Jak basen wpływa na nasze zdrowie? 0
Jak basen wpływa na nasze zdrowie?

Jak basen wpływa na nasze zdrowie?

Zarówno basen ogrodowy, jak i basen publiczny jest świetną formą rozrywki oraz aktywnego spędzania czasu. Nie zapominajmy jednak o tym, że basen, a w zasadzie pływanie w basenie, wpływa pozytywnie na naszą kondycję, wagę i zdrowie. Korzystanie z basenu jest o tyle proste, ponieważ mamy do niego dostęp przez cały rok. Latem możemy korzystać z basenów ogrodowych, otwartych basenów na świeżym powietrzu czy naturalnych akwenów wodnych, za to zimą, dostępne są publiczne baseny, pływalnie, aquaparki oraz baseny termalne. Z pewnością, każdy znajdzie odpowiedni basen dla siebie. Pływanie świetnie wpływa na nasze zdrowie oraz sylwetkę. Co ciekawe, na basen warto się wybrać, również, jeśli nie potrafi się pływać. Oprócz pływania, na basenie możemy wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia w wodzie. Każdego rodzaju ruch wykonywany w wodzie poprawia krążenie krwi, zmniejsza obrzęki, wzmacnia nasze mięśnie oraz poprawia naszą sylwetkę. Dodatkowo podczas pływania lub ćwiczeń w basenie nie męczymy się tak bardzo, jak to bywa podczas, chociażby biegania. Sprawdźmy, jak basen i korzystanie z niego wpływa na nasze zdrowie i w jaki sposób pomaga nam w odchudzaniu?

Basen i zdrowie

 

Jak basen wpływa na odchudzanie?

Zacznijmy od tematu zrzucania zbędnych kilogramów, który jest poruszany od lat. Wysiłek fizyczny to najlepsza forma spalenia nadmiernych kilogramów, które często sprawiają problem wielu osobom. Połączony z odpowiednią dietą, może przynieść niesamowite efekty. Jak basen ma się do odchudzania? Jak wyżej wspomnieliśmy, na basen mogą udać się osoby, które nawet nie potrafią pływać. Wykorzystywanie basenu do treningu w wodzie jest coraz częściej stosowane. Coraz częściej słyszy się zagadnienia aqua aerobik czy aquacycling. Jest to doskonała forma ruchu w wodzie, dzięki której poruszymy mięśnie oraz krążenie i stopniowo wymodelujemy swoją sylwetkę. Posiadacze basenów ogrodowych mają nieco ułatwione zadanie, ponieważ chcąc poćwiczyć w wodzie, wychodzą tylko do swojego ogrodu. W internecie można znaleźć wiele poradników, które pokazują, jakie ćwiczenia można wykonywać w basenie ogrodowym bez pomocy trenera czy instruktora. Za to pływanie w basenie, jest jedną z najlepszych form zrzucania zbędnych kilogramów. Pływanie w basenie można porównać do biegania czy jazdy na rowerze. Jest to trening aerobowy, podczas wykonywania tego typu treningu mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu, który jest niezbędny do spalania zapasów energii. Właśnie dlatego ten rodzaj sportu, jest jednym z najskuteczniejszych w walce ze zbędnymi kilogramami. Pływanie w basenie ma też inne zalety, poza tym, że skutecznie walczy z nadwagą, dodatkowo odciąża kręgosłup, angażuje do wysiłku większość mięśni oraz modeluje sylwetkę. Nie możemy pominąć faktu, że pływanie i ćwiczenia w basenie są świetną formą wysiłku fizycznego dla osób w każdym wieku oraz osób chorych, cierpiących na różne schorzenia, oraz dla osób odbywających rehabilitację. Na swobodne pływanie w basenie ogrodowym, mogą pozwolić sobie jedynie posiadacze dużych stelażowych basenów ogrodowych, basenów całorocznych, wkopanych w ziemię, basenów kanadyjskich lub największych rozmiarów basenów rozporowych.

Musimy wiedzieć, że nie każdy ruch w wodzie jest odpowiedni do walki z nadwagą. Jeżeli nie opanujemy dobrze techniki pływania, przełoży się to na szybkie zmęczenie i nie zobaczymy efektów na wadze. Należy wiedzieć o tym, że organizm człowieka zaczyna czerpać energię z rezerw dopiero po około 20 minutach wysiłku. Rozpoczynając swoją przygodę z basenem i walką z nadwagą, warto skonsultować się i przebyć kilka lekcji z instruktorem pływania, który przygotuje nas i dopracuje nasz styl pływania. Pływanie sportowe, korekcyjne oraz innego rodzaju ćwiczenia w wodzie, typu aqua aerobik czy aquacycling to jedna z najlepszych form zrzucenia zbędnych kilogramów. Specjaliści od walki z nadwagą zalecają wykonywać tego typu wysiłek fizyczny od 3 do 4 razy w tygodniu, minimum 40 minut, wtedy możemy spodziewać się najlepszych efektów.

Odchudzanie w basenie

 

Basen na zdrowie.

Wykorzystywanie basenu do różnego rodzaju wysiłku fizycznego doskonale wpływa na nasze zdrowie, ponieważ wszechstronnie działa na organizm. Każdy trening aerobowy, w tym pływanie, ma wpływ na obniżenie cholesterolu, wzmacnia serce i poprawia krążenie. Regularny trening na basenie może być doskonałą pomocą w walce z takimi chorobami jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Dodatkowo treningi w wodzie, szczególnie pływanie, nie obciążają stawów, tak jak, chociażby bieganie, dlatego basen jest często zalecany osobom męczącym się z nadwagą.

Bez względu na to, jakim stylem pływamy, pobudzamy do działania praktycznie wszystkie mięśnie naszego ciała. Na przykład pływanie na plecach, zalecane jest przy schorzeniach kręgosłupa. Styl pływania na plecach jest dość łatwy do opanowania, dodatkowo nie powoduje dużego napięcia obręczy barkowej i wygięcia krzyża tak jak pływanie żabką. Pływanie na basenie „grzbietem” jest zalecane przy niektórych wadach ortopedycznych. Co ciekawe, łatwo jest zauważyć na basenie czy nad jeziorem, że większość ludzi pływa żabką. Pewnie nie pomyślelibyście, ale żabka, to wbrew pozorom trudna technika pływania. Jednak nie musimy się martwić, ponieważ pływanie żabką, nawet rekreacyjne, nie zagraża naszemu zdrowiu i zdecydowanie wystarczy do zachowania kondycji i dobrego samopoczucia. Przecież nie każdy musi pływać wyczynowo, żeby zrzucić zbędne kilogramy.

Tak naprawdę, pływać w basenie może każdy, jednak osoby cierpiące na nadciśnienie, niewydolność krążenie lub po zawałach serca, powinny zachować szczególną ostrożność podczas wysiłku fizycznego na basenie. W takich przypadkach na pewno nie można wykluczać basenu, jednak wskazany jest raczej spokojny relaks w wodzie lub bardzo wolne i spokojne pływanie, które nie będzie wymagało nadmiernego wysiłku.

 

Jak zacząć swoją przygodę z poprawą kondycji na basenie?

Tak naprawdę, człowiek rodzi się już z odruchem pływania. Jednak we wczesnym dzieciństwie ten odruch nie jest najczęściej podtrzymywany i po prostu zanika. Dlatego też większość osób musi na nowo uczyć się techniki pływania, co nie każdemu łatwo i przyjemnie przychodzi. Jak trudna nie okazałaby się nauka pływania, każdy powinien zdobyć tę umiejętność, ponieważ jest to jedna z najlepszych form aktywności fizycznej, przeznaczona dla osób w każdym wieku.

Każdy, kto chce pozbyć się zbędnych kilogramów, powinien pomyśleć o wybraniu się na basen, ewentualnie zainwestować w swój basen ogrodowy. Większość osób korzystających z basenów publicznych, wcale nie jest świetnymi pływakami, tak jakby się mogło wydawać. Niektóre z tych osób nawet nie potrafią pływać i przychodzą na basen, aby zrelaksować się w ciepłej wodzie. Więc jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości co do wybrania się na basen, bo nie najlepiej pływacie, mamy nadzieję, że właśnie je rozwialiśmy. Warto na własnej skórze przekonać się, że pływanie w basenie, nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo możemy spodziewać się szybkich i pozytywnych efektów, co do naszej kondycji i wagi.

Jeśli nie potraficie jeszcze dobrze pływać, nie macie się czego wstydzić. Można się tego szybko i przyjemnie nauczyć. Waszym nauczycielem może być tata, mama, wujek czy znajomy. Możecie również skorzystać z pomocy instruktora pływania, który w ciągu kilku pierwszych lekcji nauczy Was podstaw. Jeżeli w wakacje często korzystacie z basenów ogrodowych, wyjeżdżacie nad jeziora lub nad morze, a nie potraficie jeszcze pływać, zdecydowanie lepiej będzie nauczyć się pływać pod okiem instruktora, w spokojnej wodzie basenu.

Ważne jest, żeby naukę pływania rozpocząć już od najmłodszych lat. Jeżeli chcecie, aby wasze dziecko czuło się w wodzie niczym ryba, warto, jest zacząć lekcje pływania nawet od czwartego miesiąca życia dziecka. Taka zabawa w wodzie świetnie wpływa na koordynację ruchową dziecka, co za tym idzie dziecko może szybciej nauczyć się chodzić, będzie miało lepszą motorykę i dodatkowo lekcje na basenie sprawią, że będzie bardziej odporne na infekcje. Na basen możemy posłać każde dziecko, o ile nie występuje u niego schorzenie górnych dróg oddechowych czy moczowych, wada serca lub alergia na chlor.

 

Basen jest dobry, również dla tych, co nie potrafią pływać.

Już samo przebywanie i ruch w wodzie, wpływa pozytywnie na nasze ciało i dobre samopoczucie. Zaznaczmy, że wcale nie musi to być intensywny, męczący ruch. Osoby, które nie potrafią pływać, z pewnością znajdą dla siebie odpowiednią formę aktywności fizycznej na basenie, która znacznie poprawi kondycję.

Jeżeli chcemy, mamy do wyboru kilka zorganizowanych zajęć na basenie. Zaliczają się do tego, na przykład aqua aerobik czy aquacycling. Możemy również ćwiczyć w basenie samemu. Aktywność fizyczna w wodzie, zdecydowanie mniej męczy organizm niż ta wykonywana na lądzie. Dzieje się tak za sprawą siły wyporu wody (w wodzie ciało człowieka jest lżejsze, osoba ważąca 70 kilogramów, w wodzie ważyć będzie około 7 kg).

Gimnastyka w wodzie znacznie wzmacnia większość mięśni naszego ciała, dodatkowo kształtuje sylwetkę, nie narażając przy tym kręgosłupa i stawów. Ćwiczenia w basenie są również zalecane kobietą ciężarnym, ponieważ poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki kończyn oraz co najważniejsze, wzmacnia mięśnie pośladków i miednicy, co może pomóc przy samym porodzie. W przypadku kobiet w ciąży zalecane jest pływanie jedynie na plecach, ponieważ nie powinny one zbytnio napinać mięśni brzucha, co jest potrzebne podczas pływania innymi stylami.

Każdy może mieć swoje, odmienne zdanie, na temat aktywności fizycznej na basenie. My jesteśmy pewni, że aktywność fizyczna w wodzie, jest jedną z najlepszych form zadbania o swoje zdrowie i ciało. Zachęcamy do aktywnego spędzania czasu na basenie zarówno młode, jak i starsze osoby, które chcą w znaczny sposób zmienić swój styl życia, na bardziej zdrowy oraz pragną zrzucić zbędne kilogramy. Basen niewątpliwie jest doskonałym pomysłem na to, żeby zadbać o swoje zdrowie, jak i ciało.

Ćwiczenia w basenie dla zdrowia

Komentarze do wpisu (0)

Bestsellery
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 749,00 zł 690,24 zł 608,94 zł
szt.
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
Jacuzzi ogrodowe Bestway 60005 Lay-Z-Spa BAHAMAS AirJet
2 249,00 zł 2 199,00 zł 1 828,46 zł 1 787,80 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
499,00 zł 469,00 zł 405,69 zł 381,30 zł
szt.
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
Pompa piaskowa do basenu 5678 L/h Bestway 58497
679,00 zł 659,00 zł 552,03 zł 535,77 zł
szt.
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
Kamera zewnętrzna WIFI IP Full HD 2Mpx 1080p
189,00 zł 149,00 zł 153,66 zł 121,14 zł
szt.
Produkt dnia
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
Pompa piaskowa do basenu 3028 l/h Bestway 58515
499,00 zł 469,00 zł 405,69 zł 381,30 zł
szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH
69,00 zł 49,99 zł 56,10 zł 40,64 zł
szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
499,00 zł 449,00 zł 405,69 zł 365,04 zł
szt.
Folia na tunel 3x6 m 18m2
Folia na tunel 3x6 m 18m2
289,00 zł 234,96 zł
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
739,00 zł 600,81 zł
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
Rowerek biegowy z hamulcem zielony RC-105
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
szt.
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS kalibracje 12 m-cy, Certyfikat Kalibracji
429,00 zł 379,00 zł 348,78 zł 308,13 zł
szt.
Alkomat AL-8000 SILVER + 15szt. ustników + uchwyt samochodowy + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 SILVER + 15szt. ustników + uchwyt samochodowy + 12 m-cy kalibracji
529,00 zł 429,00 zł 430,08 zł 348,78 zł
szt.
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
719,00 zł 629,00 zł 584,55 zł 511,38 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP 25 WP PERMETRYNA 25%
19,99 zł 15,99 zł 16,25 zł 13,00 zł
szt.
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AlcoFind DA-7100 + 100 ustników + 12 m-cy kalibracji
359,00 zł 310,00 zł 291,87 zł 252,03 zł
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
Łata naprawcza WODA-STOP baseny rynny oczka wodne
24,99 zł 18,99 zł 20,32 zł 15,44 zł
szt.
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
549,00 zł 499,00 zł 446,34 zł 405,69 zł
szt.
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
Alkomat AL-6000 Lite + 12 m-cy kalibracji bez limitu
219,00 zł 199,00 zł 178,05 zł 161,79 zł
szt.
Osuszacz powietrza - pochłaniacz wilgoci BR-20C biały
Osuszacz powietrza - pochłaniacz wilgoci BR-20C biały
279,00 zł 239,00 zł 226,83 zł 194,31 zł
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 7w1 na Start NTCE
199,00 zł 169,00 zł 161,79 zł 137,40 zł
szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
849,00 zł 749,00 zł 690,24 zł 608,94 zł
szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
179,00 zł 145,53 zł
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
640,00 zł 599,00 zł 520,33 zł 486,99 zł
szt.
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
Alkomat AL-9000 Lite + 12 m-cy kalibracji + 5 lat gwarancji
610,00 zł 599,00 zł 495,93 zł 486,99 zł
szt.
Rowerek biegowy drewniany Szary
Rowerek biegowy drewniany Szary
199,00 zł 161,79 zł
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
309,00 zł 279,00 zł 251,22 zł 226,83 zł
szt.
Alkomat PRO X-5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 80szt. ustników
Alkomat PRO X-5 PLUS + 24 m-ce kalibracji + 5 lat gwarancji + 80szt. ustników
449,00 zł 409,00 zł 365,04 zł 332,52 zł
szt.
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
Chemia Basenowa Zestaw 5w1 na Start NTCE
159,00 zł 129,00 zł 129,27 zł 104,88 zł
szt.
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
Basen ogrodowy stelażowy RATANOWY 549 x 122 cm zestaw 12w1 Bestway 56977
3 200,00 zł 2 799,00 zł 2 601,63 zł 2 275,61 zł
szt.
Rowerek biegowy zielony RC-112
Rowerek biegowy zielony RC-112
129,00 zł 119,00 zł 104,88 zł 96,75 zł
szt.
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 5szt. ustników + uchwyt GSM + 12 m-cy kalibracji
559,00 zł 429,00 zł 454,47 zł 348,78 zł
szt.
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
Zestaw do czyszczenia basenu BESTWAY 58234
179,00 zł 169,00 zł 145,53 zł 137,40 zł
szt.
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
Moskitiera siatka na okno 130/150 NA KOMARY + rzep
17,99 zł 9,99 zł 14,63 zł 8,12 zł
szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25% Zestaw 3 szt.
MOCNY OPRYSK NA KOMARY I KLESZCZE AFANISEP PERMETRYNA 25% Zestaw 3 szt.
55,99 zł 39,99 zł 45,52 zł 32,51 zł
szt.
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
299,00 zł 279,00 zł 243,09 zł 226,83 zł
szt.
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
339,00 zł 299,00 zł 275,61 zł 243,09 zł
szt.
Lampka LED PŁYWAJĄCA do basenu MULTIKOLOR Bestway 58419
Lampka LED PŁYWAJĄCA do basenu MULTIKOLOR Bestway 58419
69,00 zł 65,00 zł 56,10 zł 52,85 zł
szt.
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
Alkomat AL-9000L + 24 m-ce kalibracji + 500 ustników rurkowych
699,00 zł 629,00 zł 568,29 zł 511,38 zł
szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-8000 ZIELONY
559,00 zł 399,00 zł 454,47 zł 324,39 zł
szt.
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2
479,00 zł 399,00 zł 389,43 zł 324,39 zł
szt.
Rowerek biegowy z hamulcem niebieski RC-101
Rowerek biegowy z hamulcem niebieski RC-101
179,00 zł 129,00 zł 145,53 zł 104,88 zł
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
1 799,00 zł 1 599,00 zł 1 462,60 zł 1 300,00 zł
szt.
 Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
Alkomat elektrochemiczny AL-8000 SILVER + 5 lat gwarancji + 24 m-ce kalibracji + uchwyt GSM
559,00 zł 459,00 zł 454,47 zł 373,17 zł
szt.
Nowości
Foam Free 1L ODPIENIACZ Basenów Wanien Spa Jaccuzi
Foam Free 1L ODPIENIACZ Basenów Wanien Spa Jaccuzi
69,00 zł 56,10 zł
szt.
Metal Free 1L Środek do usuwania żelaza w basenie
Metal Free 1L Środek do usuwania żelaza w basenie
59,00 zł 47,97 zł
szt.
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
Mata solarna do basenu - Bestway 58423 podgrzewacz do basenu
299,00 zł 279,00 zł 243,09 zł 226,83 zł
szt.
Zestaw czyszczący do SPA Bestway 60310
Zestaw czyszczący do SPA Bestway 60310
79,00 zł 64,23 zł
szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl