Czy pijak i alkoholik to dwie różne postawy?
Czy pijak i alkoholik to dwie różne postawy?

Czy pijak i alkoholik to dwie różne postawy?

Według WHO spożycie alkoholu w Polsce to średnio 10,4 litra na jednego obywatela w skali całego roku 2016. W kolejnych czterech latach wynik ten utrzymuje się na poziomie 9,4- 9,5 litra na głowę. W tym około 15% rodaków spożywa rocznie ponad 12 litrów. Niewątpliwie Polska to kraj, w którym alkohol jest niezbędnym elementem imprezy towarzyskiej, świąt, urodzin, imienin, a nawet celebracji kupna nowego samochodu. Kultura picia jest w naszym kraju bardzo silnie zakorzeniona, a widok leżącego na bruku człowieka odurzonego napojem wyskokowym jest wpisany w codzienny krajobraz polskich wsi i miast. Każdy zna też przypadki patologicznych rodzin, w których to właśnie alkohol był czynnik destrukcyjnym dla jej członków. Picie alkoholu nie dotyczy jednak tylko tych skrajnie negatywnych przypadków. Kult piątku i soboty, podczas których młodzi ludzie pracujący w korporacjach, udają się na imprezy, by móc przy kieliszku lub szklance trunku, odpocząć od codziennych stresów, jest również silnie zauważalny. Mimo że, alkohol nie dewastuje ich doszczętnie, tj. nie tracą przez niego pracy, nie stają się destrukcyjni dla swojego otoczenia i nie pobudza ich do agresji to jednak czymś, co występuje w ich życiu z dużą regularnością. Stąd też w powszechnej obiegowej opinii rozróżnia się alkoholika od pijaka. Natomiast czy jest to słuszny podział? Czy może granice między tymi obiema postawami są niezauważalne?

 

Kim jest alkoholik?

To określenie przywodzi na myśl osobę skrajnie uzależnioną od alkoholu. Taką, która pije nieustannie: w dzień i w nocy. Może ona oddawać się swojemu nałogowi, także, albo przede wszystkim sama. Często słyszy się ostrzegający tekst: „nie pij sam!”. Tak jakby od momentu, gdy ktoś decyduje się na picie do lustra, wkroczył na ścieżkę alkoholizmu. Przede wszystkim jest to choroba o silnym podłożu psychologicznym i z racji tego również wymaga takich samych środków przeciwdziałania jak inne schorzenia tego typu. Wraz z emocjonalnymi konsekwencjami, jakie ze sobą niesie, występują też czysto fizyczne objawy. Nie wspominając już o problemach z wątrobą, alkohol jest czynnikiem pogarszającym każde ognisko chorobotwórcze, jakie znajduje się w organizmie człowieka.

 

Kim jest pijak?

Sformułowanie: pijak, ma w sobie znacznie mniej negatywne konotacje. Nie kojarzy nam się z kimś skrajnie wykończonym nałogiem, a raczej z wesołym, rubasznym, wąsatym dziadkiem spod sklepu. Przede wszystkim pijak upatruje alkohol jako przyjemność i to on ma mu dać szczęście, które znacznie ciężej mu uzyskać będąc trzeźwym. Jest on elementem celebracji ważnych chwil dla niego lub jego otoczenia. Zna konsekwencje przesady i stara się nakładać na siebie mechanizmy kontroli. Teoretycznie pijak nie musi być osobą uzależnioną.

 

4 fazy dojścia do alkoholizmu

Trzeba wiedzieć, że każdy alkoholik był kiedyś niewinnym pijakiem i żaden z nich nie miał zamiaru zrujnować swojego życia z powodu tej nieobliczalnej substancji. Dlatego naukowcy wyróżniają cztery fazy dochodzenia do alkoholizmu.

 

Faza wstępna

Osoba pijąca alkohol spostrzega u siebie zwiększoną tolerancję na jego przyswajanie, co powoduje, że pije go coraz więcej. Szuka okazji do tego spożycia i jest on dla niego ważnym elementem rozrywki.

 

Faza ostrzegawcza

Podczas niej pijący nieustannie zwiększa dawki przyjmowanego płynu, a także uczy się pić samotnie. W trakcie upojenia alkoholowego zmienia się jego zachowanie i niekiedy traci pamięć.

 

Faza krytyczna

W tym okresie zaczynają powstawać ciągi alkoholowe. Nałóg zaczyna także odbijać się na życiu prywatnym i zawodowym.

 

Faza chroniczna

Jest to ostatnia faza, w której uzależniony od alkoholu człowiek pragnie pić każdego dnia bez względu na okoliczności, obowiązki i widoczny u niego pogarszający się stan zdrowia. Łatwo się upija i szybko traci pamięć. Z powodu wycieńczenia organizmu wymaga leczenia. Alkohol jest czynnikiem pasożytującym na każdej sferze jego życia.

 

Różnica między alkoholikiem, a pijakiem wydaje się być zauważalna.

Należy jednak wiedzieć, że granica między jedną, a drugą postawą może być cienka, a moment przejścia z jednego stanu w drugi może być szybszy i z pominięciem któregoś z etapów.

 

Polecamy alkomaty dla każdego w naszym sklepie internetowym: https://neomaniak.pl/alkomaty.html

Bestsellery
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji
Alkomat PRO X-3 + 12 m-cy kalibracji + 3 lata gwarancji

349,00 zł

283,74 zł

szt.
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER
Alkomat Promiler AL-8000 SILVER

599,00 zł

486,99 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl