E - papierosy - Czy ich użycie ma wpływ na badanie alkomatem?
E - papierosy - Czy ich użycie ma wpływ na badanie alkomatem?

E - papierosy - Czy ich użycie ma wpływ na badanie alkomatem?

Rynek alkomatów wciąż się rozwija, pojawiają się nowe modele alkomatów osobistych, jak i policyjnych. Pomimo że w nowoczesnych alkomatach stosuje się wysokiej jakości, bardzo czułe sensory, podczas kontroli trzeźwości i tak należy postępować dokładnie, według procedur, aby uniknąć niechcianego, sfałszowanego wyniku. Jak wiemy dym papierosowy, jest substancją, która może negatywnie wpłynąć na działanie alkomatu, szczególnie alkomatów półprzewodnikowych. Wykonanie pomiaru alkomatem tuż po zapaleniu papierosa może doprowadzić do rozkalibrowania alkomatu lub uszkodzenia sensora. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak oddać alkomat do serwisu i poddać go kalibracji. Jakby tego było mało, w ostatnich latach, dużą popularność zdobyły elektroniczne papierosy, które działają na zasadzie podgrzewania specjalnych liquidów nikotynowych. Właśnie te płyny wlewane do zbiorniczka e - papierosa budzą obawy ich użytkowników, przed kontrolą trzeźwości. Nie bez przyczyny korzystanie z e - papierosa budzi obawy ich użytkowników, ponieważ w liquidach znajdują się substancje takie jak glikol, glicerynę, a nawet alkohol etylowy, na który alkomat może zareagować.

e-papierosy jak wpływają na wynik alkomatu

Ministerstwo Zdrowia przygotowało i opublikowało już nowelizację przepisów dotyczących kontroli trzeźwości kierowców, dokonywanych przez policję. Wprowadzona została zmiana, która nakazuje wykonanie badania trzeźwości alkomatem najwcześniej 15 minut po zakończeniu spożywania alkoholu lub palenia tytoniu, przez osobę poddaną badaniu trzeźwości alkomatem. Tutaj, pod słowem wyroby tytoniowe kryją się nie tylko tradycyjne papierosy. W skład wyrobów tytoniowych według nowych przepisów wchodzą również e - papierosy, nowatorskie wyroby tytoniowe czy bezdymne wyroby tytoniowe. Co więcej, nowe przepisy nakazują, że badanie trzeźwości alkomatem musi zostać przeprowadzone przy użyciu jednorazowego ustnika, odpakowanego na oczach badanej osoby, lub bez ustnika w przypadku wykorzystania alkomatu przesiewowego.

 

Rodzaj alkomatu ma znaczenie.

Obserwując stale zmieniający się i rozwijający rynek alkomatów, możemy zaobserwować w ostatnim czasie duży spadek zainteresowania, często zawodnymi urządzeniami, jakimi są alkomaty półprzewodnikowe. Zdecydowanie alkomaty z dużo bardziej czułym, co za tym idzie wiarygodnym sensorem elektrochemicznym, są w tej chwili pożądane przez prywatnych użytkowników, ale również wykorzystywane w szeregach policji. Alkomaty półprzewodnikowe niestety są nadzwyczaj wrażliwe na substancje inne niż alkohol. Dlatego pomiar tym urządzeniem, nawet po zjedzeniu posiłku może być oszukane. W tym przypadku, wykonanie badania trzeźwości alkomatem półprzewodnikowym zaraz po zaciągnięciu się elektrycznym papierosem, może spowodować, że wynik badania będzie zawyżony. Jeżeli posiadacie alkomat wyposażony w sensor półprzewodnikowy, musicie pamiętać, że aby wynik badania trzeźwości był wiarygodny, należy stosować się do zaleceń używania alkomatu półprzewodnikowego. Na pewno nie możecie używać alkomatu w trakcie spożywania alkoholu czy palenia papierosów, najlepiej będzie, jak odczekacie nawet 30 minut od ostatniego kieliszka czy zjedzonego pokarmu, a przed samym badaniem dokładnie wypłuczcie jamę ustną, czystą wodą.

wpływ papierosów na badanie alkomatem

Alkomaty elektrochemiczne osobiste, jak i policyjne, to już nieco wyższa półka oraz dokładność pomiaru. Jednak przy użyciu nawet najlepszej jakości alkomatu elektrochemicznego, lepiej będzie zachować wszystkie zasady ostrożności podczas przeprowadzania badania. Zero wątpliwości co do wiarygodności badania stężenia alkoholu w organizmie, możemy mieć jedynie po wykonaniu badania krwi.

Każda kontrola trzeźwości budzi u kierowców lekkie obawy, szczególnie przez konsekwencje, jakie niesie za sobą pozytywny wynik alkomatu. Użytkownicy elektronicznych papierosów czują jeszcze większe obawy, przez skład liquidów, które wlewają do swoich e - papierosów. Nie ma się co dziwić, nikt nie chciałby zostać niewinnie osądzony o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i stracić prawo jazdy na parę lat. Jednak, jeżeli kierowca używający e - papierosa, na pewno nie spożywał alkoholu w dniu kontroli, czy też w noc poprzedzającą, może być spokojny. Alkomaty policyjne, wyposażone w czułe elektrochemiczne sensory, nie powinny wykryć śladowych dawek alkoholu, jakie mogą znajdować się w liquidach do e - papierosów. Nawet jeśli pierwszy pomiar alkomatem przesiewowym, podczas kontroli drogowej da pozytywny wynik, policjant ma obowiązek przeprowadzić kolejne badanie innym urządzeniem po upływie 15 minut. Wtedy przeważnie zostaje użyty bardzo dokładny alkomat dowodowy, który już nie może wskazać nieprawidłowego wyniku. Tak więc nawet jeśli jesteś kierowcą i zarazem użytkownikiem e - papierosa, który podgrzewa liquid ze śladową zawartością glikolu, gliceryny czy nawet alkoholu etylowego, nie masz się czego obawiać podczas kontroli drogowej i badania alkomatem przez policję. Oczywiście, jeżeli nie spożywałeś alkoholu. Pamiętaj. Piłeś - nie jedź.

 

Nie tylko e - papierosy.

Alkomaty to jedynie urządzenia elektroniczne i niestety, nawet te najlepsze, mogą się czasem pomylić. Kierowcy mogą niespodziewanie i niewinnie wpaść w kłopoty nie tylko przez używanie e - papierosów. Nie raz zdarzały się już przypadki, że kontrola trzeźwości alkomatem, dla zupełnie trzeźwego kierowcy zakończyła się wynikiem pozytywnym.

Wśród produktów, które mogą wpłynąć na wynik badania alkomatem, jest na przykład płyn do płukania jamy ustnej. Policjanci przeprowadzają co jakiś czas, tak zwaną akcję „trzeźwy poranek”, która polega na masowej kontroli trzeźwości kierowców. Przy użyciu alkomatu przesiewowego, badani są kierowcy, którzy stoją w korku. Większość kierowców, którzy stracili prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu to osoby, które za mocno zabalowały w nocy i wsiadły rano za kółko. Jednak zdarzało się również, że badany alkomatem, który wskazał wynik pozytywny, twierdził, że przed wyjściem z domu korzystał z płynu do płukania ust, który w składzie zawiera alkohol. Rzeczywiście, tuż po użyciu takiego płynu, nawet najlepszy alkomat, może wskazać wynik nawet do 0,5 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednak, jeśli nic nie piliście i rzeczywiście, pozytywny wynik badania alkomatem to jedynie zasługa płynu do płukania jamy ustnej, możecie być spokojni, nie stracicie prawa jazdy.

Wpływ papierosów na wynik alkomatu

Podobna sytuacja może się wam przytrafić, jeżeli przed kontrolą trzeźwości zjedliście kilka czekoladek z nadzieniem, w skład którego wchodzi alkohol. Faktycznie, zjedzenie batonika, czy czekoladek z nadzieniem alkoholowym, może również wpłynąć na wynik badania alkomatem. Oczywiście, dawka alkoholu, jaka zawarta jest w nadzieniu, nie spowoduje, że stężenie alkoholu we krwi przekroczy normę, jedynie może wpłynąć na nasz oddech. Wtedy resztkowy alkohol, który zostanie w jamie ustnej, może przyczynić się do pozytywnego wyniku badania alkomatem.

Kierowcy mają wiele przemyśleń co do produktów, które mogą sprawić, że alkomat wykaże promile. Są to czasem rzeczy, o których sami byśmy nie pomyśleli, a ktoś miał przez nie chwilowe nieprzyjemności podczas kontroli drogowej. Spożyte lub nie produkty, które mogą zmienić wynik alkomatu wymieniane przez kierowców to na przykład, zjedzone przed kontrolą jabłka, spożywane wcześniej lekarstwa, syropy na kaszel, użycie dużej dawki płynu do spryskiwaczy czy też użycie zbyt dużej ilości perfum. Jak widać, wszystkie z tych produktów, mogą zawierać mniejszą lub większą dawkę alkoholu i możliwe jest, że rzeczywiście miały wpływ na wynik badania alkomatem.

 

Trzeźwy kierowca nie ma się czego obawiać.

Musimy zapamiętać, że pierwsze badanie alkomatem przez funkcjonariusza, nawet jeśli wykaże pozytywny wynik, może zostać powtórzone po upływie 15 minut. Ten czas na pewno spowoduje usunięcie resztek alkoholu zalegających w jamie ustnej po użyciu, chociażby płynu do płukania ust. A jeżeli kolejne próby badania alkomatem nie wykażą obecności alkoholu w organizmie, oznaczać to będzie, że jesteśmy trzeźwi i policja puści nas wolno. Jeżeli, będziemy pewni, że w naszym organizmie nie ma ani grama alkoholu, a alkomat policyjny dalej będzie wskazywał pozytywny wynik, możemy zażądać przewiezienia na badanie krwi, które nie pozostawi nam żadnych wątpliwości. Dodatkowo musimy też wiedzieć, że policja ma za zadanie postępować zgodnie z procedurami podczas kontroli trzeźwości, także również muszą eliminować czynniki, które mogą wpłynąć na sfałszowanie badania alkomatem. Co wiąże się na przykład z odczekaniem i ponownym przeprowadzeniem badania, jeśli sytuacja tego wymaga. Jeżeli przytrafi się Wam taka niefortunna sytuacja, że alkomat wskaże pozytywny wynik po spożyciu batonika czy użyciu płynu do płukania, należy na spokojnie wyjaśnić całą sprawę funkcjonariuszowi przeprowadzającemu badanie. Ostrzec, że może się zdarzyć, że alkomat wskaże wynik pozytywny. Przede wszystkim nie można panikować, ponieważ wtedy policjant będzie mógł przypuszczać, że jednak macie coś na sumieniu.

E-papierosy wpływ na wynik alkomatu

Gdy jesteśmy trzeźwi i wiemy, że na sto procent w naszym organizmie nie ma alkoholu, możemy być spokojni. Aby nie mieć żadnych wątpliwości, jeszcze zanim przyjdzie wam dmuchać w alkomat policyjny, warto, jest wyposażyć się w osobisty alkomat elektrochemiczny. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że z czystym sumieniem możecie wsiąść za kółko i unikniecie nieprzyjemności podczas policyjnej kontroli drogowej.

Bestsellery
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 349,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 909,76 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 499,00 zł

Cena regularna: 1 659,00 zł

1 218,70 zł

Cena regularna: 1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Produkt dnia
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000

899,00 zł

730,89 zł

szt.
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032
Wykrywacz Metali COBRA CT-1032

499,00 zł

405,69 zł

Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2

479,00 zł

389,43 zł

Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

799,00 zł

649,59 zł

Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę
Mata przeciwsłoneczna i antyszronowa na szybę

19,00 zł

15,45 zł

szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2

389,00 zł

316,26 zł

 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977

2 349,00 zł

Cena regularna: 2 399,00 zł

1 909,76 zł

Cena regularna: 1 950,41 zł

szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl