Jak zacząć przygodę z wykrywaczem metali? 0
Jak zacząć przygodę z wykrywaczem metali

Jak zacząć przygodę z wykrywaczem metali

Wykrywacz metali – jak zacząć?

Podjęcie się każdego nowego hobby może być ekscytujące i odkrywcze, lecz zawsze wymaga ono od nas pewnego wdrożenia się, nauki i często też cierpliwości. By zacząć przygodę z wykrywaczem metali, trzeba się z nim zapoznać, nie od razu będziemy wiedzieli jak należycie z niego korzystać.

Sprawdź również: Jaki wykrywacz metali wybrać?

Wiele opcji panelu sterowania, szerokie możliwości konfiguracji detektora i przede wszystkim niełatwa praca terenowa sprawiają, że początki poszukiwań z wyrywaczem mogą być zniechęcające. Jednak najbardziej zrazić może brak efektu w postaci upragnionego znaleziska. Wyczekiwanie na sygnał dźwiękowy albo bezcelowe kopanie wieńczone znalezieniem jedynie gwoździa lub kapsla od piwa mogą być frustrujące. Dlatego istnieje kilka porad dla początkujących detektorystów, które przestrzegą ich przed ewentualnymi rozczarowaniami i uzbroją ich w podstawową wiedzę.

Wykrywacz metali - jak zacząć?

Fot. Wykrywacz metalu - jak zacząć?

 

SPIS TREŚCI:

 1. Co jest ważne przy wyborze wykrywacza?
 2. Wykrywacz metalu - przybory poszukiwacza, jak zacząć przygodę z wykrywaczem metali?
 3. Pamiętaj o polskim prawie - wykrywacz metalu a poszukiwanie skarbów i zabytków

 

Co jest ważne przy wyborze wykrywacza?

Przeglądanie ofert wykrywaczy metali, jakie są na polskim rynku, może nas przytłoczyć z powodu ich ilości. Każdy współczesny model wyposażony jest w wiele rozwiniętych funkcji umożliwiających nam skuteczne znajdywanie metalowych przedmiotów. Jedne egzemplarze są bardziej zaawansowane technicznie, drugie zaś mniej. Nie bez znaczenia są też nasze preferencje i cel użycia.

 

zasoby finansowe 

 • ceny wykrywaczy metali wahają się od około 200 do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście będąc w posiadaniu dużej kwoty, łatwiej jest bez ograniczeń przebierać w ofertach. Natomiast chcąc wydać mniej, będziemy musieli bardziej wnikliwie weryfikować poszczególne modele i ich dane techniczne. Za niewielkie pieniądze również można zakupić dobry detektor, lecz wtedy musimy mieć odpowiednią, wiedzę, aby móc zweryfikować, czy będzie on dobry.

 

cel poszukiwań

 • wykrywacze metali dzielą się także względem tego, co mają poszukiwać. Bywa, że niektóre detektory metalu mają trudność z danym rodzajem obiektów, a inne odnajdują go z dużą łatwością. Różnica dotyczy najczęściej rozmiaru przedmiotu. Do poszukiwania drobnych artefaktów, jak choćby monety, przystosowane są wykrywacze wysyłające fale o wysokich częstotliwościach (30-80kHz). Gdy chcemy odnaleźć większe obiekty, czyli np. pozostałości militarne, powinniśmy zaopatrzyć się w detektor emitujący fale niskich częstotliwościach. Niestety trudno znaleźć taki typ detektora, który będzie sprawdzał się w obu rodzajach poszukiwań, toteż nasz wybór jest wiążący.

 

warunki terenowe

 • rodzaj gleby, powierzchni i przestrzeni. Wykrywacz może być przecież stosowany także w wodzie, oczywiście pod warunkiem, że wyposażymy się w taki, który będzie wodoodporny. Sam rodzaj gruntu może być wysoko, jak i nisko zmineralizowany i to też ma duży wpływ na pracę wykrywacza. Są detektory, które doskonale sprawdzają się w glebie mocno zmineralizowanej. Inne zaś odwrotnie. W przypadku przeczesywania powierzchni obfitej w skały i minerały powinniśmy zaopatrzyć się w wykrywacz metali o wysokiej częstotliwości (30-80kHz).

 

ergonomia

 • wygoda korzystania z danego wykrywacza metali. Bywa, że detektory są dość ciężkie i mało poręczne. Dorosła i silna osoba może nie zwracać na te mankamenty uwagi, natomiast ktoś mniejszy lub niebędący dostatecznie sprawny fizycznie może, trzymając taki detektor, odczuwać pewien dyskomfort. Stąd dobrze byłoby przed zakupem sprawdzić, jak dany wykrywacz metalu leży nam w rękach, jak się z nim poruszamy, ponieważ musimy mieć świadomość, że praca z wykrywaczem metalu może trwać nawet kilka godzin i dobrze byłoby, aby byłoby nam z nim wygodnie.

 

wrażliwość na dźwięk

 • kolejna bardzo indywidualna i ważna cecha. Nie należy bagatelizować swoich preferencji dźwiękowych przy wyborze wykrywacza metali, ponieważ każdy z modeli może sygnalizować różne rodzaje dźwięków. Mogą być one jedno lub wielotonowe, ale przede wszystkim mogą one być dla nas mniej lub bardziej przyjemne. Nasłuchiwanie odgłosów jest w pracy detektorysty niezwykle ważne, dlatego, gdy przez kilka godzin dociera do nas nieprzyjemny świdrujący nasze ucho dźwięk, powinniśmy pomyśleć o detektorze wyposażonym w inne audio.

 

Wykrywacz metalu - przybory poszukiwacza, jak zacząć przygodę z wykrywaczem metali?

Każdy szanujący się detektorysta poza posiadaniem swojego nadrzędnego urządzenia, czyli wykrywacza metali, wyposaża się też inne pomocne mu w „wykopkach” akcesoria. W końcu detektor metalu zapewnia jedynie precyzyjne zlokalizowanie obiektu. Dlatego wyruszając na poszukiwania, trzeba wyposażyć się w dodatkowy sprzęt.

 

 • łopata – proste niezawodne narzędzie. Wykrywacz metali namierzy przedmiot, lecz trzeba go przecież wydobyć na powierzchnię. Jak na razie nikt nie wymyślił skuteczniejszego i bardziej kompaktowego przedmiotu do kopania, toteż łopata powinna być obowiązkowym narzędziem każdego detektorysty. Rzecz jasna dobrze byłoby, gdyby nie była ona zbyt długa, gdyż wtedy mogłaby zajmować zbyt duża miejsca w naszym ekwipunku. Z pewnością sprawdzi się także tzw. saperka.

 

 • plecak – pojemny przedmiot, do którego możemy wsadzić cały nasz ekwipunek. Na rynku istnieją specjalne plecaki dedykowane właśnie detektorystom. Są one nieco większe, tak aby swobodnie zmieścił się do niego wykrywacz metali ze składaną sztycą. Mają one również miejsce na panel sterowania, który co oczywiste, musi być szczególnie chroniony. Ponadto wiele z nich ma mocowania pomagające zawiesić na nich łopatę. Oczywiście dobrze, gdy plecak jest wielokieszeniowy, bo jak wiadomo, pakowność jest na wagę złota, które my być może znajdziemy!

 

 • słuchawki – jedna połowa operatorów wykrywaczy metali ich nie używa. Druga połowa nie wyobraża sobie bez nich pracy. Słuchawki nie są sprzętem obowiązkowym, gdyż każdy wykrywacz metali posiada głośniki, ale jak wiadomo, poszukiwania oparte są na wysłuchiwaniu sygnałów, dlatego dobre słuchawki, przekazujące dźwięk bezpośrednio do naszego ucha mogą okazać się bardzo przydatne. Bowiem istnieją takie dźwięki, które możemy usłyszeć tylko dzięki nim. Natomiast ich przeciwnicy mogą się skarżyć, że z ich powodu nie mogą skupić się już na niczym innym, niż na wsłuchiwaniu się w sygnał, stąd dedykowane są one szczególnie tym, którzy stawiają na skupienie, a nie na wrażenia towarzyskie. Niestety brak możliwości porozmawiania z kimkolwiek spowodowany korzystaniem ze słuchawek jest ich najmniejszą wadą. Większą jest pozbawienie się czujności na obecność dzikich zwierząt, które mogą pokrzyżować nam nasze poszukiwania. Zatem powinno się z nich korzystać wtedy, gdy mamy pewność co do bezpieczeństwa terenu, na jakim się znajdujemy. Można też używać jednej słuchawki, by drugie ucho rejestrowało pozostałe dźwięki. Na rynku istnieją słuchawki dające większe, jak i mniejsze wygłuszenie. Są także słuchawki indukcyjne działające poprzez łącze Bluetooth albo WI-FI.  

 

 • mapa – dzięki niej nie tylko poczujemy się jak prawdziwi łowcy skarbów, ale przede wszystkim będziemy mogli metodycznie zaplanować swą pracę. Mapa przedstawiająca tereny, które zamierzamy przeszukać wykrywaczem metali, pozwoli na opracowanie pewnej strategii naszych działań. Z jej pomocą wytyczymy sobie obszar, który będziemy chcieli objąć. Niekiedy teren, po którym chcemy się poruszać, będzie na tyle duży lub trudno dostępny, że mapa okaże się po prostu niezbędna. Ponadto możemy zaznaczyć na niej miejsca, które uznajemy za szczególnie obfite w interesujące przedmioty.

 

 • szperacz (ręczny wykrywacz metalu) – zminiaturyzowany kompaktowy wykrywacz metali. Jest to bardzo poręczne urządzenie do przeczesywania wykopanej przez nas ziemi. Szperacz również może posiadać sondę i system sterujący, lecz najczęściej jest jedynie uzupełnieniem wykrywacza metali. Czasem przekupując ziemię, w wyniku zasypania, możemy przeoczyć pewien przedmiot. Mając szperacz, nie trzeba wtedy uruchamiać detektora metali. Znany jest z tego, że używają go celnicy na lotniskach. Nowe modele szperaczy są nawet wodoodporne i wykorzystują je nurkowie podczas przeszukiwania wodnych głębin. Oczywiście ręczny wykrywacz metali może być jedynym naszym narzędziem podczas poszukiwań, lecz trzeba wiedzieć, że najlepiej sprawdza się na niewielkich przestrzeniach oraz że nie posiada dużego zasięgu. Jego zaletą jest oczywiście niewielka waga i poręczność.

poszukiwania skarbów wykrywaczem metali

Fot. Poszukiwania skarbów wykrywaczem metali

 

Pamiętaj o polskim prawie - wykrywacz metalu a poszukiwanie skarbów i zabytków

Cytat ze strony https://www.rpo.gov.pl/pl/content/gdy-szukanie-zabytkow-jest-przestepstwem-rpo-za-doprecyzowaniem-przepisow: "Nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r., wprowadziła do niej art. 109c. Zgodnie z nim poszukiwanie bez wymaganego pozwolenia albo wbrew jego warunkom ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. "

Powyższa ustawa dotyczy również urządzenia elektronicznego, jakim jest wykrywacz metali.

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 749,00 zł 690,24 zł 608,94 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
2 249,00 zł 2 199,00 zł 1 828,46 zł 1 787,80 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
499,00 zł 469,00 zł 405,69 zł 381,30 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
679,00 zł 659,00 zł 552,03 zł 535,77 zł
szt.
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
189,00 zł 149,00 zł 153,66 zł 121,14 zł
szt.
Produkt dnia
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
739,00 zł 600,81 zł
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
1 799,00 zł 1 549,00 zł 1 462,60 zł 1 259,35 zł
szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
549,00 zł 499,00 zł 446,34 zł 405,69 zł
szt.
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
159,00 zł 129,00 zł 129,27 zł 104,88 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
2 249,00 zł 2 199,00 zł 1 828,46 zł 1 787,80 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
559,00 zł 429,00 zł 454,47 zł 348,78 zł
szt.
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
299,00 zł 279,00 zł 243,09 zł 226,83 zł
szt.
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
199,00 zł 169,00 zł 161,79 zł 137,40 zł
szt.
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
179,00 zł 169,00 zł 145,53 zł 137,40 zł
szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
179,00 zł 145,53 zł
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
499,00 zł 469,00 zł 405,69 zł 381,30 zł
szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2
289,00 zł 234,96 zł
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
19,99 zł 15,99 zł 16,25 zł 13,00 zł
szt.
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
24,99 zł 18,99 zł 20,32 zł 15,44 zł
szt.
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
189,00 zł 149,00 zł 153,66 zł 121,14 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
3 200,00 zł 2 799,00 zł 2 601,63 zł 2 275,61 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany Szary
Rowerek biegowy drewniany Szary
199,00 zł 161,79 zł
Rowerek biegowy zielony RC-112
Rowerek biegowy zielony RC-112
129,00 zł 119,00 zł 104,88 zł 96,75 zł
szt.
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
24,99 zł 20,32 zł
szt.
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
219,00 zł 199,00 zł 178,05 zł 161,79 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
819,00 zł 739,00 zł 665,85 zł 600,81 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-102
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-102
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH
69,00 zł 49,99 zł 56,10 zł 40,64 zł
szt.
Lampka LED PŁYWAJĄCA do basenu MULTIKOLOR Bestway 58419
Lampka LED PŁYWAJĄCA do basenu MULTIKOLOR Bestway 58419
69,00 zł 65,00 zł 56,10 zł 52,85 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
559,00 zł 449,00 zł 454,47 zł 365,04 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany różowy
Rowerek biegowy drewniany różowy
199,00 zł 139,00 zł 161,79 zł 113,01 zł
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
610,00 zł 599,00 zł 495,93 zł 486,99 zł
szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
309,00 zł 279,00 zł 251,22 zł 226,83 zł
szt.
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
359,00 zł 310,00 zł 291,87 zł 252,03 zł
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
479,00 zł 399,00 zł 389,43 zł 324,39 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25% Zestaw 3 szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25% Zestaw 3 szt.
55,99 zł 39,99 zł 45,52 zł 32,51 zł
szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
1 799,00 zł 1 599,00 zł 1 462,60 zł 1 300,00 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
499,00 zł 389,00 zł 405,69 zł 316,26 zł
szt.
 Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
559,00 zł 459,00 zł 454,47 zł 373,17 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem niebieski RC-101
Rowerek biegowy z hamulcem niebieski RC-101
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
559,00 zł 429,00 zł 454,47 zł 348,78 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
499,00 zł 449,00 zł 405,69 zł 365,04 zł
szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
719,00 zł 629,00 zł 584,55 zł 511,38 zł
szt.
Nowości
Foam Free 1L ODPIENIACZ Basenów Wanien Spa Jaccuzi
Foam Free 1L ODPIENIACZ Basenów Wanien Spa Jaccuzi
69,00 zł 56,10 zł
szt.
Metal Free 1L Środek do usuwania żelaza w basenie
Metal Free 1L Środek do usuwania żelaza w basenie
59,00 zł 47,97 zł
szt.
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
299,00 zł 279,00 zł 243,09 zł 226,83 zł
szt.
Zestaw czyszczący do SPA Bestway 60310
Zestaw czyszczący do SPA Bestway 60310
79,00 zł 64,23 zł
szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl