Jakie objawy występują po odstawieniu alkoholu?
Jakie objawy występują po odstawieniu alkoholu?

Jakie objawy występują po odstawieniu alkoholu?

Jego organizm naznaczony tą bardzo szkodliwą substancją jest w kiepskim stanie, gdyż każdy pojedynczy proces wydalania alkoholu jest wysiłkiem dla pracy narządów wewnętrznych, a w szczególności wątroby. Tymczasem, gdy alkoholikowi uda się odstawić używkę – co jest dla niego chwalebne – to musi liczyć się z tym, że ciało nie od razu nauczy się normalnego funkcjonowania. Te kilka dni odstawienia mogą stanowić radość dla chorego, lecz dla jego organizmu jest to również nie lada wyzwanie. Tym dłużej trwało uzależnienie, tym bardziej nagle zostało ono ukrócone – tym większy jest to szok dla ciała. Jest to zatem kolejna, choć wydawałoby się najmniejsza, przeszkoda na drodze to abstynencji i zdrowia.

Jeśli posiadasz urządzenie do kontroli stanu trzeźwości popularnie nazywane alkomatem, to pamiętaj, że kalibracja alkomatu wymagana jest do jego prawidłowego działania minimum raz w roku!

Czym jest syndrom odstawienia?

Nawet osoba nieuzależniona od alkoholu, spożywająca go okazjonalnie i w niedużych ilościach może doświadczyć syndromu odstawienia alkoholu zwanego inaczej alkoholowym zespołem abstynencyjnym (AZA). Owa substancja silnie oddziałuje na mózg, a konkretnie na płat czołowy i z racji tej reakcji nasz główny narząd po prostu przyzwyczaja się do toksyn. Ludzki organizm ma dużą zdolność akomodacji, toteż z czasem jest w stanie znacznie zwiększyć swą tolerancję na alkohol. Dostaje się on się do mózgu, po czym go opuszcza, wobec tego on, jak i niektóre narządy, na tę jego nagłą nieobecność nie pozostają obojętne. Tym dłuższy ciąg alkoholowy zostanie przerwany – tym silniejsze objawy syndromu odstawienia. Może on wystąpić także w przypadku drastycznego zmniejszenia dawki przyjmowanego alkoholu. Następuje on zazwyczaj po 24 – 48 godzinach od zaprzestania picia. Przyczyną jest to, że psychoaktywność alkoholu powoduje silne oddziaływanie na neuroprzekaźniki w układzie nerwowym, a jego regularne spożywanie sprawia, że dochodzi do zmniejszonej syntezy wielu neuroprzekaźników, a szczególnie dopaminy. Przy nagłym zaprzestaniu picia alkoholu, mamy do czynienia z szybkim wzrostem liczby neurotransmiterów. To z kolei prowadzi do powstania w naszym organizmie syndromu odstawienia.

 

Na czym polegają objawy?

Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego można podzielić na dwie grupy – niepowikłane i powikłane. Niepowikłane są znacznie łagodniejsze i dotyczą zaawansowanych alkoholików, jak i osób, które sięgnęły po alkohol po raz pierwszy. Pierwsze oznaki można zaobserwować już po 4-6 godzinach od zaprzestania picia. Nie stanowią one zagrożenia dla życia człowieka. Często też nie mają dla niego dalszych konsekwencji zdrowotnych. Co innego w przypadku objawów powikłanych zwanych inaczej przewlekłym zespołem odstawiennym. Stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia i w przypadku ich występowania chory powinien koniecznie skonsultować się z lekarzem.

 

Objawy niepowikłane

Najczęstszym z nich jest drżenie i ból mięśni, kości i stawów. Trząść mogą się całe kończyny, czyli dłonie i ręce, choć zdarza się także, że dotyczy ono powiek i języka.

Częstym efektem kaca jest ból głowy, lecz może być on objawem także zespołu odstawienia alkoholowego.

Nagłe odstawienie dość często wiąże się też z nadmierną potliwością. Dopada ona szczególnie podczas snu. Organizm wydala wówczas dużo wody, którą chory powinien uzupełniać.

Przyzwyczajony do toksyn organizm reaguje na ich brak poprzez przyspieszenie rytmu bicia serca i przez nadciśnienie tętnicze.

Jedną z reakcji jest też bezsenność. Nagłe odstawienie alkoholu zaburza sen, co objawia się w postaci problemów z zaśnięciem, w skróceniu czasu jego trwania oraz w zmniejszeniu jego jakości regeneracyjnej.

Występować może także utrata apetytu oraz biegunka.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem https://neomaniak.pl/utrata-pamieci-po-alkoholu 

Objawy powikłane

Jednym z nich jest majaczenie alkoholowe (delirium tremens) inaczej nazywane białą gorączką alkoholową. Dotyczy ono 1 na 10 alkoholików, którzy postanowili zmagać się z nałogiem. Jest to zespół zaburzeń psychosomatycznych. Objawia się on halucynacjami, zaburzeniami świadomości i funkcji poznawczych, wysoką temperaturą, dezorientacją nudnościami, kołataniem serca i drżeniem mięśni. Chorzy wykazują także większą aktywność nocą niż za dnia. Ponadto zauważalna jest u nich silna aktywność psychoruchowa.

 

Kolejnym z form alkoholowego zespołu abstynencyjnego jest halucynoza alkoholowa. Są to silne i nieprzyjemne przewidzenia. Chory widzi iluzoryczne kształty i postacie. Do wrażeń wzrokowych mogą wystąpić również omamy słuchowe i dotykowe. Jest to silna paranoidalna reakcja organizmu, podczas której chory odczuwa przemożny lęk i poczucie zagrożenia.

 

Do bardzo niebezpiecznych objawów odstawienia alkoholu należą napady drgawkowe zwane padaczką alkoholową. Nic ich nie zapowiada, występują nagle i są niezwykle nieprzyjemne dla chorego. Jego ciało gwałtownie trzęsie się zupełnie poza jego wolą, gdyż mięśnie dokonują licznych skurczy i rozkurczy. Może temu towarzyszyć również utrata świadomości. Podczas napadu istnieje duże ryzyko uszkodzenia ciała, dlatego ważne jest, by ktoś był przy chorym tak, aby je zminimalizować.

 

Depresja jest kolejną ze skutków niepowikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Chory przez alkohol, który początkowo służył mu jako rozweselacz, może wprowadzić się w stan ogromnego psychicznego przygnębienia, z którym będzie się borykał jeszcze wiele lat.

 

Leczenie objawów zespołu odstawienia

Każde leczenie długotrwałej choroby alkoholowej nie powinno odbywać się samodzielnie przez chorego. Rozbudowana terapia, polegająca na detoksie, stabilizującym gospodarkę elektrolitów i usuwającym toksyny, a także terapia indywidualna lub grupowa, jest niezbędnym elementem w walce z nałogiem i z objawami odstawienia. Chory powinien być wspierany zarówno przez swoją rodzinę, jak i specjalistów. Rzecz jasna przypadki niepowikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego nie wymagają koniecznej pomocy lekarzy, natomiast należy pamiętać, że objawy niepowikłane prowadzą do powikłanych, a wówczas chory bardzo ryzykuje swoim zdrowiem i życiem. Takie formy choroby jak choćby majaczenie alkoholowe albo napady drgawkowe wymagają natychmiastowej hospitalizacji, gdyż mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń serca bądź problemów z oddychaniem. Leki, którymi będą leczeni pacjenci chorzy na delirium, będą zależne od ich indywidualnych predyspozycji, lecz najczęściej podawanym lekiem w przypadku tej choroby są te z grupy benzodiazepin. Wskazane jest również przyjmowanie witaminy B1, potasu, elektrolitów i innych minerałów pozwalających organizmowi powrócić do równowagi. Pacjenci znajdujący się w ciężkim stadium choroby będą otrzymywać leki przeciwpsychotyczne.

 

Ta prosta rzecz uratuje Cię kolejnego dnia po imprezie!

Produkt dnia
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1
Alkomat dowodowy PROMILER ALP-1

1 899,00 zł

1 543,90 zł

szt.
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2
Folia na tunel foliowy 2x3 m 6m2

179,00 zł

145,53 zł

Tunel foliowy 2x3 m 6m2
Tunel foliowy 2x3 m 6m2

479,00 zł

389,43 zł

Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji
Alkomat AL-8000 PLUS + 12 m-cy kalibracji

599,00 zł

486,99 zł

szt.
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE
ALKOMAT ELEKTROCHEMICZNY PROMILER AL-9000 LITE

599,00 zł

486,99 zł

szt.
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000
Alkomat elektrochemiczny PROMILER AL-9000

899,00 zł

730,89 zł

szt.
 Miernik Pomiaru Chloru i pH
Miernik Pomiaru Chloru i pH

55,00 zł

44,72 zł

szt.
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima
Alkomat PROMILER iSOBER 30 + mata na szybę lato/zima

569,00 zł

462,60 zł

szt.
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka
iBlow alkomat POLICYJNY bezustnikowy świeczka

1 659,00 zł

1 348,78 zł

szt.
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2
Tunel foliowy 2x4,5m 9m2

499,00 zł

405,69 zł

Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników
Promiler iSOBER S + 2 lata kalibracji + 15szt. ustników

999,00 zł

812,20 zł

szt.
Tunel foliowy 3x6 m 18m2
Tunel foliowy 3x6 m 18m2

799,00 zł

649,59 zł

Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2
Tunel foliowy 2,5x4 m 10m2

549,00 zł

446,34 zł

Wykrywacz Metali COBRA CT-1069
Wykrywacz Metali COBRA CT-1069

299,00 zł

243,09 zł

szt.
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2
Tunel foliowy 3x4,5 m 13,5m2

749,00 zł

608,94 zł

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl