Podgrzewanie wody w basenie - rodzaje i metody ogrzewania wody basenowej.
Ogrzewanie wody w basenie - rodzaje i metody podgrzewania wody basenowej.

Rodzaje i metody podgrzewania wody w basenie ogrodowym. Jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszy?

Panujący w Polsce klimat, przy dobrej pogodzie, pozwala na użytkowanie basenu ogrodowego przez mniej więcej pół roku. Temperatura powietrza, nie zagwarantuje nam jednak optymalnej temperatury wody w basenie ogrodowym. Z tego względu użytkowanie basenów ogrodowych i osiągnięcie oczekiwanej temperatury wody, warto wspomóc, wykorzystując jeden ze sposobów na podgrzewanie wody w basenie ogrodowym. Do podgrzewania wody w basenie ogrodowym, może posłużyć nam system podgrzewania wody basenowej, połączony z domową instalacją grzewczą lub oddzielna instalacja. Należy się spodziewać, że największe zużycie energii na nagrzanie wody w basenie ogrodowym, przypadnie podczas pierwszego nagrzewania wody po napełnieniu basenu, lub bezpośrednio po wymianie wody basenowej. Przez kolejne miesiące użytkowania basenu ogrodowego, konieczne będzie jedynie podtrzymywanie odpowiedniej temperatury wody basenowej. W jaki sposób ogrzewać wodę basenową? Jakie urządzenia do tego wykorzystywać? Jak maksymalnie obniżyć koszty podgrzewania wody w basenie ogrodowym?

 

Bardzo wydajna mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu

Mata solarna do podgrzewania wody w basenie Bestway 58423 - Solarny podgrzewacz wody do basenu

Fot. Mata solarna do podgrzewania wody w basenie Bestway 58423 - Solarny podgrzewacz wody do basenu

 

Basenowa pompa ciepła - podgrzewanie szybkie i pewne bez względu na pogodę.

Wykorzystując pompę ciepła do podgrzewania wody w basenie ogrodowym, możemy spodziewać się stosunkowo niskich kosztów eksploatacyjnych. Dolnym źródłem ciepła dla takiej pompy, może być powietrze, które w okresie letnim jest ciepłe, co za tym idzie efektywność zainstalowanego systemu, będzie dużo większa. Basenowa pompa ciepła posiada skraplacz, który przystosowany jest do bezpośredniego kontaktu z wodą basenową, co ważne, jest odporny na działanie stosowanych środków chemii basenowej, dzięki czemu niepotrzebny jest pośredni wymiennik ciepła. Basenowa pompa ciepła może być zainstalowana zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Powietrzna pompa ciepła jest w stanie dostarczyć więcej energii, niż kolektory, jej atutem jest też fakt, że dostarczy ciepło do wody basenowej również wtedy, kiedy niebo będzie zachmurzone. Inwestycja związana z instalacją pompy ciepła waha się w granicach od 5 do 15 tysięcy złotych. Basenową pompę ciepła należy dobrać odpowiednio do wielkości powierzchni lustra wody oraz głębokości basenu. Przyjmuje się 0,25 - 0,35 KWP/m2. Pierwsze nagrzewanie wody basenowej po rozpoczęciu sezonu będzie znacznie dłuższe, zależne od mocy grzewczej zastosowanej pompy ciepła. Pierwsze podgrzewanie wody w basenie ogrodowym z wykorzystaniem pompy ciepła trwa zwykle od 3 dni, nawet do tygodnia.

basenowa-pompa-ciepla

 

Kolektory słoneczne - skuteczna metoda podgrzewania wody w basenie ogrodowym. 

Korzystanie z kolektorów słonecznych do podgrzewania wody w basenie ogrodowym niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze, okres korzystania z basenów ogrodowych to ciepłe miesiące, kiedy promieniowanie słoneczne docierające do ziemi ma dużą moc. Drugim atutem wykorzystywania kolektorów słonecznych, jest fakt, że podczas sezonu na baseny ogrodowe, temperatura powietrza jest wysoka, zazwyczaj wyższa od temperatury wody, dlatego też utrata ciepła z wody do otoczenia jest niższa. Dzięki temu instalacja kolektorów słonecznych jest dużo mniej skomplikowane, od całorocznych instalacji grzewczych. Absorbery kolektorów słonecznych nie wymagają idealnej obudowy, doskonałej izolacji oraz wysokosprawnej powłoki selektywnej. Taki absorber wystawiony w najbardziej nasłonecznione miejsce magazynuje energię i potrafi ją oddawać, nawet po zachodzie słońca. Wykorzystując tego typu instalację grzewczą, wystarczą jedynie dwa słoneczne dni, aby temperatura wody w naszym basenie ogrodowym wzrosła o około 6 stopni Celsjusza. Kolektory słoneczne mogą być zbudowane na przykład z modułowych elementów z tworzyw sztucznych, które połączone złączkami, zapewnią swobodny przepływ podgrzewanej wody. Na rynku tego typu urządzeń, możemy spotkać również kolektory zbudowane w formie wiązek rur lub elastycznych płyt. Takie moduły kolektorów słonecznych, możemy zwykle łączyć w dowolne powierzchnie absorpcyjne. Dzięki wykorzystaniu kolektorów słonecznych woda w basenie ogrodowym jest podgrzewana bezpośrednio. Dzieje się to za sprawą pompy, która zasysa wodę z niecki basenowej, przetłaczając ją przez kolektory, następnie kierując ciepłą wodę z powrotem do niecki. Przy wykorzystaniu tego typu instalacji grzewczej nie jest potrzebny dodatkowy zasobnik, czy wymiennik ciepła. Koszty związane z użytkowaniem instalacji solarnej nie są wysokie, jednak sama inwestycja założenia tego typu instalacji grzewczej, wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Koszt instalacji solarnej razem z dodatkowym osprzętem może być nieco wyższa niż montaż pompy ciepła. Ceny wahają się od 10 do nawet 30 tysięcy złotych, w zależności od wielkości basenu i klasy dobranych kolektorów słonecznych. 

kolektory słoneczne do ogrzewania basenu

 

Wymienniki ciepła do wody basenowej.

Zastosowanie wymienników ciepła to doskonały sposób na ogrzewanie wody w basenach całorocznych, który równie dobrze sprawdzi się przy basenach ogrodowych. Warunkiem zastosowania tego typu ogrzewania wody basenowej, jest dodatkowe pomieszczenie techniczne blisko źródła ciepła. Dla wymiennika ciepła źródłem może być, piec gazowy, olejowy, gruntowa pompa ciepła lub panele solarne w połączeniu z piecem. W piecach wykorzystywanych do ogrzewania domu można skonfigurować obieg basenowy, dzięki temu, utrzymywać dogodną temperaturę wody w basenie ogrodowym. Dostosowanie odpowiedniego wymiennika ciepła zależy od objętości basenu. Zwykle producenci wymienników ciepła posiadają odpowiednie dane, które ułatwią dobór odpowiedniego wymiennika ciepła do danej objętości basenu. 

Sprawdź nasze promocje na baseny ogrodowe Bestway w sklepie neomaniak.pl 

basenowy wymiennik ciepła

Elektryczne podgrzewacze wody w basenach ogrodowych.

Wykorzystanie elektrycznych podgrzewaczy wody sprawdzi się najlepiej w przypadku niewielkich basenów ogrodowych. Ich działanie jest bardzo szybkie, za to dość kosztowne. Elektryczne podgrzewacze wody są niewielkich rozmiarów, dlatego nie potrzeba przygotowywać pod nie specjalnie miejsca. Ich zaletą jest fakt, że mogą być sterowane automatycznie, a niekiedy nawet zdalnie. Zastosowanie tego typu instalacji nie wymaga prowadzenia dodatkowych rur z czynnikiem grzewczym z kotła. Wykorzystanie elektrycznego podgrzewacza wody działa na tej samej zasadzie co wymienniki ciepła. Instalacje różnią się jedynie zastosowaniem elektrycznej grzałki, zamiast wężownicy z czynnikiem grzewczym. Dodajmy, że elektryczne grzałki wyposażone są w termostat, który zabezpieczy grzałkę przed przegrzaniem oraz wyłączy ją w razie braku wody. Elektryczne podgrzewacze wody wykorzystują moc od 3 do 18 kW i zazwyczaj wymagają podłączenia zasilania trójfazowego. Zakup elektrycznego podgrzewacza wody basenowej o średniej mocy 12 kW wiąże się z wydatkiem od 3 do 6 tysięcy złotych, lecz należy zaznaczyć, że jego eksploatacja jest dość kosztowna, z uwagi na wysokie ceny energii elektrycznej.

temperatura wody w basenie

 

Jaki rodzaj ogrzewania wody basenowej będzie najlepszy?

Decydując się na montaż instalacji ogrzewającej wodę basenową, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi rodzajami podgrzewania, jakie możemy zastosować w swoim basenie i wybrać najkorzystniejsze. Jednym z najprostszych rozwiązań ogrzewania wody w basenie ogrodowym jest wykorzystanie elektrycznych podgrzewaczy, ponieważ ich instalacja jest prosta i są stosunkowo tanie w montażu. Jednak wysokie koszty eksploatacji tego typu ogrzewania, znacznie zniechęcają użytkowników do korzystania z instalacji elektrycznego ogrzewania wody basenowej. Jeżeli planujemy korzystać z basenu ogrodowego przez wiele lat, najlepszą inwestycją wydaje się zastosowanie kolektorów słonecznych, do podgrzewania wody w basenie. Wykorzystanie energii słonecznej do nagrzewania wody basenowej praktycznie nic nas nie kosztuje, jedyny, większy wydatek wiąże się z zakupem i montażem kolektorów słonecznych. Optymalnym rozwiązaniem może się też okazać zastosowanie odpowiedniej pompy ciepła, której koszt instalacji jest nieco niższy niż w przypadku instalacji kolektorów słonecznych, a koszty eksploatacji mogą być nieco wyższe, jednak na umiarkowanym poziomie. Każdy, kto planuje zastosowanie dodatkowego ogrzewania wody w swoim basenie ogrodowym, powinien sam wybrać najlepszy rodzaj instalacji, która będzie praktyczna i najkorzystniejsza.

Woda w basenie ogrodowym w naszym klimacie wymaga podgrzewania. Można do tego wykorzystać energię słoneczną.

Do podgrzewania wody basenowej w zależności od naszych preferencji możemy wybrać:
 • basenowe pompy ciepła,
 • kolektory słoneczne,
 • maty solarne,
 • wymienniki ciepła,
 • elektryczne podgrzewacze wody,
 • inne niewymienione sposoby.
Bestsellery
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
559,00 zł 499,00 zł 454,47 zł 405,69 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy 549x122cm Bestway 56462 + Pompa + Pokrywa + WYSYŁKA GRATIS
Basen ogrodowy stelażowy 549x122cm Bestway 56462 + Pompa + Pokrywa + WYSYŁKA GRATIS
3 199,00 zł 2 399,00 zł 2 600,81 zł 1 950,41 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
3 799,00 zł 2 499,00 zł 3 088,62 zł 2 031,71 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
589,00 zł 449,00 zł 478,86 zł 365,04 zł
szt.
Alkomat AlcoFind PRO X5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 100 szt. ustników
Alkomat AlcoFind PRO X5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 100 szt. ustników
579,00 zł 529,00 zł 470,73 zł 430,08 zł
szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
649,00 zł 569,00 zł 527,64 zł 462,60 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
499,00 zł 405,69 zł
Produkt dnia
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK S " długość 380-405cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK S " długość 380-405cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
399,00 zł 309,00 zł 324,39 zł 251,22 zł
szt.
 Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
649,00 zł 599,00 zł 527,64 zł 486,99 zł
szt.
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
610,00 zł 599,00 zł 495,93 zł 486,99 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
3 799,00 zł 2 499,00 zł 3 088,62 zł 2 031,71 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
1 299,00 zł 1 056,10 zł
szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
479,00 zł 389,43 zł
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM Kombi L " długość 430-455cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM Kombi L " długość 430-455cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
649,00 zł 569,00 zł 527,64 zł 462,60 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XL " długość 455-485cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XL " długość 455-485cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XM " długość 380-405cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XM " długość 380-405cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
559,00 zł 499,00 zł 454,47 zł 405,69 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy 549x122cm Bestway 56462 + Pompa + Pokrywa + WYSYŁKA GRATIS
Basen ogrodowy stelażowy 549x122cm Bestway 56462 + Pompa + Pokrywa + WYSYŁKA GRATIS
3 199,00 zł 2 399,00 zł 2 600,81 zł 1 950,41 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK M " długość 405-430cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK M " długość 405-430cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Elektryczna maszynka do mielenia mięsa BERDSEN 550 - 1200W
Elektryczna maszynka do mielenia mięsa BERDSEN 550 - 1200W
459,00 zł 399,00 zł 373,17 zł 324,39 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XXL " długość 485-497cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XXL " długość 485-497cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
1 999,00 zł 1 799,00 zł 1 625,20 zł 1 462,60 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
499,00 zł 405,69 zł
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
549,00 zł 446,34 zł
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XXM " długość długość 405-430cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI XXM " długość długość 405-430cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji + 15 szt. ustników + 5 lat gwarancji + uchwyt GSM
599,00 zł 569,00 zł 486,99 zł 462,60 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XXM " długość 405-430cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XXM " długość 405-430cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XXL " długość 485-497cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XXL " długość 485-497cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Alkomat AL-8000 SILVER + 15szt. ustników + uchwyt samochodowy + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 SILVER + 15szt. ustników + uchwyt samochodowy + 12 m-cy kalibracji
669,00 zł 555,00 zł 543,90 zł 451,22 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
999,00 zł 899,00 zł 812,20 zł 730,89 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XS " długość 355-380cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XS " długość 355-380cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
640,00 zł 599,00 zł 520,33 zł 486,99 zł
szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
1 999,00 zł 1 799,00 zł 1 625,20 zł 1 462,60 zł
szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
179,00 zł 145,53 zł
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI M " długość 405-430cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM KOMBI M " długość 405-430cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XM " długość 380-405cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XM " długość 380-405cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2
389,00 zł 316,26 zł
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XM " długość 380-405cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK XM " długość 380-405cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
749,00 zł 608,94 zł
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM SEDAN XXL" długość 500-535cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM SEDAN XXL" długość 500-535cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
339,00 zł 275,61 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
559,00 zł 399,00 zł 454,47 zł 324,39 zł
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK L " długość 430-455cm
Pokrowiec ochronny na samochód " PREMIUM HATCHBACK L " długość 430-455cm
329,00 zł 299,00 zł 267,48 zł 243,09 zł
szt.
Alkomat policyjny dowodowy, przesiewowy ALP-1 lite + mata na szybę
Alkomat policyjny dowodowy, przesiewowy ALP-1 lite + mata na szybę
1 357,00 zł 1 049,00 zł 1 103,25 zł 852,85 zł
szt.
Alkomat AlcoFind PRO X5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 100 szt. ustników
Alkomat AlcoFind PRO X5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 100 szt. ustników
579,00 zł 529,00 zł 470,73 zł 430,08 zł
szt.
Nowości
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
649,00 zł 569,00 zł 527,64 zł 462,60 zł
szt.
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
749,00 zł 608,94 zł
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
559,00 zł 499,00 zł 454,47 zł 405,69 zł
szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl