Podgrzewanie wody w basenie - rodzaje i metody ogrzewania wody basenowej. 1
Ogrzewanie wody w basenie - rodzaje i metody podgrzewania wody basenowej.

Rodzaje i metody podgrzewania wody w basenie ogrodowym. Jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszy?

Panujący w Polsce klimat, przy dobrej pogodzie, pozwala na użytkowanie basenu ogrodowego przez mniej więcej pół roku. Temperatura powietrza, nie zagwarantuje nam jednak optymalnej temperatury wody w basenie ogrodowym. Z tego względu użytkowanie basenów ogrodowych i osiągnięcie oczekiwanej temperatury wody, warto wspomóc, wykorzystując jeden ze sposobów na podgrzewanie wody w basenie ogrodowym. Do podgrzewania wody w basenie ogrodowym, może posłużyć nam system podgrzewania wody basenowej, połączony z domową instalacją grzewczą lub oddzielna instalacja. Należy się spodziewać, że największe zużycie energii na nagrzanie wody w basenie ogrodowym, przypadnie podczas pierwszego nagrzewania wody po napełnieniu basenu, lub bezpośrednio po wymianie wody basenowej. Przez kolejne miesiące użytkowania basenu ogrodowego, konieczne będzie jedynie podtrzymywanie odpowiedniej temperatury wody basenowej. W jaki sposób ogrzewać wodę basenową? Jakie urządzenia do tego wykorzystywać? Jak maksymalnie obniżyć koszty podgrzewania wody w basenie ogrodowym?

 

Basenowa pompa ciepła - podgrzewanie szybkie i pewne bez względu na pogodę.

Wykorzystując pompę ciepła do podgrzewania wody w basenie ogrodowym, możemy spodziewać się stosunkowo niskich kosztów eksploatacyjnych. Dolnym źródłem ciepła dla takiej pompy, może być powietrze, które w okresie letnim jest ciepłe, co za tym idzie efektywność zainstalowanego systemu, będzie dużo większa. Basenowa pompa ciepła posiada skraplacz, który przystosowany jest do bezpośredniego kontaktu z wodą basenową, co ważne, jest odporny na działanie stosowanych środków chemii basenowej, dzięki czemu niepotrzebny jest pośredni wymiennik ciepła. Basenowa pompa ciepła może być zainstalowana zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Powietrzna pompa ciepła jest w stanie dostarczyć więcej energii, niż kolektory, jej atutem jest też fakt, że dostarczy ciepło do wody basenowej również wtedy, kiedy niebo będzie zachmurzone. Inwestycja związana z instalacją pompy ciepła waha się w granicach od 5 do 15 tysięcy złotych. Basenową pompę ciepła należy dobrać odpowiednio do wielkości powierzchni lustra wody oraz głębokości basenu. Przyjmuje się 0,25 - 0,35 KWP/m2. Pierwsze nagrzewanie wody basenowej po rozpoczęciu sezonu będzie znacznie dłuższe, zależne od mocy grzewczej zastosowanej pompy ciepła. Pierwsze podgrzewanie wody w basenie ogrodowym z wykorzystaniem pompy ciepła trwa zwykle od 3 dni, nawet do tygodnia.

basenowa-pompa-ciepla

 

Kolektory słoneczne - skuteczna metoda podgrzewania wody w basenie ogrodowym. 

Korzystanie z kolektorów słonecznych do podgrzewania wody w basenie ogrodowym niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze, okres korzystania z basenów ogrodowych to ciepłe miesiące, kiedy promieniowanie słoneczne docierające do ziemi ma dużą moc. Drugim atutem wykorzystywania kolektorów słonecznych, jest fakt, że podczas sezonu na baseny ogrodowe, temperatura powietrza jest wysoka, zazwyczaj wyższa od temperatury wody, dlatego też utrata ciepła z wody do otoczenia jest niższa. Dzięki temu instalacja kolektorów słonecznych jest dużo mniej skomplikowane, od całorocznych instalacji grzewczych. Absorbery kolektorów słonecznych nie wymagają idealnej obudowy, doskonałej izolacji oraz wysokosprawnej powłoki selektywnej. Taki absorber wystawiony w najbardziej nasłonecznione miejsce magazynuje energię i potrafi ją oddawać, nawet po zachodzie słońca. Wykorzystując tego typu instalację grzewczą, wystarczą jedynie dwa słoneczne dni, aby temperatura wody w naszym basenie ogrodowym wzrosła o około 6 stopni Celsjusza. Kolektory słoneczne mogą być zbudowane na przykład z modułowych elementów z tworzyw sztucznych, które połączone złączkami, zapewnią swobodny przepływ podgrzewanej wody. Na rynku tego typu urządzeń, możemy spotkać również kolektory zbudowane w formie wiązek rur lub elastycznych płyt. Takie moduły kolektorów słonecznych, możemy zwykle łączyć w dowolne powierzchnie absorpcyjne. Dzięki wykorzystaniu kolektorów słonecznych woda w basenie ogrodowym jest podgrzewana bezpośrednio. Dzieje się to za sprawą pompy, która zasysa wodę z niecki basenowej, przetłaczając ją przez kolektory, następnie kierując ciepłą wodę z powrotem do niecki. Przy wykorzystaniu tego typu instalacji grzewczej nie jest potrzebny dodatkowy zasobnik, czy wymiennik ciepła. Koszty związane z użytkowaniem instalacji solarnej nie są wysokie, jednak sama inwestycja założenia tego typu instalacji grzewczej, wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Koszt instalacji solarnej razem z dodatkowym osprzętem może być nieco wyższa niż montaż pompy ciepła. Ceny wahają się od 10 do nawet 30 tysięcy złotych, w zależności od wielkości basenu i klasy dobranych kolektorów słonecznych. 

kolektory słoneczne do ogrzewania basenu

 

Wymienniki ciepła do wody basenowej.

Zastosowanie wymienników ciepła to doskonały sposób na ogrzewanie wody w basenach całorocznych, który równie dobrze sprawdzi się przy basenach ogrodowych. Warunkiem zastosowania tego typu ogrzewania wody basenowej, jest dodatkowe pomieszczenie techniczne blisko źródła ciepła. Dla wymiennika ciepła źródłem może być, piec gazowy, olejowy, gruntowa pompa ciepła lub panele solarne w połączeniu z piecem. W piecach wykorzystywanych do ogrzewania domu można skonfigurować obieg basenowy, dzięki temu, utrzymywać dogodną temperaturę wody w basenie ogrodowym. Dostosowanie odpowiedniego wymiennika ciepła zależy od objętości basenu. Zwykle producenci wymienników ciepła posiadają odpowiednie dane, które ułatwią dobór odpowiedniego wymiennika ciepła do danej objętości basenu. 

Sprawdź nasze promocje na baseny ogrodowe Bestway w sklepie neomaniak.pl 

basenowy wymiennik ciepła

Elektryczne podgrzewacze wody w basenach ogrodowych.

Wykorzystanie elektrycznych podgrzewaczy wody sprawdzi się najlepiej w przypadku niewielkich basenów ogrodowych. Ich działanie jest bardzo szybkie, za to dość kosztowne. Elektryczne podgrzewacze wody są niewielkich rozmiarów, dlatego nie potrzeba przygotowywać pod nie specjalnie miejsca. Ich zaletą jest fakt, że mogą być sterowane automatycznie, a niekiedy nawet zdalnie. Zastosowanie tego typu instalacji nie wymaga prowadzenia dodatkowych rur z czynnikiem grzewczym z kotła. Wykorzystanie elektrycznego podgrzewacza wody działa na tej samej zasadzie co wymienniki ciepła. Instalacje różnią się jedynie zastosowaniem elektrycznej grzałki, zamiast wężownicy z czynnikiem grzewczym. Dodajmy, że elektryczne grzałki wyposażone są w termostat, który zabezpieczy grzałkę przed przegrzaniem oraz wyłączy ją w razie braku wody. Elektryczne podgrzewacze wody wykorzystują moc od 3 do 18 kW i zazwyczaj wymagają podłączenia zasilania trójfazowego. Zakup elektrycznego podgrzewacza wody basenowej o średniej mocy 12 kW wiąże się z wydatkiem od 3 do 6 tysięcy złotych, lecz należy zaznaczyć, że jego eksploatacja jest dość kosztowna, z uwagi na wysokie ceny energii elektrycznej.

temperatura wody w basenie

 

Jaki rodzaj ogrzewania wody basenowej będzie najlepszy?

Decydując się na montaż instalacji ogrzewającej wodę basenową, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi rodzajami podgrzewania, jakie możemy zastosować w swoim basenie i wybrać najkorzystniejsze. Jednym z najprostszych rozwiązań ogrzewania wody w basenie ogrodowym jest wykorzystanie elektrycznych podgrzewaczy, ponieważ ich instalacja jest prosta i są stosunkowo tanie w montażu. Jednak wysokie koszty eksploatacji tego typu ogrzewania, znacznie zniechęcają użytkowników do korzystania z instalacji elektrycznego ogrzewania wody basenowej. Jeżeli planujemy korzystać z basenu ogrodowego przez wiele lat, najlepszą inwestycją wydaje się zastosowanie kolektorów słonecznych, do podgrzewania wody w basenie. Wykorzystanie energii słonecznej do nagrzewania wody basenowej praktycznie nic nas nie kosztuje, jedyny, większy wydatek wiąże się z zakupem i montażem kolektorów słonecznych. Optymalnym rozwiązaniem może się też okazać zastosowanie odpowiedniej pompy ciepła, której koszt instalacji jest nieco niższy niż w przypadku instalacji kolektorów słonecznych, a koszty eksploatacji mogą być nieco wyższe, jednak na umiarkowanym poziomie. Każdy, kto planuje zastosowanie dodatkowego ogrzewania wody w swoim basenie ogrodowym, powinien sam wybrać najlepszy rodzaj instalacji, która będzie praktyczna i najkorzystniejsza.

Woda w basenie ogrodowym w naszym klimacie wymaga podgrzewania. Można do tego wykorzystać energię słoneczną.

Do podgrzewania wody basenowej w zależności od naszych preferencji możemy wybrać:
  • basenowe pompy ciepła,
  • kolektory słoneczne,
  • wymienniki ciepła,
  • elektryczne podgrzewacze wody,
  • inne niewymienione sposoby.

Komentarze do wpisu (1)

6 czerwca 2020

Ciekawe info, dzięki ;)

Bestsellery
PRO X-5+ kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
PRO X-5+ kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 699,00 zł 690,24 zł 568,29 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
489,00 zł 459,00 zł 397,56 zł 373,17 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
639,00 zł 629,00 zł 519,51 zł 511,38 zł
szt.
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
189,00 zł 149,00 zł 153,66 zł 121,14 zł
szt.
Kulki filtracyjne do pompy piaskowej Bestway 58475
Kulki filtracyjne do pompy piaskowej Bestway 58475
54,90 zł 49,90 zł 44,63 zł 40,57 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
559,00 zł 449,00 zł 454,47 zł 365,04 zł
szt.
Produkt dnia
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH
69,00 zł 49,99 zł 56,10 zł 40,64 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
489,00 zł 459,00 zł 397,56 zł 373,17 zł
szt.
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
359,00 zł 310,00 zł 291,87 zł 252,03 zł
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
549,00 zł 469,00 zł 446,34 zł 381,30 zł
szt.
Osuszacz powietrza - pochłaniacz wilgoci BR-20C biały
Osuszacz powietrza - pochłaniacz wilgoci BR-20C biały
279,00 zł 239,00 zł 226,83 zł 194,31 zł
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
610,00 zł 599,00 zł 495,93 zł 486,99 zł
szt.
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
699,00 zł 629,00 zł 568,29 zł 511,38 zł
szt.
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
199,00 zł 161,79 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
559,00 zł 399,00 zł 454,47 zł 324,39 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
2 249,00 zł 2 199,00 zł 1 828,46 zł 1 787,80 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60031 Lay-Z-Spa HAWAII HydroJet PRO
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60031 Lay-Z-Spa HAWAII HydroJet PRO
4 799,00 zł 4 699,00 zł 3 901,63 zł 3 820,33 zł
szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
1 799,00 zł 1 699,00 zł 1 462,60 zł 1 381,30 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25%
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25%
19,99 zł 14,99 zł 16,25 zł 12,19 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
3 200,00 zł 2 849,00 zł 2 601,63 zł 2 316,26 zł
szt.
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
24,99 zł 18,99 zł 20,32 zł 15,44 zł
szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
559,00 zł 429,00 zł 454,47 zł 348,78 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany różowy
Rowerek biegowy drewniany różowy
199,00 zł 139,00 zł 161,79 zł 113,01 zł
Alkomat AL-8000 SILVER + 15szt. ustników + uchwyt samochodowy + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 SILVER + 15szt. ustników + uchwyt samochodowy + 12 m-cy kalibracji
529,00 zł 429,00 zł 430,08 zł 348,78 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji + 500szt. ustników rurkowych
559,00 zł 449,00 zł 454,47 zł 365,04 zł
szt.
Suszarka spożywcza do grzybów i owoców 250W 9L
Suszarka spożywcza do grzybów i owoców 250W 9L
139,00 zł 129,00 zł 113,01 zł 104,88 zł
szt.
Rowerek biegowy zielony RC-112
Rowerek biegowy zielony RC-112
129,00 zł 119,00 zł 104,88 zł 96,75 zł
szt.
Alkomat PRO X-5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 80szt. ustników
Alkomat PRO X-5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 80szt. ustników
449,00 zł 409,00 zł 365,04 zł 332,52 zł
szt.
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
HIBERNATOR Chemia na Zimę Zimowanie Basenu NTCE 1L
24,99 zł 20,32 zł
szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
719,00 zł 629,00 zł 584,55 zł 511,38 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-102
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-102
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
szt.
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
179,00 zł 149,00 zł 145,53 zł 121,14 zł
szt.
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
17,99 zł 9,99 zł 14,63 zł 8,12 zł
szt.
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
640,00 zł 599,00 zł 520,33 zł 486,99 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany Szary
Rowerek biegowy drewniany Szary
199,00 zł 139,00 zł 161,79 zł 113,01 zł
szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
309,00 zł 279,00 zł 251,22 zł 226,83 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 699,00 zł 690,24 zł 568,29 zł
szt.
PRO X-5+ kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
PRO X-5+ kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
159,00 zł 119,00 zł 129,27 zł 96,75 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
1 799,00 zł 1 599,00 zł 1 462,60 zł 1 300,00 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
339,00 zł 299,00 zł 275,61 zł 243,09 zł
szt.
Folia na tunel foliowy 3x6 m 18m2
Folia na tunel foliowy 3x6 m 18m2
289,00 zł 234,96 zł
szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
179,00 zł 145,53 zł
szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
479,00 zł 329,00 zł 389,43 zł 267,48 zł
szt.
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
219,00 zł 199,00 zł 178,05 zł 161,79 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem niebieski RC-101
Rowerek biegowy z hamulcem niebieski RC-101
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
szt.
Nowości
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
189,00 zł 149,00 zł 153,66 zł 121,14 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60031 Lay-Z-Spa HAWAII HydroJet PRO
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60031 Lay-Z-Spa HAWAII HydroJet PRO
4 799,00 zł 4 699,00 zł 3 901,63 zł 3 820,33 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60009 Lay-Z-Spa BALI AirJet LED
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60009 Lay-Z-Spa BALI AirJet LED
2 449,00 zł 2 399,00 zł 1 991,06 zł 1 950,41 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60035 Lay-Z-Spa HAVANA AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60035 Lay-Z-Spa HAVANA AirJet
2 199,00 zł 1 787,80 zł
szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl