Co zrobić, gdy woda w basenie ogrodowym robi się zielona?
Co zrobić, gdy woda w basenie ogrodowym robi się zielona?

Co zrobić, gdy woda w basenie ogrodowym robi się zielona?

Basen ogrodowy to zdecydowanie najlepszą opcja na relaks podczas upalnych dni. Dzieci, jak i dorośli mogą korzystać z kąpieli w przyjemnie, letniej wodzie, dodatkowo, większe baseny ogrodowe sprawdzą się do pływania, które jest świetnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i pomaga utrzymać kondycję. Na temat korzyści, jakie niesie za sobą basen, można dowiedzieć się więcej, czytając artykuł - "Jak basen wpływa na nasze zdrowie?".

Problem zielonej wody w basenie znany jest użytkownikom basenów ogrodowych nie od dziś. Niewątpliwie jest to ogromny problem, ponieważ nikt nie chce się kąpać w basenie z zieloną wodą. Tak więc, co zrobić, gdy woda w basenie ogrodowym zrobi się zielona?

Chemia do basenu

Basen - zielona woda

 

Jakie są najczęstsze przyczyny zzieleniałej wody w basenie ogrodowym?

Jeżeli woda w basenie ogrodowym zaczyna zmieniać kolor, najpierw robi się mętna, a później z dnia na dzień staje się coraz bardziej zielona, zwykle możemy obwiniać za to, rozprzestrzenianie się glonów w wodzie basenowej. Te praktycznie niewidzialne twory, sprytnie wykorzystują dwutlenek węgla oraz znajdujący się w wodzie azot, tworząc związki organiczne, które w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju bakterii i grzybów w basenie ogrodowym. Dodatkowo glony w basenie ogrodowym potrafią się błyskawicznie rozprzestrzeniać, a najlepiej można to zaobserwować podczas upałów, kiedy woda basenowa jest cieplejsza niż zwykle. Jak rozpoznać obecność glonów w basenie ogrodowym? Obecność glonów w basenie ogrodowym rozpoczyna się najczęściej powstawaniem śliskiego osadu na ściankach i dnie basenu. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, w krótkim czasie, glony zaatakują cały basen i woda na przełomie kilku z krystalicznie czystej, zamieni się w zieloną niczym zupa breję. Proces rozprzestrzeniania się glonów trwa bardzo szybko i tak naprawdę wystarczy nawet jeden dzień, żeby glony zajęły cały basen ogrodowy. Właśnie dlatego, nie należy dopuścić choćby do powstania wyżej opisanego śliskiego osadu w niecce basenowej. Pojawienie się glonów skutecznie odstraszy nas od zażywania kąpieli, dodatkowo, niektórym glony mogą odebrać radość z posiadania basenu ogrodowego.  Chcąc uniknąć pojawienia się glonów a wraz z nimi zielonej wody, musimy działać prewencyjnie, regularnie używając, odpowiednich środków chemii basenowej. Pamiętajcie, że zzielenienie wody basenowej to nie koniec świata, można sobie z tym bardzo łatwo poradzić, co przedstawimy poniżej.

Najczęstszymi przyczynami pojawienia się ogniska glonów w wodzie basenowej to przede wszystkim nieregularny lub całkowity brak stosowania odpowiednich środków chemii basenowej takich jak antyglon. Kolejną przyczyną może być zbyt niski poziom chloru w basenie ogrodowym. Dalej, zbyt wysoka temperatura wody, sprzyja powstawaniu ognisk glonów w basenie ogrodowym. Nieodpowiednie dostosowanie systemu filtracji wody do danego rodzaju basenu, nieregularna filtracja wody lub jej całkowity brak. Zaniedbanie basenu ogrodowego, nieregularne czyszczenie wody basenowej. Już wiemy, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania ognisk glonów w basenie. Jeżeli woda w waszym basenie ogrodowym przybierze zielony kolor, nie załamujcie się, ponieważ wystarczy kilka kroków do przywrócenia jej krystalicznej czystości.

 

Sposób na przywrócenie krystalicznie czystej wody w basenie ogrodowym.

Jeśli zauważycie, że w waszym basenie ogrodowym ścianki lub dno zaczyna pokrywać śliski osad, a woda zaczyna robić się mętna, należy działać natychmiast. Gdy woda w basenie ogrodowym zacznie robić się lekko zielonkawa, trzeba szybko reagować, jeśli chcecie przywrócić ją do krystalicznie czystej postaci. Po pierwsze sprawdźcie poziom pH oraz chloru w wodzie basenowej, jeżeli będzie to konieczne, doprowadźcie poziom pH do stanu 7,0 - 7,2, aby środki chemii basenowej miały pełną moc. Ścianki i dno basenów, gdzie powstały skupiska glonów oczyśćcie odkurzaczem basenowym, lub jeżeli go nie posiadacie, wykorzystajcie szmatkę lub specjalne szczotki do czyszczenia basenów. Ważne jest, żeby wykonywać tę czynność przy włączonej filtracji wody. Jeśli chodzi o filtrację, koniecznie sprawdźcie stan filtra. Jeśli będzie trzeba, wypukajcie dokładnie filtr lub wymieńcie wkład. Następnie należy rozpocząć chlorowanie szokowe, wykorzystując do tego odpowiednie środki chemii basenowej w dawce uderzeniowej. Odczekując kilka godzin, dolejcie do wody basenowej dawkę uderzeniową preparatu zwalczającego glony Antyglon. Pozostawcie włączony system filtracji wody, do momentu, kiedy zielony odcień wody zacznie znikać. Dodatkowo następnego dnia można zastosować preparat Flockstop, dzięki któremu efekt będzie dużo lepszy i dodatkowo, wyklaruje wodę basenową.

Jeśli zdarzy się, że bardzo zaniedbacie swój basen ogrodowy, lub nie zadziałacie odpowiednio wcześniej, glony doszczętnie opanują basen, a woda będzie bardzo zielona, nie trzeba od razu całkowicie wymieniać wody w basenie ogrodowym. Cały proces przewracania bardzo zielonej wody w basenie ogrodowym, do krystalicznie czystej barwy, jest podobny do tego opisanego powyżej. Jednak trwa on zdecydowanie dłużej i warto, jest uzbroić się w cierpliwość. Jeśli okaże się, że taki proces będzie dla Was zbyt czasochłonny lub nieopłacalny, zaleca się w pierwszej kolejności wylać około 1/3 wody z basenu ogrodowego i dolać świeżej. Następnie należy krok po kroku, jak opisaliśmy powyżej, wykonywać kolejne etapy oczyszczania wody basenowej. Pamiętajcie, że podczas przywracania wody basenowej do krystalicznie czystej postaci, filtr w pompie będzie zapychać się dużo szybciej niż zwykle, dlatego zwróćcie na to uwagę i regularnie oczyszczajcie filtr. Cały proces odzyskiwania krystalicznie czystej wody to czasochłonne zajęcie, które w przypadku bardzo zanieczyszczonej wody basenowej, może trwać nawet do 7 dni, dlatego warto, jest uzbroić się w cierpliwość. A najlepiej jest regularnie dbać o basen ogrodowy i nie doprowadzić do powstania ogniska glonów. W przypadku gdy po przeprowadzeniu procesu oczyszczania wody basenowej efekt będzie niezadowalający, należy powtórzyć po kilku dniach wszystkie czynności uderzeniowe, pamiętając o regularnym płukaniu filtra.

 

Jak inaczej pozbyć się zielonej wody w basenie ogrodowym?

W internecie można natknąć się na najróżniejsze sposoby oczyszczania wody basenowej. W ostatnim czasie niezwykle popularne stało się wykorzystywanie witaminy C, jako środka oczyszczającego wodę w basenie ogrodowym. Jednak ten sposób, tak naprawdę nie do końca działa i nie usuwa glonów. Użycie witaminy C może i oczyści wodę, ale efekt będzie chwilowy i po krótkim czasie woda w basenie znów przybierze zielony kolor. Nie dajcie się nabrać na różnego rodzaju domowe metody oczyszczania wody w basenie ogrodowym. Bez użycia odpowiednich środków chemii basenowej, niewiele zdziałacie w walce z zieloną wodą w basenie.

Uwaga.

Kiedy woda w basenie ogrodowym zacznie zmieniać kolor, będzie to znak, że nie należy już korzystać z basenu. Kiedy tak się stanie, będzie to oznaka, że basen ogrodowy jest nieodpowiednio i nieregularnie oczyszczany. Wraz z zieloną wodą, pojawiają się glony, to znak, że w wodzie jest zbyt niski poziom chloru, dzięki temu glony szybko się rozprzestrzenią, a towarzyszyć im będą bakterie, patogeny i pasożyty, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nie należy korzystać z basenu ogrodowego również po zastosowaniu chlorowania szokowego. Co najmniej 24 godziny powinny dzielić pierwszą kąpiel od chlorowania szokowego. Podczas czyszczenia basenu ogrodowego nie można zapominać o podstawach, jedną z podstaw jest kontrola i utrzymywanie odpowiedniego poziomu pH wody oraz stosowanie odpowiednich środków chemii basenowej. Jeżeli zaniedbamy pielęgnację basenu ogrodowego, glony szybko wrócą i znów będziemy walczyć z zieloną wodą.

Infolinia:

Telefon: 570 140 570

Email: sklep@neomaniak.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl