Według WHO spożycie alkoholu w Polsce to średnio 10,4 litra na jednego obywatela w skali całego roku 2016. W kolejnych czterech latach wynik ten utrzymuje się na poziomie 9,4- 9,5 litra na głowę. W tym około 15% rodaków spożywa rocznie ponad 12 litrów. Niewątpliwie Polska to kraj, w którym alkohol jest niezbędnym elementem imprezy towarzyskiej, świąt, urodzin, imienin, a nawet celebracji kupna nowego samochodu.
Kalibracja alkomatu + Certyfikat Kalibracji w cenie od 80,00zł
Czas trzeźwienia po alkoholu - tabela
Ileż razy obowiązek stawienia się w pracy ogranicza, a przede wszystkim, stawia nas do pionu podczas spotkań towarzyskich, na których spożywamy napoje alkoholowe? Uświadamiamy sobie wówczas, że obowiązuje nas pewien limit rozrywki, dzięki któremu następnego dnia będziemy mogli efektywnie i co najważniejsze na trzeźwo wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Czasem kalkulujemy i przeliczamy, aby tylko w momencie stawienia się w pracy nie mieć choćby krzty promila alkoholu we krwi.
Według danych Komisji Europejskiej liczba zgonów spowodowanych wypadkiem drogowym w ubiegłym 2019 roku wynosi około 22 800. Od kilku lat możemy zaobserwować w tej statystyce tendencję spadkową, natomiast z roku na rok różnica robi się coraz mniejsza. W 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa i wiążącej się z nią ograniczonej mobilności ludzi zapewne się ona utrzyma.
Do kierowców na całym świecie docierają informacje o coraz bardziej inteligentnych systemach zabezpieczeń, które mają być odgórnie montowane w ich samochodach. Jak zawsze celem takich zabiegów jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Największe przerażenie budzi rzecz jasna automatyczny kontroler prędkości, który sprawi, że można będzie przemieszczać się wyłącznie z taką szybkością, na jaką pozwalają przepisy ruchu drogowego. A jak wiadomo – mało kto sumiennie i rzetelnie ich przestrzega. Jednym z objawów ich nieprzestrzegania jest jazda po spożyciu alkoholu.
Czy nawet gdy jesteśmy trzeźwi, policja może zatrzymać prawo jazdy? Doskonale wiemy, że funkcjonariusze policji posiadają dwie możliwości sprawdzenia stanu trzeźwości kierowcy. Pierwszy i powszechny sposób sprawdzania kierowców, to badanie alkomatem. Policja do tego celu używa zazwyczaj alkomatów przesiewowych, które szybko wskazują czy kierowca jest trzeźwy, czy jednak spożywał alkohol.
Przeliczanie stężenia alkoholu z mg/L na promile.
Jednym z najpopularniejszych mierników trzeźwości jest promil (‰). Większość alkomatów osobistych wskazuje od razu wynik badania trzeźwości w promilach, dla wygody użytkowników. Istnieje również inny miernik badania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Mierzy się je w mg/L, czyli miligramy na litr dm3 wydychanego powietrza.