy gruntu.

 

Wykrywacz ze zbalansowaną cewką odbiorczą

Według specjalistów jest to typ wykrywacza metali, który łączy w sobie najwięcej pozytywnych cech. Rekomenduje się go jako najbardziej skuteczny w poszukiwaniu metali. Sonda wbudowana w ten wykrywacz jest dwuobwodowa. Znaczy to, że działa ona w relacji nadawczo-odbiorczej. Pole magnetyczne powstaje dzięki działaniom cewki nadawczej, która wykrywając metal, wytwarza zakłócony sygnał do cewki odbiorczej. Ponadto wykrywacz metali ze zbalansowaną cewką odbiorczą – jak sama jego nazwa wskazuje – posiada możliwość regulacji odbiornika, tak by wykrywał on preferowany przez nas typ metalu, a pozostałe pomijał.

 

Wykrywacz metali a polskie prawo

Polskie prawodawstwo nie zabrania posiadania wykrywacza metali, ale ściśle określa możliwość przeszukiwania gruntów za jego pomocą.

Niestety na terenie naszego kraju nie można ot tak przystąpić do samodzielnego przeczesywania terenu, używając wykrywaczy metali w celu poszukiwania zabytków. Potrzebne są do tego konkretne pozwolenia. Zobacz artykuł: Wykrywacz metali a polskie prawo

Mówi o tym art. 109c, który powstał 1 stycznia 2018 r. w ramach nowelizacji ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami.

Przepis ten jasno głosi, że wszelkie poszukiwania zabytków przy użyciu specjalistycznego sprzętu, czyli aparatury technologicznej, elektronicznej bądź tej umożliwiającej nurkowanie, wymagają wcześniejszego pozwolenia. 

W przypadku jego braku karą może być ograniczenie wolności, pozbawienie wolności do 2 lat lub nałożenie grzywny.

Ponadto, aby dostać pozwolenie na użytkowanie wykrywaczy metali do poszukiwań zabytków na danym ternie, należy złożyć odpowiedni wniosek do obejmującego ten obszar Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

W formularzu należy zawrzeć informacje dotyczące m.in. planu poszukiwań, geograficznego i geodezyjnego opisu miejsca, na którym planujemy ich dokonać, a także te przedstawiające powód, dla którego chcemy je realizować. Rzecz jasna w przypadku prowadzenia działań na czyjejś prywatnej działce, powinniśmy posiadać wyrażoną na piśmie zgodę jej właściciela.

Wykrywacz metali a polskie prawo

Fot. Wykrywacz metali a polskie prawo

 

Wykrywacz metali na własnej działce

Wydawałoby się, że będąc właścicielami danego skrawka ziemi, możemy robić na nim prawie wszystko, czyli wszystko to, co wydaje nam się zgodne z prawem. Natomiast to, co jest z nim zgodne, prędko się zmienia i dereguluje. Powszechnie znane są opisy biurokratycznych zmagań, związanych z chęcią wycinki drzewa, stojącego na naszej posesji. Wymóg pozwolenia na użytkowanie wykrywacza metali w celu poszukiwania na nim zabytków dotyczy także korzystania z niego na własnym prywatnym terenie. I oczywiście może być to zupełnie zwyczajny obszar, niebędący w strefie ochrony konserwatorskiej, a i tak, jeśli mamy podejrzenie, że są na nim zabytki, to musimy uzyskać od WUOZ odpowiednie pozwolenie, by móc wykrywać na nim poszczególne, choćby niestanowiące dużej wartości archeologicznej przedmioty. Zobacz artykuł: Gdzie szukać wykrywaczem metali?

Wykrywacz metali - poszukiwania na własnej działce

Fot. Wykrywacz metali - poszukiwania na własnej działce

 

Wykrywacz metali - Jak zacząć swoją przygodę poszukiwania skarbów?

Pomijając wyżej przedstawione konieczne do spełnienia aspekty prawne, wykrywacz metali, jak każde nowe i nieznane nam urządzenie, wymaga od jego użytkowników wiedzy i czasu na wdrożenie się w jego prawidłową obsługę. Aby prawidłowo korzystać z detektora, należy dobrze poznać jego mechanizm. Najczęstszym pytaniem dotyczącym użytkowania wykrywacza jest, to związane z jego strojeniem. Ta czynność to nic innego jak regulowanie parametrów dotyczących m.in. głębokości i zasięgu poszukiwań. Grunt może zawierać w sobie cząsteczki żelaza, które detektor może wykryć jako poszukiwany obiekt. Natomiast strojenie pozwala uczulić wykrywacz na tego typu okoliczność.

Przed rozpoczęciem poszukiwań na obszernym terenie, dobrze byłoby zaopatrzyć się w mapę. Dzięki niej łatwiej będziemy mogli nawigować po przeczesywanym przez nas terenie, a także może to ułatwić lokalizowanie obiektów.

Wykrywacz metali - warto zacząć przygodę poszukiwania skarbów

Fot. Wykrywacz metali - Jak zacząć przygodę z wykrywaczem metali?

 

Wykrywacz metali – co można znaleźć?

Celem poszukiwań może być jakikolwiek metalowy przedmiot. Możemy np. interesować się działaniami wojennymi, a detektor metali może wtedy posłużyć nam do odnajdywania pozostałości po działaniach militarnych na danych terenie. Mogą to być takie znaleziska jak: fragmenty broni, czołgów, elementów balistycznych, hełmy lub części pocisków. Dobrze byłoby jednak nie natrafić na jakkolwiek bombowy niewypał.

Jaki wykrywacz metali do militariów?

Pozostając przy motywacjach historycznych, możemy kierować się też chęcią wydobycia przedmiotów jeszcze starszych niż te z minionego wieku. Możemy zapragnąć tego, by stać się amatorskim archeologiem i odnajdywać kilkusetletnie obiekty jak choćby stare monety. Każdy szanujący się numizmatyk posiada własny detektor metali, za pomocą którego może kultywować swoją pasję. Bywa też, że spadnie na nas nieszczęście. Zgubimy coś wartościowego i wykrywacz metali może okazać się dla nas jedynym ratunkiem. Tym bardziej że, nowoczesne detektory potrafią być ukierunkowane tak, by poszukiwać tylko konkretny rodzaj metalu, a to znacznie zawęża poszukiwania, ponieważ niejednokrotnie wykrywacz może mylnie reagować na zwykłe kapsle lub miedziane śrubki znajdujące się głęboko w ziemi.

militaria

Fot. Militaria odnalezione wykrywaczem metalu COBRA CT-1080

 

Wykrywacz metali – jak szukać?

Bycie współczesnym poszukiwaczem skarbów wymaga spełnienia odpowiednich wymogów formalnych, ale z całą pewnością można też stwierdzić, że ta forma rozrywki, pasji lub – jak ktoś woli – zawodu, wykształciła swój wewnętrzny kodeks. Dotyczy on przede wszystkim zachowania się poszukiwacza na danym terenie, tak by nie szkodzić środowisku i innym. Niedopuszczalne jest zaśmiecanie badanego przez nas obszaru, bezpodstawne rozkopywanie gleby lub i przeczesywanie stref objętych ochroną konserwatorską bez obecności archeologa. Takie tereny bowiem stanowią wartość historyczną, kulturową i społeczną, dlatego muszą być objęte kuratelą państwową.

Szukanie wykrywaczem wymaga też cierpliwości. Zanim natrafimy na wyczekiwany przez nas przedmiot, może minąć trochę czasu. Prawidłowe użycie detektora polega na kierowaniu płaskiej cewki tak, aby znajdowała się ona przy samej glebie, lecz nie w ten sposób by się z nią stykała, ponieważ w wyniku jej kontaktu z kamieniem lub ciężkim przedmiotem, znajdującym się na powierzchni, mogłaby się uszkodzić. Gdy tylko sygnał z detektora jest wyraźny i ciągły, powinniśmy zabierać się do wkopu.

W panelu sterującym – w zależności od poziomu zaawansowania wykrywacza – ustalamy częstotliwość, zasięg i typ metali, które chcemy znaleźć.

 

Wykrywacz metali – jak głęboko?

Na podstawie sygnału dźwiękowego lub świetlnego, które wydobywają się z wykrywacza metalu, jesteśmy w stanie określić, jak głęboko znajduje się namierzany przez nas przedmiot. Ta opcja zdecydowanie ułatwia poszukiwania. Ponadto w panelu sterującym sami określamy głębokość terenu, jaką chcemy obejmować naszym detektorem.

Niestety wykrywacz metali ma ograniczony zasięg i nie jest w stanie wychwycić wszystkich obiektów. Te najmniejsze najlepiej są lokalizowane, gdy znajdują się dosyć płytko. Większe natomiast mogą być namierzane, nawet gdy gnieżdżą się na głębokości około 100 centymetrów.

Wykrywacz metali - jak głęboko sięga

Fot. Poszukiwacz skarbów na łące z wykrywaczem metali

 

Za co odpowiada częstotliwość w wykrywaczu metali?

Biorąc do ręki współczesny wykrywacz metali, znajdziemy w nim kilka opcji i jedną z nich jest wybór częstotliwości. To ona określa precyzję zlokalizowania przedmiotu. Detektor jednoczęstotliwościowy, emitujący fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości umożliwi odnalezienie drobnego przedmiotu, natomiast modele wysyłające fale elektromagnetyczne o niskiej częstotliwości pozwolą na namierzenie większego przedmiotu.

Wykrywacz metalu - częstotliwość cewki

Rys. Wykrywacz metalu - częstotliwość cewki

 

Kto wynalazł wykrywacz metali?

Czasem można się spotkać z krążącą w Polsce opinią, mówiącą o tym, że to właśnie Polacy są wynalazcami pierwszego na świecie wykrywacza metalu. Jednak nie jest to do końca prawda. Otóż jednym z pierwszych twórców urządzenia mającego wykrywać metal był niejaki Alexander Graham Bell. Skonstruował je w 1881 r., aby znaleźć pocisk w ciele postrzelonego w zamachu prezydenta Stanów Zjednoczonych Jamesa Garfielda. Ówczesny wykrywacz był jednak odosobnionym modelem, a szersza produkcja detektorów metali rozpoczęła się dopiero w latach 20. XX wieku. Wynalazcy Gerhard Fisch oraz Shirl Herr opatentowali i wyprodukowali już bardziej zaawansowane technologicznie, dobre wykrywacze metali. Natomiast polski wątek w historii o wykrywaczach miał miejsce podczas II Wojny Światowej. Dwaj żołnierze Polskich Sił Zbrojnych opracowali konstrukcję wykrywacza min, który cieszył się dużą popularnością w szeroko pojętych działaniach militarnych.

 

Alexander Graham Bell wynalazca wykrywacza metalu

Rys. Alexander Graham Bell wynalazca wykrywacza metalu

 

Jaki wykrywacz metalu dla początkujących poszukiwaczy skarbów?

Wykrywacze metali dla początkujących nie są urządzeniami trudnymi w obsłudze, a ponadto te, które obecnie zalewają polski rynek, niewiele się od siebie różnią. Standardem jest już tryb dyskryminacji, eliminacji i pomijania poszczególnych metali lub też regulacja częstotliwości detektora. Istnieją jednak takie modele, które ze względu na ich ergonomię lub wyjątkową łatwość obsługi, można polecić szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z wykrywaczami. Otóż dla nowicjuszy mogą być dobre wykrywacze metali marki COBRA.

Zarówno model CT-1023, jak i CT-1069 to idealne wykrywacze metali dla początkujących poszukiwaczy, które są wyposażone w funkcję, dzięki którym ich użytkownik swobodnie zainicjuje swoje nowe hobby. Oba te wykrywacze metali mają możliwość ustawiania częstotliwości, prosty i intuicyjny panel sterowania i przede wszystkim skuteczną sondę poszukującą. Detektor metalu marki COBRA jest w przystępnej cenie, sprawia, że poszukiwania są przyjemniejsze i co najważniejsze – efektywne.

Wykrywacz metalu COBRA CT-1023

Fot. Wykrywacz metalu model COBRA CT-1023

 

Jaki wykrywacz metali dla dziecka?

Już najmłodsi mogą w ramach zabawy spróbować swoich sił w poszukiwaniu metalowych przedmiotów z wnętrza ziemi. Dziecięca ciekawość w połączeniu z odpowiednim i dostosowanym dla młodego użytkownika sprzętem mogą stanowić bakcyl do późniejszej, zajmującej czas pasji. Ważne by taki początkujący operował lekkim i prostym w obsłudze wykrywaczem metali. Najlepiej też, gdyby był on po prostu skuteczny i nieawaryjny. Dlatego idealnym wykrywaczem metali dla takiego konsumenta może być detektor COBRA CT-1069. Wyjątkowo lekki (1kg), prosty w użytkowaniu, wyposażony w przejrzysty wyświetlacz LCD oraz wygodne aluminiowe ramię wykrywacz będzie doskonałym modelem dla dziecka.

Wykrywacz metali COBRA CT-1069

Fot. Wykrywacz metali model COBRA CT-1069 idealny dla dziecka

 

Jaki wykrywacz metali dla dziecka?

Fot. Jaki wykrywacz metali dla dziecka?

 

Jak zrobić wykrywacz metali?

Oczywiście nie jedna z osób, którą określilibyśmy mianem „złota rączka”, zanim sprawdzi dostępne na rynku wykrywacze metali, najpierw zastanowi się, czy nie można go samodzielnie skonstruować. W końcu system w oparciu, którego działa detektor jest raczej powszechnie znany, a elementy, które składają się na jego budowę, można swobodnie pozyskać lub wykonać samemu. Prosty i zwyczajny wykrywacz do metali posiada bowiem układ rezonansowy z podłączoną do niego cewką sondującą, obwód rezonansowy wzorcowy, a także układ ostatni, służący do porównywania obu sygnałów i sygnalizowania ich poprzez dźwięk, światło lub wibrację. Innymi słowy, wykrywacz metali musi być zbudowany z nadajnika, odbiornika i urządzeń elektronicznych, w oparciu których działa cała aparatura. Mimo tak niewielu części detektor metali jest trudny do samodzielnego skonstruowania. Aby się ono udało, należy zachować niezwykłą dbałość i precyzję. Rzecz jasna niemożliwe jest, żeby wykrywacz własnej roboty dorównał tym dopracowanym, mikroprocesorowym egzemplarzom dostępnym na rynku, lecz on również może spełniać swą podstawową funkcję, jaką jest przecież odnajdywanie metali.

 

Jaki wykrywacz metali do złota?

Oczywiście każdy wykrywacz metali może służyć do wykrywania tak cennego i rzadkiego metalu, jakim jest złoto. Złote znaleziska należą do najcenniejszych i w środowisku wykrywaczy są najbardziej pożądane. Przeczesując teren z wykrywaczem w ręku, można znaleźć wiele złotych przedmiotów. Polska, jako kraj będący areną do wielu bitew, wojen i innych epokowych wydarzeń historycznych jest terenem, w którego głębi może znajdować się wiele wartościowych przedmiotów. Mogą być to wisiorki, naszyjniki, kolczyki, pierścionki lub inne drogocenne precjoza. Wiele detektorów metali posiada opcję wyboru rodzaju metali, na który ma reagować jego cewka sondująca, dlatego swoje poszukiwania można zawęzić do odnajdywania wyłącznie złotych obiektów. Jako że są to przedmioty najczęściej niewielkie, to wykrywaczami, które najlepiej będą sprawdzały się w ich odnajdywaniu, będą te emitujące fale o wysokiej częstotliwości.

 

Jaki wykrywacz metali do monet?

Polskie monety, które znajdują się aktualnie w obiegu, nie już wykonywane ze srebra lub złota. Czasy wypełnionych obficie sakiewek, dzwoniących od znajdujących się w nich złotych numizmatów dawno minęły. Znacznie tańsze w produkcji są monety pozyskiwane z innych stopów metali oraz albo wytwarzane z metali przejściowych. Te dzisiejsze wytapiane są głównie z połączenia miedzi i niklu oraz z mosiądzu, który jest mieszaniną miedzi i cynku. Rzecz jasna te metale są do wychwycenia przez współczesny wykrywacz metali. Monety jako niewielkie przedmioty będą trudne do namierzenia przez wiele modeli detektorów. Można powiedzieć, że są one zmorą poszukiwaczy. Nierzadko w ziemi znajdują się naprawdę stare monety, pochodzące jeszcze z dawnych stuleci, lecz trudność stanowi ich precyzyjne odszukanie. Tym bardziej, gdy spoczywają głęboko. Zatem do odnajdywania monet należy dobrać odpowiedni typ wykrywacza. Specjaliści twierdzą, że doskonale sprawdza się w tym przypadku wykrywacz wysyłający fale o wysokich częstotliwościach. Taki model jest w stanie zlokalizować niewielkie obiekty. Wysyłane przez cewkę falę magnetyczne mogą napotkać fale nadawane z monet, nawet gdy te znajdują się głęboko w ziemi.

Wykrywacz metali do monet - COBRA

Fot. Wykrywacz metali do monet - COBRA

 

Czy wykrywacz metali wykryje telefon?

Telefon to podstawowe narzędzie każdego z nas, które jest w naszym użyciu niemal przez cały czas. Częste sprawdzanie go i nierozstawanie się z nim na krok nie wyklucza jednak możliwości zagubienia go. Tak się składa, że telefon komórkowy nierzadko może się gdzieś zapodziać, a z racji tego, jak ważny jest to sprzęt, może to wywołać u nas niemałe zakłopotanie i nerwowość. Każdy kiedyś choć przez chwilę nie wiedział, gdzie znajduje się jego smartphone i każdy nie pozostał na ten fakt obojętny. Gdy po kilku minutach od zguby okaże się, że nie spoczywa on ani na komodzie, ani w zagłębieniu sofy, ani też w kieszeni kurtki, to znaczy, że jest to sprawa dla wykrywacza do metali. Współczesne detektory bez problemu mogą namierzyć zapodziany telefon. Uporają się z tym nawet szybciej niż w przypadku poszukiwań zakopanych w ziemi przedmiotów. No, chyba że w wyniku pewnych perturbacji nasza komórka trafiła właśnie tam.

 

Który wykrywacz metali kupić?

Na polskim rynku znajduje się wiele modeli wykrywaczy, tak wiele, że chcąc wybrać jakiś dla siebie, może rozboleć nas od tego głowa. Szeroka oferta detektorów, przedstawiająca ich funkcje i zastosowania nie da nam jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ tej powinniśmy poszukiwać w sobie. Przede wszystkim określając budżet, jaki jesteśmy w stanie poświęcić, zastosowanie, przedmiot poszukiwań i warunki terenowe. Szczególnie to, czego będziemy szukać, określa typ wykrywacza, jaki będzie się do tego nadawał. Każdy detektor może inaczej sprawdzać się w danych warunkach. Ważne jest też, to czy dany detektor wysyła fale o wysokiej, czy też niskiej częstotliwości. Inni natomiast przy wyborze takiego sprzętu skupią się na jego wadze lub funkcjonalności panelu sterującego.

Wykrywacze metali Cobra CT-1080 dokładna jak wykrywacz metali Garrett Ace 250

Wykrywacze metali firmy COBRA to wielofunkcyjne i wytrzymałe modele w bardzo przystępnej cenie.

Już za około 200 zł możemy sprawdzić sobie narzędzie, dzięki któremu odnajdziemy zapomniane i interesujące przedmioty spoczywające gdzieś w ziemi. Pozostałości militarne, złota biżuteria, srebro, monety lub jakiekolwiek inne metalowe elementy będą skutecznie i precyzyjnie namierzone przez detektory COBRA.

Wykrywacze metalu COBRA - Tryb dyskryminacji metali

Wykrywacze metali COBRA mają tryb dyskryminacji metali, pozwalającą rozróżnianie poszczególnych jego rodzajów i wybór konkretnie tych, które chcemy odnaleźć. Dyskryminacja metalu jest bardzo przydatna w "zaśmieconym" terenie. Gdy w trakcie poszukiwać będziemy trafiać tylko na same kapsle, wówczas włączona dyskryminacja pozwoli je pomijać.

Innymi słowy, operując na wyświetlaczu analogowym lub LCD (w zależności od modelu) panelu moderujemy pracę wykrywacza, tak aby pomijał nieinteresujące nas stare aluminiowe kapsle lub puszki po piwie.

A to właśnie takie elementy są przyczynami częstych zakłóceń i fałszywych tropów. Warto kupując wykrywacz metalu zwrócić uwagę czy posiada tryb dyskryminacji. W większości przypadków wykrywacze metalu dla zaawansowanych poszukiwaczy posiadają już dyskryminację.

Wykrywacze marki COBRA posiadają także wodoszczelną cewkę sondującą, za pomocą której bez problemu możemy używać ich na plaży lub w wodzie, która niestety stanowi często solidną barierę dla naszych oczu.

Często użytkownicy wykrywaczy metalu używają również innego określenia na to urządzenie mianowicie - detektor metalu.

Wykrywacz metali Cobra CT-1080

Fot. Wykrywacz metali Cobra CT-1080

Kup w promocji Wykrywacz metali Cobra CT-1080

Jeśli macie Państwo pytania dotyczące wykrywaczy metali zapraszamy do kontaktu telefonicznego tel. 570 140 570.

Nasz konsultant odpowie na wszystkie pytania i pomoże Wam wybrać odpowiedni model do Waszych preferencji.

Bestsellery
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 349,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 909,76 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 499,00 zł

Cena regularna: 1 659,00 zł

1 218,70 zł

Cena regularna: 1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Produkt dnia
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 349,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 909,76 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

799,00 zł

649,59 zł

Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023

449,00 zł

365,04 zł

Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2

479,00 zł

389,43 zł

Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 499,00 zł

Cena regularna: 1 659,00 zł

1 218,70 zł

Cena regularna: 1 348,78 zł

szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl