Obalanie mitów o alkoholu - co jest prawdą, a co nie!
Obalanie mitów o alkoholu - co jest prawdą, a co nie!

Obalanie mitów o alkoholu - co jest prawdą, a co nie!

Jeśli jest jedna rzecz, którą wszyscy wiedzą o alkoholu, to to, że zbyt duża jego ilość może być dla Ciebie szkodliwa na wiele sposobów. W końcu wszyscy słyszeliśmy stare porzekadło, że nadmiar alkoholu może cię odwodnić i spowodować spadek liczby czerwonych krwinek. Co więcej, alkohol został powiązany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju wszelkich chorób, od raka po choroby serca. W związku z tym większość rozsądnych dorosłych ma tendencję do unikania spożywania zbyt dużej ilości alkoholu, jeśli chcą mieć długie i zdrowe życie. Ale dlaczego wydaje się to być raczej wyjątkiem niż regułą? Nie jest tajemnicą, że picie stało się czymś w rodzaju społecznej rozrywki w wielu częściach świata. Niezależnie od tego, czy chodzi o picie przed wyjściem na miasto, czy o codzienne picie po pracy, wielu dorosłych ma niezdrową obsesję na punkcie upijania się przy każdej możliwej okazji. W wyniku tego kulturowego fenomenu, wielu ludzi jest obecnie podejrzliwych wobec wszelkich napojów zawierających nawet niewielką ilość alkoholu - dotyczy to nawet piwa! Chociaż większość ludzi rozumie, dlaczego intensywne picie nie jest idealne, faktem jest, że istnieje wiele powszechnych błędnych przekonań na temat alkoholu, które wymagają obalenia...

Kobieta pijąca wino

Fot. Kobieta z kieliszkiem

 

Alkohol to trucizna i zbyt duża jego ilość może być szkodliwa dla zdrowia.

To prawda, że alkohol jest trucizną, ale trzeba jego ogromnej ilości, aby był szkodliwy. W rzeczywistości wystarczyłaby ilość alkoholu zawarta w około 500 kufli piwa, aby cię zabić. Więc jeśli nie planujesz pić tak dużo, nie musisz się martwić, że cię zabije. Zatrucie alkoholowe ma miejsce, gdy wypijesz tak dużo alkoholu, że przedostaje się on do krwiobiegu i zatruwa Twoje organy. Kiedy to się dzieje, ciśnienie krwi spada, tętno zwalnia, a ty możesz zapaść w śpiączkę i umrzeć. Jedynym sposobem, aby zapobiec zatruciu alkoholowemu, jest powolne picie i zachowanie odpowiedniego tempa. Możliwe jest wypicie zbyt dużej ilości alkoholu, nawet jeśli pijesz piwo, wino lub likier.

Alkohol - trucizna

Fot. Alkohol - trucizna?! 

 

Alkohol odwadnia Cię, co może sprawić, że będziesz bardziej podatny na choroby.

Fałsz. Jest to jeden z największych mitów alkoholowych, który znam. Picie alkoholu samo w sobie tak naprawdę nie odwadnia cię w żadnym znaczącym stopniu. Tak, to prawda, że alkohol może sprawić, że będziesz częściej oddawać mocz, ale nawet umiarkowane ilości nie spowodują utraty znaczącej ilości wody z organizmu. Co więcej, jeśli pijesz alkohol do posiłku, to w rzeczywistości pomaga on zwiększyć tempo, w jakim twój żołądek i jelito cienkie rozkładają zjedzony pokarm - a to pomaga zwiększyć ilość zatrzymywanej wody. Umiarkowane spożycie alkoholu zostało powiązane ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju wielu chorób przewlekłych. W rezultacie umiarkowane picie alkoholu zostało powiązane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia takich chorób jak choroby serca i cukrzyca typu 2.

Alkohol a cukrzyca

Fot. Alkohol a cukrzyca

 

Alkohol jest zły dla twojego mózgu - powoduje utratę pamięci i upośledzenie funkcji poznawczych.

Jest to kolejny powszechny mit dotyczący alkoholu, który wymaga obalenia. To prawda, że ciężkie picie może powodować utratę pamięci i prowadzić do zaburzeń poznawczych, ale dzieje się tak tylko przy wysokim stężeniu alkoholu we krwi. Ponadto wiele badań, które powiązały alkohol z zaburzeniami poznawczymi, zostało przeprowadzonych na populacji osób starszych, które mogą nie być w stanie metabolizować alkoholu tak skutecznie, jak osoby młodsze. W związku z tym możliwe jest, że niektóre z zaburzeń poznawczych zostały przypisane ilości spożywanego alkoholu, a nie pogorszeniu stanu zdrowia. Niemniej jednak jest prawdopodobne, że picie zbyt dużej ilości alkoholu przez długi okres spowoduje, że doświadczysz wolniejszego czasu reakcji umysłowej i niższego poziomu koncentracji.

 

Alkohol jest wysokokaloryczny, więc picie go w nadmiarze spowoduje, że przybierzesz na wadze.

To kolejny alkoholowy mit, który należy obalić. Chociaż prawdą jest, że napoje alkoholowe takie jak piwo i wino zawierają kalorie, jest bardzo mało prawdopodobne, że spowodują one, że przytyjesz. W rzeczywistości, aby przytyć, trzeba by było wypić wyjątkowo dużą ilość alkoholu. To prawda, że alkohol może mieć wpływ na metabolizm, ale jest to efekt krótkotrwały. Innymi słowy, po wypiciu alkoholu metabolizm zwalnia, ale wkrótce potem znów przyspiesza. W rzeczywistości, picie z umiarem prawdopodobnie pomoże Ci schudnąć. Jak wspomniano, alkohol został powiązany ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju otyłości, chorób serca i cukrzycy typu 2.

Otyłość - alkohol

Fot. Otyłość - piwo

Regularne picie w nadmiarze rozreguluje Twój metabolizm i sprawi, że łatwo przybierzesz na wadze.

Fałsz. Choć prawdą jest, że alkohol może rozregulować twój metabolizm, nie jest prawdopodobne, że będzie to miało trwały efekt. Rzeczywiście, twój metabolizm najprawdopodobniej wróci do normy, gdy będziesz znów trzeźwy. Jeśli jednak regularnie pijesz dużo, możesz zwiększyć ryzyko rozwoju otyłości. Dzieje się tak, ponieważ alkohol może zwiększyć dzienne spożycie kalorii i ułatwić spożywanie niezdrowych, tłustych pokarmów. Co więcej, możliwe jest, że regularne i intensywne picie może faktycznie uszkodzić Twój metabolizm, zwłaszcza jeśli pijesz w nadmiarze jako młody człowiek. Z czasem może to spowodować przybieranie na wadze i otyłość.

 

Jeden drink nie zrobi z ciebie alkoholika.

Fałsz. Jest to szczególnie szkodliwy mit alkoholowy, ponieważ nie ma żadnego sensu. Jeden drink nie uczyni cię alkoholikiem, ale wiele drinków tak. Rzeczywiście, spożywanie jednego drinka dziennie nie spowoduje, że staniesz się alkoholikiem. Jednak spożywanie dwóch lub trzech drinków dziennie może sprawić, że staniesz się alkoholikiem. Alkoholik to ktoś, kto jest uzależniony od alkoholu i ma na jego punkcie obsesję. Alkoholicy wybierają picie zamiast robienia innych rzeczy, takich jak spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Spędzają również dużo czasu na myśleniu o alkoholu i mają na niego ochotę.

 

Aplikacja

Z tego artykułu jasno wynika, że alkohol nie jest tak niebezpieczny, jak wielu ludzi myśli. Rzeczywiście, spożywany z umiarem może mieć pewne korzyści dla zdrowia. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nadmierne picie może spowodować poważne problemy zdrowotne. Jeśli chcesz uniknąć tych problemów, upewnij się, że nie pijesz za dużo.

 

Najlepsze urządzenia do badania trzeźwości - alkomaty elektrochemiczne znajdziesz w naszym sklepie.

Produkt dnia
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032

499,00 zł

405,69 zł

iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000

899,00 zł

730,89 zł

szt.
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

799,00 zł

649,59 zł

Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl