Kierowcy na kacu — liczby nie kłamią!
Kierowcy na kacu — liczby nie kłamią!

Kierowcy na kacu — liczby nie kłamią!

Czy kierowca na kacu jest niebezpieczny?

W Polsce wciąż dostrzegamy przypływ samochodów, na drogach pojawia się ich coraz więcej, mogłoby to wskazywać na wszechobecny dobrobyt, jednak patrząc na sprawę z punktu widzenia bezpieczeństwa, coraz większa ilość samochodów na drogach zmusza nas do jeszcze większego zachowania ostrożności.

Obecnie w naszym kraju prawo jazdy, uprawniające do prowadzenia różnych pojazdów mechanicznych posiada nieco ponad 22 miliony obywateli. Wracając do bezpiecznego punktu widzenia, musimy powiedzieć o niechlubnym wyniku kierowców, którzy wsiadają za kółko dzień po nocnej imprezie zakrapianej dużymi ilościami alkoholu.

alkohol

Niestety nie od dziś Polska osiąga taki wynik, statystyki mówią, że ponad 70% zatrzymanych nietrzeźwych kierowców, to osoby, które wsiadają za kółko dzień po zakrapianej alkoholem nocy.

Wypity przez noc alkohol może utrzymywać się we krwi nawet do kilkunastu godzin, zależnie od organizmu osoby spożywającej.

Badania przeprowadzane przez polską policję, mówią, że ponad połowa kierowców złapanych na jeździe po alkoholu, nie zdaje sobie sprawy, że jeszcze mogą mieć alkohol w organizmie.

Badanie alkomatem

Jeśli pozwoliliśmy sobie zaszaleć w nocy, poszliśmy na imprezę i nie żałowaliśmy sobie picia napojów alkoholowych, musimy zdawać sobie sprawę, że następnego dnia w naszym organizmie może znajdować się alkohol. Jedynym pewnym sposobem na całkowite pozbycie się alkoholu z organizmu jest czas. Niektórzy przeżywają dolegliwości związane z kacem nawet do 48 godzin po spożyciu alkoholu.

Kierowcy na kacu są gorsi niż kierowcy pijący!

Jak wyżej wspomnieliśmy, większość kierowców dzień po spożyciu alkoholu nie ma pojęcia, że w ich organizmie znajduje się jeszcze alkohol. Tak naprawdę kac i dolegliwości z nim związane nasilają się najbardziej w momencie, kiedy poziom alkoholu w organizmie spadnie do zera. Właśnie wtedy zaczyna coraz bardziej boleć głowa, mogą wystąpić zawroty głowy, występuje wrażliwość na światło, irytacja, opóźnienie reakcji oraz problemy z koncentracją.

Kierowcy wsiadający za kółko na kacu są bardzo niebezpieczni, nawet jeśli w ich organizmie nie ma już alkoholu. Ich reakcja na zachowanie innych kierowców czy pieszych, jest opóźniona. Potwierdzony badaniami naukowymi jest fakt, że kierowcy na kacu popełniają dwa razy więcej wykroczeń, cztery razy częściej zdarza im się zbaczać ze swojego pasa ruchu, przekraczając linie.

Kolejnym z groźniejszych wykroczeń, jakie popełniają kierowcy na kacu to przekraczanie prędkości. Osoby kierujące pojazdem dzień po zakrapianej alkoholem nocy mają tendencję do przekraczania dopuszczalnej prędkości na drodze. Średnio jest to przekroczenie prędkości o 16 km/h.

Niską świadomość kierowców na temat prowadzenia samochodu dzień po spożyciu alkoholu potwierdza fakt, iż większość osób uważa, że nawet jeśli wypili w nocy sporą ilość alkoholu, ale za to wyspali się, wzięli kąpiel i zjedli pożywne śniadanie, mogą już spokojnie usiąść za kierownicą. Faktycznie, może i w ich organizmie nie będzie znajdował się już alkohol, jednak skutki podróży na kacu mogą być znacznie gorsze.

Mitem, którym niestety kierowcy na kacu się kierują, jest spożycie napoju energetycznego przed podróżą. Napój energetyczny ma za zadanie pobudzić osobę, która go spożywa. Krótkotrwały efekt pobudzenia po wypiciu napoju energetycznego daje kierowcy na kacu pozorne uczucie dobrego samopoczucia, w praktyce jednak czas reakcji kierowcy na wydarzenia na drodze będzie opóźniony, kierowca nadal będzie bardziej wrażliwy na światło, a ból głowy nie przejdzie w kilka minut.

Sprawdź najlepsze domowe sposoby na kaca!

Jak masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, lepiej nie wsiadaj za kółko.

Prawdopodobnie każdy kierowca przechodził już przez to, czyli dylemat, kiedy to wstajemy dzień po zakrapianej alkoholem nocy i zastanawiamy się, czy możemy prowadzić samochód. Największa liczba wypadków i zatrzymań z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu ma miejsce w poniedziałki po weekendzie oraz dni poświąteczne, zdarza się również w dni powszednie do godzin południowych.

Sprawcy wypadków i osoby zatrzymane nie spożywały alkoholu bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdu. Po takim zatrzymaniu lub – co gorsza – spowodowaniu wypadku konsekwencje są bardzo poważne. Statystyki mówią, że kierowcy wsiadający za kółko na kacu to najczęściej osoby w wieku 26 – 40 lat, zamieszkujące większe miasta w Polsce.

Najczęstsze tłumaczenie się takich osób, to stwierdzenie, że wsiedli do samochodu z przyzwyczajenia, bo musieli dojechać na przykład do pracy, chociaż wiedzieli, że poprzedniej nocy spożywali alkohol. Patrząc na same statystyki, nie mówiąc o możliwych konsekwencjach, powinniśmy dwa razy dokładnie się zastanowić czy wsiadać za kierownicę samochodu na kacu.

Wiadomo, że najprostszym i najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się z punktu A do punktu B, jest podróż własnym samochodem. Nie najlepszym pomysłem będzie prowadzenie samochodu na kacu.

Żyjemy w czasach telefonów, aplikacji, szeroko rozwiniętych usług transportowych a przystanki komunikacji publicznej znajdziemy w większych miastach oddalone od siebie co kilkaset metrów. Jest wiele rozwiązań na to, żeby jednak nie wsiadać za kierownicę na kacu.

Kierowca na kacu, jakie ma możliwości i rozwiązania.

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach, prowadzi do nie najprzyjemniejszych dolegliwości dnia następnego, popularnie zwanymi kacem. Pierwszym i chyba najlepszym rozwiązaniem, jak możemy uniknąć jazdy na kacu, jest najzwyczajniej w świecie nieplanowanie na dzień po imprezie podróży samochodem.

Jednak wiadomo, że czasami nie jest to do końca możliwe, mogą to być różne podróże związane na przykład z pracą. W takim przypadku, kiedy wiemy, że dnia kolejnego będziemy musieli udać się w podróż służbową samochodem, najlepiej zachować silną wolę i powstrzymać się od spożywania alkoholu w poprzedzającą noc, żeby nie ryzykować prowadzenia samochodu na kacu.

Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że w dzień po zakrapianej alkoholem nocy będziemy mieli zaplanowany dzień i nie obejdzie się bez wykorzystania czterech kółek, wtedy z pomocą przychodzą, chociażby korporacje taksówkarskie. Wystarczy wziąć telefon, podać adres, poczekać kilka minut i samochód z kierowcą będzie na was czekał.

Taki plan brzmi dużo lepiej niż narażanie siebie i innych użytkowników drogi, prowadząc samochód na kacu. Nie każdy jest zwolennikiem taksówek, z różnych przyczyn. Jednak nie zatrzymujmy się, to nie jest jedyne rozwiązanie.

Jeśli macie już zaplanowany dzień po imprezie i będziecie musieli się przemieszczać, zaplanujcie dodatkowo dokładny przejazd komunikacją miejską. Autobusy, tramwaje, koleje miejskie, metro, zaplanowanie podróży środkami komunikacji publicznej nie potrwa dłużej niż kilka minut, a będzie to z pewnością dużo lepsze rozwiązanie niż jazda samochodem na kacu.

Może się zdarzyć, że komunikacja miejska nie będzie odpowiadała waszym oczekiwaniom, rozumiemy, nie każdy lubi podróżować w tłumie, szczególnie w obecnych czasach panującej pandemii. W takim razie polecamy kolejne rozwiązanie, jak możemy uniknąć jazdy na kacu, z bólem głowy, znacznie obniżonym czasem reakcji, niestabilną koncentracją.

Z pomocą mogą przyjść najbliżsi, rodzina czy przyjaciele. Warto dzień wcześniej zadzwonić do jednej z takich osób, powiedzieć, jak wygląda sytuacja i że rano nie będziecie chcieli prowadzić samochodu na kacu. Uważamy, że każdy wyrozumiały członek rodziny czy przyjaciel zrozumie taką sytuację, ponieważ, zdarza się to większości osób na świecie.

Musimy się dwa razy zastanowić, czy chcemy wsiadać za kółko na kacu i narażać się na poważne konsekwencje, czy przyznać się przed znajomym, że przeholowaliśmy z alkoholem poprzedniej nocy i poprosić go o pomoc w podwózce do miejsca docelowego.

Jazda na kacu a jazda po alkoholu.

Nawet jeśli mamy najważniejszą sprawę do załatwienia a noc wcześniej, nie próżnowaliśmy ze spożywaniem alkoholu, musimy pamiętać o możliwościach i rozwiązaniach, jakie mamy, żeby jednak nie wsiadać za kółko na kacu lub jeszcze pod wpływem alkoholu. Można powiedzieć, że jazda na kacu i jazda pod wpływem alkoholu to dwie różne sprawy.

Możemy powiedzieć, że przecież wsiadając za kółko na kacu, nie mamy już alkoholu w organizmie, ale czy na pewno? Rzeczywiście, kiedy przeprowadzimy test alkomatem, na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, możemy mieć wynik na poziomie 0,00 promila.

Jednak to, że nie mamy alkoholu w organizmie, nie oznacza, że możemy bezpiecznie wsiadać za kierownicę, co wyjaśniliśmy powyżej. W momencie, kiedy zatrzyma nas policja, nie będziemy odpowiadać za jazdę pod wpływem alkoholu. Z tym że prowadząc samochód na kacu, istnieje duże większe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy decydujemy się prowadzić samochód na kacu, a w naszym organizmie znajduje się jeszcze alkohol. Kierowcy na kacu potrafią mieć różne wyniki testów alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Osoby, które wsiadają do samochodu dzień po imprezie w niedługim odstępie czasu od ostatniego wypitego kieliszka, mogą osiągnąć wynik nawet powyżej 0,5 promila we krwi. Taka sytuacja stawia kierowcę w trudnej sytuacji, z miejsca kierowca jest oskarżony popełnienie przestępstwa za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

Na nic zdadzą się tłumaczenia, że było się na urodzinach kolegi i tym podobne, za popełnienie takiego przestępstwa grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zatrzymanie uprawnień do prowadzenia pojazdu od 3 do 15 lat. Ponadto kierowca musi być gotowy dodatkowo na karę pieniężną w wysokości minimum 5 tysięcy złotych, jeśli po raz pierwszy dopuścił się popełnienia tego typu przestępstwa.

Kierowcy wsiadający za kierownicę w nieco większym odstępie czasu od wypicia ostatniego drinka, często ścierają się z wynikiem testu alkomatem na zawartość alkoholu w organizmie 0,2 do 0,5 promila. Tutaj mamy do czynienia z popełnieniem wykroczenia, a kierowcę czeka kara pieniężna od 50 do 5 tysięcy złotych, dodatkowo sąd może orzec o zatrzymaniu prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Żeby uniknąć jazdy pod wpływem alkoholu, najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie osobistego alkomatu, który dokładnie wskaże nam czy jesteśmy trzeźwi, czy jednak musimy jeszcze odczekać przed rozpoczęciem jazdy. Alkomaty osobiste dają nam zabezpieczenie przed otrzymaniem wysokiej kary pieniężnej, utracie prawa jazdy czy też wyroku pozbawienia wolności.

 

Bestsellery
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 349,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 909,76 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 499,00 zł

Cena regularna: 1 659,00 zł

1 218,70 zł

Cena regularna: 1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Produkt dnia
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

499,00 zł

Cena regularna: 599,00 zł

405,69 zł

Cena regularna: 486,99 zł

szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Wykrywacz metali COBRA CT-1023
Wykrywacz metali COBRA CT-1023

449,00 zł

365,04 zł

Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 349,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 909,76 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 499,00 zł

Cena regularna: 1 659,00 zł

1 218,70 zł

Cena regularna: 1 348,78 zł

szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

799,00 zł

649,59 zł

ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2

749,00 zł

608,94 zł

Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032

499,00 zł

405,69 zł

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl