Jaki wykrywacz metali do militariów?
Militaria to zdobycze wagi ciężkiej. I nie chodzi tu tylko o rozmiary, lecz również o to, jak są postrzegane przez miłośników wykrywaczy metali. Dla wykrywacza metali zasada pt.: „im większe – tym bardziej widoczne” nie istnieje. Duże przedmioty wcale nie muszą być przez wykrywacz metali lepiej lokalizowane. Poszukiwanie tzw. „militarki” wymaga konkretnego sposobu postępowania.
W tej zasadzie właściwie zawiera się najbardziej uniwersalna porada, jaką można wystosować do detektorystów. Trzeba nieustannie uwzględniać wszystkie zmienne i pod nie konfigurować swój wykrywacz metalu. Natomiast do wykrywania pozostałości po działaniach militarnych dobrze jest dobrać także odpowiedni do tego typu poszukiwań detektor metali.
Zatem czym kierować się przy wyborze wykrywacza metali i jakie konfiguracje wprowadzać, aby natrafiać na wojskowe zdobycze?
Zobacz również: JAKI WYKRYWACZ METALI WYBRAĆ
SPIS TREŚCI:
- Co to są militaria?
- Gdzie szukać militariów wykrywaczem metali?
- Jak ustawiać wykrywacze metali pod szukanie militariów?
- Jaki detektor metali do militariów?
- Wykrywacz metali Cobra Tector CT-1032
- Wykrywacz metali Garrett ACE 250
- Wykrywacz metali Minelab Equinox 800
Co to są militaria?
Najpopularniejszymi znaleziskami z kategorii – militaria są przede wszystkim tzw. łuski po broni palnej, naboje, pociski fragmenty broni, broń biała, części urządzeń artyleryjskich, odłamki bomb. Nie brak też elementów osobistego wyposażenia lub stroju żołnierzy, czyli hełmów, części pasków, menażek, metalowych guzików lub klamerek od pasów. Do największych odnalezionych okazów przy pomocy wykrywacza metali zalicza się jednak fragmenty czołgów lub zestrzelonych samolotów.
Gdzie szukać militariów wykrywaczem metali?
Wiele miejsc, które dzisiaj znamy jako pola, lasy lub nieużytki dawniej mogły być albo ważnymi społecznie i ruchliwymi miejscami, albo po prostu świadkami ważnych historycznie wydarzeń. Stare wojskowe mapy mogą powiedzieć nam, co działo się na danych fragmentach terenu. Kolejnym źródłem wiedzy mogą być artykuły prasowe lub kroniki z dawnych lat. W każdym z nich należy szukać wzmianek o stacjonujących wojskach i o polach bitew. Każda militarna potyczka przy użyciu artylerii sprawiała, że wokół zapanowywało spustoszenie i rozrzucenie wielu pozostałości uzbrojenia na wszystkie strony. Każdy z takich przedmiotów do dziś może znajdować się w ziemi. Na znalezienie tych miejsc nie ma konkretnych wskazówek, poza tą, którą mówi o dokładnym przestudiowaniu historii danych obszarów. Oczywiście miejsca, których faliste ukształtowanie mogło być efektem wybuchania pocisków, różne wyżłobienia w glebie albo fragmenty okopów, okolice bunkrów lub ziemianki powinny przyciągać uwagę poszukiwacza. Natomiast praca z wykrywaczem metali na terenie, o którym nic nie wiadomo, raczej nie przyniesie pożądanych zdobyczy. Tzw. „wyjście na ślepo” niezmiernie rzadko kończy się obfitymi łowami. Lepiej jest solidnie przygotować się do poszukiwań, by nie rozczarować się z powodu braku zdobyczy. Detektorystów w Polsce jest coraz więcej, a terenów bogatych w znaleziska już nie przybywa. Można powiedzieć, że wykrywacz metali jest coraz bardziej popularny i z dnia na dzień przybywa poszukiwaczy militariów.
Jak ustawiać wykrywacze metali pod szukanie militariów?
Tzw. „militarka” to najczęściej duże lub średnie żeliwne przedmioty. Współczesne wykrywacze metali dzięki swej funkcji separacji, a także strojenia do gruntu, mogą być tak wyregulowane, że skupią się wyłącznie na dużych pozostałościach militarnych. Eksperci rekomendują wybór wykrywaczy metali tych, które posiadają regulację częstotliwości. Otóż, aby skutecznie szukać tzw. „militarkę” powinno się ustawić emitowanie fal o niskiej częstotliwości, czyli o 5 do 15 kHz. Ponadto trzeba wiedzieć, że urządzenie o obecności dużego metalowego przedmiotu ostrzega dość wyraźnym sygnałem dźwiękowym, dlatego powinno się wyczekiwać go na słuchawkach lub korzystając z głośnika wbudowanego w wykrywacz metali.
Jaki detektor metali do militariów?
Konfiguracje i ustawienia sprawiają, że jesteśmy w stanie wpływać na wykrywacz metalu i modelować jego pracę wedle naszych potrzeb. Natomiast istnieją konkretne egzemplarze detektorów, które dedykowane są szczególnie dla poszukiwaczy militariów. To, co je łączy to tryb pracy urządzenia na niskich częstotliwościach.
1. Wykrywacz metali Cobra Tector CT-1032
Dzięki niemu można namierzyć duże przedmioty oddalone nawet o 160 cm. Posiada wyświetlacz LCD, wodoodporną sondę o średnicy 240 mm, tryb dyskryminacji, pomijania, czułość i regulację głośności. Posiada system automatycznego strojenia do gruntu, ramię teleskopu jest regulowane w zakresie 105 – 120 cm. Wykrywacz metali Cobra Tector CT-1032 wyróżnia także mała waga – około 1 kg, co powoduje, że nawet podczas wielogodzinnych poszukiwań nie będzie nas bolała ręka. Duża czułość wykrywacza metali powinny sprawić, że Garrett okaże się świetnym wyborem dla profesjonalnego detektorysty, który zapragnie odnajdywać duże łupy.
2. Wykrywacz metali Garrett ACE 250
W jego panelu sterowania wykrywacza metali Garrett ACE 250 możemy wybrać identyfikację aż 12 różnych rodzajów metali. Ten wykrywacz metali posiada wodoodporną cewkę, 5 trybów dyskryminacji, wyświetlacz LCD. Przy poszukiwaniu militariów, pracuje na częstotliwości 6,6 kHz. Ma umiarkowaną wagę - waży 1,2 kg. Intuicyjny system operacyjny oraz wysoka czułość urządzenia powinny sprawić, że wykrywacz metali Garrett ACE 250 okaże się dobrym wyborem dla początkującego detektorysty.
3. Wykrywacz metali Minelab Equinox 800
Jest to bardzo wyspecjalizowany wykrywacz metali, o czym świadczy, chociażby jego cena. Natomiast jego użytkownicy twierdzą, że jest on wart wielu pieniędzy. Ten model wykrywacza metali posiada system automatycznego strojenia do gruntu, 8 trybów dyskryminacji, przejrzysty i duży wyświetlacz, wielotonową regulację audio i przede wszystkim szeroki zakres regulacji częstotliwości (5 kHz – 40 kHz). Ponadto posiada gniazdo USB, dzięki któremu możemy go ładować, a także można łączyć go z siecią Bluetooth.